Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20

Thread: Температура на 156 2,4 jtd

  1. #1
    Младши алфист
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Pleven
    Posts
    29

    Default Температура на 156 2,4 jtd

    Здравейте!
    Не можах да намеря точно за моя проблем затова реших да пусна нова тема.
    Колата загрява за мен до по-висока температура, когато се движи бързо ( около120), особенно когато има баир. Във форума един колега беше писал( аз на такава информация не съм попадал), че първата чертичка на температурата след 90 е 100 градуса. При температура на въздуха около 33 и нагоре стрелката ми доближава въпросната чертичка, което за такова време е нормално ако е 100 градуса , но ми се изключва климатика.
    Искам да попитам някой знае ли дали въпросната чертичка е 100 градуса или 110, и дали е нормално поведението на колата. Също ако може някой колега да сподели дали и неговия автомобил се държи по този начин при тези условия( или по- точно как се държи).
    Иначе термостата е сменен, вентилаторите работят и двете степени, прочиствал съм системата с ( препоръчан) препарат, но поведението остава без промяна. От всичко което се сещам , е че не съм мил радиаторите външно( но според мен имат нормално количество мушички без замазани и прогнили ламели.
    Май стана доста, но се опитах да съм изчерпателен, за да водим по- смислена дискусия.

  2. #2
    кукундрелник vovata's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Plovdiv
    Age
    48
    Posts
    1,764

    Default

    Не се притеснявай !
    Датчика който е на термостата е СМОТАН !
    Имам 5 датчика и петте показват различни стойности при едни и същи условия !

    п.п.
    Трите са чисто нови, два са използвани но не и развалени.
    Alfa Romeo EX 155 1.8SS,147jtd,156TS,156jtd,
    159 1.9 няколко. 2.4 няколко, Auto, ръчка - всичко
    NEW 159 2.0 JTDm Black TI

  3. #3
    Болен алфист
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    СОФИЯ, МЛАДОСТ 3
    Age
    51
    Posts
    1,531

    Default

    Колега най-добре я закачи да видиш дали показанията на уреда са реални. Иначе 2,4 е един много "студен" двигател. Аз при мен виждам стрелката да подмине 90 градуса не повече от 3-4 пъти годишно. Това че ти изключва климатика също е повод за проверка каква точно е чистотата на радиаторите и пространството между тях
    Alfa Romeo 155 2,5 TD 12.1994 recicled
    Alfa Romeo 156 2,4 JTD SW 04.2003 EX
    Peugeot 508 RXH 02.2013

  4. #4
    Запален алфист alfaromeo16vVarna's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Варна
    Age
    34
    Posts
    471

    Default

    иЩом си караш не е нормално да ти минава над 90, нормално е да стигне до 95 в градски условия ако има супер голям трафик както е във Варна примерно. Ти си писал ,че като си караш отива към 100 градуса не е нормално ако попаднеш в някой трафик значи ще стигне 110 градуса пак ли ще е от термостата има и нещо друго.
    алфа ромео 156 тс

  5. #5
    Младши алфист
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Pleven
    Posts
    29

    Default

    Quote Originally Posted by Alexanderbb View Post
    Колега най-добре я закачи да видиш дали показанията на уреда са реални. Иначе 2,4 е един много "студен" двигател. Аз при мен виждам стрелката да подмине 90 градуса не повече от 3-4 пъти годишно. Това че ти изключва климатика също е повод за проверка каква точно е чистотата на радиаторите и пространството между тях
    Да имете случайно данни за температурата на изключване на климатика.

    ---------- Post added at 13:55 ---------- Previous post was at 13:52 ----------

    Quote Originally Posted by alfaromeo16vVarna View Post
    иЩом си караш не е нормално да ти минава над 90, нормално е да стигне до 95 в градски условия ако има супер голям трафик както е във Варна примерно. Ти си писал ,че като си караш отива към 100 градуса не е нормално ако попаднеш в някой трафик значи ще стигне 110 градуса пак ли ще е от термостата има и нещо друго.
    В градски условия не качва , само при по-високи скорости.

  6. #6
    Болен алфист DerMeister's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    София
    Age
    38
    Posts
    1,180

    Default

    Ако се изключва климатика, налягането в системата е над допустимото. Много е вероятно да става заради недостатъчно охлаждане. Щом всичко работи и си почиствал системата, аз бих се насочил към радиаторите. За съжаление почистване може и да не помогне, защото съм виждал радиатори, които направо се "ронят" и подобен проблем със загряване се реши с нов китайски.
    Алфа Ромео 146 1.6TS 1999
    Mazda 6 2.3 2005

  7. #7
    Запален алфист alfaromeo16vVarna's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Варна
    Age
    34
    Posts
    471

    Default

    Може и от охладителната система е. За първо време си смени антифриза
    алфа ромео 156 тс

  8. #8
    Младши алфист
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Pleven
    Posts
    29

    Default

    Quote Originally Posted by alfaromeo16vVarna View Post
    Може и от охладителната система е. За първо време си смени антифриза
    Антифриза е сменен преди не повече от година и е бистър.

  9. #9
    Запален алфист
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    София Слатина
    Posts
    296

    Default .

    Нещата за които се сещам:
    1.Много гъст антифриз,
    2.Мръсни радиатори външно.Измии ги с Меглио,а ако можеш да свалиш водния ще е наи-добре
    3.Не изправен климатик товари колата допълнително
    3.Кофти връзка по силовите кабели и когато станат много консуматорите показва каквото си иска.Когато прехвърли 90гр. загаси фаровете и виж дали ще се нормализира

    При мен в нормални условия с клима държи 87-90гр,при изкчване стига 93-96гр в зависимост от наклона,скороста и продължителноста,в града 87-92.На плюсовия кабел ми играеше обувката и в баир стигаше до 110-115гр
    Lancia Lybra 2,4jtd 10V 103kw++

  10. #10

    Default

    Ако е със затапен ЕГР клапан ще загрява по-бавно и не до 90 градуса, защото когато клапанът работи вкарва част от изгорелите газове в горивната камера за доизгаряне, което спомага за по-бързото достигане до работна температура на двигателя, което през зимата е шик. Колкото до климатика и изключването, това се дължи на повишеното налягане в системата на климатика, породено или от недобро охлаждане (не ти работи някоя от степените на вентилатора) или от повишено количество на фреона (пресостата изключва компресора за да не се взривят нещата някъде по системата). На моята вместо 500 гр. фреон бяха заредили 650 гр. (бяха се объркали) и климатика се самоизключваше през няколко секунди. Хванах една отвертка "звезда", натиснах иглата на клапана за зареждане и на око изпуснах малко от фреона. Така след поредното изпускане климатикът вече не се самоизключва.
    Former Alfa owner.

  11. #11
    Младши алфист
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Pleven
    Posts
    29

    Default

    Quote Originally Posted by viktorsterev View Post
    Нещата за които се сещам:
    1.Много гъст антифриз,
    2.Мръсни радиатори външно.Измии ги с Меглио,а ако можеш да свалиш водния ще е наи-добре
    3.Не изправен климатик товари колата допълнително
    3.Кофти връзка по силовите кабели и когато станат много консуматорите показва каквото си иска.Когато прехвърли 90гр. загаси фаровете и виж дали ще се нормализира

    При мен в нормални условия с клима държи 87-90гр,при изкчване стига 93-96гр в зависимост от наклона,скороста и продължителноста,в града 87-92.На плюсовия кабел ми играеше обувката и в баир стигаше до 110-115гр
    Моля да споделите колко градуса е първата чертичка след 90 градуса.

    ---------- Post added at 20:40 ---------- Previous post was at 20:37 ----------

    Quote Originally Posted by dansguardian View Post
    Ако е със затапен ЕГР клапан ще загрява по-бавно и не до 90 градуса, защото когато клапанът работи вкарва част от изгорелите газове в горивната камера за доизгаряне, което спомага за по-бързото достигане до работна температура на двигателя, което през зимата е шик. Колкото до климатика и изключването, това се дължи на повишеното налягане в системата на климатика, породено или от недобро охлаждане (не ти работи някоя от степените на вентилатора) или от повишено количество на фреона (пресостата изключва компресора за да не се взривят нещата някъде по системата). На моята вместо 500 гр. фреон бяха заредили 650 гр. (бяха се объркали) и климатика се самоизключваше през няколко секунди. Хванах една отвертка "звезда", натиснах иглата на клапана за зареждане и на око изпуснах малко от фреона. Така след поредното изпускане климатикът вече не се самоизключва.
    По скоро климатика ми е по- празен, но със сигурност не е по пълен.
    Благодаря за идеята.

  12. #12

    Default

    Когато хомеопатията и народната медицина не дават резултат ще се наложи да я закараш на лекар, практикуващ конвенционална медицина, разбирай Форумен сервиз .
    Former Alfa owner.

  13. #13
    Запален алфист
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    София Слатина
    Posts
    296

    Default .

    Quote Originally Posted by dansguardian View Post
    Когато хомеопатията и народната медицина не дават резултат ще се наложи да я закараш на лекар, практикуващ конвенционална медицина, разбирай Форумен сервиз .
    Момчето маи събира мнение за възможните причинители и за нещо макар и дребно на пръв поглед ще го обръснат една стоянка в някои сервиз.(Болен на легло се такова).Аз залагам на точка 2 или 4 от написаното по горе.
    П.с.На Либрата гледам точната темперетура в скритото меню,не казвам че е на 100% достоверна,но е по-подробна
    Lancia Lybra 2,4jtd 10V 103kw++

  14. #14
    Запален алфист
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Пловдив
    Posts
    221

    Default

    Quote Originally Posted by valvano View Post
    Моля да споделите колко градуса е първата чертичка след 90 градуса.
    Имаше доста отдавна обширна дискусия и форумци бяха замервали различните температури, та се наложи мнението, че уреда за температура не отчита линейно, т.е. оказа се, че показанието преди 90 гр. е 80 гр., а това след - 100 гр.
    Преди години и аз се бях замислил дали не прегрявам, ама всичко излезе без остнования, пък и уреда ми показва няколко градуса отгоре върху реалните.
    Хубав антифриз, може да разкиснеш ламелите на радиаторите с Меглио както да те посъветвали, после една пароструйка, доста гняс ще изкараш, ако не са чистени въобще. Иначе е нормалко ако я напънеш по баир с климатик в горещо време да отиде на 95-98 гр. т.е. към чертата след 90 гр.
    Last edited by tonov; 28-07-2015 at 14:22.
    Alfa 156 2,4 JTD '99


  15. #15
    No brain,no pain. myato's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Плевен
    Posts
    3,920

    Default

    "Почистването" на системата с разни препарати може да я задъни допълнително, вместо да я почисти. Чертичката между 90 и 130 е 100, така че не е станало нищо особенно. В баирите ти изключва климатика, ако си на по висока предавка и се опитваш да я натискаш. ЕКУ-то отчита недостиг на мощност и изключва климатика за да разтовари двигателя. Пробвай да свалиш предавка и виж какво ще стане.
    Alfa Romeo 1.9 JTD 00

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •