Results 1 to 5 of 5

Thread: Има ли проблем турбината!? Alfa GT 1.9 JTDm 16V

  1. #1
    Старши алфист Bojidar Dobrev's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Стара Загора
    Posts
    35

    Default Има ли проблем турбината!? Alfa GT 1.9 JTDm 16V

    Здравейте колеги!
    Ще ви помомля за компетентно мнение относно следният проблем:
    На въпросният автомобил Alfa GT 1.9 JTDm 150к.с при движение със скорост около 130 на 5-та предавка се появи сигнал "electronic control system failure" и влезе в авариен режим. При диагностика показа 2 грешки P0180-Fuel temperature sensor и по-старшната според мен P1238-Air quantity.
    Закарахме я в сервиз и "майстора" се изказа, че турбото имало аксиален луфт, демонстрира ми че перката на въздушния му поток прехлопва при мърдане с пръст, че е омаслено вътре и че е за смяна или за ремонт турбото. Каза ми също така и че може би са натрупали нагар ЕГР клапана и всмукателните тръби за въздуха и че ако не могат да се изчистят трябва да се сменят. Най- страшното според него е, че ако гълта масло през турбото двигателя може да развие свръх обороти и да стане взрив.
    Така, всичко с изключение на това за запушването на ЕГР-а и тръбите ми се струва много нереалистично, най-вече историята за ремонт на турбото и свръхоборотите. При теста турбото държеше 988мBar налягане при 850 оборота и колата дърпа уникално добре. При "инцидента" в движение се бе извадил маркуча на отдушнка откъм утайника, който е зад двигатела откъм купето.
    Въпроса ми е какво мислите Вие по въпроса и най-вече за ремонт ли е турбината и има ли възможност наистина да се "взриви" от неконтролируеми свръхобороти двигателя!?
    Благодаря Ви предварително.

  2. #2
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    2-та грешка може да е от затапен егр, провери дали нямаш пластина по системата някъде. Нагара се чисти, но малко трудно се сваля колектора, откача се ангренажа и т.н.
    Луфта в турбото може да означава че турбината е пътник, но не е задължително да последва описания сценарий, ако усетиш че вдига сама критични обороти не я оставяй на свободна скорост, ръгай 6-та и гасиш, оставиш ли я на свободна 99,9% ще строшиш мотора. Преди да се стигне до този момент ще почне да сърба масълце, ще има синкави пушеци, чак тогава евентуално....
    Забиването се дължи на въпросния излязъл маркуч най-вероятно.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  3. #3
    Старши алфист Bojidar Dobrev's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Стара Загора
    Posts
    35

    Default

    EGR-a си е там, но най-вероятно е запушен, това е ясно!
    Въпроса беше за турбото!?

    Благодаря за мнението колега!
    Last edited by Bojidar Dobrev; 25-11-2015 at 15:32.

  4. #4
    Запален алфист bobi_kz's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Казанлък/София
    Age
    35
    Posts
    883

    Default

    Виждам че темата е много стара но относно грешка P0180 кой сензор се сменя и къде се намира?
    -------------------------------
    ALFA ROMEO 146 1.8 Twin Spark with head from QV - EX
    ALFA ROMEO 159 1.9 JTDm 16V , 150+++

  5. #5

    Default

    Quote Originally Posted by bobi_kz View Post
    Виждам че темата е много стара но относно грешка P0180 кой сензор се сменя и къде се намира?
    На филтъра за нафтата и може да се е откачил куплунгът

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •