Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 67

Thread: Адаптивни стопове и аварийни мигачи.

  1. #31
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Иначе самата загуба на сцепление на хлъзгав път вече си е аварийна ситуация, която е добре да бъде сигнализирана, без значение на реалните стойности на ускорението в този момент.
    Именно. А тази ситуация по никакъв начин не се "хваща" от километража. Нали това се опитвам да обясня. Ще се хване от автомобил без АБС, ама такива вече на пазара намаляват драстично.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  2. #32
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by BO View Post
    Именно. А тази ситуация по никакъв начин не се "хваща" от километража. Нали това се опитвам да обясня. Ще се хване от автомобил без АБС, ама такива вече на пазара намаляват драстично.
    Смесваш понятията и от там иде объркването.

    Под загуба на сцепление аз разбирам ситуация при която ъгловата скорост на колелата е нула, но скоростта на возилото е различна от нула.
    В тази ситуация скоростомерът ще показва 0 а непосредствено преди ползването на спирачки, нещо различно от нула.

    Вероятно ти имаш впредвид ситуация при която ABS - ът подържа сцеплението, регулирайки спирачното усилие. Тогава сцепление ще има, но поради малката му стойност отрицателното ускорение ще е нищожно.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  3. #33

    Default

    Quote Originally Posted by BO View Post
    Обясни ми следната логика.
    Караш си с 50км/ч. Отдолу е лед. Имаш АБС. Скачаш на спирачката. АБС-а сработва, километража спада с по 4км/с. Как ще отчетеш, че имаш извънредно спиране в сравнение със суха настилка, където това спиране не е извънредно, а си е съвсем плавно такова?
    Целта на аварийките не е ли да предупреди този отзад, че спираш рязко, за да не се нацепи в теб? Ако се пързаляш по леда с отрицателно ускорение от 4км/с, този отзад има предостатъчно време да реагира според ситуацията, пък и ти ще имаш предостатъчно време да цъкнеш аварийните от копчето



  4. #34
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Въпросът, който поставя BO е резонен. Ще добавя вход, посредством който по желание устройството ще може да се свързва с ABS-а и така да пуска аварийките и когато той сработи.

    Имайте впредвид, че при базовата настройка на сегашния вариант аварийните мигачи се пускат при отрицателно ускорение по-малко от това при което ABS - ът сработва на суха настилка.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  5. #35
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Смесваш понятията и от там иде объркването.

    Под загуба на сцепление аз разбирам ситуация при която ъгловата скорост на колелата е нула, но скоростта на возилото е различна от нула.
    В тази ситуация скоростомерът ще показва 0 а непосредствено преди ползването на спирачки, нещо различно от нула.

    Вероятно ти имаш впредвид ситуация при която ABS - ът подържа сцеплението, регулирайки спирачното усилие. Тогава сцепление ще има, но поради малката му стойност отрицателното ускорение ще е нищожно.
    Да, сега разбрах какво си имал предвид.
    Твоята ситуация би била валидна само ако автомобила се движи с някаква минимална скорост. Обикновено АБС-а не сработва при скорост под порядъка на 3-4км/ч. Такова извлачване е сравнително рядко и на дали трябва въобще да го обсъждаме.
    Аз говоря за ситуации при работа на АБС.а Демек при спиране от порядъка на 99.99% от всички зимни случаи.
    И точно за това ти казах, че при хлъзгав път твоята система няма да работи коректно с един сензор за ускорение и за това просто ти дадох идея да вкараш една елементарна логика кога да сработва отново.

    п.п. Дали АБС-а ще работи или не по принцип няма загуба на сцеплението. За да имаме загуба на сцепление, демек да е равно на 0, то или коефициента на триене трябва да е =0 или силата на натиск на колелото към пътя трябва да е =0. Просто за протокола какво аз разбирам под загуба на сцепление от чисто физична гледна точка. И от там да се бъркаме в комуникацията.

    Quote Originally Posted by acho_ View Post
    Целта на аварийките не е ли да предупреди този отзад, че спираш рязко, за да не се нацепи в теб? Ако се пързаляш по леда с отрицателно ускорение от 4км/с, този отзад има предостатъчно време да реагира според ситуацията, пък и ти ще имаш предостатъчно време да цъкнеш аварийните от копчето
    Там е работата, че не е така. Реално няма значение дали си на сух или хлъзгав път. Идеята на системата глобално се разчита като "Спирам да си е.. майката, спирай и ти". Та в този ред на мисли е все тая от долу дали е хлъзгаво или не. Ако задния закъснее да натисне спирачката или подцени ситуацията, то най-вероятен изход е да се спре в предния. И точно това е идеята на тази система на мигане. Просто допълнителна информация от която задния трябва да се възползва.
    И повярвай, в извънредна ситуация, когато човек ще види, че ще се удари с вероятност от 99.999%, то почти никой няма да се посегне към бутона за аварийните, а ще мислиш дали да сгазиш 10 човека или да натресеш С класата. По-добре да имаш 0.1 секунда повече мислене кое решение да вземеш от колкото да мислиш как да натиснеш бутона.
    Точно за това се вгражда тази система в автомобила, измислен е и АБС-а, и 3-тия среден стоп, и т.н.
    Last edited by BO; 20-11-2015 at 12:46.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  6. #36
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    ОК. Да се върнем на въпроса с ABS - а.
    Доколкото виждам от схемата на свързване на централата (примерно при АР166), няма начин да се ползва "лесен изходен сигнал", който да служи за ориентир, кога той сработва.
    Т.е - без разглобяване и правене на такъв изход, няма да стане.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  7. #37
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    ОК. Да се върнем на въпроса с ABS - а.
    Доколкото виждам от схемата на свързване на централата (примерно при АР166), няма начин да се ползва "лесен изходен сигнал", който да служи за ориентир, кога той сработва.
    Т.е - без разглобяване и правене на такъв изход, няма да стане.
    Да.
    А бе казал съм ти най-лесната логика още в началото, ама ти нещо се дърпаш. Вярно, че ще е за тези коли с ЕСП, ама все пак е нещо, защото входа ще бъде едно елементарно прагово напрежение, над което схемата да се задейства. Иначе трябва да отваряш АБС-а и да взимаш сигнал от възвратната помпа. При някои коли този сигнал се взима лесно, ама при други си е тегава работата.
    Виж на 166-цата дали релето за помпата беше външно, защото май такова беше. Ако е външно, то ето ти много лесен входен сигнал.
    Last edited by BO; 20-11-2015 at 12:55.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  8. #38
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by BO View Post
    Да.
    А бе казал съм ти най-лесната логика още в началото, ама ти нещо се дърпаш. Вярно, че ще е за тези коли с ЕСП, ама все пак е нещо, защото входа ще бъде едно елементарно прагово напрежение, над което схемата да се задейства. Иначе трябва да отваряш АБС-а и да взимаш сигнал от възвратната помпа. При някои коли този сигнал се взима лесно, ама при други си е тегава работата.
    Виж на 166-цата дали релето за помпата беше външно, защото май такова беше. Ако е външно, то ето ти много лесен входен сигнал.
    Не се дърпам, но се стремя към това устройството да бъде в максимална степен универсално, лесно за монтаж и това да е свързано с минимална промяна в ел. инсталацията на колата. Дори ако това трябва да се постигне с лекото му усложняване (оскъпяване), това (според мен) е по-приемливият вариант пред това да се човърка по индивидуалните системи на всеки автомобил.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  9. #39
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    А тия които сме с тракшън контрол, то така или иначе си бие аварийни при активиране на системата, мисля че няма да има нужда от нововъведението.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  10. #40
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Quote Originally Posted by mirchozo View Post
    А тия които сме с тракшън контрол, то така или иначе си бие аварийни при активиране на системата, мисля че няма да има нужда от нововъведението.
    Искаш да кажеш, че на 156-цата ти сама пуска аварийните?
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  11. #41
    Запален алфист vgp_sas's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Варна
    Posts
    462

    Default

    Глупости на търкалета, нищо не пуска. Даже и стоповете не пуска.

  12. #42
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    На една 156ца фейс комби съм виждал, на моята конкретно не съм, но и не съм стигал до ситуация извън контрол. Между другото пича също не знаеше че колата му пуска аварийни, явно вътре нищо не светва. Ебем ли мааму, да не би след определена степен да задейства ? Явно скоро като падне сняг ще има тестове.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  13. #43
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Не се надявай на това. Явно си се объркал нещо.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  14. #44
    започва да се пристрастява Fori's Avatar
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Sofia
    Posts
    80

    Default

    Определено съм доволен ! Колегата (ecotronic), наистина е Алфист-Идеалист ! Днес много се постара и монтажът се получи чудесно

    Покарах малко тази вечер и виждам, че има ефект -при по-резки (не драматични) спирания - зад мен спазват дистанция.

    Препоръчвам !

  15. #45
    светлозелен(ама не много) ivan dimitrov's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Варна
    Posts
    2,846

    Default

    Защо PIC а не някое Tiny например? Щеше да се програмира по лесно а и има вариянт за ISP.
    Възможна ли е промяна на програмката в малки граници? Примерно да дава 1-чка на пина за мигачите, вместо поредица.
    Притеснява ме рязането на проводници а с такава промяна, при 145/146 може да се ползва изводът на бутона за аварийни, като икономисваме и мощни транзистори. Ако се вържат захранването и единият изход за стоповете, на буксата на стоп машинката, минаваме без рязане въобще и с минимално количество връзки.
    п.п. Няма да е зле, ако при подаване на 1 на свободният пин на пикливеца, стоповете светват постоянно, а при наличие на сигнал и от датчикът за ускорение да си мигат.
    Last edited by ivan dimitrov; 01-12-2015 at 14:33.
    НЯМА ТАКЪВ НАРОД, Продължаваме Простотиите, Бързо Се Прецакваме.

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •