Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 21 of 21

Thread: Монтаж на печка Вебасто в алфа 156 1.8тс 1997

  1. #16

    Default

    намерих обява в нета за нов, от онлайн магазин. Дават го 287.5 W, не вярвам оригиналния да е по- различен.

  2. #17

    Default

    Здравейте колеги,
    Имам развитие по темата, макар да не съм извършил абсолютно всичко необходимо.
    Първоначалният замисъл претърпя някои промени, тъй като се оказа, че съм пропуснал да взема пред вид една важна подробност:
    Ако монтирам печката първо само към антифриза и доработвам нещата по- късно, няма да успея да обезвъздуша горивопровода качествено, което при три неуспешни старта на помпата, би довело до заключване.
    Затова започнах именно от горивото. Първо си приготвих горивен маркуш ф4мм с дължина 5м, към него прикрепих проводници, за ел помпата, която се монтира непосредствено над съществуващата бензинова помпа (поне аз така го прецених - монтажа в упътването на Вебасто не го одобрявам, поради това, че по тяхното предложение помпата би била изложена целогодишно на много агресивната външна среда).
    След това се започна едно разглобяване, първо отдолу. Там си има съществуващ канал, даже имаше и свободни гнезда, в които се събра точно маркуча за гориво. След това свалих седалките и бутилката на газовата уредба.Click image for larger version. 

Name:	IMG_0116res.jpg 
Views:	53 
Size:	95.1 KB 
ID:	149937

    Click image for larger version. 

Name:	IMG_0117res.jpg 
Views:	68 
Size:	92.4 KB 
ID:	149938

    Click image for larger version. 

Name:	IMG_0120res.jpg 
Views:	68 
Size:	97.6 KB 
ID:	149939
    Следващата операция е да се разпробие бензиновата помпа в резервоара, като за сонда използвах спирачна тръбичка - 500мм, която изрязах, след като съм премерил по размер. Външно е дебела около 4.7-4,9мм, аз направих отвора в помпата 5мм. След като я поставих залях тръбичката с епоксидна смола, докато се напълни до горе " легенчето " в което е отвора със сондата. Така остава 24 часа преди да се работи по него, за да стегне смолата. Click image for larger version. 

Name:	IMG_0122res.jpg 
Views:	66 
Size:	92.4 KB 
ID:	149940
    Click image for larger version. 

Name:	IMG_0123res.jpg 
Views:	66 
Size:	96.4 KB 
ID:	149941
    След това в гуменият отвор на капака на помпата направих отвори, за да излезе всичко отвън. Мислех да направя в капака отвор и да заваря ново по- голямо "бомбе" за да се съберат под капака нещата, но се отказах, сега мога много лесно да поглеждам , да сменям филтъра и др. с лекота. Самата бензинова помпа на печката я обвих с гума за да не създава излишни шумове. Можеше да се захване и със скоба, но тя е толкова лека, че ми се видя излишно. Не претендирам за съвършеният монтаж!
    В този ред на мисли дойде време и за монтажа на самото тяло на печката отпред в дясно под бронята.
    Там планът за изпълнение в стил - по инструкция също не е 100%. Просто потърсих най- лесният вариант. Свалих единият клаксон, той стои на една планка, достатъчно дебела, според мен - там захванах горната част на една " кутия ", която направих от стара табела за име на улица - нямах друг материал, затова е доста нелицеприятно, но пък върши работата, за която съм го сложил. Направих и един жалък опит да скицирам на пейнт планките, които наричам "кутия" , с чиято помощ монтирах печката.Click image for larger version. 

Name:	IMG_0125res.jpg 
Views:	72 
Size:	90.8 KB 
ID:	149942Click image for larger version. 

Name:	Heater holder drawing.jpg 
Views:	54 
Size:	48.3 KB 
ID:	149943Click image for larger version. 

Name:	IMG_0126res.jpg 
Views:	62 
Size:	92.8 KB 
ID:	149944
    До тук добре, наложи се малко да огъна рогът, в смисъл едно негово продължение, не самият дебел рог, но това му продължение подпираше единият маркуч за антифриза и не можеше да се монтират нещата. на следващата снимка се вижда.Click image for larger version. 

Name:	IMG_0128res.jpg 
Views:	58 
Size:	90.0 KB 
ID:	149945
    Пропуснах да снимам как преместих серпентината на хидравликата - беше борба. Сваля се планката, която се състои от 2 части, едната - тази с тампоните се запазва, другата в кофата за боклук. Тази с тампоните се обръща, образно казано и се захваща за същата конзола, но наобратно, като се правят нови отвори за целта - в конзолата. Съжалявам, че не го снимах.
    Нататък...
    Акумулатора пречи да се работи спокойно с маркучите за антифриза, затова го свалих ( Каква ГРЕШКА само.... но кой да предположи - за нея по- късно....)
    Следва последователно свързване към малкият кръг, като същевременно се обръща внимание на посоката на въртене на антифриза от страна на самата кола и тази на печката да съвпаднат. Има една програмка за алфа Dte. там направих справка да няма грешки.Click image for larger version. 

Name:	IMG_0133resized!.jpg 
Views:	60 
Size:	94.5 KB 
ID:	149946
    След това се започна с кабелите. Малко над педала на газта направих отвор ф10, през него една тел - от вътре навън и така преминаха кабелите от двигателният отсек към купето. Вътре се падна на кофти място самият дисплей, защото "хубавото" местенце вече е заето от управлението на газовата.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_0137resized.jpg  

  3. #18

    Default

    След като бях готов за поставянето на печката, преди да я фиксирам обезвъздуших бензина - това е много важно-помпата ако й се подаде 12в. тя не върти - само с импуслче работи (поне тази, която имам) - затова с едно кабелче се пуска, (аз така направих) плюс, а с друго на минус само за секунди се докосва маса, за да се получат " импулси" и да успеем да обезвъздушим. Ако разбира се разполагате с диагностика за печки, там има опция да включите само помпата да подкачва, аз обаче нямам.
    Последното, което остана , беше да се направи парното.
    Обаче, както споменах - голямата грешка - чак ми е трудно да повярвам, невероятна гадост - свалих си акумулатора и по този начин си "счупих" колата. Доста голямо разочарование, почти ми се прииска да карам голф2 . След като сложих акумулатора се оказа, че вече нямам парно - вентилатора не тръгва, освен него и клапата за външен/циркулация на вътрешен въздух също спря да работи. Отделно от това още от преди не ми работеше позицията - стъкла- крака, но клапата вън/вътре си работеше нормално, лека и пръст...
    Вчера взех друг ШИМ или реостат, кой както го нарича, но с него пък работи и без контакт, пък и буксите му (силовата) не съвпаднаха точно. Засега съм извел арогантно 2 проводника до скоростите и ги съединявам за да тръгне парното, и ще обикалям за друг реостат.
    Ако изключим това, мога да споделя, че сутринта като се събудих и излязох навън печката работеше, беше загряла достатъчно, че с паленето до 30-40 секунди преминах на газ, ( моят ГИ прехвърля при 30 градуса темп. на антифриза), тъй като я включвам тази сутрин за първи път , не знаех колко време е нужно за да загрее двигателя с нея до работна температура. Беше работила около 15 мин. , околната температура, според Алфата беше -2.

    ---------- Post added at 14:31 ---------- Previous post was at 14:28 ----------

    Не с рекламна цел, но предвид датата, нямаше как да не се получи последната снимка от поста....

  4. #19
    Запален алфист GammaRay's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Пловдив
    Age
    50
    Posts
    446

    Default

    Браво!
    Alfa Romeo 159 1.9 16V SW

  5. #20
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,786

    Default

    Поздравления за свършеното!

    За да върти вентилаторът на парното (предполам на максимални обороти) вероятно "новата" таралежка, която си сложил е била фалшива (вероятно с опукали транзистори) а твоята си е наред. Проблемът е в забиването на управлението на климатика след свалянето на акумулатора. Това и други колеги са го наблюдавали и за мен е конструктивна идиотщина. Вероятно диагностика би могла да го изведе от това състояние.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  6. #21

    Default

    Разбира се, така и се оказа. Имам диагностика, явно просто толкова съм се изнервил от проблема, че не ми дойде идеята да му пусна диаг. Имаше натрупани много грешки. Изтрих ги, повторих- не се върнаха, парното тръгна ( с моят си ШИМ), но на другият ден окончателно сдаде багажа - започна да работи и без контакт, явно все пак му е било време. Смених го с друг от морга за 30лв, и когато ми остане време ще се разтърся да се сменят транзисторите на изгорелия, за да ми стои като резервен чарк.
    По темата:
    Не ми остана време по празниците да довърша всичко, тази непредвидена авария на парното унищожи времето, която си бях набелязал за работа, засега колата се кара без да се пуска парното от печката, загрява бързичко, установих, че секундите между запалването на двигателя и преминаване на газ са същите сутрин и при топъл старт, което за мен е сигнал-ок. Набавил съм всички елементи,за довършване на системата - ръководене на парното, когато ми остане време ще го направя.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •