Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 34

Thread: Мнение от реални собственици на алфа 159...

  1. #16
    Младши алфист
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Bulgaria / Bourgas
    Posts
    10

    Default

    Имам чувството че всички бъркате
    Комън рейла няма нищо общо с италянците , да може би с това че са си платили за използването му ... Първи прототипи Швейцария , доразвиване Германия . Иначе разликата в немските модели и алфите е доста голям , но трябва да си разкоствал доста коли за да видиш всичките бюджетни решения на италянците и японците разбира се . Да не говорим за забавните им ангренажни вериги , който трябва да се сменят на 30-50к км , за да можеш да спиш спокойно . И немците малко свалиха качеството там , ама при тях поне е към 100к . Иначе факта , че БМВ печели за незнам коя година дизел/двигател на годината викаш майстора ти го пренебрегва или употребата на пиезо инжектори в голяма част от ВАГ групата , както и при Мерцедес не е фактор ? (пиезо инжектора предоставя възможност за доста по точно впръскване на гориво , спрямо стандартните инжектори) . Лошото е , че са доста по-скъпи от тези , които ползват ниско бюджетните автомобили и затова все още не са се наложили . Да не говорим за разликата в разхода на гориво което дават немците и аналогичните им "конкуренти" в годините . За пример Тойота Корола 1.4 дизел 90 кс гори почти колкото Е90 320д 163 кс (2006 г и двете) . Проблема с швабите както ги наричате е че , във всяка нова генерация се вграждат нови технологий , които не са използвани досега и са иновативни . Предполагам се досещате , че всичко ново в началото си има детски болести . И изведнъж изкачат японците , примерно , взимат ноу хауто след 5 години доизглаждане на технологията и бам японските коли най-здравите Вземи си една базова немска кола , аналогични година и пробег на алфатата ти (примерно отново) , и ще видиш че честотата на посещения на сервиза няма да е много различна . Иначе Алфа не е зле за парите си . Принципно съм твърд фен на задното предаване , но реших да пробвам и нещо коренно различно . Като сложим външния вид настрана , доста добро поведение на пътя , добро изработка на интериора , бензиновите двигатели са малко лош избор , но тука отново играят парите разбира се .

  2. #17
    Северозападняк DiStefano's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    село Стърчи Патка - Видинско
    Age
    43
    Posts
    2,980

    Default

    Да .. ясно, че първия Common rail е правен в Швейцария края на 1960-та. В Уикито има изчерпателно инфо ... Имено затова в моя пост написах - "съвременния" ..
    Alfa Romeo Brera 2.4 JTDm 210 кавала ... и малко отгоре
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm SW .. бързият влак
    Renault Clio DCi 2018 .. без коментар .. да е щастлива жената

  3. #18
    Сатанист Член на клуба Bodom's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    София
    Posts
    783

    Default

    Quote Originally Posted by DiStefano View Post
    159-ката си одъртя вече като модел. По разумна инвестиция лично мое мнение е Crosswagon-a. Другия вариант - събирай мангизите още 4-5 години и направо Giulia.
    Одъртяла, но няма алтернатива в сегашната гама от три модела, които се предлагат от Алфа Ромео.
    А кросвагона е спрян от производство преди 159.
    Alfa Romeo 159 SW 1.9JTDm '07
    EX' Alfa Romeo 145 1.4TS '98

  4. #19
    Старши алфист Sm0k's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Велико Търново / София
    Age
    39
    Posts
    650

    Default

    Quote Originally Posted by r3s1s74nc3 View Post
    Имам чувството че всички бъркате
    Комън рейла няма нищо общо с италянците , да може би с това че са си платили за използването му ... Първи прототипи Швейцария , доразвиване Германия.
    Абе по-скоро ти бъркаш. Какви прототипи е имало преди 50 години е едно. Реално обаче първите комън рейл системи готови за серийно производство за леки автомобили са разработени от италиански компании (Magneti Marelli и FIAT), след което готовата разработка е продаден на Bosch. Тъй че, кой на кого е плащал, по-скоро е обратното.

    Quote Originally Posted by Bodom View Post
    Одъртяла, но няма алтернатива в сегашната гама от три модела, които се предлагат от Алфа Ромео.
    Дефакто в момента, а в магазините от първи януари гамата е от четири модела (а ако броим 4C и 4C Spider за два модела стават общо пет) и в нея 159 има наследник
    Alfa Romeo Tipo 940 MY 2014, 1400 Turbo Benzina Multiair 16v, Giulietta Serie 1 Distinctive, MD 11/2015
    Alfa Romeo Tipo 930 MY 1997, 1400 Twin Spark 16v, 145 Serie 1 Lusso, MD 04/1997 [Ex]

  5. #20
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Панагюрище
    Posts
    68

    Default

    Моля ви да не спорим за глупости,единствено попитах автомата на 159 до колко е качествен и дали да го предпочета пред ръчната,няма смисъл да влизаме в полемики,компаниите си знаят кой какво и как е направил,не сме ние тези критици и разбирачи които да ги критикуваме,базирайки се само на написани статии и писания на журналисти,подплатени достатъчно за да изтъкнат една марка или друга.

  6. #21
    започва да се пристрастява devil_vas's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    56

    Default

    Ето мнението ми като човек, който не е болен алфист. ще се опитам да бъда изчерпателен.
    Карам 159 1.9 автомат с добри екстри (Blue & me, прибиране на огледалата, авт фарове, автоматични чистачки, кожа, 8 бега) 2008 година. Имам е от 15 000 км. На автомата му сменях маслото, като ще го сменям за напред през максимум 30 000 км. Причината - Айзина работи с много по-малко масло, което при интензивно каране губи свойства и вискозитет. Кутията е умна и се самообучава да работи с ниско налягане на маслото и от там идва проблемите. Аз лично проблеми с автомата нямам. Сменя прекрасно, но е доста глупав доста по-зле се държи от ZF вариантите от подобна година автомобил. Разхода на смесено каране винаги се върти около 8, като не карам като Фитипалди. Рядко давам безмислена газ.
    За самата кола, няма друг подобен автомобил, който може да си позволите за тази цена вижте цените на Е90 или на А4 Б7 (за Б8 да не говорим), така че сравнението е безмислено. Естествено има много дразнещи и недомислени неща в 159, като отварянето на багажника или пластмасовия бутон на скоростите, който ми остана в ръката и си купих нов, скърцащите врати или одисеята по реставрацията на окачването, проблемите със заминалия компресор на климатика, скъсания ангренаж от разпадналата се демферми шайба и 8-те криви клапана не ги броя, това може да се случи на всеки с почти всеки автомобил... Но пак опираме до цената на колата, когато говорим за сравнения. Алфа се купувала със сърце казват, според мен се купува с пари и разум и добър подбор на автомобил, за да не се превърне в личната ви драма, каквито приятели, клиенти и познати имам с най-различни автомобили...
    ex: VW Golf 3 GT, Opel Astra GSI 2.0 16V, VW Golf 4 1.8T GTI, BMW E36 318is, Subaru Legacy 2.0 Turbo, BMW E46 318i 143, Honda Civic 1.6 VTI, Audi S3 1.8T, BMW E46 330Cd

    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm AT

  7. #22

    Default

    Колега автомата като цяло е здрав и ако си намериш запазена Алфа на не много километри, най-вероятно няма да ти се наложи да правиш каквото и да е по автомата. Естествено ако няма да караш много. Но все пак си има живот автомата и ако е минала 250 000км колата, рано или късно ще ти се наложи да го рециклираш. Имай предвид, че сервизите, които разбират и могат да се справят с ремонта на тази кутия в България, са по-малко от пръстите на едната ти ръка. Та проблема е не само в парите за ремонта а и в липсата на кадърни сервизи.
    Основния проблем на кутията идва от мозъка /valve body/. Основните проблеми се проявяват, когато кутията загрее напълно - ритане при смяна на предавките основно при 2ра-3та, 3та - 4та и при смяна на място от R-N-D, изключване от скорост между смяна на предавките и други тъпотии.
    Пълен рециклаж на кутията излиза от 4 до 5 бона.

  8. #23

    Default

    Колега, вземай ръчката... Дори и да са добри автоматите. Както по-горе се каза.. Ако стане нещо на ръчката , съединител и маховик и дори и цялата скоростна.. Пак ще си на по-евтино от ревизия или цяла друга автоматична.. За пример ще ти кажа ,преди няколко години карах 159, 2.2 автомат... Не ми харесаха усещанията при смените, бързината и затова те съветвам за ръчна.. А пък и в БГ, няма много магистрали и не виждам голям смисъл от автомат. Дори и градско пак бих взел ръчка. Относно дали 1,9 или 2,4 си е въпрос на много неща и условия.
    Virus Alfa

  9. #24
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Quote Originally Posted by seagal View Post
    Моля ви да не спорим за глупости,единствено попитах автомата на 159 до колко е качествен и дали да го предпочета пред ръчната,няма смисъл да влизаме в полемики,компаниите си знаят кой какво и как е направил,не сме ние тези критици и разбирачи които да ги критикуваме,базирайки се само на написани статии и писания на журналисти,подплатени достатъчно за да изтъкнат една марка или друга.
    Ще го кажа накратко - и автомата, и ръчката са калпави.
    Автомата е някакво компромисно решение, ръчката е недоразумение от Опел. Избирай ти.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  10. #25
    Запален алфист GammaRay's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Пловдив
    Age
    50
    Posts
    446

    Default

    Отивай направо в Опел, да им покажеш на инженерите, как се правят скоростни кутии! Такива постове като ги прочета, направо не ми се влиза във форума. Какво ти пречеше да кажеш, че кутията е малко по-бавна отколкото се иска за този автомобил? Това не е спортна кола за да искаш като натиснеш педала на съединителя и да изръчкаш веднага! Колата тежи 1600 кг. и мисля, че забележката не ти е уместна. Да, има едно замисляне на ръчката, но ако си преодолеете "рали" наклонностите, ще разберете, че кутията си е добре. Не помисли ли някой, че съединителя може да не е от на-бързите?
    Alfa Romeo 159 1.9 16V SW

  11. #26
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Quote Originally Posted by GammaRay View Post
    Такива постове като ги прочета, направо не ми се влиза във форума.
    Ами не влизай де. Не е трудно.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  12. #27
    Старши алфист Sm0k's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Велико Търново / София
    Age
    39
    Posts
    650

    Default

    Quote Originally Posted by Skyline View Post
    ...Не ми харесаха усещанията при смените, бързината и затова те съветвам за ръчна...
    Quote Originally Posted by GammaRay View Post
    ...Да, има едно замисляне на ръчката, но ако си преодолеете "рали" наклонностите, ще разберете, че кутията си е добре. Не помисли ли някой, че съединителя може да не е от на-бързите?...
    Първо да подчертая, че не съм реален собственик, ама понеже съм карал 1.9 ръчка и автомат и според мен автомата е бавничък и колата се усеща по-мудна и така по-бавно реагира.
    Но GammaRay е прав, че кутията си е добре, просто не е от най-бързите а и колата е 1600 килограма. Така че, ако няма да се кара на рали и се иска комфорт е ОК

    Освен това на всички е ясно, че това е стара и най-обикновена автоматична скоростна кутия с хидротрансформатор, никой не очаква от нея чудеса и да е много бърза. За бързи автомати хората измислиха кутиите с двоен съединител. Така, че скоростта й е безмислено да я коментираме
    Alfa Romeo Tipo 940 MY 2014, 1400 Turbo Benzina Multiair 16v, Giulietta Serie 1 Distinctive, MD 11/2015
    Alfa Romeo Tipo 930 MY 1997, 1400 Twin Spark 16v, 145 Serie 1 Lusso, MD 04/1997 [Ex]

  13. #28
    Ventura garage Mury's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София;кв.Бели брези
    Age
    42
    Posts
    10,437

    Default

    Quote Originally Posted by GammaRay View Post
    Отивай направо в Опел, да им покажеш на инженерите, как се правят скоростни кутии! Такива постове като ги прочета, направо не ми се влиза във форума. Какво ти пречеше да кажеш, че кутията е малко по-бавна отколкото се иска за този автомобил? Това не е спортна кола за да искаш като натиснеш педала на съединителя и да изръчкаш веднага! Колата тежи 1600 кг. и мисля, че забележката не ти е уместна. Да, има едно замисляне на ръчката, но ако си преодолеете "рали" наклонностите, ще разберете, че кутията си е добре. Не помисли ли някой, че съединителя може да не е от на-бързите?
    Според мен нещо се обърка,ама карай..........Боби каза че ръчната кутия е от Опел и е пълно лайно,аз също споделям с 3 ръце това мнение,адски тъпо измислени предавки/за сравнение един Кросвагон със същия мотор,идентични кг.,около 50 кг. разлика със 159 1.9 но с италианската 6 степенна кутия,харчи над 2 л. надолу градско/,проблеми с лагерите на 5-а и 6-а предавка,при някои екземпляри по-рано от 100 000 км..За Айзина нямам какво да кажа,не съм бил собственик на такъв екземпляр,но колкото съм карал,ми се струва доста тъпичък.
    Fiat Idea 05" 1.9 Mjet N tuning
    Lancia Ypsilon 00" 1.2 Elefantino blu
    Piaggio Liberty 05" 50cc 2T

    Alfa 33 1.7 16v SW-ex,Alfa 145 1.6 Boxer-ex,Alfa 146 TI-ex,Alfa 159 1.9 JTDm SW-ex

  14. #29
    Болен алфист rossenvn's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Варна
    Age
    45
    Posts
    1,227

    Default

    Quote Originally Posted by Mury View Post
    Според мен нещо се обърка,ама карай..........Боби каза че ръчната кутия е от Опел и е пълно лайно,аз също споделям с 3 ръце това мнение,адски тъпо измислени предавки/за сравнение един Кросвагон със същия мотор,идентични кг.,около 50 кг. разлика със 159 1.9 но с италианската 6 степенна кутия,харчи над 2 л. надолу градско/,проблеми с лагерите на 5-а и 6-а предавка,при някои екземпляри по-рано от 100 000 км..За Айзина нямам какво да кажа,не съм бил собственик на такъв екземпляр,но колкото съм карал,ми се струва доста тъпичък.
    Откъде идва тази разлика? Като сравнявам оборотите и скоростта на предната и на тази Алфа, на една и съща предавка разлика не виждам. Е старата нямаше 6-та и беше с 300-400 кг по-лека.
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Ti - "новата" - 150 млади кончета и едно дърто магаре зад волана
    ex Alfa Romeo 156 1.9 JTD - червен трактор - 105 одъртели коня и 1 кьопаво магаре зад волана

  15. #30
    започва да се пристрастява devil_vas's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    56

    Default

    Автомата си е нормален при нормално каране. Тъпотията му идва ,когато се опиташ да караш спортно, с редуване на ускорение и спиране, малко се шашка... За съжаление няма опция с вагаджийско DSG или немски ZF, но пък можеше да е с подобна на безумня мултитроник на ВАГ или друго селеспийд подобно безумие!
    ex: VW Golf 3 GT, Opel Astra GSI 2.0 16V, VW Golf 4 1.8T GTI, BMW E36 318is, Subaru Legacy 2.0 Turbo, BMW E46 318i 143, Honda Civic 1.6 VTI, Audi S3 1.8T, BMW E46 330Cd

    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm AT

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •