Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23

Thread: Любителско пчеларство

  1. #1

    Default Любителско пчеларство

    Искам да ви запозная с инициативата, която стартирахме:

    Казва се "I have a Bee" или "Имам си кошер" на български. Целта ни е да популяризираме любителското пчеларство и ползите от пчелните продукти.
    Както сте чели, пчелните популации в цял свят намаляват, а изчезването на пчелите би било пагубно за нас хората и не само. Освен това пчелните продукти са супер храни, подценявани от обществото.

    За да направим пчеларството достъпно до за масовия човек, който не разбира от пчели и отдавна е скъсал връзката си с земеделските дейности сме се захванали да популяризираме Кенийския тип кошери. Технологията му на отглеждане е изключително проста, като в момента изготвяме наръчник за целта.

    За да видите какво представлява самият кошер може да получите повече информация на сайта ни:

    www.ihaveabee.com
    или във фейсбук
    https://www.facebook.com/ihaveabee

    Има доста голям интерес към кампанията ни и скоро ще отвори врати пчелин с тези кошери на територията на НДК.

    Ще се радвам ако някой от вас се запали по любителското пчеларство и се сдобие с кенийски кошер. Ползите ще бъдат и обществени- чрез опрашването на пчелите, но и лични- добив на различни пчелни продукти.
    Lexus IS200

  2. #2

    Default

    Малко снимки
    Attached Images Attached Images
    Lexus IS200

  3. #3
    жена зад волана mim's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    София
    Posts
    1,142

    Default

    Страхотна инициатива! Успех!

    А има ли мини варианти като за малки тераси?
    Ако парите ти стигат, значи нямаш въображение.
    AR 156, 1.6 TSpark 2000г на метан - R.I.P.

  4. #4

    Default

    Quote Originally Posted by mim View Post
    Страхотна инициатива! Успех!

    А има ли мини варианти като за малки тераси?
    Реално погледнато е възможно да направим и по- малък вариант, но тогава ще трябва често да му се хрърля по едно око, за да не излезе някой рой. Рой излиза от кошера, когато на пчелите им стане тясно вътре.

    Но ако си мераклийка ще го направим.
    Lexus IS200

  5. #5
    жена зад волана mim's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    София
    Posts
    1,142

    Default

    Реално погледнато при мен няма как, имам 2кв тераса твърде на високо, бих го сложила на покрива, но става още по-високо, насекоми при нас почти няма и не знам дали биха живели на такива условия.
    Но обмислям на кого бих могла да подаря подобно, естествено с тяхно съгласие.
    Мислех, че за да има роене е нужно да има и повече от 1 царица, но пчеларските ми познания са малко от наблюдение от преди доста години.
    Ако парите ти стигат, значи нямаш въображение.
    AR 156, 1.6 TSpark 2000г на метан - R.I.P.

  6. #6
    метален Член на клуба bager's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    София
    Age
    50
    Posts
    1,028

    Default

    Интересно...
    Няколко въпроса ми изникват, обаче.
    В гъсто населените места не е ли опасно да се гледат пчели? Опасно за хората, а и за пчелите.
    Има хора с алергии и едно ужилване може да направи големи бели. Не мисля че точно в парковете има нужда от увеличаване броя на пчелите.
    За извън населените места съм абсолютно ЗА отглеждането на пчели.
    А и по принцип нали всяка година пръскат срещу комари и кърлежи по парковете и градинките. Това не пречи ли и на пчелите?
    ALFA ROMEO 156 SW SELESPEED - EX
    ALFA ROMEO 159 SW 1.9 Mjet - EX
    ALFA ROMEO 156 2.4 JTD-EX
    ALFA ROMEO 33 1.8TD -R.I.P.

  7. #7

    Default

    Quote Originally Posted by mim View Post
    Реално погледнато при мен няма как, имам 2кв тераса твърде на високо, бих го сложила на покрива, но става още по-високо, насекоми при нас почти няма и не знам дали биха живели на такива условия.
    Но обмислям на кого бих могла да подаря подобно, естествено с тяхно съгласие.
    Мислех, че за да има роене е нужно да има и повече от 1 царица, но пчеларските ми познания са малко от наблюдение от преди доста години.
    За роенето си до някъде права. Когато условията са подходящи за роене, пчелите си правят сами втора царица, която остава в кошера, а старата излита с рояка.
    Lexus IS200

  8. #8

    Default

    първо-браво за темата,не съм вещ с пчелите знам теорията не че няма на фермата 15 кошера ама основно сме кашкавали сирена и зеленчук лятото,пчеларството имаш няколко работни дни в годината може и да станеш на 80 години пак ще си го работиш не е физически труд и не иска бърза работа,преди 2 дни се бях заровил в смилянският ми боб че цъфти и вътре нямаше много пчели в интерес на истината но си седя между тях не ме отразяват когато имат работа и са заети да опрашват и работят не са страшни,страшно е като са в кошера или при големите жеги като излизат на вънка да се охлаждат около кошера стават раздразнителни,иначе си е наука и трябва да подходиш без агресия,измирането на пчелите и намаляването не е само от че не се гледат но има препарати за растителна защита с които се пръска срещу всякакви насекоми и те убиват пчелите също.

  9. #9

    Default

    Quote Originally Posted by bager View Post
    Интересно...
    Няколко въпроса ми изникват, обаче.
    В гъсто населените места не е ли опасно да се гледат пчели? Опасно за хората, а и за пчелите.
    Има хора с алергии и едно ужилване може да направи големи бели. Не мисля че точно в парковете има нужда от увеличаване броя на пчелите.
    За извън населените места съм абсолютно ЗА отглеждането на пчели.
    А и по принцип нали всяка година пръскат срещу комари и кърлежи по парковете и градинките. Това не пречи ли и на пчелите?
    Целта на градското пчеларство е да популяризира това занимание. Хората са концентрирани в градовете и ако искаш да достигнеш до максимален брой, то градското пчеларство е един от начините. Вземи например кестените, джанките, липите, акацията- знаеш, че в София е пълно с тях- е всеки плод на тези растения е благодарение на пчелите. Те съществуват в градската среда така или иначе. Отностно алергичните хора- да за тях пчелите може да са опасни, но е силно препоръчително за тези хора да си носят съответните противоотрови. Но с популяризирането на пчеларството и пчелните продукти помагаме дори и на тях, за да знаят реалните рискове.

    Време е да спрем да учим децата си, че пчелите са нещо страшно и опасно. Страшното е да не гледаме пчели!
    Lexus IS200

  10. #10
    метален Член на клуба bager's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    София
    Age
    50
    Posts
    1,028

    Default

    Градското пчеларство е глупост! Мястото на пчелите не е в големия град.
    А общите приказки за пчелите и растенията можеш да ги разказваш на децата, но и те няма да ти се вържат на тези "доводи" за нуждата от пчели в града.
    Кому е нужно плододаването на овошки в големия град? Кому въобще са нужни овошки тук? Знаеш ли, че в плодовете и цветовете на дърветата в София има повече вредни, отколкото полезни вещества? Ти ядеш ли ги?
    Пчели трябва да се отглеждат, но не в големите градове. Има достатъчно място извън тях, където отглеждането им е ефективно и полезно.
    ALFA ROMEO 156 SW SELESPEED - EX
    ALFA ROMEO 159 SW 1.9 Mjet - EX
    ALFA ROMEO 156 2.4 JTD-EX
    ALFA ROMEO 33 1.8TD -R.I.P.

  11. #11

    Default

    Quote Originally Posted by bager View Post
    Градското пчеларство е глупост! Мястото на пчелите не е в големия град.
    А общите приказки за пчелите и растенията можеш да ги разказваш на децата, но и те няма да ти се вържат на тези "доводи" за нуждата от пчели в града.
    Кому е нужно плододаването на овошки в големия град? Кому въобще са нужни овошки тук? Знаеш ли, че в плодовете и цветовете на дърветата в София има повече вредни, отколкото полезни вещества? Ти ядеш ли ги?
    Пчели трябва да се отглеждат, но не в големите градове. Има достатъчно място извън тях, където отглеждането им е ефективно и полезно.
    Ти май не четеш, какво пиша. Пчелините в градска среда са с образователна цел- 2-3 кошера. Не се засягай, но самият факт че ми говориш само за овошки, показва ниска култура спрямо пчелите, тяхната полза и пчелните продукти. Ето това искаме да променим. Без опрашването на пчелите, дори и в градовете, няма да има биоравновесие.
    Lexus IS200

  12. #12
    метален Член на клуба bager's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    София
    Age
    50
    Posts
    1,028

    Default

    Quote Originally Posted by Mind_Control View Post
    Ти май не четеш, какво пиша. Пчелините в градска среда са с образователна цел- 2-3 кошера. Не се засягай, но самият факт че ми говориш само за овошки, показва ниска култура спрямо пчелите, тяхната полза и пчелните продукти. Ето това искаме да променим. Без опрашването на пчелите, дори и в градовете, няма да има биоравновесие.
    Не се засягай, но нищо не разбираш от биоравновесие, особено в градовете.
    Овошките бяха само пример за безсмислено отглеждане на ненужни видове в големите градове. Каквито са и пчелите.
    Ти май не четеш, а не аз. Не става въпрос за отглеждането на пчели въобще. Става въпрос за отглеждането им в голям град(в частност - София) !
    А, мога много да говоря и пиша по темата, повярвай ми.
    ALFA ROMEO 156 SW SELESPEED - EX
    ALFA ROMEO 159 SW 1.9 Mjet - EX
    ALFA ROMEO 156 2.4 JTD-EX
    ALFA ROMEO 33 1.8TD -R.I.P.

  13. #13
    No brain,no pain. myato's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Плевен
    Posts
    3,920

    Default

    Вижте сега, това че са ни набутали в тези гета, наречени градове си е съвсем тенденциозно и до някъде и ние сме виновни че се поддаваме. Градовете вече нямат нищо общо с хубавите населени места от "едно време", когато имаше основно къщи с дворове, градини и цветни лехи от двете страни на улиците. Тогава имаше място и за пчелите. Сега няма място дори за хората.
    Alfa Romeo 1.9 JTD 00

  14. #14
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    са ни набутали

    Някои хора още витаят из развития социализъм


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  15. #15
    No brain,no pain. myato's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Плевен
    Posts
    3,920

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    са ни набутали

    Някои хора още витаят из развития социализъм
    Като ти отнемат поминъка, какво правиш?
    В същност процеса започна още при "социализъма", но се задълбочи при "капитализъма", но това е друга тема.
    Никой не иска "електората" да шава.
    Alfa Romeo 1.9 JTD 00

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •