Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 81

Thread: Климатроникът духа топло когато колата загрее

  1. #1

    Default Климатроникът духа топло когато колата загрее

    Здравейте!
    Новата ми придобивка отпреди 3 месеца 147 фейслифт има странен проблем с климатроника. Когато колата е още студена или вентилаторът духа на ниски обороти, струята е още студена. Когато двигателят загрее и особено на висока скорост например по магистралата и когато се вдигне скоростта на вентилатора над средната или на макс, то духа откровено топло, особено през централните дюзи над конзолата. Ходих на няколко "майстори" - първият уж установи, че колата нямаше никакъв фреон и наистина, като я напълни, поне първият ден преди да загрее духаше доволно студено - не съм я карал дълго загряла тогава обаче и не мога да твърдя, че като затопли беше по-слаб или същия като ефективност климатроникът тогава. После имахме съмнение да не е теч на фреон. 2-ма от тези майстори твърдят, че такъв няма, че колата държи налягане от над 20 бара в системата и, че не това е проблемът. Само един твърдеше, че има теч на фреон и искаше да сменя радиатора, но за него имам съмнения, а и другите двама, които гледаха климатроника, че се опитва да изкара пари от смяна на части.
    Сменихме релето на компресора, понеже имахме съмнения, че има нагар в контактите и че компресорък изключва заради това, но положението е същото. Според последния пипал по колата, остават датчика за фреона и командния клапан. Според един мой колега е прекалено високото налягане в системата. От какво да е прекалено високо, като сме сложили не повече от 550г фреон, както е по предписание? Някакви съвети, как да се оправи проблема? Имали ли сте подобен? Или да имате добър, доверен климатикаджия от София, който няма да сваля други части по колата, ако му бъде поверена?
    Благодаря в аванс!
    Last edited by novice; 22-09-2015 at 20:10.
    За какво му е на човек манекенка, като си има Алфа 147...

  2. #2

    Default

    Здрасти колега! Как се държи колата, когато е с включен климатик и е на място, чува ли се често включване и изключване на компресора? Ако се чува, това означава че има по-високо налягане от необходимото за правилното функциониране на климатика, което пък означава, че пресостата (датчика за налягане) работи. Причините могат да са - заредено е по-голямо количество фреон от номиналното; датчикът, който следи за налягането в системата и има грижата да изключи компресора в случай на критично налягане на фреона е сдал багажа; има запушвания в тръбите.
    Former Alfa owner.

  3. #3
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Първо трябва да се установи, дали това, че духа топло е заради неохладен изпарител. Има вариант и всичко по климатика да си е наред, но проблемът да идва от неправилното управление на смесителната клапа, която кара въздуха към купето да минава през изпарителя или през радиаторчето на парното.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  4. #4

    Default

    Честно казано колата е така добре шумоизолирана, че въобще не чувам дали се включва и изключва компресора, когато съм вътре в покой на затворени прозорци.
    Направихме експеримент обаче при вдигнат капак и вдигане на оборотите е задържане на обороти, компресорът изключва временно, за да си поеме въздух колата и после пак включва. Т.е. той уж работи нормално. Фреонът го пълних на 2х, т.е. източих го веднъж и го напълнижме наново, така че и да е повече от нормалното не вярвам, не може 2-ма човека да са сбъркали, пълнят го по предписание, не повече от 550г.
    Обаче има нещо друго. Като се връщах от морето по едно време от нищото почна да свири нещо, доста силно, като ремък, но няма как да е този на двигателя, понеже е сменян сравнително скоро и няклко човека казаха, че той няма нужда от смяна в момента. Свиренето приключи също така бързо, както и започна, за има няма минутка, постепенно притъпи и изчезна. Чувал съм го от тогава само веднъж едва доловимо. Но не знам от какво ще да е било. Май загасихме вентиланора на климатроника, когато свиренето се появи, но то май продължи, докато постепенно не заглъхна и изчезна. Но не звучеше като ангренажен ремък, а по-скоро като нещо иззад таблото.
    Last edited by novice; 22-09-2015 at 21:45.
    За какво му е на човек манекенка, като си има Алфа 147...

  5. #5
    Пай се ... Zlobich's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    София
    Posts
    1,048

    Default

    Quote Originally Posted by dansguardian View Post
    Здрасти колега! Как се държи колата, когато е с включен климатик и е на място, чува ли се често включване и изключване на компресора? Ако се чува, това означава че има по-високо налягане от необходимото за правилното функциониране на климатика, което пък означава, че пресостата (датчика за налягане) работи. Причините могат да са - заредено е по-голямо количество фреон от номиналното; датчикът, който следи за налягането в системата и има грижата да изключи компресора в случай на критично налягане на фреона е сдал багажа; има запушвания в тръбите.
    Това май пропусна да прочетеш. Перки тръгват ли когато пуснеш климатроника?

    Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
    Две неща са безкрайни: Вселената и човешката глупост, и аз не съм сигурен за Вселената.

  6. #6
    Старши алфист alfista 96's Avatar
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Пловдив, Кичука
    Posts
    569

    Default

    Quote Originally Posted by novice View Post
    Здравейте!
    Новата ми придобивка отпреди 3 месеца 147 фейслифт има странен проблем с климатроника. Когато колата е още студена или вентилаторът духа на ниски обороти, струята е още студена. Когато двигателят загрее и особено на висока скорост например по магистралата и когато се вдигне скоростта на вентилатора над средната или на макс, то духа откровено топло, особено през централните дюзи над конзолата. Ходих на няколко "майстори" - първият уж установи, че колата нямаше никакъв фреон и наистина, като я напълни, поне първият ден преди да загрее духаше доволно студено - не съм я карал дълго загряла тогава обаче и не мога да твърдя, че като затопли беше по-слаб или същия като ефективност климатроникът тогава. После имахме съмнение да не е теч на фреон. 2-ма от тези майстори твърдят, че такъв няма, че колата държи налягане от над 20 бара в системата и, че не това е проблемът. Само един твърдеше, че има теч на фреон и искаше да сменя радиатора, но за него имам съмнения, а и другите двама, които гледаха климатроника, че се опитва да изкара пари от смяна на части.
    Сменихме релето на компресора, понеже имахме съмнения, че има нагар в контактите и че компресорък изключва заради това, но положението е същото. Според последния пипал по колата, остават датчика за фреона и командния клапан. Според един мой колега е прекалено високото налягане в системата. От какво да е прекалено високо, като сме сложили не повече от 550г фреон, както е по предписание? Някакви съвети, как да се оправи проблема? Имали ли сте подобен? Или да имате добър, доверен климатикаджия от София, който няма да сваля други части по колата, ако му бъде поверена?
    Благодаря в аванс!
    От командния вентил по скоро ще започне да пада високото и да се вдига ниското налягане от колкото да се вдига високото.Щом фриона е в норми и високото налягане е 20 бара и перката работи,вероятноста от запушена пита на климатичния радиатор е голяма .Кажи какво е ниското налягане в момента на изключване, защото и от него може да изключва системата.
    Alfa Romeo 156 2.4JTD , 156 SW 2.4 JTD ,156 SW 1.9 JTD , 156 SW 1.9 JTD Q4 ,147 1.9 JTD

  7. #7

    Default

    Колега, на първо време отиди на някоя автомивка и кажи на момчетата да ти напръскат питата на радиатора на климатика с почистващ препарат, след което да го облеят с пароструйката така, че да изпадат мизериите. Ако това не помогне ще го мислиме отново.
    Former Alfa owner.

  8. #8

    Default

    Перки под капака... вътре не се чуват изключаеш вентилатора на климатроника, духалката, но никой от досега гледалите климатика не каза да има проблем с тях. Радиатора на климатика, този зад маската е сравнително чист, а ако визирате изпарителя който е вътре, зад таблото... неговото състояние не знам какво е. Ниското налягане не знам какво е, трябва да ходя да го замерим специално него, вероятно в края на седмицата, ако остане време.
    Как да се познае дали е запушен радиатор?
    За какво му е на човек манекенка, като си има Алфа 147...

  9. #9

    Default

    Търсене на сервиз за климатика втори рунд... По възможност югозападни части на София.
    Последния при който ходих, Свиларов, препоръчан от колега от форума, каза, че било радиатор и искаше да вземе едни бързи 600 лева за него, без дори да я е прегледал обстойно. имал съм 150г фреон останали и толкова... ама не намери теч с боята във фреона. от къде реши, че е радиатор, не знам. Не мога да разбера, тия хора не виждат теч с ултравиолетовите очила, ама вече искат да сменят конкретни части. Тва някъв бъзик ли е? Читав сервиз за климатици, който да си дава гаранция на работата не просто да ми направи ремонт за 600лв. и пак да имам проблем после и да ми кълчат рамене. Писна ми от псевдомонтьори, които пълнят, гледат струват, сменят релета и накрая резултатът е един голям к*р!
    Last edited by novice; 27-03-2016 at 15:07.
    За какво му е на човек манекенка, като си има Алфа 147...

  10. #10
    JACK DANIEL'S-SING.BARREL eproHD's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Roma-Milano-Sofia
    Posts
    1,653

    Default

    Quote Originally Posted by novice View Post
    Търсене на сервиз за климатика втори рунд... По възможност югозападни части на София.
    Последния при който ходих, Свиларов, препоръчан от колега от форума, каза, че било радиатор и искаше да вземе едни бързи 600 лева за него, без дори да я е прегледал обстойно. имал съм 150г фреон останали и толкова... ама не намери теч с боята във фреона. от къде реши, че е радиатор, не знам. Не мога да разбера, тия хора не виждат теч с ултравиолетовите очила, ама вече искат да сменят конкретни части. Тва някъв бъзик ли е? Читав сервиз за климатици, който да си дава гаранция на работата не просто да ми направи ремонт за 600лв. и пак да имам проблем после и да ми кълчат рамене. Писна ми от псевдомонтьори, които пълнят, гледат струват, сменят релета и накрая резултатът е един голям к*р!
    Абе ще се сетиш ти,че куцо кьораво и сакато се чинат за механици ! А не знаят от коя страна се хваща отвертката
    Alfa Romeo 147 1.9 JTD 16V M-JET 140hp 192A5.000,6 marce-DISTINCTIVE +SELENIA WR (WIDE RANGE) 5W-40 - временно спряна от движение....
    Alfa Romeo Brera 2.4 JTDm 20V 210CV

  11. #11
    Болен алфист
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    СОФИЯ, МЛАДОСТ 3
    Age
    51
    Posts
    1,531

    Default

    Aз и двете Алфи съм ги водил в Ирис в Княжево. Човека е светнат и определено не те гледа като касичка за пари
    Alfa Romeo 155 2,5 TD 12.1994 recicled
    Alfa Romeo 156 2,4 JTD SW 04.2003 EX
    Peugeot 508 RXH 02.2013

  12. #12

    Default

    Човекът от ИРИС миналата година зареди със 100 гр. фреон повече и компресорът полудя. Трябваше да изпускам фреон на око с отвертка "звезда", докато се нормализира.

  13. #13

    Default

    Тея Ириси не се ли помещават в големия двор с комина срещу бившата телефонна централа? Ако е това, вече ми казаха, че не могат да ми помогнат там. Аз не се нуждая от просто доливане, това го правих 3х и на втория ден няма и половината от долятото останало. И да, за съжаление в България куцо, кьораво и сакато е "сервизен техник" и взима пари, а не прави нищо.
    За какво му е на човек манекенка, като си има Алфа 147...

  14. #14
    Болен алфист
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    СОФИЯ, МЛАДОСТ 3
    Age
    51
    Posts
    1,531

    Default

    Quote Originally Posted by novice View Post
    Тея Ириси не се ли помещават в големия двор с комина срещу бившата телефонна централа? Ако е това, вече ми казаха, че не могат да ми помогнат там. Аз не се нуждая от просто доливане, това го правих 3х и на втория ден няма и половината от долятото останало. И да, за съжаление в България куцо, кьораво и сакато е "сервизен техник" и взима пари, а не прави нищо.
    Това да ти кажат че не могат да помогнат пак си е знание. Иначе от моя скромен опит съм се убедил че климатичната част не е голяма философия и лесно се оправя. Виж понякога се будалка самото управление.
    Моят съвет е:
    1. Разберете дали има теч или не. А явно има след като за 3 дена губиш 250 грама
    2. Дали е чиста питата на топлоотдаващия радиатор.
    3. Проверете за запушване. Има там един подъл филтър дехидрататор дето ако силикагела му вътре в станал на тапа може да ви имитива всякакви запушвания в различни моменти.
    4. Ако всичко това е в ред вижте тогава за електрическата част. Имаш един датчик пресостат и таблото в купето. Аз съм сменял цяло управляващо табло просто защото пускаше компресора както му скимне.
    Alfa Romeo 155 2,5 TD 12.1994 recicled
    Alfa Romeo 156 2,4 JTD SW 04.2003 EX
    Peugeot 508 RXH 02.2013

  15. #15

    Default

    "за съжаление в България куцо, кьораво и сакато е "сервизен техник" и взима пари, а не прави нищо."
    Това ми хареса.
    Фреон не се търси с оцветител, щото може и да не видиш къде оцветява. Има сервизи където могат, но всеки търси евтинджос. За София бих препоръчал Фритекс - Младост 1

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •