Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 36

Thread: Въпрос относно градусите

  1. #1
    Младши алфист EwgeniKolew's Avatar
    Join Date
    Oct 2015
    Location
    Добрич
    Posts
    25

    Default Въпрос относно градусите

    Здравейте нов съм в форума извинявам се темата ако не е за тук
    От седмица съм собственик на 147 1,9jtd 16v mjet 150к.с
    Та въпросът ми е следния при каране от около 15 20 мин колата си е загряла да кажем до 70 75 градуса, парното си духа топло и изведнъж поглеждам градусите са слезли до долу а парното си духа както трябва
    На какво се дължи дали е термостат или някой датчик по вероятно : С

  2. #2
    започва да се пристрастява SnapLackOfTraction's Avatar
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    75

    Default

    Колегите с по-дълъг стаж трябва да кажат, как точно загрява, но аз смених в понеделник термостат и за 15 минути софийско си е загряла почти до 90.(а още даже не са минусуви температурите...)

    В форума колегите казват, че загряват бавно JTD-тата и наистина са малко бавни и бързо охлаждат от аналогични дизели, плюс, че четох, че отичитането на темепературата е доста активно, за разлика от на повечето модели, така че може лесно да варира.

    Най-лесния начин за проверка дали термостата е заминал е да запалиш на студено и на място да видиш дали почва да загрява маркучите на цялата охладителна система или само на малкия кръг.
    __________________
    '05 Alfa 147 1.9JTD 115hp

  3. #3

    Default

    Аз вчера си правих експирименти,беше ми интересно на колко градуса по уреда вътре,отваря големия кръг......при мен в момента е от 0 до -2 градуса ,запалих,изчаках няколко минути и тръгнах....на 60гр. .маркуча студен,на 70-също студен,бях минал вече 4-5км..карах с около 50-60км/ч....след още километър,два 80гр.-пак маркуча студен....след съвсем още малко разстояние стрелката подмина 80гр. слизам пипам-вече топъл.....спирам пред нас и си човърком нещо по телефона....поглеждам стрелката на 70гр.От всичко това убедих себе си,че термостата ми е изправен и другото,че наистина се охлаждат много бързо.156-цата ми 2.4 загряваше по-бавно от тази,но пък и се охлаждаше по -бавно..
    Описвам процедурата простовато за да стане ясно на хората тепърва сблъскващите се с *проблема*.Най -лесно всичко става като се качне колата на копм......но в полеви условия толкова.
    Та с две думи-бавно загряват и бързо охлаждат.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  4. #4
    започва да се пристрастява SnapLackOfTraction's Avatar
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    75

    Default

    Хубаво измерване в реални условия. Аз като човек, който не признава дизела за нормално гориво съм се сблъсквал с различни видове. От това да загрява супер бързо(Ситроен с15), до това да е пълен клинч(Алфа-та, Ситроен Джъмпер 2.2HDi).

    Аз след като смених термостата си направих замерване, след 30 минути работа на двигателя на място почва да загрява голям кръг на свободни обороти, което е малко абсурдно, но като се има предивд, че Джъмпера въобще не отлепя и след 30 минути е някак обнадеждаващо.

    Термостата е нещо, което бех сменил при първи симптоми, че нещо не е наред. Най-малкото, че ще си го платиш с гориво ако го игнорираш.
    '05 Alfa 147 1.9JTD 115hp

  5. #5
    JACK DANIEL'S-SING.BARREL eproHD's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Roma-Milano-Sofia
    Posts
    1,653

    Default

    Quote Originally Posted by EwgeniKolew View Post
    Здравейте нов съм в форума извинявам се темата ако не е за тук
    От седмица съм собственик на 147 1,9jtd 16v mjet 150к.с
    Та въпросът ми е следния при каране от около 15 20 мин колата си е загряла да кажем до 70 75 градуса, парното си духа топло и изведнъж поглеждам градусите са слезли до долу а парното си духа както трябва
    На какво се дължи дали е термостат или някой датчик по вероятно : С
    Градусите слизат понеже ти е пуснато парното !Нали ако примерно ти е прегряла колата се пуска парното на max за да паднат градусите !Хайде карай си спокойно
    Alfa Romeo 147 1.9 JTD 16V M-JET 140hp 192A5.000,6 marce-DISTINCTIVE +SELENIA WR (WIDE RANGE) 5W-40 - временно спряна от движение....
    Alfa Romeo Brera 2.4 JTDm 20V 210CV

  6. #6
    Авиомеханик firedragon's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Бургас,София
    Age
    34
    Posts
    891

    Default

    Аз пък все си мисля,че термостата трябва да затвори големия кръг и да не падне температурата толкова,че да го видиш на уреда. Проверката на термостата е много проста,палиш колата и хващаш маркуча от радиатора към термостата,трябва да остане студен докато не стигне 90 градуса на уреда, ако се затопли малко след като е запалена колата си за смяна на термостат.
    Alfa Romeo 33 SW 1.7 16v - Няма я вече.
    Alfa Romeo 155 1.8 8v TS - и нея
    Alfa Romeo 156 1.9 jtd 8v '02 - и нея
    Alfa Romeo 159 SW 1.9 jtdm 16v '07

  7. #7
    Старши алфист pyle's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    София, кв. Слатина
    Posts
    796

    Default

    Quote Originally Posted by EwgeniKolew View Post
    Здравейте нов съм в форума извинявам се темата ако не е за тук
    От седмица съм собственик на 147 1,9jtd 16v mjet 150к.с
    Та въпросът ми е следния при каране от около 15 20 мин колата си е загряла да кажем до 70 75 градуса, парното си духа топло и изведнъж поглеждам градусите са слезли до долу а парното си духа както трябва
    На какво се дължи дали е термостат или някой датчик по вероятно : С
    Аз съм така с бензин обаче, стига 85 градуса по уреда, пускам парното на 1-ва степен и скорост 50км и пада на 77-8.. Термостата ми е на 1 година..

  8. #8

    Default

    Quote Originally Posted by firedragon View Post
    Аз пък все си мисля,че термостата трябва да затвори големия кръг и да не падне температурата толкова,че да го видиш на уреда. Проверката на термостата е много проста,палиш колата и хващаш маркуча от радиатора към термостата,трябва да остане студен докато не стигне 90 градуса на уреда, ако се затопли малко след като е запалена колата си за смяна на термостат.
    Проверката е такава и аз точно това съм описал по-горе.
    Въпроса е,че той отваря на 82-88гр.....а на колко затваря?Това вече трудно ще го хванеш,щото вече маркуча е топъл и дефакто трябва да изстине.....а датчика вече ще е отчел по-ниската температура,защото както казаха колегите уредите са чувствителни.....та пак не може да си сигурен...кога и дали е затворил навреме.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  9. #9
    Авиомеханик firedragon's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Бургас,София
    Age
    34
    Posts
    891

    Default

    Ако термостата отвори когато трябва няма какво да се мисли,работи си коректно. В този случай закачаш компютъра и той ти казва точната температура на мотора. Да се вярва на датчика си е голям хазарт,все пак той е само за отиентация.
    Alfa Romeo 33 SW 1.7 16v - Няма я вече.
    Alfa Romeo 155 1.8 8v TS - и нея
    Alfa Romeo 156 1.9 jtd 8v '02 - и нея
    Alfa Romeo 159 SW 1.9 jtdm 16v '07

  10. #10

    Default

    Quote Originally Posted by undy View Post
    Проверката е такава и аз точно това съм описал по-горе.
    Въпроса е,че той отваря на 82-88гр.....а на колко затваря
    88-82 На всеки термостат има пресована температурата, на която отваря напълно. Всичко е елементарна физическа реакция на материала от който е направен, в резултат на околната му температура, та температурата, на която започва да отваря, е същата, под която ще остане затворен.



  11. #11

    Default

    Quote Originally Posted by acho_ View Post
    88-82 На всеки термостат има пресована температурата, на която отваря напълно. Всичко е елементарна физическа реакция на материала от който е направен, в резултат на околната му температура, та температурата, на която започва да отваря, е същата, под която ще остане затворен.
    Мисълта ми беше,че(както казах на полеви условия,без комп.) трудно ще разбереш кога затваря....не,че не ми е ясно....логично е,че е около долната граница.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  12. #12
    Старши алфист XaBu4ko's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Бургас / София ( Младост )
    Age
    34
    Posts
    527

    Default



    Ся , ето оригиналния текст :

    While the thermostat is closed, there is no flow of coolant in the radiator loop, and coolant water is instead redirected through the engine, allowing it to warm up rapidly while also avoiding hot spots. The thermostat stays closed until the coolant temperature reaches the nominal thermostat opening temperature. The thermostat then progressively opens as the coolant temperature increases to the optimum operating temperature, increasing the coolant flow to the radiator. Once the optimum operating temperature is reached, the thermostat progressively increases or decreases its opening in response to temperature changes, dynamically balancing the coolant recirculation flow and coolant flow to the radiator to maintain the engine temperature in the optimum range as engine heat output, vehicle speed, and outside ambient temperature change. Under normal operating conditions the thermostat is open to about half of its stroke travel, so that it can open further or reduce its opening to react to changes in operating conditions. A correctly designed thermostat will never be fully open or fully closed while the engine is operating normally, or overheating or overcooling would occur.

    Източник: https://en.wikipedia.org/wiki/Wax_thermostatic_element

    С 2 думи , Термостата не е на принципа отворено / затворено , а е инструмент който се регулира динамично спрямо температурата на охлаждащата течност. Както е написано по-горе , при нормална работа на двигателя , термостата е отворен на 50% ( например / това зависи от дизайна ) за да може да реагира адекватно при промени ( например като стъпча мойта дрисла на 3-та и 4-та, да не прегрее ).

    Та от горе изписаното , следва , когато един двигател достигне работната си температура, той да не мърда от нея ( в идеални условия ).

    При дизела , при мен нещата са си така, стигне ли 90 гр. не мърда от там ( почти ).
    При бензиновата смених няколко термостата - уви проблем. Най накрая сложих от приятел втора ръка и оо джизъс станаха и там нещата.
    Alfa Romeo 155 1.8 8v '95 - Ex ... Alfa Romeo 156 2.0 TS '99 - Ex ...
    Alfa Romeo 156 SW Facelift 2.4 JTD M-JET 20v '04 +++
    Alfa Romeo GTV Phase 1 2.0 20v Тurbo '95 + Още едно 2.0 ТС ....

  13. #13
    Запален алфист alfaromeo16vVarna's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Варна
    Age
    34
    Posts
    471

    Default

    Браво за инфото точно така стигне ли 90 градуса край не трябва да мърда спрял не спрял толкова. Другото е глупости. Как ще карам и ще ми падне стрелката на 70 градуса а някой са писали дори,че и под 70 отивала. Е ако някой ми каже ,че след като загрее нормално на 90 пускам парното и хоп пада на 65 така ли хахахахахахахахахахаха няма как да стане.
    алфа ромео 156 тс

  14. #14
    Дърт гъзар от БКАР dimitar_vd62's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Варна
    Age
    61
    Posts
    4,760

    Default

    Недей вярва на уреда на таблото и аз имах такива терзания тия дни но като се зкачих на компа излиза че температурата мърда с два градуса, движи се между 86 и 88 гр. а според стрелката мърдаше с 20, от една идея под 90 и падаше до една идея над чертичката между 50 и 90, не знам на колко отговаря сигурно на 70.
    По некой път седа и си мисла, а по некой път само си седа...
    Alfa Romeo 156 1.8ts 1997 - ex.
    Alfa Romeo 156 1.8ts 2001

  15. #15
    Младши алфист EwgeniKolew's Avatar
    Join Date
    Oct 2015
    Location
    Добрич
    Posts
    25

    Default

    Така като гледам половината нямат представа каква роля играе ...При мен си загрява маркучите са топли ...Парно има няма как парното да свали градусите не се бъркайте най вероятно е датчика на радиатора няма смисъл да сменям термостат който е 150 + лева
    Ще опитам с датчик и ще споделя

    ---------- Post added at 20:38 ---------- Previous post was at 20:37 ----------

    А и може да е прав колегата те си правят каквото им е год тия коли хаха

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •