Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19

Thread: антифриз в маслото

  1. #1

    Default антифриз в маслото

    Нивото на маслото в картера е драстично завишено, антифриза от разширителния съд е изчезнал и колата загря до 100 градуса за 5км.Нормална работа на двигателя.
    Съмнявам се , че е пробила алум.тръбичка в охладителя на маслото.Ако някой е имал подобен проблем да сподели опит.Колата е 166 -ца 2,4jtd.

  2. #2
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by malesheveca View Post
    Нивото на маслото в картера е драстично завишено, антифриза от разширителния съд е изчезнал и колата загря до 100 градуса за 5км.Нормална работа на двигателя.
    Съмнявам се , че е пробила алум.тръбичка в охладителя на маслото.Ако някой е имал подобен проблем да сподели опит.Колата е 166 -ца 2,4jtd.
    При пробив в масления охладител обикновено се наблюдава масло в антифриза, поради по-високото маслено налягане от това в охладителната система.
    Наличие на антифриз в маслото и склонност към лошо охлаждане, ми говори за пробив в гарнитурата на главата.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  3. #3

    Default

    Сменена гарнитура и глава и отново антифриз в маслото след 15мин. работа.

  4. #4

    Default

    Не знам как е при JTD, но при TS върви охладителна течност около масления филтър - може би за оеднаквяване на температурите.
    Alfa Romeo 146 1.6 TS '97
    Alfa Romeo 166 2.0 TS '02
    Alfa Romeo GT 1.9 JTD '05

  5. #5
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    За охлаждане е Старуха.
    Действително, логично е маслото да влиза в антифриза, но има и други възможности. не го познавам тоя мотор, но ако е на ризи може да изпускат те. Много рядко, но се случва и блока да корозира в района на ризите и от там антифриза да се излива в картера.
    Моя съвет е първо да видиш масления радиатор. Алуминият лесно се разгражда от некачествен антифриз.
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  6. #6
    Старши алфист iveli's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    СЛИВЕН
    Posts
    851

    Default

    Колега сподели подробности около смяната на гарнитурата Имаше ли видими пробиви по старата Проверихте ли главата дали е равна и за пукнатини Сменихте ли болтовете Стегнахте ли ги в правилният ред и с необходимата сила
    ALFA ROMEO 166 2.4JTD 98 136НР бивша, 2.4JTD 2002 150НР настояща

  7. #7

    Default

    Гарнитурата беше здрава без пробив.Главата е сменена и проверена.Интересното е че вкарва антифриза в картера след като я загася.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Петрич
    Age
    44
    Posts
    1,317

    Default

    Сутрин когато я палиш работи ли равномерно или има прекъсване?

  9. #9
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by malesheveca View Post
    Гарнитурата беше здрава без пробив.Главата е сменена и проверена.Интересното е че вкарва антифриза в картера след като я загася.
    По това, което наричаш "интересно", можеш да се ориентираш и къде е пробивът. Докато работи моторът налягането в охладителната система е по-малко от това на флуида, който стои от другата страна (изгрели газове или масло). Като спре да работи моторът, налягането в охладителната система е около 1 бар то вече се оказва по-високото и поради това тогава навлиза антифриз в маслото. Ако беше пробивът в масления радиатор, най-верятно щеше да навлиза и масло в антифриза. Ако това не се случва, аз продължавам да мисля, че пробивът е в главата. Възможно е той да се отваря, само като загрее моторът. Има и още един вариант - ако пробивът е ниско в блока но е много малък, малкото антифриз който попада в маслото веднага се изпарява и поради това не личи да го има в маслото. Предполагам, че си личи на студен мотор.
    Замръзвал ли е някога този мотор?
    Last edited by ecotronic; 16-01-2016 at 16:33.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Петрич
    Age
    44
    Posts
    1,317

    Default

    Много точно казано Любо и аз затова питах сутрин как работи колата,ако главата е на 100% проверене то друго освен блока не остава,но до сега не съм чувал за такъв проблем с 2.4,но знае ли човек.
    През лятото в сервиза където ми подържат колите имаха подобен казус с едно А4 3.0 V6,мислиха че е главата,но тя се оказа здрава,а проблема беше в блока който е алуминиев,направиха риза и нещата си дойдоха на мястото.

  11. #11
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    От пукнат блок поради замръзвал мотор, съм имал точно описаните симптоми.
    Сутрин - боза на щеката, като загрее моторът почти не се губи охладителната течност и маслото изглежда "чисто".


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  12. #12

    Default

    Днес надухмв охладителната сиатема с въздух 2 бара и от никъде не диши.Нивото на антифриза не се промени при студен двигател.ДВГ не е замръзвал и главата е нова .ДВГ си работи нормално и равномерно и студе и топъл.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Петрич
    Age
    44
    Posts
    1,317

    Default

    Ами щом нивото на антифриза в разширителното казанче не се променя как разбираш че в картера се пълни с антифриз?

  14. #14

    Default

    2л чист антифриз в картера след изгасяне на мотора, от там знам.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Петрич
    Age
    44
    Posts
    1,317

    Default

    Аз ли нещо не разбирам или ти нещо не обясняваш като хората в горния пост пишеш че нивото на антифриза не се променя,а сега казваш че имаш 2л. в картера?Тая кола да не произвежда антифриз?Обясни по подробно.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •