Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 37

Thread: ТОПИ БОБИНИ КАТО В КАМИНА

  1. #16
    Сериозен Фен
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Петрич
    Posts
    18

    Default

    Добре,но откъде се мъчи тоя комутатор или какво е в Еку-то,постоянно,значи нещо предизвиква това еку да даде пак проблем,ако не се лъжа,аз мога пак да сменя компа и другото лято като стане пак топло той пак да изгори тогава....какво да проверя според вас по-ред на номерата,за да не си хвърлям само парите и пак нищо да не става и още в смисъл от къде да тръгна...колата даваше само грешка бедна смес явно от катализатора запушен или генерацията.....или центровката на колата.....ще го проверим с осцилоскоп кое,компа ше го гледаме..но явно пак трябва да го отваряме или не знам...
    Last edited by balukchiev; 14-08-2015 at 16:49.

  2. #17
    Запален алфист GammaRay's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Пловдив
    Age
    50
    Posts
    446

    Default

    Ами, ако прочетеш всички постове, може и да разбереш какво сме писали толкова време. При теб проблема не е - счупен съединител - нов съединител. Трябва да се провери цялата ел. уредба на колата + работата на компа. Трябва да се провери, дали всички JTS модификации, са с еднакви комп. и бобини - да взимаш а те да не отговарят на компа.
    Alfa Romeo 159 1.9 16V SW

  3. #18
    Сериозен Фен
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Петрич
    Posts
    18

    Default

    този драйвер предполагам говориш за интегрална схема,а добре значи ще сменям компа най вероятно,ами добре може ли да се поправи този драйвер или по-добре направо комп?Предложете някой читав да я заведа евентуално да я погледне софия.

  4. #19
    Запален алфист GammaRay's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Пловдив
    Age
    50
    Posts
    446

    Default

    Драйвера е един транзистор. Немога да кажа, дали може да се замени. Незнам компа как е сглобен. Може и да може, всичко зависи от това, дали може да се разглоби компа. Преди да почнеш да сменяш, намери някой да провери ел. системата, за да си нямаш много резервни части после.
    Last edited by GammaRay; 14-08-2015 at 20:27.
    Alfa Romeo 159 1.9 16V SW

  5. #20

    Default

    Драйверът е един транзистор, ама PNP, NPN, MOS FET (с P-канал, с N-канал?) ли е, дали е комплеметарна двойка, какъв е коефициентът на усилване по ток h21e, ако е MOS FET има ли защитен диод между сорса и дрейна? Прекалено много са въпросителните... А на всичкото отгоре почти съм сигурен, че на самият полупроводников елемент няма да има означение (фабрично ги трият). Така, че колега, направо търси нов главен мозък.
    Last edited by dansguardian; 14-08-2015 at 20:40.
    Former Alfa owner.

  6. #21
    Запален алфист GammaRay's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Пловдив
    Age
    50
    Posts
    446

    Default

    Виж сега. Няма значение мосфет или биполярен е. Има значение дали като включиш осцилоскопа, на входа на бобината, ще видиш крива със синусоидна или квадратна форма. Ако видиш линията на смъртта, значи че тоя транзистор е дал фира. Нека да се провери и тогава да си сменя компа. Иначе си прав.
    Alfa Romeo 159 1.9 16V SW

  7. #22
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Крайните транзистори най-вероятно са n-канални mosfet. Лошото е, че вътре в ECU-то вероятно са в хибридно изпълнение и не подлежат току-така на подмяна.



    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  8. #23
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Сега погледнах схемата на този мотор и виждам, че бобините са с вградени комутатори:



    Четирите извода на всяка бобина имат следното значение:

    1 - управление от ECU-то
    2 - шаси от ECU - то
    3 - шаси
    4 - +12V

    Ако се губи масата, идваща от ECU-то (извод 2) е много вероятно първичната страна на бобината да стои постоянно под напрежение и в това да е причината за стопяването и.

    Накратко - тези 2 маси трябва добре да се ревизират.

    Аз бих обединил изводи 2 и 3 за да съм сигурен, че не е в това причината.
    Last edited by ecotronic; 15-08-2015 at 11:52.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  9. #24
    Сериозен Фен
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Петрич
    Posts
    18

    Default

    благодаря за мненията но какво е шаси какво да проверя там,и вероятна причина за фирата на компа.Също като отворя капака откъде се броят цилиндрите като АБЦД о от дясно на ляво или от ляво на дясно.Какво прави напрежение в компа за да гори тоя комп,повечето неща които говорите аз не ги разбирам наистина Бих сменил компа пак,но аз трябва да съм сигурен че няма да изгори отново тоя комп следващото лято така че трябва някои да ме насочи къде е точно проблема в късото маса на купето фусовата кутия нямам никаква представа
    Last edited by balukchiev; 17-08-2015 at 18:40.

  10. #25
    ( ͡° ͜ʖ ͡°)ಠ_ಠ (͡๏̯͡๏)
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    127.0.0.1
    Posts
    2,632

    Default

    Сменяш и проблема си остава и ще си остава .
    Тази кола трябва да я види някой който познава инсталацията и има здрави нерви .

    Компютри ремонтират във Варна но предимно на Ауди , вагони и прочее швабски . За Алфа не знам дали имат документация , но при положение ,че JTS си е 1/2 Опел може и да познайват нещо .. ще питам моя човек .

    За срок не се ангажирам ,че е сложно .
    Някои хора трябва да имат не акт за раждане, а писмено извинение от производителя на контрацептиви.乁໒( ͒ ⌂ ͒ )७ㄏ

  11. #26
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by balukchiev View Post
    благодаря за мненията но какво е шаси какво да проверя там,и вероятна причина за фирата на компа.Също като отворя капака откъде се броят цилиндрите като АБЦД о от дясно на ляво или от ляво на дясно.Какво прави напрежение в компа за да гори тоя комп,повечето неща които говорите аз не ги разбирам наистина Бих сменил компа пак,но аз трябва да съм сигурен че няма да изгори отново тоя комп следващото лято така че трябва някои да ме насочи къде е точно проблема в късото маса на купето фусовата кутия нямам никаква представа
    "Шаси" е корпуса на колата към който е сварзан отрицателния полюс на акумулатора и който се явява един от изводите на захранването за почти всички консуматори.

    Според мен дефектирането на компютъра може да е следствие от топенето на бобините, но не и причината.
    Потърси някой електричар и му посочи схемата и разсъжденията, които постнах по-нагоре.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  12. #27
    Дърт гъзар от БКАР dimitar_vd62's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Варна
    Age
    61
    Posts
    4,760

    Default

    Екото иска да каже да провериш връзката на минусовата клема към шасито/коя да е ламарина/ и всички връзки към шаси които касаят проблема.Имат навика да ръждясват, клеясват, окислаяват поради което има влошен контакт съответно никакъв минус не отива към съответния консуматор или поради липса на някоя връзка към шаси взема минус по други кабели/демек байпасира се самопроизволно/ поради което нараства тока през съответния консуматор и дава фира, също така лошата връзка може да стане причина за повишена консумация, демек по голям ток отколкото трябва.Между другото провери ли си масата която е към шината със бобините - вдясно на шината има един крепежен болт който служи за маса, често гайката която е запресована в капака на клапаниште превърта или е с повредена резба поради което има лоша връзка.
    По некой път седа и си мисла, а по некой път само си седа...
    Alfa Romeo 156 1.8ts 1997 - ex.
    Alfa Romeo 156 1.8ts 2001

  13. #28
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    По-точно казано - предположението ми за липсата на "шаси" от ECU-то (на извод 2) е следното:

    При захранена първична намотка на бобината, токът през нея протича през изводи 4 и 3.

    Вграденият комутатор представлява мощен безконтактен ключ, който за да работи коректно се захранва през изводи 4(+12V) и 2(шаси) а получава управляващи импулси през извод 1.

    Ако на тази схема и липсва захранването по извод 2, то тя ще работи некоректно и поради това първичната страна на бобината стои непрекъснато под напрежение и в резултат на това гори.

    Най простото нещо, което може да се направи е това да се свържат накъсо изводи 2 и 3.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  14. #29
    Сериозен Фен
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Петрич
    Posts
    18

    Default ТОПИ БОБИНИ

    Здравейте момчета след почти месец в сервиз прегледани всички маси по купе,кабели и комп,излезе че проблема с бобините не е от компа,той си давал правилни импулси навсякъде,момчетата казаха че при смяната на компа колата е направена много добре изведени са отделно кабели от компа към бобините и не е от компа,най верочтно,но сега има друг проблем смених бобината на 3ти цилиндър,и се га колата дава слабо запалване на 3ти цилиндър и също и ламбда преди катализатора за смяна,като стигне до 70 градуса колата греяката с цилиндъра спира,остава само ламдата,интересно,досега не е имало такъв проблем.Какво бихте казали вие,пикнал инжектор,повреден клапан,свещи или центровка и колата не върви добре иначе...бъобяе не върви за 170 коня.свещите не са зацапани видимо са добре.Целият ток по колата е наред...а докато стигне 70 градуса колата чека свети постоянно и титка.след 70 спирал сам и оставала грешката на ламбдата.Продължаваме с огледа,сега ще направим центровката,и след това ще пиша пак,мен лично много ме съмнява катализатора...колата била като запушена,ма къде да я търсим тая грешка с цилиндъра не знам вече,остана ми реално да сменя една бобина на 4ти цилиндър ма той сега не дава греяка.Няма логика първо дава 3 и 4 после само 3 при сменена вече бобина там,а 4 не излиза,и колата не върви,за мен остава да е центровак и прехвърлил зъб или катализатор ако не са дюзите.Вашето мнение моля?
    Last edited by balukchiev; 17-09-2015 at 19:27.

  15. #30
    Старши алфист lubo_red's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    pernik
    Posts
    725

    Default

    JTS е голяма масларка.Според мен повечето проблеми и "грешки' Идват от запушени катализатори...
    ALFA ROMEO 156 1.8TS ex
    ALFA ROMEO 2.0JTS ex
    ALFA ROMEO Crosswagon Q4
    Продавам Алфи на части!

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •