Page 5 of 8 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 61 to 75 of 110

Thread: Въпроси за дома.

  1. #61
    Дърт гъзар от БКАР dimitar_vd62's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Варна
    Age
    61
    Posts
    4,760

    Default

    Има една приказка, икономията е майка на мизерията.Сиромах човек жив дявол.Някой депутат правил ли го е.Те некои хора се къпят един път в сезмицата аз ще чакам канала да ми притопля водата.Това е за промишлени обекти.Има и попрости начини да намалиш разходите.Като не позволиш на водата да истива бързо.Например във ваните с горещи разтвори дето обезмасляват, галванизират и прочие подобни манипулации с открити вани е достатъчно да посипеш топчета за тенис във ваната за да намалиш съприкосновението на топлия разтвор със студения въздух, без да пречиш на движението на детайлите.Дори в Индия използват системи от огледала за осветление на цеховете, денем естествено.Това са икономии, дето ще чакам някой да се окъпе или да си измий чиниите че да икономисам някой миливат - заеби.
    По некой път седа и си мисла, а по некой път само си седа...
    Alfa Romeo 156 1.8ts 1997 - ex.
    Alfa Romeo 156 1.8ts 2001

  2. #62
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Ти зАеби тия изтъркани комунистически лафове. Разумното ползване на ресурсите си е наука а не - мизерия. Хората са разбрали, че нещо малко, умножено по много, прави доста.

    Ко праим, кат нямаме вана и кат при едно къпане едни 100 л. изтичат в канала с температурна разлика с душа от 3 гр. ? Ако можем да оползотворим и 10% от тях, си струва.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  3. #63

    Default

    Не може да стане. Особено на картинката от 11 до 25 - научна фантастика.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  4. #64
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Картинката е само за да илюстрира идеята.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  5. #65
    Дърт гъзар от БКАР dimitar_vd62's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Варна
    Age
    61
    Posts
    4,760

    Default

    И ако имаш вана ще я напълниш със 150 литра вода за да си сапунисваш половин час дъртите мъди и после с какво ще се изплакнеш, айде с душа.Преразход на вода.Ся да мислим как да рециклираме водата.Конденза от климатика може да се използва за поливане на цветя, за тоалетната примерно.Може да събираме и водата от улуците.Вместо да се занимавам с такива решения със съмнителна практическа ефективност обмислям да сложа два панела фотоволтаици на мястото на крайните стъклопакети на терасата и даси направя отделна линия за осветлениетно.
    По некой път седа и си мисла, а по некой път само си седа...
    Alfa Romeo 156 1.8ts 1997 - ex.
    Alfa Romeo 156 1.8ts 2001

  6. #66

    Default

    Конденза наистина го ползваме за цветята
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  7. #67
    лют бакшиш от БКАР 546's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Варна
    Age
    55
    Posts
    1,409

    Default

    Quote Originally Posted by dimitar_vd62 View Post
    И ако имаш вана ще я напълниш със 150 литра вода за да си сапунисваш половин час дъртите мъди и после с какво ще се изплакнеш, айде с душа.Преразход на вода.Ся да мислим как да рециклираме водата.Конденза от климатика може да се използва за поливане на цветя, за тоалетната примерно.Може да събираме и водата от улуците.Вместо да се занимавам с такива решения със съмнителна практическа ефективност обмислям да сложа два панела фотоволтаици на мястото на крайните стъклопакети на терасата и даси направя отделна линия за осветлениетно.
    Кат свети слънцето осветление за кво ти е? На тъмно фотоволтаиците произвеждат ток ,ако го плаща НЕК,иначе са пас.

  8. #68
    Дърт гъзар от БКАР dimitar_vd62's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Варна
    Age
    61
    Posts
    4,760

    Default

    Еми да си сваля разхода на ток.Лампите светят до към един два.Може телевизор да захраня и без тва бачка нон стоп.Един инвертор на 220 и без туй сме на ЛЕД навсякъде, една жица до кръга за осветление ми трябва и един акумолатор.Въобще не ме интересува енергото.Нямам декари и гръб.
    По некой път седа и си мисла, а по некой път само си седа...
    Alfa Romeo 156 1.8ts 1997 - ex.
    Alfa Romeo 156 1.8ts 2001

  9. #69
    лют бакшиш от БКАР 546's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Варна
    Age
    55
    Posts
    1,409

    Default

    Като теглиш чертата,кинтите дато трябва да се налеят за панели,инвертор,акумулатор и жици покриват ли икономисаните стинки от сметката за ток?

  10. #70
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by dimitar_vd62 View Post
    Еми да си сваля разхода на ток.Лампите светят до към един два.Може телевизор да захраня и без тва бачка нон стоп.Един инвертор на 220 и без туй сме на ЛЕД навсякъде, една жица до кръга за осветление ми трябва и един акумолатор.Въобще не ме интересува енергото.Нямам декари и гръб.
    Това с акумулатора ще ти утрепе бизнеса. По-добре ползвай един сфазиран инвертор и каквото произведе волтаикът, го вкарваш директно в мрежата. Все имаш постоянни консуматори през деня.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  11. #71
    Дърт гъзар от БКАР dimitar_vd62's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Варна
    Age
    61
    Posts
    4,760

    Default

    Ми само подмяната на на крушките ми свали тока с до 20 лв.Телевизора и компютъра работят поне по 12 часа.Не знам защо се очаква икономическия ефект да настъпи незабавно.Синхронизирания инвертор има недостатък че при засенчване на ФВ се получава пад на напрежението и спира да работи.Освен това кво праим излишната енергия ако няма включен консуматор.Върнатата енергия в мрежата няма ли да се отчита от електромера като консумирана, щото той отчита само в една посока.Освен това ще са само два панела монтирани вертикално което значи че кпд-то пада.Като прибавиш и облаците - ептен.Така че остава варианта на акумолатор.Не става въпрос за самостоятелна къща а за апартамент.Респективно натрупаната енергия ще се консумира от осветление и телевизор и/или компютър вечер.Мисля да използвам инвертор за кола на 220 v.Обмислям и някаква автоматика при падане на акумолатора да превключи телевизора/компютъра автоматично на мрежово.Идеята е по скоро начесване на крастата с минимални средства.Всъщност идеята се пръкна от едни соларни лампи дето ги ползвам на терасата за украса и понеже матряла от който са направени изгаря на слънцето на две години ги подменям и така ми се събраха 16 фотоволтаични клетки и взе да ма сърби какво да ги правя и като разчесах сърбела прерастна в споменатата идея.А онез 16 клетки мисля да използвам за преносимо зарядно за пикници, за корабче със соларно задвижване, за модел на реален или измислен спътник със светлинни ефекти.Това е предимството като си безработен че имаш бол време да са чешеш.За по-големи проекти в апартамент е бесмислена инвестицията пред вид времето на изплащане.Теоретично а и на практика мога да наредя около 1000 1200 -1600 вата максимум панели на лицето на терасата под перилата което е неизползваемо, мога да ги наредя под ъгъл 30 гр. че да не пречи на комшуто отдоле, ма пък има риск и некой от другия край на блока да му пречи и от общината да ме накарат да ги сваля.Те от общината могат и съвсем уставно да ме накарат под предлог че загрозявам фасадата на блока.Така че варианта с два вертикални панела по 200 вата ще ми излезе към 600 лв и ако не друго поне при спиране на тока ще имам някакъв комфорт че е много тегаво да си на тъмно и да няма телевизия и интернет.Пък и това е само идея засега, така че не е свършека на света и може да се обсъжда.
    Last edited by dimitar_vd62; 29-09-2017 at 22:47.
    По некой път седа и си мисла, а по некой път само си седа...
    Alfa Romeo 156 1.8ts 1997 - ex.
    Alfa Romeo 156 1.8ts 2001

  12. #72
    лют бакшиш от БКАР 546's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Варна
    Age
    55
    Posts
    1,409

    Default

    Един ЮПС стига,фотоволтаиците ги заеби,те са само ,ако няма централно захранване или да продаваш ток на преференциални цени,дето ги плащаме в микса.
    А спестените кинти ги инвестирай в акции на Газпром.Секи ден наливам метан ,та възвращаемоста ти е гарантирана.

  13. #73
    Дърт гъзар от БКАР dimitar_vd62's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Варна
    Age
    61
    Posts
    4,760

    Default

    Quote Originally Posted by 546 View Post
    Един ЮПС стига,фотоволтаиците ги заеби,те са само ,ако няма централно захранване или да продаваш ток на преференциални цени,дето ги плащаме в микса.
    А спестените кинти ги инвестирай в акции на Газпром.Секи ден наливам метан ,та възвращаемоста ти е гарантирана.
    Мани ги тия ЮПС-и, направо един преносим генератор на метан.
    По некой път седа и си мисла, а по некой път само си седа...
    Alfa Romeo 156 1.8ts 1997 - ex.
    Alfa Romeo 156 1.8ts 2001

  14. #74
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Митак, докато напрежението на изхода на сфазирания инвертор е по-ниско от това на енергото, няма проблем с отчитането на връщана през електромера енергия а това е преобладаващата ситуация. Тогава просто токът на консумация е сумата от тези на двата изгочника. Демек - този от енергото ще намалее за сметка на този от инвертора. Ако двете напрежения са равни, ток през електромера не тече, респективно той не отчита и консумация. Иначе по-умните електромери отчитат и върнатата в мрежата енергия, като я приспадат от показанието ама ти едва ли можеш да стигнеш до тая ситуация с градинските лампички от кауфланд.
    Last edited by ecotronic; 30-09-2017 at 11:13.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  15. #75
    Дърт гъзар от БКАР dimitar_vd62's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Варна
    Age
    61
    Posts
    4,760

    Default

    Мда де, ама на практика се оказва че не е баш толкова просто.Освен това не знам защо излизате извън идеята а тя не е да печеля от фотоволтаика.Защо трябва да истерясвам на тема автоматизация която да изплащам два живота при положение че не разполагам с 2-3-4-5 квт панели, и мога просто да откача един два кръга от ел инсталацията, като така консумиранат ел.енергия през електромера ще падне, респективно реализира се икономия а лампите и телевизора де речем си работят с безплатна слънчева енергия.Тази манипулация мога да извърша съвсем лесно с два метра проводник който ще прекарам през отвора за тръбите на климатика през стената и до него е разклонителната кутия която ме интересува.Никакви сфазирания никави инвертори никакви електромери.Днес взех едно парче алуминиева ламарина 30 на 30 пробих дупки където трябва, залепих соларните клетки от градинските лампи със силикон, през дупките направих връзките, после използвах старо зарядно за телефон и мога си включвам каквото си искам.Цял ден това правих.Начиии уголемен вариант на ето това - http://clubalfaromeo.com/forum/showp...6&postcount=18 Верно че не събрано в кутия още ма и това ще стане.Не че нямам соларно зарядно с вградена батерия и изход 12 в. купено за 25 лв, ама това по ме кефи щото сам си го направих.Освен това вместо да изхвърля старото зарядно и клетките ги оползотворих.Ти хем разправяш що да не икономисаме за една крушка от канала хем ми разпряваш как нямало да има ефект от поне 5 крушки и телевизор.

    Е тук хората са мъчат с тия инвертори ама идеята там е друга - http://analogov.com/showthread.php?tid=29
    По некой път седа и си мисла, а по некой път само си седа...
    Alfa Romeo 156 1.8ts 1997 - ex.
    Alfa Romeo 156 1.8ts 2001

Page 5 of 8 FirstFirst ... 34567 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •