Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 37

Thread: ТОПИ БОБИНИ КАТО В КАМИНА

  1. #1
    Сериозен Фен
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Петрич
    Posts
    18

    Default ТОПИ БОБИНИ КАТО В КАМИНА

    Здравейте,преди 1 година писах за проблема относно моя автомобил Алфа Ромео ГТ 2.0 ЖТС.Тогава споменах,че топи бобини-първо на 4ти цилиндър след 10 минути сменена бобина на 4ти веднага 3ти.Смених компютъра,колата година и половина не е имала проблем.Като загрее колата не работи добре,не върви тромава е мирише на суров бензин,мислех че е катализатор,защото преди няколко започна да трака да работи странно и да не върви въобще,няколко часа не палеше оставих я,отидох на другия ден колата запали,но работеше зле,много зле.Отидох при най-добрия майстор в града-Петрич,човека продуха с много газ колата си тръгна,но пак беше дала 3ти и 4ти цилиндър грешка.Помислих че центровката е избягала,защото повечето симптоми,които имам си бият на центровка УЖ.След една седмица каране,без видими проблеми,при 130 светва лампата на чека,гъся-паля и вече е изченала,всичко добре,но вчера тръгвам извънградско и бам бобината на 3ти цилиндър стопена,искам да кажа че при грешката сменихме новите бобини на 3ти и 4ти и ги сложихме на 1ви-2ри и а старите които не съм сменил преместихме на 3ти-4ти.Вече не знам какво да правя,четох в англииския форум там няколко пича имат проблеми с топене на бобини.Пишат 2 компа сменени фус кутия сменена кабели сменени жици и проблема си седи.Ако някой знае за кво иде реч и се е сблъсквал с тоя проблем нека каже,че вече не издържам,не ми се сменя пак компютър.При първата смяна прехвъвлихме инфото от стария на новиа(втора ръка)момчето каза че компа е читав и колата заработи,каза че накъсвал някакви неща не ги разбирам аз,но колата реално си нямаше проблем година и нещо със стопени бобини.Но вчера филма започва отново.Англииския пост е стар предполагам че в алфа би трябвало да знаят откъде идва този проблем,дали да я водя в ауто италия или,ходил съм и при бобо погледнаха ч момчетата но оттогава не съм ходил,казаха че акомулатора бил слаб 45 ампера,но това беше като я купих сега е 65 ампера,като го взех ч месец колата нямаше проблем,след това отново бобини някви работи.Когато колата загрее и я изгъся и паля веднага няма проблем,но ако почакам няколко минути в някой от случаите при завъртане на ключа не прави нищо и след няколко секунди тръгва да върти и пали,това беше пред да ми се стопи бобината отново.Сега не знам кво да правя вече.Моля ако някой се е сблъсквал с тоя проблем да каже.Пак казвам в англииския форум има тема,има и снимки на бобините,но не пише за решение на проблема,момчетата там са правили всичко маи без центровка само,сменявали са свещи екута окабеляване цялото много игра но проблема бил останал.Само един пич каза че махнал катализатора чистил двигатела-глава и клапани с оил карбон 24 часа някакъв и махнал катализатора но е продал колата,каза че не са му звънялаи за проблем и че май нямало проблем с колата.Моля помогнете,карал съ и я на жичкаджия каза човека вс е стегнато няма маси няма утечки.

  2. #2
    Запален алфист GammaRay's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Пловдив
    Age
    50
    Posts
    446

    Default

    Свещите как са?
    Alfa Romeo 159 1.9 16V SW

  3. #3
    Сериозен Фен
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Петрич
    Posts
    18

    Default

    Ами свещите са NGK Не са оригиналните 10 лева бройката,но няма индикация да е от тях а иначе колата си придърпваше при това доста честичко.Но майстора каза че не е от свещите преди това бях с ориганалните ако не се лъжа БКР е кода на оригиналните или КРА не съм сигурен,но това беше преди да сменя КОмпа.В англия са се сблъсквали с този проблем,но поста е от 2013 и си мисля че има решение на проблема,но някой трябва да се е сблъксвал с него,като помисля,каква би била възможността да е изгоряла пак интегрална схема на компа?

    ---------- Post added at 14:48 ---------- Previous post was at 14:44 ----------

    Ами свещите са NGK Не са оригиналните 10 лева бройката,но няма индикация да е от тях а иначе колата си придърпваше при това доста честичко.Но майстора каза че не е от свещите преди това бях с ориганалните ако не се лъжа БКР е кода на оригиналните или КРА не съм сигурен,но това беше преди да сменя КОмпа.В англия са се сблъсквали с този проблем,но поста е от 2013 и си мисля че има решение на проблема,но някой трябва да се е сблъксвал с него,като помисля,каква би била възможността да е изгоряла пак интегрална схема на компа?Във англ форум момчетата казват че са сменявали свещи но не с е еоправила мисля да сложа оригинални свещи сега,но ако е проблема в тях няма да показва само Ц и Д цилндри по-скоро би трябвало да дава грешка във всички?Моля хора дайте мнения.Мисля да направя първо центровка пак,шото имам оригиналните части в мен,и да видя как ще е,но не ми се вярва да има връзка,шото като карах си цъкаше леко аванса от доло,но само като загрее,цъкаше така дразнещо,мисля си че е избягла центровката,но не знам не съм сигурен.

  4. #4
    Запален алфист GammaRay's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Пловдив
    Age
    50
    Posts
    446

    Default

    Центровка, какво разбираш под това? Температурата на водата колко е? Вземи да снимаш грешките и ги качи тука.
    Last edited by GammaRay; 10-08-2015 at 18:16.
    Alfa Romeo 159 1.9 16V SW

  5. #5
    Сериозен Фен
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Петрич
    Posts
    18

    Default

    Центровка на валовете!Температурата на водата е ок,само дето антифриза отива някъде не знам къде възможно е да изпука от някой маркуч,но съм сигурен че не ходи в двг. наскоро почна да го прави,възможно и водната помпа да е продумала вече.Грешките след смяна на компа бяха бедна богата смес 1178,сменях и темп датчик,но термостата ми е развален той е за смяна,иначе не мърда над 90 градуса колата мисля че ги вдига нормално.Последната грешка която беше записала и единствено нея това след като си карах нормално колата започна да работи странно да щрака от долу гърнето и да загуби мощност...след 1 ден колата запали,пак беше зле с известно подаване на газ и малко пушек черен колата си тръгна пак нормално,това мисля че е от катализатора,иначе не пуши,но понякога когато запаля колата все едно е задавена и трудно качва обороти около секунда две след което си заработва.Та ...последната и единствена грешка беше ignition coil C и D това е,а тези бобини бяха сменени няколко пъти във времето първи и втори цилиндър са си със бобините с които съм си купил колата.Малко объркано го написах но дано се разбере.Възможно е и грешката да беше само цилиндър Ц И Д без бобините,не съм сигурен но е факт че трета изгоря колата не съм я карал но съм почти сигурен че ще стопи и 4та.Просто се опитвам да спестя някви 120 лева ако е възможно.Бобината след като видях грешкките и им размених местата новите които купих пследно сложий на 1 2 а тези които са си от както съм взел колата са на 3ти и 4ти.мога да кача снимка на бобината.Бобините ги топи направо не горят.
    Last edited by balukchiev; 11-08-2015 at 03:03.

  6. #6
    и аз алфист angelovi69's Avatar
    Join Date
    May 2010
    Location
    Kazanlak, no ot Veliko Tarnovo
    Age
    54
    Posts
    784

    Default

    свещите трябва да са BKR6EKPA на NGK. Качи снимка на "Стопена " бобина. Не разбирам - топят се от околната температура и са здрави технически, т.е. мотора работи добре, форсира се добре, без замисляне реагира на педала на газта. Просто бобината е външно с променен, стопен вид? Ако е тъй, някакво екраниране не би ли помогнало? имам нещо предвид, звънни ми или минаваме на лични.
    Alfa Romeo 156 SW 122kW 2004 DISTINCTIVE
    Lancia Y 1,2 8V 60к.с. 2001g. - на щерката
    Skoda 100S-в пенсия и КлиоI,1,4 Energy-продадено Opel kadet 1,3 LS sedan 1989 44kW 4 скорости-по неволя-пръдливия Ханс-продаден 0878316296и 0893569553

  7. #7
    Сериозен Фен
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Петрич
    Posts
    18

    Default

    не ти знам телефона,за да ти звънна .Какво е екраниране.Не се топи от външна температура,просто предишния комп имала изгоряла интегрална схема,не отивало минус на 3та и 4та,отворихме компа показаха ми коя схема,дали е наистина схема не знам,факт е че колата година и половина не беше топила бобини,но сега пак.Но нали казвам преди да покаже грешка Ц и Д цилиндри,докато карах загуби мощност нен започна да работи със странен звук и да трака отдоло гърнето,нямаше мощност и след като я загасих не искаше да запали,след 1 ден запали и беше зле,но майстора я форсира здраво,и хвърли черна димилка отзад,попринцип не го прави,след което колата се оправи,закачихме я и беше показала Ц и Д а преди това показваше само бедна/богата смес.Възможно ли е компа пак да е изгорял ????При това не постоянно ми светеше чека,от дъжд на вятър светваше и после изчезваше само,и си чистише грешката сама,при висока скорост много форсиране,чат пат светваше чека,гъса-паля лампата изчезнала.Единствения симптонм който съм забелязал преди да изгори бобината и онова със странния звук,беше просто,придърпване на колата,и не добра работа на много загрял мотор,тоест тромавичка не се форсира добре,и притраква аванса,а и мирише на не изгорял бензин.Просто събирам мнения искам някой да насочи от къде може да гори пак бобината,може живота да и е свършил не знам.Но яко някой се е сблъсквал да каже.Доколкото знам веригата е Комп-бобина-свещ-кабели(моята няма)-цилиндри?
    Last edited by balukchiev; 11-08-2015 at 12:04.

  8. #8
    Запален алфист GammaRay's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Пловдив
    Age
    50
    Posts
    446

    Default

    Аванса на тази кола, неможе да притраква, по простата причина, че той се определя по електронен път от компютъра. Провери за проблеми с генератора, лоша маса или проблеми с компа. Както ти написа колегата, дай снимка, как точно са изгоряли тези бобини? Има вероятност да има счупена свещ и да ги стопява през нея.
    Alfa Romeo 159 1.9 16V SW

  9. #9
    и аз алфист angelovi69's Avatar
    Join Date
    May 2010
    Location
    Kazanlak, no ot Veliko Tarnovo
    Age
    54
    Posts
    784

    Default

    Екраниране - вземам клингерит на лист и си отрязвам правоъгълно парче с височина толкова, че да влезе в отворите на главата, където са навити свещите и горния му край да не подпира гуменото лабиринтно уплътнение на бобината на ЖТС-а, а широчината му да е толкова, че като го навия на руло, да е с дължината на окръжността на отворите на гнездата за свещите, дори малко по-дълго, че да се застъпва клингерита. Иначе казано, режа клингерит и го навивам на руло и го поставям между корпуса на главата и бобината, във всичките 4 отвора. Така топлината от главата не лъха срещу бобината. По подобен начин може да екранираш и отгоре, като изрежеш парче с подходяща форма и големина и му пробиеш отвор, бобината да мине през клингерита и тогава монтираш. Така ще избегнеш топлината отдолу.
    Относно предърпването, имах следния дерт, преди да сменя свещите с НЖК. Като съм на автопилот с 90 и има ограничение 60, чукна спирачката и убивам скоростта. После на лоста на автопилота чуквам копчето на върха на лоста и колата тръгва да ускорява, за да достигне 90 км. в час. Е точно тогава почваше да се включва чека и да изписва Мотор Контрол Систем фейлуре и да придърпва. свещите, с които купих колата бяха една опелска, 2 бр. BKR6EKPA и още някаква. Карах и с Беру като евтин вариант - четириполюсни - същата работа. От както сложих НЖК-то, досега веднъж не ми е правила колата този номер.
    Относно бобините - колата трябва да се изфорсирва като оса при рязко подаване на газ, без да се замисля и без да прекъсва. С размяна местата на бобините може да се хване коя бобина не работи.
    Относно миризмата на неизгорял бензин, възможно е ламбдата да прави номера. При мен на студен мотор долните ламбди дават 0,4 волта и като поработи малко - 1-2 минути мотора, почват да чертаят графики.
    Колега, попълни си подписа, може в един град да живеем, а да не знаем. Така ще е по-лесно някой да помогне. И телефоните си сложи.
    Изтриха ми се клавишите да ги кълва един по един.
    Накрая пиши какво се е оказало.
    Alfa Romeo 156 SW 122kW 2004 DISTINCTIVE
    Lancia Y 1,2 8V 60к.с. 2001g. - на щерката
    Skoda 100S-в пенсия и КлиоI,1,4 Energy-продадено Opel kadet 1,3 LS sedan 1989 44kW 4 скорости-по неволя-пръдливия Ханс-продаден 0878316296и 0893569553

  10. #10
    Запален алфист GammaRay's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Пловдив
    Age
    50
    Posts
    446

    Default

    Айде ве, една снимка ще качиш ли на тези стопени бобини?
    Alfa Romeo 159 1.9 16V SW

  11. #11
    Сериозен Фен
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Петрич
    Posts
    18

    Default



    е така е само дето тази малко по късно я хванах,иначе като ги хвана по-раничко не се топят толкова...от горе тръгват да се топят...долу няма проблем..ще пробвам да изчистя инжекторите с ултразвук да видим ко ше стане,и ще сложа оригинални свещи,щото компа е сменен,не ми се вярва да е от компа,ще проверя fuse box-а и кабела зад двигатела с многото жици да не окъсява някъде,ако не се оправи значи е компа,между другото ще направя и центровката щото така или иначе частите са в мен от два месеца ремъци дайко,ролките от александър ауто оригинални уж ма едната е ина другата е скф ако не се лъжа третата не знам ква е,обадих им се казах им това оригиналния или не оригиналния комплект е момчето ме увери че това е оригинала.след тези процедури ще пиша пак,между другото очаквам мнения по бобината...
    Last edited by balukchiev; 13-08-2015 at 16:22.

  12. #12
    Запален алфист GammaRay's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Пловдив
    Age
    50
    Posts
    446

    Default

    Какво призводство е тази бобина? Ако има разминаване със съпротивлението на заводската бобина в минус, е възможно да стане това. Тогава пък ще грее и драйвера в ЕКУ, който управлява бобината, но ако е достатъчно добре охладен, може да издържи и да се стопи бобината, която се намира в загретия мотор! Високоволтовата част, би я стопила така, ако мотора загрява прекалено и напуква изолацията на бобината, съответно искренето се премества горе. От инжектори, няма да е. Другото е, да има проблем с масата на бобините. При едно искрене по веригата, напрежението се колебае в +. Провери си и генератора. Пробвай да махнеш тази метална екранизация, която е предпоставка за прехвърляне на искра.

    Нека и друг да сподели мнение.
    Last edited by GammaRay; 13-08-2015 at 17:36.
    Alfa Romeo 159 1.9 16V SW

  13. #13
    Сериозен Фен
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Петрич
    Posts
    18

    Default

    да като ми сменяха компа човека каза че не стига - до бобините и беше изгоряла интегрална схема на компа,сега най-вероятно пак компа е изгорял аз така мисля,но ще видим...тук такова екраниране няма кои да направи ,а колата не е в движение тръгна ли за сф ше стопа 5 бобини до там сигурно.

    ---------- Post added at 14:55 ---------- Previous post was at 14:51 ----------

    като ми смениха компа човека каза че не отивало минус,на бобината,после ги оправи накъса импулсите каза че бобина няма как да изгори пак,но уви.Прехвърлиьме инфото от новия на стария и спряха да се топят,значи явно е пак компа,ужас...такова екраниране тук няма кой да направи,а ако тръгна за софия ще трябва да сменя 5 бобини,бобината е Бош за модела правена е в словакия.

    ---------- Post added at 15:00 ---------- Previous post was at 14:55 ----------

    Да и майстора така каза,че не отивало минус на бобината като ми сменяха компа и имаше изгоряла интегрална схема,сега като се опитам да разбера кво ми казваш явно проблема пак е в компа и пак ше е маса пари,въпроса е защо пак се е получило така,няма маси по купето поне така ми каза човека който я провери всичко е ок,но ше видим сега кво ще излезе.Тук екраниране няма кой да ми направи,а ако тръгна за сф ще изгоря 5 бобини сигурно.Жалко колата ми харесваше и в сф бях при бобо нищо не успяха да кажат момчетата а им показах и бобината това беше преди да сменя компа,кво да кажа няма кой да я оправи тая кола тук явно и ше си гори компове като нищо да взема да я засиля някъде освен.Че ми омръзна от пари даване,шото ние вБг много ги имаме.Въпроса мие ако отида в бош шото бобините имат гаранция,кво ли ще кажат дали ще намерят проблема.

  14. #14
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Нормално първичната намотка на бобината е под напрежение и това напрежение се прекъсва от ECU - то в момента в който трябва да се образува искра.
    Напълно е възможно некоректната работа на този комутатор в ECU - то да доведе до стопяването на бобина.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  15. #15
    Запален алфист GammaRay's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Пловдив
    Age
    50
    Posts
    446

    Default

    Ако има изгорял драйвер, бобината е постоянно под напрежение и това води до разтопяването и. Трябва да се провери с осцилoскоп. Намери един радиолюбител с осцилоскоп .
    Last edited by GammaRay; 14-08-2015 at 16:04.
    Alfa Romeo 159 1.9 16V SW

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •