Results 1 to 10 of 10

Thread: Бобина

  1. #1
    Запален алфист alfaromeo16vVarna's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Варна
    Age
    34
    Posts
    471

    Default Бобина

    Колеги искам да попитам за бобина на 4цилиндър от няколко дена колата прекъсва главно когата е студена сутрин при първо палене угасва и когато се стопли мотора долу горе се оправя та въпроса ми е понеже установихме че едната ми бобина е пукната дали ще е от това но така или иначе ще я сменя искам да знам дали да поръчвам нова китайска цената и е 147 лева или от форума втора ръка ,но уж уригинална колата е алфа 1561.6 120 коня
    алфа ромео 156 тс

  2. #2
    Анти Тунинг alfaracer's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Русе
    Age
    39
    Posts
    344

    Default

    Quote Originally Posted by alfaromeo16vVarna View Post
    Колеги искам да попитам за бобина на 4цилиндър от няколко дена колата прекъсва главно когата е студена сутрин при първо палене угасва и когато се стопли мотора долу горе се оправя та въпроса ми е понеже установихме че едната ми бобина е пукната дали ще е от това но така или иначе ще я сменя искам да знам дали да поръчвам нова китайска цената и е 147 лева или от форума втора ръка ,но уж уригинална колата е алфа 1561.6 120 коня
    Моето мнение е ,че проблема ти е в дебитомера, имах същия проблем докато не го смених.Второ моята кола е 1.8 144кс от 2000г и при нея ситуацията с бобините е следната.Обърнах внимание ,че макар и нелогично да е 1 и 2 бобина захранват големите свещи на 4-цилиндъра. 3-та и 4-та бобина захранват само малките свещи.Аз наричам 4-та бобина тази ,която е най-вдясно.И тъй като тя захранва малките свещи на 1-ви и 4-ти цилиндър ,аз мога да ти демонстрирам ,че с извадена бобина колата ми работи по същия начин(няма разлика).Затова аз 2-те си нацепени бобини съм ги сложил на 3-та и 4-та позиция.Аз съм от хората ,които незнаят за какво служат малките свещи.Попаднах и на тема в която един си ги е махнал и е завил бронзови тапи на тяхното място и колата си върви супер.И живея с убеждението ,че колата ми върви само на 2 бобини и има 2 резервни.Така че някои ден ,ако ми изгори някоя , ще си ги разменя.И също невиждам разлика между бобини от 147,156 и 155.Другият съвет ,който ще ти дам е да си смениш само големите свещи с NGK.По каталог дават да са BKR6EKPA но струват над 40лв/бр, затова си сложи BKR6EKC който са по 12лв/бр и са за фиат Купе , Мареа и Брава.
    Last edited by alfaracer; 28-06-2015 at 12:41.
    Alfa164 T.S 148++ HP
    Alfa156 T.S 144 - коня, ама на хартия.

  3. #3
    Запален алфист alfaromeo16vVarna's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Варна
    Age
    34
    Posts
    471

    Default

    Може и от малките свещи да е защото като я отворих видях че са сменяни,но не са сложили от тези платиниум а обикновенни предполагам за по малко пари и ако топлинното число не е същото проблема е на лице

    ---------- Post added at 12:37 ---------- Previous post was at 12:33 ----------

    Както казваш 3и4бобина захранват малките свещи засега ще сменя 4 бобина и малките свещи и ако не се оправи тогава ще съм сигурен че е дебитомер защото вчера смених кабелите и тази сътрин нямаше ефект
    алфа ромео 156 тс

  4. #4

    Default

    А защо първо не изкараш буксатана на бобината да видиш, дали се променя работата на мотора (да разбереш реално дали работи или не). Друго което можеш да направиш е да смениш местата с тази до нея. На диагности дава ли ти някакви грешки?. Моите бобини също са пукнати , някои от тях. Не мисля, че ти е там проблема. Тя или работи или не, студен/загрял мотор за бобината няма значение. За свещите е друго нещо.

    П.С. Ако все пак си решил да си купуваш, вземи си втора ръка от форума. Има ги в излишък.
    Last edited by zombiran; 28-06-2015 at 14:33.

  5. #5
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Прав е колегата alfaracer за неравностойната значимост на бобините при CF2 мотор.

    Освен това пукнатините не винаги означават, че бобината е за боклука и могат да бъдат поправени, като се залеят с подходящ материал.

    Пред алтернативата да купя нова бобина от незнаен производител, бих предпочел да си намеря втора употреба, оригинална и със здрава изолация.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  6. #6
    Анти Тунинг alfaracer's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Русе
    Age
    39
    Posts
    344

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Прав е колегата alfaracer за неравностойната значимост на бобините при CF2 мотор.

    Освен това пукнатините не винаги означават, че бобината е за боклука и могат да бъдат поправени, като се залеят с подходящ материал.

    Пред алтернативата да купя нова бобина от незнаен производител, бих предпочел да си намеря втора употреба, оригинална и със здрава изолация.
    Благодаря за подкрепата ти "ecotronic" Незнам , аз му давам най-доброто решение какво да направи , и споделям опита си от 2 години насам.А той е решил да направи точно обратното.
    Alfa164 T.S 148++ HP
    Alfa156 T.S 144 - коня, ама на хартия.

  7. #7
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Има и вариант странично излизащите кабели да се пренаредят така че да захранват свещите под съответната бобина (CF3 - схема). Тогава ще има ясно съответствие между работата на даден цилиндър и "виновната" за това бобина.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  8. #8
    Запален алфист alfaromeo16vVarna's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Варна
    Age
    34
    Posts
    471

    Default

    А колкото до бобината задължително ли е да е от 1.6 или може да се сложи и друга
    алфа ромео 156 тс

  9. #9
    Запален алфист alfaromeo16vVarna's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Варна
    Age
    34
    Posts
    471

    Default

    Слд
    Last edited by alfaromeo16vVarna; 30-06-2015 at 14:49.

  10. #10

    Default

    Привет морски! Имам читави 4 броя бобини от CF2 мотор ТСпарк 2.0. Мога да ти подаря една-две, ако искаш, като разходите за куриерската услуга ги поемаш ти (около 3-4 лв.). Ако си навит - драсни ми на ЛС до къде да ги пратя и още утре ти пращам. А кабелът, който ти трябва такъв ли е:
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Image0100.jpg  
    Last edited by dansguardian; 29-06-2015 at 21:43.
    Former Alfa owner.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •