Results 1 to 15 of 15

Thread: SSD vs HDD – Мнения

  1. #1

    Cool SSD vs HDD – Мнения

    Здравейте.

    Заглавието директно казва за какво става дума. Някой има ли впечатления от този тип диск - SSD ?
    Ползвал ли го е, ползва ли го, какво мисли? Налага ми се смяна на диск и се замислям за един такъв.
    Четох тук, там, даже попаднах на тази информация - SSD vs HDD - в един роден сайт, но скоростите които достига,
    ми се виждат прекалено високи. То хубаво ускорява, ама чак пък толкова?

    Аз единственият проблем които виждам, е цената. За тези пари, ще си купиш няколко терабайта, но пък скоростта ??

  2. #2
    Alfa 155 Fanclub-Bulgaria Alfa User's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Пловдив, BG
    Posts
    4,585

    Default

    Мнение без претенции за преофесионализъм :

    Откакто сложих SSD операционната ми система зарежда за макс 15 секунди! Това е просто несъпоставимо с нормалните HDD-та.
    Диска е Kingston HyperX 120GB (гарантирани скорости 555/510MB/s), и на него държа само операционната система и някои по-тежки програми. Всичко останало - музика, филми, игри - е на другия ми HDD.
    Вероятно ако можеш да си позволиш покупката на доста по-голям SSD, ще е добре на него да са и тежките игри...
    Лично за мен SSD е много изгодна инвестиция в моя вариант - 120GB SSD за операционна система/програми + 1ТB HDD за музика, филми, игри.
    По-големите SSD (над 320GB) според мен си заслужават само ако си заклет геймър или нещо от сорта
    155 MY.95 Sport - 2.0 TS 8v (ressurected by Теодор & Токича)
    Fan Club Alfa Romeo 155 - Bulgaria

  3. #3
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    В ежедневието си имам вземане/даване с устройства, които работят само с SSD дискове (DRAM - базирани) и никога не са работили с HDD дискове. Поради това освен да кажа, че работят устойчиво, за сравнение, не мога да говоря.

    Като всяка нова технология, навлизаща в практиката, цената и е висока но и трябва известно време за да измести старата.

    Теоретично погледнато, скоростите, които се описват са обосновани и не става въпрос за подвеждане.

    Накратко - ако можеш да си го позволиш, вероятно ще имаш ползи от това.

    Казвам "вероятно", защото в много случаи бързодействието на диска не е определящо за бързодействието на машината.

    За сведение - най надеждните системи за съхранение на информация (на водещи производители) днес работят на HDD дискове и на лентови устройства.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  4. #4

    Default SSD vs HDD

    Определено колкото по-голям, толкова по-скъп, но пък поне може да се намери 1TB HDD за около 100лв, чисто нов. Това си е изгодно.

  5. #5
    Младши алфист
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Vratsa-Sofia
    Posts
    18

    Default

    Аз откакто минах на SSD не искам да се връщам никога повече на HDD. Разликата е огромна на всякъде. (браузване, работа с компютъра, зареждане на големи игри или програми) Осезаемо по-бързо се случва всичко. Windows зарежда за не повече от 15 секунди. Цената им започна доста да пада, но винаги ще си е повече от HDD. Най-доброто бюджетно ориентирано решение е 120/128 ГБ SSD за ОС и програмите и колкото ти е нужен HDD за сторидж.

  6. #6
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Ако минеш на SSD, то ще разбереш, че до сега не си имал бързодействащ компютър.
    Всичко ще ти лети и ще се чудиш как до сега си работил върху HDD.

    От финансова гледна точка се продават едни хибридни дискове, които имат да кажем 8GB SSD част. Та в тази част системата сама си качва най-използваните данни, за да има бърз достъп до тях. Та тези дискове са една не лоша алтернатива на SSD-то, с малка разлика в цената спрямо стандартен HDD.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  7. #7
    Северозападняк DiStefano's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    село Стърчи Патка - Видинско
    Age
    43
    Posts
    2,980

    Default

    И аз съм доволен от SSD ... много. Имал съм дертове с HDD и съм го "ял" заради изгубена информация. Тука ми се струват нещата по-здрави. Нали нема механика, която да се преебе. Като обем 512 са ми предостатъчни ... даже и 256. Отдавна вече ползвам OneDrive за съхранение на неща, които са ми важни.
    Alfa Romeo Brera 2.4 JTDm 210 кавала ... и малко отгоре
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm SW .. бързият влак
    Renault Clio DCi 2018 .. без коментар .. да е щастлива жената

  8. #8
    Старши алфист кученцетоОгиитаткоДоги's Avatar
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    с. Златица/иначе съм кореняк софиянец
    Posts
    771

    Default

    В един магазин тествах един шоу модел лаптоп с ssd,ми моя комп с hdd 5400rpm зарежда също толкова бързо.За бързината като цяло на един комп най важен е процесора и рама,после самата операциона система да е максимално оптимизирна,имаше и един номер с регистрите с който компа почва да зарежда доста бъзро.Покупката на ssd,може би си заслужава когато всички други чаркуля са над средния клас.Процесор минимум i5 на 3,5 гига рам 8 гига на 1333mhz и т.н. Иначе е все едно да сложиш спортен въздушен конусен филтър на вектра 1.6 атмосверка
    SAAB 9-5 2.0T Powered by Vialle

  9. #9
    Старши алфист pyle's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    София, кв. Слатина
    Posts
    796

    Default

    Със SSD съм на лаптопа от 2 години и съм супер доволен, компютъра ми стартира за 12 секунди засичано, работи много плавно и отчетливо, трансфера на данни е много бърз, издръжлив е на удари и вибрации (от изпускане, ако е лаптоп), няма да съжаляваш.. обаче е скъпо моя го купих 70 долара 64гб, ако обаче се ползва на лаптоп си губиш записвачката, на нейно място се слага и трябва шина.

  10. #10
    Alfa 155 Fanclub-Bulgaria Alfa User's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Пловдив, BG
    Posts
    4,585

    Default

    Quote Originally Posted by pyle View Post
    ... ако обаче се ползва на лаптоп си губиш записвачката, на нейно място се слага и трябва шина.
    Това зависи от самия лаптоп - има модели и със отделен слот , но за малко по-различен модел SSD. Но мисля, че колегата се интересува за настолна машина, така че това не го касае.
    155 MY.95 Sport - 2.0 TS 8v (ressurected by Теодор & Токича)
    Fan Club Alfa Romeo 155 - Bulgaria

  11. #11
    е вашата гузна съвест Bobo Markov's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Крива река, София
    Age
    46
    Posts
    233

    Default

    SSD има един недостатък който аз не мога точно да дефинирам. Работните ми файлове SWAP са в SSD супербърз Интел да, работя много добре с него но има склонност да не ги трие след всяка сесия и се препълва т.е. преди всяка нова SWAP сесия се налага да правя диск клийнъп... иначе съм изключително доволен!

  12. #12

    Default До последния коментирал

    Е добре, няма ли начин да го оправиш това, да се прави автоматично?

  13. #13
    светлозелен(ама не много) ivan dimitrov's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Варна
    Posts
    2,846

    Default

    Quote Originally Posted by DiStefano View Post
    И аз съм доволен от SSD ... много. Имал съм дертове с HDD и съм го "ял" заради изгубена информация. Тука ми се струват нещата по-здрави. Нали нема механика, която да се преебе. Като обем 512 са ми предостатъчни ... даже и 256. Отдавна вече ползвам OneDrive за съхранение на неща, които са ми важни.
    Вярно е, няма движещи се части, но нищо не е вечно. Ако при HDD, при отказ на глава, все пак данните могат да се спасят, то при SSD загуби ли се информация заради хардуерен проблем, то е завинаги.
    Така или инак, МНОГО е важно да си пазим ценната информация на няколко типа носители.
    Несъмнено бъдещето е в паметите без маханика, но.....нищо не е вечно.
    НЯМА ТАКЪВ НАРОД, Продължаваме Простотиите, Бързо Се Прецакваме.

  14. #14
    започва да се пристрастява petio26's Avatar
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    31

    Default

    Купи ли си SSD? Като цяло най-добре да хванеш и да прочетеш какво представляват двете, но самата технология, на която се базират, е напълно различна. Като без да задълбавам, най-простият и видим пример е, че лаптопът ми се включва за 5 секунди, вместо за 25 примерно. Самите програми зареждат много по-бързо, трансферът на данни също. Лаптопът ми беше с обикновен HDD и му купих SSD от https://ardes.bg/komponenti/tvardi-d...id-state-drive - 240GB SSD WD Green WDS240G1G0A . Сложих го на мястото на записвачката. Като на SSD си сложих само ОС, а впоследствие инсталирах почти всички програми там, за да зареждат по-бързо и даже голяма част от файловете ми са там, като почти не използвам обикновения хард диск. Лаптопът ми работи по-добре, отколкото по-мощен с обикновен хард диск.

  15. #15
    лют бакшиш от БКАР 546's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Варна
    Age
    55
    Posts
    1,409

    Default

    компа на човека вероятно вече бръмчи на две SSD в RAID 0, темата е бая старичка

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •