Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 131

Thread: Качеството на бензин/газ в България

  1. #1

    Default Качеството на бензин/газ в България

    Здравейте колеги

    Първоначалната идея ми беше във раздела за 147 да направя едно запитване към вас, но в момента на писането реших да го направя една цяла бензин-газова дискусия.

    Въпроса ми беше следния - каква може да е причината да не вдига стрелката на бензина 147 1.6 TS 120hp при зареждане от Лукойл на два пъти?

    Става въпрос за следното - със старата ми 147-ца (пак същия двигател, но не сива, а червена 4 врати) отивам до близкия Лукойл (те са 3 в населеното ни място), сипвам бензин за 12 лв. и стрелката не помръдна. Това се случи миналия октомври. Ноември двигателя умря, но не е бензина причината /това са допълнения/. Е, колата вървеше, но стрелката не мръдна и стоеше на минимума.
    Гасих, палих - не помръдна, а бензин сложи - видях брояча, аз винаги слизам и гледам.

    Сега с новата ми сива 147-ца си припомних тази ситуация - вчера ми се наложи да сложа 5 лв. бензин и най-близкото ми се оказа Лукойл. Сложих и... не мръдна стрелката. Да, това са малко над 2 л. и не очаквам да скочи до горе, но тя въобще не мръдна.

    Със същото количество зареждам на Петрол и Еко и стрелка винаги мърда. Като ми се случи това вчера и си припомних ситуацията със другата alfa от октомври.
    Бензиностанцията не е същата, но пак е Лукойл във същия град.

    Идва и втората мистерия - качеството на газта. Защо от Лукойл и Shell газта ми свършва осезаемо по-бързо, отколкото от Petrol или Еко?

    Просто се усеща и определено не е внушение. Вече 2-3 месеца само и единствено на Петрол сипвам и бензин, и газ - с 10 лв. въртя цяла седмица ключове и слагам само газ. Която ми е доста икономична. Газовата е Tomasetto.

    Слагал съм за пробата газ за 10 лв. от Shell - точно за 32 км. бяха издумкани (вярвате или не, аз бях шокиран). Със същата сума от Петрол имам поне 60 км, ако не и повече. И то и с градско.

    Но най-голямата ми мистерия е за стрелката и Лукойл - един път с 12 лв. и един път с 5 лв. На Petrol няма подобни изцепки и вдига стрелка на момента, дори с малко (разбира се). И продължавам само и единствено с Petrol и Еко (макар да няма в града ни, където има).
    И имайте предвид, че едната случка е октовмри , другата - вчера.
    И алфите са 147-ци, но различни коли (една 2-вратка и една 4-ка, като 4-ката е само бензин).
    Каква е вероятността да не го харесват този бензин и двете алфи и какво се случва не знам дали някой има обяснение. Маслото на 4-ката е Castrol, сивушко е със Selenia for Alfa 20K.

    Та някой да ми обясни защо се случват тези неща и като цяло да заформим дискусията за бензин-газ и качествата му в България.
    Last edited by Ali.Sali; 11-08-2018 at 19:14.
    Alfa Romeo 156 1.8 SW TS 144hp

  2. #2

    Default

    Не знам доколко е мит, нито е по темата, но съм чувал, че с каране "на лампа" и такива зареждания за по 5лв можеш да си прецакаш бензиновата помпа. За това бих се притеснявал повече, отколкото че стрелката не отчита 2 литра бензин. Моята стрелка според наклона понякога варира с половин деление.



  3. #3

    Default

    Само за равни терени става въпрос.

    Иначе аз не я оставам само на "лампа", винаги си има. Просто допълвам. Все пак въртя ключове на бензин, не мога да си позволя да няма или да е минимален и под някакъв наклон да не успее да запали. Винаги имам поне едно деление и като тръгне да пада си допълвам с 5 лв. за няколко дни или 10 лв. за цяла седмица. Иначе почти не пада от първото деление (втората черта, тя първата е нула).

    Пък и не става въпрос само за 2-та литра и стрелката (макар, че от Петрол вдига стрелка и за 2 л.), 12 лв. са около 5 л. и също не вдигна (червената от октомври).

    Просто са ми интересни какви може да са обясненията на нещата , които съм питал.

    То ако става въпрос аз и газта не я оставам да падне под 2 точки (те са 4). и точките не ме лъжат, наистина си показват реално, евентуално с една повече ако е на слънце, но като тръгнеш след минута сваля и пак показва реално. И си допълвам в/у 10-те литра.

    То няма как да оставя колата да няма бензин или газ , тъй като не просто не е хубаво технически, а и защото са ми се случвали спешни случаи за секунди, в които просто и няколко загубени минути на бензиностанция са решаващи в определената ситуация и затова винаги имам - не знаеш какво може да се случи. Даже обикновено не са 10, ами и по 15-16 л.
    Last edited by Ali.Sali; 11-08-2018 at 22:37.
    Alfa Romeo 156 1.8 SW TS 144hp

  4. #4
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Бензиновият нивомер не работи достатъчно прецизно за да може да хване такива минимални разлики. Газовият пък е още по-неточен.

    Ако искаш да разбереш, дали някъде лъжат или не, зареждай пълно-пълно или в някакъв съд, примерно туба.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  5. #5
    Alfa Life, Alfa Love
    Join Date
    Sep 2015
    Location
    Sofia
    Posts
    133

    Default

    При бензина не съм чувал, но при дизела съм чувал, че е възможно при зарежданя, помпата на колонката, която зарежда да дръпне така наречената "пяна" и ако зареждаш много малко може да се окаже, че почти не си заредил нищо. При бензина мисля, че това не може да се получи, нo не съм достатъчно компетентен да се изкажа, просто споделям дочути разговори.
    Last edited by mell0; 13-08-2018 at 13:44.
    Fiat Bravo II 1.4 16v

  6. #6

    Default

    Quote Originally Posted by mell0 View Post
    При бензина не съм чувал, но при дизела съм чувал, че е възможно при зарежданя, помпата на колонката, която зарежда да дръпне така наречената "пяна" и ако зареждаш много малко може да се окаже, че почти не си заредил нищо. При бензина мисля, че това не може да се получи, не не съм достатъчно компетентен да се изкажа, просто споделам дочути разговори.
    https://gospodari.com/%D0%BB%D1%8A%D...ideo48110.html
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  7. #7

    Default

    Съгласен съм, че количеството е малко, но винаги ми го отчита като зареждам на Petrol с точно толкова. Абсолютно винаги. Ако не беше, нямаше да ми е направило впечатление. Определено и с 2 л. стрелката се вдига леко, но това е втория път с втора 147-ца, която не вдига стрелка от Lukoil.

    А и първия път бяха 12 лв., това са 5 л. и тях ли няма да ги отчете? Че на Petrol 10 лв. бензин в/у долу-горе половината от първото деление и скачам до малко след него (т.е. във второто), а на Lukoil не мръдна.

    Определено има някаква шашма при Lukoil, от тази случка през октовмри с 12-те лв. повече не заредих там и така и досега, когато просто ме хвана мързела да карам до Petrol на 2км. от нас, като Лукойла е на 200 м. Не, че и 2 км. с кола са много, а ма мързел де Обаче ще продължавам да го правя, както го правих до сега - Petrol или смърт. Или Еко, също с добри впечатления.

    Или това с пяната е вярно и Лукойл го правят (но колко е била тая пяна, че да не отчете по никакъв начин 5 и кусур литра?), или обяснението и друго. Или италианката си има характер и просто не харесва Лукойл. Ама и двете ли?!

    Мой приятел зарежда най-редовно дизел от същия Лукойл и няма никакви проблеми , без значение с 5 или с 30 лв. Макар, че не е бензин, а дизел, и не е Alfa, а е Audi A6 2.5TDI (185hp).

    Каква е логиката, ако това с пяната е вярно, да я има на бензина, а да я няма на дизела, като той и дизел зарежда с 5 лв. понякога. А и това с пяната би следвало да е предимно за дизела, а не за бензина.

    Надали пяната е обяснението. Може да са просто случайности някакви, знам ли, но реших да питам все пак какво би могло да е обяснението два еднакви модела алфи да не отчитат бензина (с 5 или 12 лв.) на Лукойл, но да отчитат бензин (и с 5 лв.) от Петрол или Еко. Точно два пъти имам ходено на Лукойл, и два пъти ми се случи това. Винаги става въпрос за равен терен без никакви наклони, пък и от кога бензиностанциите имат колонки под наклон, няма наклони и подобни абсурди.

    Явно е някаква случайност. Знам ли. Ама си държа на Petrol-а и това е. Голяма реклама им направих, ама не е целенасочено - на Лукойл ви разказах какво се случва с бензина, газ съм зареждал от Shell и не разбрах как 10 л. могат да заминат за 32км. извънградско, какво по-точно имаше в тая газ, та така да изхвърчи , не разбрах. Карам с 90/100, той участъка не позволява повече (разумна скорост).
    От Ромпетрол съм слагал 35 л. газ и се чудих кога ще свърши - имаше странно "придърпване" на ниски обороти.

    Забравих да спомена и OMV - никакви проблеми с бензина и газта, без значение от сумата. С Petrol също. От Еко също нямам проблеми. Но Petrol-а и носи най-добре, определено.

    Случайности, шашми, ниско качество на горивата или някакви проблеми с двете алфи - не знам. Нямам обяснения, това са ми наблюденията.
    Alfa Romeo 156 1.8 SW TS 144hp

  8. #8

    Default

    Аз не виждам какво толкова откриха с тоя репортаж. Източиха почти толкова гориво, колкото са им заредили. Предвид че колата е карана след това, нормално количеството да е по-малко. Отделно, на показаната графика, защо сондата дърпа от горната страна? Ако беше така, то никога няма да може да се източи горивото. Гледам и са орязали частта, дето 500 литра гориво = 10000лв черна печалба, демек 20лв на литър. С тоя репортаж се изложиха...
    Че се правят далавери - правят се, ама едва ли имат нещо общо с тия фантасмагории.



  9. #9

    Default

    Quote Originally Posted by acho_ View Post
    Аз не виждам какво толкова откриха с тоя репортаж. Източиха почти толкова гориво, колкото са им заредили. Предвид че колата е карана след това, нормално количеството да е по-малко. Отделно, на показаната графика, защо сондата дърпа от горната страна? Ако беше така, то никога няма да може да се източи горивото. Гледам и са орязали частта, дето 500 литра гориво = 10000лв черна печалба, демек 20лв на литър. С тоя репортаж се изложиха...
    Че се правят далавери - правят се, ама едва ли имат нещо общо с тия фантасмагории.
    Не съм го гледал. Неща които не мога да променя веднага, не ме касаят почти.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  10. #10
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    По интересни са пълнителите в горивата. Както и сярата в нафтата.
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  11. #11
    светлозелен(ама не много) ivan dimitrov's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Варна
    Posts
    2,846

    Default

    При площ на резервоарът 1 на половин метра, 5л са сантиметър. Респективно 2л са под половин сант. Това при абсолютна нивелация. Понякога поплавъка задира във водачите и е необходимо по голямо ниво за да "потегли" в правилната посока, иначе казано - потъва по вече от нормалното, докато плавучеста преодолее триенето във водачите. Да се очаква точно отчитане от подобен тип датчик, в условията в които се ползва е несериозно.
    Това с пяната е виц предполагам. Господарите все пак са забавно предаване.
    НЯМА ТАКЪВ НАРОД, Продължаваме Простотиите, Бързо Се Прецакваме.

  12. #12
    БКАР Бобби's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Age
    56
    Posts
    4,091

    Default

    Интересно помпата на бензиностацията дали дърпа от повърхнноста или от дъното на резервоара..........това може да обясни теорията с пяната......при автомобила дърпа от дъното, нали така.....но не знам бензиноколонката от къде дърпа...........също така ме интересува, ако пуснеш въздух под някакво налягане преди брояча в маркуча за гориво....какво се получава.....просто питам не съм запознат....
    п.п.....опитвали са се, да ме мамят на бензиностация ЕКО....докато му кажа на момчето колко да сипе...той пъхна пистолета и за секунда 10 литра на брояча, явно не беше изчистил предишно зареждане....веднага го стопирах....пойсках да разговарям с управителя на бензиностацията, но той явно се покри.....казах, че няма да платя, да извикат полиция.......и след известно суетене....ми дадоха някакъв телефон на управителя, който каза, че това гориво е за сметка на бензиностанцията.....нямах време да се занимавам, трябваше спешно да пътувам.....тръгнах си и вече не съм стъпвал на тази бензиностация, макар, че ми е страшно удобна....
    п.п...бензиностациите, който се отдават на франчайз са най склони към измама......и тези който държат по ниски цени.......това е мое мнение......макар, че Еко май не се отдава, както и Шел....затова зареждам предимно на тях....
    По добре палава италианка, отколкото скучен германец....
    https://www.youtube.com/watch?v=oE29b_nLoFE

  13. #13

    Default

    Eдно време на бензиностанции Петрол брояча (една перка) беше в прозрачен съд точно преди маркуча.
    И се виждаше идеално какво минава, има ли въздух ,в коя посока се движи горивото и колко бързо минава...

    От както ги махнаха този модел колонки, мисля че вече се лъже повече.

  14. #14
    светлозелен(ама не много) ivan dimitrov's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Варна
    Posts
    2,846

    Default

    Няма как помпата да смуче отгоре. Всмукателят е малко над дъното, като идеята е да се избяга от засмукването на вода и други по тежки отлагания. Ако смуче отгоре, автоцистерната трябва да стои и пълни постоянно. Това 1. Второто е че помпата не може да смуче пяна и да запълни резервоарът с нея. Господарите се заблуждават, че понеже им казаха че пистолетът изключва от пяната, това води до по малко гориво в резервоарът, но отчитането на колиеството не е по изключването на пистолета, а по дебитомерът на колонката. Ако вкараш въздух между помпата и дебитомерът може да вкараш по голям обем от колкото е реално готивото.
    Много често пълня тубичка 5 или 10л на различни бензиностанции, съвсем безогледно и не съм останал с впечатлението да лъжат забележимо в количеството. И да има разлика, то ще е няколко млл. Това в последните 3г.
    НЯМА ТАКЪВ НАРОД, Продължаваме Простотиите, Бързо Се Прецакваме.

  15. #15

    Default

    Ако края на засмукващата тръба е на поплавък може да смуче и от горната част на цистерната. От друга страна трябва и да го разпенва нещо. В покой няма да се пени. Доста сложно да се прави нелегално.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

Page 1 of 9 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •