Здравейте колеги,
Отварям темата с цел да улесня и да съм в полза на колегите които имат този проблем с колите си.
При мен колата тресеше на ниските обороти, не ускоряваше както трябва и грешките бяха P0010, P0011, P0013, P0014. Трапане от към вариаторите и мотора нямаше без значение дали колата е студена или загряла. Колата работеше тихо и шума от мотора беше нормален, с изключение на това, че менеше оборотите. След изчистване на грешките те се появяваха отново в рамките на 15-30мин. Имаше случаи в които изчезваха и сами пак за същия период, което ме наведе на мисълта, че проблема е скорошен.

Консултирах се с колега който е имал същия проблем и следвах неговите стъпки. Бях скептично настроен след всичките страшни диагнози и суми поставени от 4-те сервиза които посетих от форума, но все пак реших да опитам, защото ми звучеше логично.
Смених веригата (феби-от автоплюс) и зъбното колело на коляновия вал (оригинално - от автоплюс).
Колата започна да работи перфектно без да мени обороти и да тресе. След като се повозих забелязах, че колата отново не ускоряваше и се появиха отново грешките P0013, P0014. След направената диагностика, се видя, че положението на разпределителния вал на всмукателните газове не е такова както трябва да бъде при натоварване т.е. електромагнитния клапан който отговаря за регулирането на вала посредством вариатора не работи. За по-сигурно го замерихме с мултицет и диагнозата се потвърди - нямаше никакво съпротивление, което означава, че бобината е прекъсната и клапана не работи.
Нов "оригинален" струва 280лв. Друг заместител няма. Продава се в комплект с вариатора. Затова реших да си взема втора употреба. Цените варират от 40 до 80-90лв. Взех естествено този за 40. След като го смених и изчистих грешката колата започна да върви както трябва. Ускорението вече изглеждаше нормално като за кола 160 к.с. След последвалата диагностика се установи че всички показатели на мотора включително и на валовете са ОК. Вече съм минал 4к км и всичко изглежда наред.
Надявам се да съм бил полезен. Ако някой има въпроси нека пише тук или на лично.