Page 6 of 8 FirstFirst ... 45678 LastLast
Results 76 to 90 of 110

Thread: Въпроси за дома.

  1. #76
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Опитвам се да ти обясня, че със сфазиран инвертор и 100 mW/h да ти генерира фотоволтаикът, това ще намали със 100 mW/h консумацията ти, отчетена от електромера. Без жици, превключване на токови кръгове, акумулатори и пр. Единствено важното е да имаш постоянен консуматор, който да консумира не по-малко отколкото произвежда панелът.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  2. #77
    Дърт гъзар от БКАР dimitar_vd62's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Варна
    Age
    61
    Posts
    4,760

    Default

    Да де ама нямам, кво да оставя една крушка да свети ли.Пък и инвертора има собствена консумация тя става танто за кукуриго.Без акумолатори вечер кво прая.То хубаво ама няма поле за мощност да захраня климатик или хладилник примерно щото иначе през деня крушки не светят и телевизор обикновено след 17 часа.
    По некой път седа и си мисла, а по некой път само си седа...
    Alfa Romeo 156 1.8ts 1997 - ex.
    Alfa Romeo 156 1.8ts 2001

  3. #78
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by dimitar_vd62 View Post
    Да де ама нямам, кво да оставя една крушка да свети ли.Пък и инвертора има собствена консумация тя става танто за кукуриго.Без акумолатори вечер кво прая.То хубаво ама няма поле за мощност да захраня климатик или хладилник примерно щото иначе през деня крушки не светят и телевизор обикновено след 17 часа.
    Осветлението ти е най-малкото перо. При мен то е под 10% от общата консумация.

    Ти май пак не ме разбра.

    Пример:

    Имаш хладилник, климатик.........със средна консумация 1000 вата.

    Имаш фотоволтаик, който генерира 50 вата средно.

    Вкарваш енергията от него в мрежата и консумацията по електромер пада от 1000 на 950 вата.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  4. #79
    лют бакшиш от БКАР 546's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Варна
    Age
    55
    Posts
    1,409

    Default

    А може ли да има закачени няколко сфазирани инвертора към една верига едновременно и да се вклюват според консумацията?

    Quote Originally Posted by dimitar_vd62 View Post
    Мани ги тия ЮПС-и, направо един преносим генератор на метан.
    По добре стационарен,че да не го гепят братчедите,ако е добре изработен,мож да се правиш на Веолия във входа,кеф им ток на комшиите,кеф им топла вода.До каква мощност може да е без разрешителни?Сформирате кооператив и хоп,ТЕЦ в мазето.
    Last edited by 546; 01-10-2017 at 04:23.

  5. #80
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Имам един приятел, който е професор с атинския технически Университет. Имаше Тойота с хибридно задвижване и беше маниак на тема енергийна ефективност. Запознахме се в Дамастра, малко село над Термопигите, където има фабрика за хартия. Там има една машина, която разкроява и навива хартията на крайните рула. По технологични причини има една спирачка, която задържа първичната рола оптегната. Идеален случай да сложиш един генератор вместо обикновена спирачка.
    А какво да правим с произведения ток?!
    Тоя въпрос ми зададе професора и моменталният ми отговор беше- грейте вода!
    Възмути се от просташкото ми мислене и сложи сфазиран инвертор. На комина на котела сложи топлообменник, та да се грее цеха с него......
    След една година металният комин падна, за щастие без да претрепе някой, всички високотехнологични играчки свързани с енергийната ефективност дадоха толкова загуби, че една по една отидоха в кофата.
    Само генераторът остана. Обаче всичко след него, заедно с инвертора отидоа в съответното направление, защото никога оборотите не са едни и същи, а на всичко отгоре и спирачното усилие е различно по диаметър. През по-голямата част токът отиваше да грее един реотан, от който на всички им беше некомфортно.....
    Накрая си дойдохме на моята теория. Този ток сега грее един огромен бойлер, с чиято вода не само работниците се къпят, но и топлят зимата един парник от около 600 м2.
    Митака е прав!
    При такива неустойчиви системи трябва да има демпфер и това е акумулаторната батерия. Обаче тя е най-скъпия компонент и за това е все още скъпа играчка.
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  6. #81
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by 546 View Post
    А може ли да има закачени няколко сфазирани инвертора към една верига едновременно и да се вклюват според консумацията?
    Да, може.

    Иво, не всеки има бойлер. Това с ненадеждността на електрониката са глупости. Един подобен инвертор може да работи вечно. Най-ненадеждното нещо и това, което оскъпява или обезсмисля начинанието е акумулаторът.

    Вместо да се бърбори много, плюнчиш молива и смяташ.

    Една система от соларен панел + инвертор се изплаща средно за 4 -5 години.
    Last edited by ecotronic; 01-10-2017 at 12:52.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  7. #82

    Default

    ЕКО това ако се прави на общ "генерален" тръбопровод за отпадни води ще е незаконно.
    Този тръбопровод за отпадни води ще е ОБЩ на етажната собственост(ЕС).
    Тоест трябва ти съгласието на всички останали или поне мисля на 2/3 от ЕС.

    Имам познати с подобно нещо, но според мен не си струва точно това конкретно посочено от теб изпълнение.

    Системата има смисъл ако е комбинирана с покривни соларни панели за БГ вода + това което си дал на схемата + подово отопление.

    Основно подовото отопление ще оползотворява отпадната топлина през преходните сезони, а в зимния сезон ще трябва бай-пасен клапан, защото тази топлина от рекупериране няма да е с достатъчно висока температура.Тоест няма да може да отива направо в подово отопление или в бойлер, а ще трябва да е по твоята схема.

    При всички положения си заслужава само ако е в самостоятелна еднофамилна жилищна къща.

    Мислил съм го това, като аз съм в кооперация с общо 8 апартамента и съм най-отгоре, тоест при мен тази схема по която аз съм мислил ще е на-лесно реализуема защото съм на-близо до покрива и съответно до соларните панели.

    За 7-те години в тази кооперация обаче съседите ми направиха всичко възможно да ме убедят че са възможно най-прости - един си решава сам еднолично че ще "прави" "подобрения" на общи части на въздуховоди(отдушници за баня, тоалетна за аспирация на кухня), друг си решава че ще "бара" общата ел.инсталация на кооперацията, защото нещо не му отърва ...

    НЕ СИ СТРУВА - в България простите хора преобладават, а както е известно "Силен вятър и прост човек няма какво да ги спре" ...

    Ако го планираш за собствена еднофамилна къща съм 101% "ЗА", ако е за друго -не става .

    Вече има и панели вместо външна изолация които се поставят и "събират" соларната светлинна енергия преобразувайки я в топлинна- просто черни панели от мисля композитен материал.В момента правят къщи с тях в Скандинавието - Дания и Норвегия.
    Патентована е технологията.
    Last edited by alfa racer GTA; 06-10-2017 at 16:59. Reason: поправка на правописни грешки
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  8. #83
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Не става въпрос за фамилна къща или блок, щото в един и същи момент един ползва топла вода, пък друг - студена и ако сложиш топлообменник на общия канал, ще оползотворяваш на Михаля достойнството Става въпрос за 1 баня и 1 канал.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  9. #84
    Дърт гъзар от БКАР dimitar_vd62's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Варна
    Age
    61
    Posts
    4,760

    Default

    Начи Любо е капацитет и му имам доверие в тия работи, обаче и като каже нещо знам че повредата е в моя телевизор.Обаче в моя случай инвестициата не си заслужава за 5 крушки и един телевизор.А съм и почти 100% сигурен че ще имам проблеми с електромера, защото в топлофикация ги имахме и от енергото ги смениха с каквито трябва.Не че ония не бяхаа каквито трябва ма евтина раута разбиш ли.Че се получи едно недоразумение относно произведената и платенат енергия, щото имаш качествено отчитане на генератора/произведена/, качествено отчитане в подстанциятаполучена/ и евтин уред посредата.Освен това, ако искаме някакъв значителен икономически ефект, първо трябва добра топлоизолация, не само саниране отвън.Например комшията над мен като купи апартамента направи гипскартон навсякъде с изолация от вата, трислойни стъклопакети.Ефекта е че ако у нас и у тях няма включено отопление у тях е по топло.От тук може дасе съобрази по ниска консумация демек ще се вложи не в 5 квт панели ми в 2-3.И ако у нас климатика работи нон стоп у тях само симулира работа.Така че произведенат енергия може да се разпредели за повече консуматори докато при мене ще отива основно за климатик.Енергийната независимост е скъпо удоволствие и като казва рацера е оправдана при самостоятелно жилище.При мене нещата не са толкова до 5-10 лв колкото до удоволствието че си ощипал нещо.В тоя ред на мисли, идеята с вертикалните фотоволтаици на мястото настъклопакета отпада поради това че капд-то пада ако не са под оптимален наклон и като прибавиш засенчването от облаци раутата става бесмислена.И след като правих експерименти днеска с оня панел вчерашния, стигнах до извода че един панел 50-60 вата с размерите на сателитка на булсатком и един акумолатор 40-50-60 амч ще ми вършат същата работа, при доста по ниско вложение и отцепването на телевизора и ламбите ще е достатъчен повод с кеф да си изпия бирата.Щото те работят предимно вечер и един двупозиционен ключ може да върне лесно към мрежата при нужда.или пък дистанционен ключ за 20 кинта.Ся да попитам нещо.Вечер ко прайм без акумолирана енергия.Минаваме на мрежата.През деня работи само един хладилник, вечер се включват печки, климатици, телевизори, компютри, ламби.Ама не знам фотоволтаик да работи на лунна светлина.Ся темата отиде как да печелим от енергото.Както каза любо със сфазиран инвертор.Вечерта обаче дърпаш това което си произвел и дори повече.Верно нещичко остава.Ама вземаме предвид че зимата слънчевите дни са малко и съответно производството пада, да не говорим че трее и да чистиш панелите от снега ако искаш да печелиш иначи тия пари си ги дал да събират прах и сняг.Щото имам познат дето има 5квт фотоволтаик и соларни панели за вода от тия дет бачкат и при облачно време и няма такова щастие да пиеш уски на топло пред телевизора и кинтите да падат в джоба.Между другото и той има акумолатори и тегли една майна на енергото по отношение купувам-продавам и ги ползва в краен случай.Последното което беше си наумил да бие една сонда за термопомпа, ма не знам до къде е стигнал.Трябва да се вземат и куп други фактори включително и Бг действителноста, не е въпроса да демонстрираме хай технологии.То тва хем да не плащаме хем да печелим става с много пари.Идруги работи.Ако ти може си спестиш енергия за една крушка от канала а аз ток за същата крушка от слънцето е достатъчен повод да пием по едно кенче.
    По некой път седа и си мисла, а по некой път само си седа...
    Alfa Romeo 156 1.8ts 1997 - ex.
    Alfa Romeo 156 1.8ts 2001

  10. #85
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Митак, запънал си се за този акумулатор, като магаре на мост

    Ай да смятаме малко.

    Един 200 ватов фотоволтаик струва около 300 лв.
    Един 300 ватов инвертор - около 200.

    Общо 500.

    Ако приемем, че средната произведена мощност от солара е 120 вата в продължение на 8 часа дневно, това прави 960 ватчаса на ден.

    Ако приемем, че цената на тока е 22 стотинки на киловатчас, това означава, че тези 500 лв ще ти се възвърнат за 2272 дни или 6,2 години.

    След това нещото ще ти спестява около 22 стотинки на ден.

    Значи ако разглеждаме нещата за малко по-дълъг период - примерно 12 години:

    Ще си дал 500 лв а ще си спестил 940.

    Демек от цялата работа си на 440 лв чиста печалба.

    ..............................

    Сега да махнем инвертора от бизнеса и да сложим на негово място твоя акумулатор.

    Ако приемем, че акумулаторът деяни 4 години и струва 200 лв, за 12 години картинката е следната:

    Ще си дал 800 и ще си спестил същото (940)

    Демек цялата далавера в този случай е за 140 лв.

    Или 3 пъти по-малък ефект сравнено с варианта с инвертора.

    И това смятано за 12 г. Колкото за по-дълъг период го смятаме, толкова тези 3 пъти стават повече.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  11. #86
    Дърт гъзар от БКАР dimitar_vd62's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Варна
    Age
    61
    Posts
    4,760

    Default

    Един панел 50-60вата е под сто лева да кажем 100, един акумолатор е 50 амч е 100 лв.Инвертор така или иначе ще ми трябва, 1000 вт модифициран синус е 120-150лв. и вечер ще имам телевизия и осветление вероятно и компютър.Може да имам пропуснати ползи и малка икономия обаче съм поне малко независим.Еле пък ако имам пари за самостоятелна къща направо режа кабела на енергото, ма то дотогаво пък ес може да измисли някаква директива ако не си вързан към енергото да плащаме данък слънце.
    По некой път седа и си мисла, а по некой път само си седа...
    Alfa Romeo 156 1.8ts 1997 - ex.
    Alfa Romeo 156 1.8ts 2001

  12. #87
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Тогава е добре да помислиш за заряден контролер. Оптимизира зареждането на акумулатора от панела. При китайците не са скъпи.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  13. #88
    Дърт гъзар от БКАР dimitar_vd62's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Варна
    Age
    61
    Posts
    4,760

    Default

    То това се подразбира, ма това ще правя по нататък че сега съм на финала с кораба и се чудя как да задвижа четири винта с два двигателя.По някаква незнайна причина от всички възможни еднакви зъбни колелета които биха станали все едно по-малко имам.Ако ми трябват 4 имам 3, ако ми трябват 6 имам 5 и никога едно в повече.Поне най-после си направих читаво приспособление за три лопатни и четири лопатни винтове.
    По некой път седа и си мисла, а по некой път само си седа...
    Alfa Romeo 156 1.8ts 1997 - ex.
    Alfa Romeo 156 1.8ts 2001

  14. #89
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Да, може.

    Иво, не всеки има бойлер. Това с ненадеждността на електрониката са глупости. Един подобен инвертор може да работи вечно. Най-ненадеждното нещо и това, което оскъпява или обезсмисля начинанието е акумулаторът.

    Вместо да се бърбори много, плюнчиш молива и смяташ.

    Една система от соларен панел + инвертор се изплаща средно за 4 -5 години.
    Аз хич не бърборя, а гледам реално какво става около мене.
    Идеята е да си независим, а не да продаваш ток на Енергото. За това бият през пръстите, а и другаде.
    Това означава някакъв акумулатор за тая енергия.
    Тука вървиме от от моето просташко решение, което работи перфектно вече над десет години, като минем през литиево-йонен акумулатор, та стигнем до разлагането на водата и газов генератор.
    Димитриус Синанидис, мой приятел и колега си сложи фотоволтаици на къщата и след шест години, когато се скапа батерията тегли чертата и се оказа, че за да не е вътре, трябва да си купи нова батерия. Порочният кръг се затвори.
    А сега ти подостри химикалката и сметни при лихвен процент 20-30% или при инфлацията тия 500 лева сега, колко ще струват след 12 години с лихвите или без тях колко ще девалвират.
    И последно за ентусиастите, но не на последно място, законите ни са такива, че всяко нарушение на монопола се наказва едва ли не със смърт.
    Спомнете си какво стана с мини-вецовете през осемдесетте!
    Пуснаха ги за една година и даже производството им беше наложено.
    Но се сетиха , че ставаш независим и бързо-бързо ги иззеха и се забрави за тях.
    Не живейте в приказки, а мислете, че живеете в шибана държава.
    Иначе темата за чешане на мозъка става.
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  15. #90
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    А кой говори за продаване на ел. енергия?

    Сметкта в двата варианта (с и без акумулатор) съм я направил по-горе.

    Ако накой още не е разбрал, какво твърдя, то аз твърдя, че ползването на акумулатор обезсмисля идеята.

    Относно тезата за сфазирания инвертор, има един "първи закон на Кирхоф" с който е добре някои хора да се запознаят.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

Page 6 of 8 FirstFirst ... 45678 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •