Здравейте, Колеги

Както се вижда от заглавието, Италиянката ми създава малко главоболия.

Колата е Alfa Romeo 159 Ti 1.9 JTDm , 150bhp, 09'

Проблемът е следния:
При движение с ниска скорост - до около 60 км/ч, отпред вдясно се чува странен шум, който с думи могa да опиша като въртяща се, небалансирана част, която закача нещо.
Шумът се появява само когато натискам газта - без значение дали ускорявам или поддържам постоянна скорост.
Тествах в движение на свободна - шумът го няма.
Докато подавам газ в движение се чува, но в момента в който отнема газта - шумът изчезва.
При натискане на спирачките го няма.
При скорости по-високи от 60-70 км/ч шумът от гумите заглушава паразитния шум и не го чувам.
На място шумът сякаш отсъства. Когато вдигна капака си мисля че го чувам едва доловимо, но може и да си внушавам.
Пробвах на място и във движение със натиснат и отпуснат съединител - шумът се появява само когато е зацепена предавка и педала на газта е натиснат.

Малко предистория на автомобила, която може и да е полезна:
Имам колата от няколко седмици и вече и навъртях близо 3000км.
Преди близо 1000км (в края на миналата седмица) мина пълно обслужване и малък ремонт на проблемчета останали от предишния собственик - смяна на ангренажен комплект, водна помпа, пистов ремък, масла, филтри, предни накладки, подмяна на спирачна течност (тук в Англия искат да го правят на всеки 2 год.), предни леви носачи, реглаж, размяна на предни със задни гуми

Шумът отсъства първите няколко километра след като запаля и тръгна сутрин за работа,след това се появява и остава бих казал същия докато паркирам пред офиса ( пътувам по 80км на посока, основно магистрала)

Малко допълнителни насоки - почти същия шум го имаше и преди да я вкарам за обслужване, но тогава се чуваше и на място при подаване на газ, съпроводено с леко присвирване на пистовия ремък. След смяната на ремъците вече не го чувам на място а само когато колата е под товар, в движение.

Няма значение дали се движа направо, наляво или надясно.
Шумът се проеня само с промяна на оборотите (най-отчетливо е между около 1200 и 2200), когато колата е под товар, т.е приблизително една и съща честота при движение на 1-ва, на 2-ра, 3-та или 4-та в посочения диапазон обороти. На 5-та или 6-та с тези обороти вече шумът от гумите заглушава паразитното шумене.
Предполагам, че е някоя от ролките задвижвани от пистовия ремък, но си нямам и на идея коя е.
Механика при който обслужвах колата е доста печен италиянец със сериозен опит с Алфа (клиенти идват от цялата страна при него), но явно някъде му е убягнал този шум.
Проблемът е, че тази седмица е в почивка и не мога да закарам колата да я види, а от другите сервизи за Алфа наоколо всички излизат разплакани - било то заради обслужване или заради цени, или пък заради двете.

Просто информативно, ако някой е срещал подобен проблем да сподели своя опит с 159 и доколко може да се кара така. Шумът е сравнително слаб, но пътувам по 160км на ден с тази кола, магистрални скорости и бих искал да се чувствам по-сигурен.

Изчетох какви ли не форуми и статии и до момента не съм открил нещо което да отговаря на моето описание.

Прегледах колата колкото може без да я вдигам - няма следи някъде нещо да опира или някакви течове.
При подаване на газ мотора се премества съвсем леко назад - нещо което смятам за нормално - за сравнение ДВГ на старата ми 155 1.8 ТС се посукваше назад може би два пъти повече при подаване на газ и нямаше тропане или каквито и да било шумове от тази област, а определено беше доста по-ограничено като място от 159-ката.

Приемам всякакви идеи, коментари и предложения.