Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 60

Thread: Малко размисли за цените на горивата и как се подиграват с нас

  1. #1

    Default Малко размисли за цените на горивата и как се подиграват с нас

    Здравейте,
    преди малко се замислих за едно нещо, прочитайки следната статия.
    http://www.economic.bg/bg/news/6/diz...na-3-mart.html

    Излиза, че ние трябва да чакаме 3 март с нетърпение заради уникално ниската цена на дизела от 1,80. Реших да направя една елементарна калкулация:

    На 9 октомври 2015 година. един барел е струвал 48,8 долара или съответно 84 лева. Бензина се е предлагал за 2,10 лева литра. Разделяме 2,10 на 84 и получаваме коефициент 0,025. Умножаваме го по днешната цена на един барел, която на днешната дата е 50 лева което прави 1,25 лв за литър бензин. Цените и калкулациите са сходни и за бензин, и за дизел.

    И сега аз сериозно ли трябва да се радвам на цена от 1,80?!?

  2. #2
    Старши алфист pyle's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    София, кв. Слатина
    Posts
    796

    Default

    Quote Originally Posted by MJ23 View Post
    Здравейте,
    преди малко се замислих за едно нещо, прочитайки следната статия.
    http://www.economic.bg/bg/news/6/diz...na-3-mart.html

    Излиза, че ние трябва да чакаме 3 март с нетърпение заради уникално ниската цена на дизела от 1,80. Реших да направя една елементарна калкулация:

    На 9 октомври 2015 година. един барел е струвал 48,8 долара или съответно 84 лева. Бензина се е предлагал за 2,10 лева литра. Разделяме 2,10 на 84 и получаваме коефициент 0,025. Умножаваме го по днешната цена на един барел, която на днешната дата е 50 лева което прави 1,25 лв за литър бензин. Цените и калкулациите са сходни и за бензин, и за дизел.

    И сега аз сериозно ли трябва да се радвам на цена от 1,80?!?
    Проблема, и причината да не падат рязко цените е купените количества на тогавашна цена, ако преди 3 години са купени милиони литри на примерно 50 долара барел, когато те се изчерпат ще се вземат на новата цена и тогава ще падне цената за литър до крайния потребител, но обикновения човек не ги знае тези срокове и можем само да мрънкаме и да се надявам и така си правят каквото си искат и аз се радвам на понижената цена със 7ст. защото помна когато беше 1лв отгоре.. положението е батак..

  3. #3

    Default

    Хипотетично когато пак закупят на 30 долара барел и се презапасят, ако скочи цената на 50-60 долара, дали пак ще продават евтино или ще подгони 2,50+

  4. #4
    Старши алфист pyle's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    София, кв. Слатина
    Posts
    796

    Default

    Quote Originally Posted by MJ23 View Post
    Хипотетично когато пак закупят на 30 долара барел и се презапасят, ако скочи цената на 50-60 долара, дали пак ще продават евтино или ще подгони 2,50+
    В нормална държава би трябвало да остане евтино до изчерпване на количества.. реално каквото и да напишеме и да почнеме спор никой нищо не издава относно ценообразуването и защо цената е такава през днешния ден..

  5. #5
    чиста проба спреляк Furious 155's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    София, Младост
    Posts
    5,287

    Default

    Добре де, ако е така, защо когато цената на петрола се вдигне, цените по бензиностанциите скачат веднага? Нали са фючърси и текущозакупеното количество не си е вдигнало цената?


    Даването на газ, води до пристрастяване!
    Alfa Romeo 155 1.8TS by RuBig
    Volvo V50 2.0D by RuBig

  6. #6
    Старши алфист pyle's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    София, кв. Слатина
    Posts
    796

    Default

    Quote Originally Posted by Furious 155 View Post
    Добре де, ако е така, защо когато цената на петрола се вдигне, цените по бензиностанциите скачат веднага? Нали са фючърси и текущозакупеното количество не си е вдигнало цената?
    Не мога да отговоря на този въпрос, по този начин си представям ценообразуването и защо не пада моментално цената у нас.

  7. #7
    Старши алфист кученцетоОгиитаткоДоги's Avatar
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    с. Златица/иначе съм кореняк софиянец
    Posts
    771

    Default

    В цената на горивата,са включени и разходите на самата бензиностанция+ддс върху всеки литър, но пак като земат да афишират и тръбат по телевизията че цените паднали с 5 стинки са смешни от всякъде.На един резервоар от 60л за 3 лева,ама колко често обикновенния чичо Гошо си пълни резервоара до горе?Мисля че нашите цени на горива са най-ниски в Европа или поне едни от най-ниските,просто и доходите на хората са от най-ниските и за това не се препокриват нещата.
    SAAB 9-5 2.0T Powered by Vialle

  8. #8
    Болен алфист Orm's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    София
    Age
    43
    Posts
    3,090

    Default

    Чакайте де , те ако купят нефт на 30$ и я продават да речем 3 месеца на низка цена , а през това време барела стигне 80$???? Нали ще фалират бензиностанциите бе Според мен схемата е няква друга , ама си трябва мнение на по запознати.....
    Осел Останется ослом, хотя осыпь его звездами;где должно действовать умом, он только хлопает ушами.................... Г.Державин

  9. #9
    Къръджия Liminat's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Варна
    Posts
    638

    Default

    Колеги, правяг ни на смешни, щото ние искаме да сме смешни. При Марешки дизела е 1, 65, но пак се намират такива, дето наливат във воденицата на тия, дето ни клатиха до вчера, забравиха, че без Марешки дизела беше 2,12, а в другите градове все още е далеч дори от 1,70.
    Роба си е роб.
    Alfa Romeo 147 1.9 JTD

  10. #10
    Болен алфист Orm's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    София
    Age
    43
    Posts
    3,090

    Default

    Quote Originally Posted by Liminat View Post
    Колеги, правяг ни на смешни, щото ние искаме да сме смешни. При Марешки дизела е 1, 65, но пак се намират такива, дето наливат във воденицата на тия, дето ни клатиха до вчера, забравиха, че без Марешки дизела беше 2,12, а в другите градове все още е далеч дори от 1,70.
    Роба си е роб.

    Не знам кви са тия цени, в София дизела е 1.92. Поне аз не съм видял за по евтино
    Осел Останется ослом, хотя осыпь его звездами;где должно действовать умом, он только хлопает ушами.................... Г.Державин

  11. #11

    Default

    Единствения начин да се променят цените на горивата у нас е да се появат на пазара няколко такива фенове като Марешки, за да променят пресечната точка на търсенето и предлагането.

    Държавата не иска да регулира цените, защото няма изгода - при по-ниски крайни цени в хазната ще влязат по-малко пари от акциза и ДДС-то.

    Поради транспортните разходи вносните горива не могат да излязат на параза с по-ниски цени.
    Alfa Romeo 146 1.6 TS '97
    Alfa Romeo 166 2.0 TS '02
    Alfa Romeo GT 1.9 JTD '05

  12. #12

    Default

    Реално намаление на цените може да има ако се облекчи режимът по внос на горива.

    Лошото е че тогава контрабандата става голяма.Преди години затова затегнаха режима.

    Сега предстои облекчаване, което е и по политически причини- Лукоил е руски, а така реформаторите(те са вносителите на законопроекта) "ще ударят" печалбите му, които той на практика няма, тъй като не декларира печалба от 2009 година, ама БОЦЕ и тогава нямаше акъл а тика и сега няма акъл да ги "резне" и като не плащат данък поне да позволи на други да внасят и да плащат данък печалба...

    Да видим дали "ще мине" законопроекта за облекчаване на вноса.

    Друг въпрос е че вносителите на горива са на принципа "Сговорна дружина планина повдига/цена не намалява).

    КЗК не си върши работата, ама и тях ще ги сменят тази година...
    ...че направо се "успаха" или просто "лапат" сериозни подкупи от вносителите на горива ...
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  13. #13
    Къръджия Liminat's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Варна
    Posts
    638

    Default

    Quote Originally Posted by Orm View Post
    Не знам кви са тия цени, в София дизела е 1.92. Поне аз не съм видял за по евтино
    Преди малко заредих за 50 лв при цена 1,79 за литър. От 50 лв зареьени ми върнаха отстъпката от 4 лв, да не си играя да смятам колко реално ми е литъра (му е литъра на Марешки) но ако не беше Марешкия, и ние нямаше да сме чували за такива цени. За това ми са мн интересни тия, дето зареждат примерно на омв, близките до Марешки омв са посвалили малко, по-далечните не чак толкова, примерно само на 5 км от него им е широко край врата и гърбят по-яко, а извън вн е ясно, че колят и бесят.
    При всичкия риск от тия си действия се е захванал човека да покаже, че и така може, но българина влага много усилия да си реже клона сам.
    Last edited by Liminat; 09-01-2016 at 16:59.
    Alfa Romeo 147 1.9 JTD

  14. #14

    Default

    В изкупните цени от единствената рафинерия у нас има намесени интереси на хора от високо ниво - не случайно затвориха преди години нашата в Плевен.
    Alfa Romeo 146 1.6 TS '97
    Alfa Romeo 166 2.0 TS '02
    Alfa Romeo GT 1.9 JTD '05

  15. #15
    Старши алфист кученцетоОгиитаткоДоги's Avatar
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    с. Златица/иначе съм кореняк софиянец
    Posts
    771

    Default

    В държава която не е известна с петролните си кладенци няма как да искате по 1.20 бензина,това е невъзможно.
    SAAB 9-5 2.0T Powered by Vialle

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •