Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18

Thread: Проблем с климатик,помогнете ми с мнение!

  1. #1
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Панагюрище
    Posts
    68

    Default Проблем с климатик,помогнете ми с мнение!

    Здравейте,ето че след 140 000км минати от мен,вече имам и първия неоткриваем проблем.Колата е алфа ромео 156 SW,1,9JTD 115кс.Проблема е следния,когато караш на магистрала или дълъг път,климатроника си работи нормално и си духа студено без пролбем.Но когато влезеш в градско,стоиш по светофари и се движиш нормално,духа хладно до топло.Когато стоиш на место на тихи обороти,магнитната шайба на компресора щрака по 3 пъти и тогава зацепва,но за няколко секунди,около 10-15сек. и пак отцепва и така постоянно,като разтриса двигателя.Когато караш градско се усеща и едно придърпване и отпускане когато зацепва и отцепва компресора.На 4 майстори на климатици ходих и никой не може да ми каже как да реша проблема.Климатика е обслужен,напълнен с 500гр. фреон по изискване,на машината за пълнене и тест,показва че ниското налягане си е в норми,докато високото играе и минава над нормата когато компресора се включи.Какъв е проблема все пак?

  2. #2
    Старши алфист alfista 96's Avatar
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Пловдив, Кичука
    Posts
    569

    Default

    Quote Originally Posted by seagal View Post
    Здравейте,ето че след 140 000км минати от мен,вече имам и първия неоткриваем проблем.Колата е алфа ромео 156 SW,1,9JTD 115кс.Проблема е следния,когато караш на магистрала или дълъг път,климатроника си работи нормално и си духа студено без пролбем.Но когато влезеш в градско,стоиш по светофари и се движиш нормално,духа хладно до топло.Когато стоиш на место на тихи обороти,магнитната шайба на компресора щрака по 3 пъти и тогава зацепва,но за няколко секунди,около 10-15сек. и пак отцепва и така постоянно,като разтриса двигателя.Когато караш градско се усеща и едно придърпване и отпускане когато зацепва и отцепва компресора.На 4 майстори на климатици ходих и никой не може да ми каже как да реша проблема.Климатика е обслужен,напълнен с 500гр. фреон по изискване,на машината за пълнене и тест,показва че ниското налягане си е в норми,докато високото играе и минава над нормата когато компресора се включи.Какъв е проблема все пак?
    Не включва перките,поради което вдига налягане и системата изключва за да няма пръц.
    Alfa Romeo 156 2.4JTD , 156 SW 2.4 JTD ,156 SW 1.9 JTD , 156 SW 1.9 JTD Q4 ,147 1.9 JTD

  3. #3
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Панагюрище
    Posts
    68

    Default

    Перките работят на 1-ва и 2-ра скорост без проблем,проверено чрез диагностика и реално,когато се включи климатика,работи на 2-ра скорост постоянно,резистора на радиатора е сменен с чисто нов.Аз съм с една перка на радиатора,не със 2,ако това има значение.

  4. #4
    Старши алфист alfista 96's Avatar
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Пловдив, Кичука
    Posts
    569

    Default

    Quote Originally Posted by seagal View Post
    Перките работят на 1-ва и 2-ра скорост без проблем,проверено чрез диагностика и реално,когато се включи климатика,работи на 2-ра скорост постоянно,резистора на радиатора е сменен с чисто нов.Аз съм с една перка на радиатора,не със 2,ако това има значение.
    Ми от това което намирам трябва да си с две перки.
    Alfa Romeo 156 2.4JTD , 156 SW 2.4 JTD ,156 SW 1.9 JTD , 156 SW 1.9 JTD Q4 ,147 1.9 JTD

  5. #5

    Default

    Провери за насъбрала се мизерия между ламелите на радиатора на климатика (намира се пред този на двигателя, гледайки отпред). Отиваш в най-близката автомивка и им казваш да го почистят с пароструйката. Моят като го чистиха, преди да го минат с пароструйката го напръскаха с някакъв препарат, изчакаха 5 минути и тогава го обляха. При мен помогна.
    Former Alfa owner.

  6. #6

    Default

    Quote Originally Posted by alfista 96 View Post
    Не включва перките,поради което вдига налягане и системата изключва за да няма пръц.
    Би ли обяснил как перките оказват влияние на налягането създавано от компресора????
    Всъщност каква работа вършат перките върху радиатора на климатика или водната система?Охлаждаща или понижаваща налягане функция.
    Няма да е първия и единствен автомобил с една перка.
    Какво означава в климатичната система думата "пръц"?
    Точно защото прави голямо налягане съответния датчик изключва компресора и когато налягането е в норми включва отново.И процеса се повтаря.Няма ама нищо общо с налягането и перките.Ако няма перки то тогава термо датчика ще изключи компресора.
    За създателя на темата... отиваш при човек които наистина разбира от автоклиматици,проверява всички компоненти от системата.
    При смешната цена на компресор втора употреба,да се заиграваш да го ремонтираш е безмислено.
    nicola 59 каза:....трее да помислиш по въпроса за засилването,понеже в момента можеш да спреш,и хеопсовата пирамида,ма не си в състояние да засилиш и кучешка колиба.

  7. #7

    Default

    Тук си в грешка, че перките не оказват влияние върху налягането. На вече зареден климатик и свързан към машината на барометъра за налягане показваше някаква стойност майстора започна да пръска радиатора на климатика с ръчна пръскачка и по този начин го охлаждаше. И налягането на барометъра започна да намалява. Това е равносилно на втора степен на вентилатора - като включи и започва да намалява налягането.
    Former Alfa owner.

  8. #8
    Старши алфист alfista 96's Avatar
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Пловдив, Кичука
    Posts
    569

    Default

    Quote Originally Posted by Linkestis View Post
    Би ли обяснил как перките оказват влияние на налягането създавано от компресора????
    Всъщност каква работа вършат перките върху радиатора на климатика или водната система?Охлаждаща или понижаваща налягане функция.
    Няма да е първия и единствен автомобил с една перка.
    Какво означава в климатичната система думата "пръц"?
    Точно защото прави голямо налягане съответния датчик изключва компресора и когато налягането е в норми включва отново.И процеса се повтаря.Няма ама нищо общо с налягането и перките.Ако няма перки то тогава термо датчика ще изключи компресора.
    За създателя на темата... отиваш при човек които наистина разбира от автоклиматици,проверява всички компоненти от системата.
    При смешната цена на компресор втора употреба,да се заиграваш да го ремонтираш е безмислено.
    Виж ся колега.Явно си решил да се позаяждаш малко.Ок.Температурата на фреона е пряко свързана с налягането.Колкото ПО-ВИСОКА е температурата ,толкова е ПО-ВИСОКО налягането .Затова се включва перката за да държи температурата-налягането на фреона в работни граници ,а не да изключва датчика.Датчика играе роля на защита.При налягане под 1,5-1.8 бара не включва системата защото се предполага че е празна.При налягане над 25 бара/за различните автомобили е различно високото налягане/изключва системата за да няма ПРЪЦ.Така че като не знаеш нещо по- добре си мълчи и не подвеждай хората.
    Alfa Romeo 156 2.4JTD , 156 SW 2.4 JTD ,156 SW 1.9 JTD , 156 SW 1.9 JTD Q4 ,147 1.9 JTD

  9. #9
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    Абсолютно вярно е че перките охлаждат фреона за да не вдига много високо налягане и да го изключва аварийно.
    Перките може да си ги тествал с диагностика, но когато включиш климатика той също ги пуска, ако не го прави търси проблема в ел системата му, за щастие не ми се е налагало да се запознавам подробно със схемата му, но нялой от колегите може да те насочи конкретно кое къде да гледаш.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  10. #10
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Прави са колегите, които обясняват, че налягането в радиатора на климатика е пропорционално на температурата му.

    Нарича се закон на Бойл и Мариот:

    P.V = k.T

    P - налягане
    V - обем
    k - специфичен коефициент за съответния газ
    T - температура

    V и k са константи, откъдето следва, че налягането и температурата са в пряка зависимост.

    По темата:

    Най-вероятно поради задръстен радиатор, макар и да работи вентилатора, температурата му е прекалено висока, заради което налягането се увеличава недопустимо и пресостатът изключва компресора за да защити системата от претоварване.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  11. #11
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Панагюрище
    Posts
    68

    Default

    Не искам да се карате и да си мерите знанията,благодаря на всички за отговорите.За всеки един компонент който казахте да се провери е проверен и работи-перка на радиатора на 1-во и 2-ра скорост работят и се включват,резистора на радиатора е сменен с нов,термостата е нов,Просто при пълненето,на теста на високото налягане при стандарт до 22,се вдига над 25 и тогава изключва.Просто исках да направя и на място като работи,да си духа студено нормално,а не топло.Ще го измия и почистя ако се е зацапал,в краен случей ще купя нов радиатор и ще го монтирам.

  12. #12
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    Друг вариант е също ако са сложили повече грамаж фреон, тогава също много бързо вдига налягане, макар че е малко вероятно защото повечето слагат с прецизни везни.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  13. #13
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Панагюрище
    Posts
    68

    Default

    Грамажа е точен,точно за модела на двигателя ми,иначе до 2001год. са с 650гр.,след това са със 500 и 550гр.На моя модел е 500гр. фреон.

  14. #14

    Default

    За да се измъкна по търлъчки.. явно не съм се изразил правилно.
    Тук говориме конкретно за неговия проблем.А той е че на дълъг път проблеми няма щото струята въздух охлажда допълнително газта и тя не се разширява обема си.До тук ок.
    При него проблема е че пуска от копчето климатика на място или в движение и компресора почва да включва и изключва.Нали така?
    Аз това което чета е че на човека перките му работят на 1 и 2 степен без проблем.
    Тоест системата няма как да направи "пръц".Сега да спомена че не се заяждам нито съм малоумен да твърдя че запалка с газ на слънце няма да се пръсне нали?
    Обаче пак ще държа че в случая перките не оказват влияние на включването и изключването му.



    Quote Originally Posted by seagal View Post
    Перките работят на 1-ва и 2-ра скорост без проблем,проверено чрез диагностика и реално,когато се включи климатика,работи на 2-ра скорост постоянно.......
    В неговия случай проблема му не е в перката,а в самия компресор.
    Last edited by Linkestis; 21-07-2015 at 17:57.
    nicola 59 каза:....трее да помислиш по въпроса за засилването,понеже в момента можеш да спреш,и хеопсовата пирамида,ма не си в състояние да засилиш и кучешка колиба.

  15. #15
    Старши алфист alfista 96's Avatar
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Пловдив, Кичука
    Posts
    569

    Default

    Quote Originally Posted by Linkestis View Post
    За да се измъкна по търлъчки.. явно не съм се изразил правилно.
    Тук говориме конкретно за неговия проблем.А той е че на дълъг път проблеми няма щото струята въздух охлажда допълнително газта и тя не се разширява обема си.До тук ок.
    При него проблема е че пуска от копчето климатика на място или в движение и компресора почва да включва и изключва.Нали така?
    Аз това което чета е че на човека перките му работят на 1 и 2 степен без проблем.
    Тоест системата няма как да направи "пръц".Сега да спомена че не се заяждам нито съм малоумен да твърдя че запалка с газ на слънце няма да се пръсне нали?
    Обаче пак ще държа че в случая перките не оказват влияние на включването и изключването му.
    Ми колега в първия пост който е пуснат никъде не пише за перките/а че работят.От там идва и моето предположение.
    Alfa Romeo 156 2.4JTD , 156 SW 2.4 JTD ,156 SW 1.9 JTD , 156 SW 1.9 JTD Q4 ,147 1.9 JTD

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •