Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18

Thread: Монтаж на Би-ксенон - проблем

  1. #1
    Младши алфист
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Големото село
    Posts
    10

    Default Монтаж на Би-ксенон - проблем

    Колеги, както и заглавието подсказва - монтирам Би-ксенон. Та питането ми е къде италианците са завряли куплунг ли е, що ли, за "тризъбеца" на релето? (предполагам на най ши...ното възможно място) Колата е в подписа.
    Alfa Romeo 156 2,4 JTD '98 с FL (преден и задна броня, старите стопове си ме кефят повече)

  2. #2
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Ако не ме лъже паметта, релето е зад жабката.
    Особенното при 156 е това, че когато се пуснат само късите, релето не се ползва (не се включва а захраването на късите минава през нормално затворения му контакт) и късите се захранват през ръчката. То се задейства само когато се пуснат дългите. Тогава захранването на късите се осъществява вече от релето а това на дългите - от контакта на ръчката без реле.
    Имай това впредвид, когато умуваш, как ще се задействат клапите.

    Ако не разполагаш със схема, казвай да я изнамерим.
    Last edited by ecotronic; 20-06-2015 at 20:25.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  3. #3
    Пай се ... Zlobich's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    София
    Posts
    1,048

    Default

    Точно така, релето е навряно зад жабката или да сме по точни, горе в десния ъгъл. Като отвориш жабката ще видиш капаче което се сваля, но няма да сеършиш работа без да махнеш цялата жабка. Там има реле и за халогените.
    Две неща са безкрайни: Вселената и човешката глупост, и аз не съм сигурен за Вселената.

  4. #4
    Младши алфист
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Големото село
    Posts
    10

    Default

    Мерси за бързия отклик, колеги. За съжаление схеми нямам, а и електротехниката в университета малко май съм я попроспал, така че ще се радвам, ако някой с опит или достатъчно технически познания, драсне някоя схемичка, кое къде трябва да се върже, за да работят и късите, и клапите. Иначе другата ми идея е да сложа ЛЕД крушки на мястото на дългите и да ги вържа към габаритите (за дневни), само не съм сигурен дали ще трябва някакъв резистор да сложа или направо директно с кръц-кръц на кабелите във фара ще стане. Благодаря предварително на всички, които се отзоват.
    Alfa Romeo 156 2,4 JTD '98 с FL (преден и задна броня, старите стопове си ме кефят повече)

  5. #5
    Запален алфист vgp_sas's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Варна
    Posts
    462

    Default

    Много по просто е, ако вържеш кабелите на клапата към клемите на дългите във фара!
    При мен е така и си бачка на мах!

  6. #6
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by vgp_sas View Post
    Много по просто е, ако вържеш кабелите на клапата към клемите на дългите във фара!
    При мен е така и си бачка на мах!
    +1

    Това е най-лесното решение. Би могло да има само един недостатък при него - това, че в момент на включване на дълги, ксенонът да примигва (гасне) за момент. Добавянето на по един подходящ кондензатор на входа на баластите трябва да реши и този недостатък.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  7. #7
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    Доколкто си спомням, проблема с премигването беше преди фейслифта. Налагаше се лека корекция в схемата на свързване при релетата. Мисля че колегата Томов беше качал подробно някаква схемичка.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  8. #8
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    38

    Default

    Аз вчера сложих би-ксенонови лупи в фара на АР 156 преди фейса 2001г. вързах дългите като срязах +совия кабел и направо го свързах със +са на дългите , масата си е обща и нямам проблеми с премигване.Единствения ми проблем е как да сложа на дългите ЛЕД крушки и да ги направя като пусна фаровете / на къси / и да изгасват и те,че да нямам вечер проблем с полицията/

  9. #9
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    С реленца става най-лесно.
    Бубинката възваш към - и + на късите, нормално затворения към габарити и диодните светлини. Така когато дадеш къси релето ще сработи, съответно ще отвори нормално затворения си контакт и ще изгаснат лед светлините. Иначе казано, на габарити ще ти светят дневните светлини, като дадеш къси ще изгасят.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  10. #10
    Младши алфист
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Големото село
    Posts
    10

    Default

    Здравейте отново, благодаря на всички и се извинявам за закъснението - ама то като живота те завърти и ... Та би-ксенона вече е факт. Свързах всичко директно с шев и кройка, както се казва и засега всичко работи. Премигване при смяна къси-дълги няма, но релето на дългите не винаги сработва (само изщраква, но клапите не се вдигат), при гасене и повторно пускане на дългите веднага - може би е нещо нормално. Относно релетата имам въпрос - това ще свърши ли работа - https://vikiwat.com/product/16388/el...nc-as403r.html ?
    Alfa Romeo 156 2,4 JTD '98 с FL (преден и задна броня, старите стопове си ме кефят повече)

  11. #11
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Quote Originally Posted by twisterbgr View Post
    Здравейте отново, благодаря на всички и се извинявам за закъснението - ама то като живота те завърти и ... Та би-ксенона вече е факт. Свързах всичко директно с шев и кройка, както се казва и засега всичко работи. Премигване при смяна къси-дълги няма, но релето на дългите не винаги сработва (само изщраква, но клапите не се вдигат), при гасене и повторно пускане на дългите веднага - може би е нещо нормално. Относно релетата имам въпрос - това ще свърши ли работа - https://vikiwat.com/product/16388/el...nc-as403r.html ?
    Да!
    Това е стандартно реле.
    По -интересен е въпросът с несработването на клапата. Тя е просто един ел. магнит. Имах този проблем и се оказа, че трябва да се смени релето. Механизмът е много прост. От правият ток се зацапват контактите на релето, а това води до увеличаване на съпротивлението и просто не достига ток на намотката да привлече котвата. Обяснения има още един куп, но всичко се свежда до напрежението и тока, който се подава на бобината. Подаване на директен ток от акумулатора или динамото на клема 30 е също вариант.
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  12. #12
    Младши алфист
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Големото село
    Posts
    10

    Default

    Така и така сме на въпроси и отговори, а мен много ме глождят още 2-3 неща, та:
    1. Преди с халогените си държах фаровете постоянно включени (въобще не барах ръчката), ама сега някъде бях чел, че баластите не долюбват "големия" стартов ток и започнах да ги изключвам, което адски ме дразни (мързела е велико нещо все пак). По-принцип нашите красавици нали уж изключват фаровете (и другите излишни консуматори) при запалване, ама дали това е достатъчно или по едно закъснително реленце ще затвърди статуквото? А LED крушките имат ли проблем със стартовия ток?
    2. Дали може да се добави фотореле, така че денем на светло да светят дневните, а по тъмно - ксенона?
    Alfa Romeo 156 2,4 JTD '98 с FL (преден и задна броня, старите стопове си ме кефят повече)

  13. #13
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Дългите, както бях писал по-горе, нямат реле.
    Ако се добави такова, може с това да се реши проблема с клапите, защото сега вероятно не им достига напрежение за да сработят заедно с дългите поради хилав контакт на ръчката.
    При паленето на мотора проблемът за ксенона е в това, че светва, гасне и пак светва. Време-реле е някакво решение. Аз лично предпочитам сработване при достигане на 13,2 V в ел инсталацията. Продават се такива релета и не са скъпи.
    Да се ползва фото-реле намирам за излишно усложняване и така внасяне на ненадеждност. По добрият вариант е да се ползват габаритите, като критерий за светло/тъмно а да се разделят дневните светлини от тях. Така или иначе светенето им през деня е излишно и влошава възприятието на стоп светлините.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  14. #14
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    Фото-релето е безмислено, особено евтините варианти, всеки път когато някой освети диода за по-дълго време и могат да ти изгаснат фаровете в неподходящ момент.
    Интересното е че след като запалил чак след няколко секунди напрежението се кача до нужните стойности. Затова основните проблеми са в това че ако не ги изгасяш ръчно ще се палят по2 пъти и то с ниско напрежение(съответно голям ток).
    Затова реле време от 10сек е достатъчно или такива които сработват над определено напрежение. Там минусът е че нещо ако скапе акумулатова или динамото оставаш без светлини, то е ясно че няма и да ги ползваш но за пред патрулка докато отмине номера върши работа.
    И така стигнахме до извода че най-удачния вариант е ръчното пускане, може би някой зумер който да писка веднъж в минута или мигащ светодиод някъде по таблото също са приемливи указателни варианти които по-никакъв начин няма да оказват влияние в системата.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  15. #15
    Младши алфист
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Големото село
    Posts
    10

    Default

    Колега mirchozo, би ли постнал някой линк (може на лично) на някое фабрично реле за напрежение, че на мен само самоделки ми излизат. Пък това си е по-добрия вариант, отколкото да броиш секунди и да бързаш да запалиш.
    Другото, което съм чувал е, че може да се вземе ток след алтернатора от +12, която подава ток след запалване, ама като знам къде е заврян алтернатора (предполагам че има букса на по-достъпно място). И като цяло как е най-добре да се реализира цялата схема (реле време(напрежение)-реле габарити/къси), че с моите ел-технически познания, единственото което ми идва на акъла е преди всеки от фаровете, ама сигурно има и по-интелигентен начин - може би след ръчката (което ще намали с 50% броя на релетата)?
    Alfa Romeo 156 2,4 JTD '98 с FL (преден и задна броня, старите стопове си ме кефят повече)

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •