Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 76

Thread: Какъв антифриз слагате на 159-ката?

  1. #16
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Аз ползвам червения на Шел (концентрат). И той е на около 17 лв. /л. и е малко вероятно да е менте. Лятно време доливам дестилирана вода без да го меря, а като застудее - концентрат, така че да е на около - 30 гр.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  2. #17

    Default

    Някъде ти се губи ли, че доливаш?

  3. #18
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    На този етап съм сигурен, че се губи от маркучите на изпарителя. Напролет ще ги сменя и тогава ще разбера, дали не фирясва и през клапана на капачката.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  4. #19
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,462

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    На този етап съм сигурен, че се губи от маркучите на изпарителя. Напролет ще ги сменя и тогава ще разбера, дали не фирясва и през клапана на капачката.
    LPG най- често губи в по- студеното време от маркучите. Като е загрята, няма проблеми, като изстине прокапва от скобите по- малкои се изпарява.
    Добре е антифризът ти да е постоянно -40гр. Заради корозия и окисления, ако караш в жега и има големи баири .. да не кипне .. антифриз на 125градуса примерно .. вода на 90+
    Не че не знаеш .. но си я подкарал капазанската
    Last edited by flipz; 27-12-2020 at 15:11.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  5. #20
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Изобщо не е определящ показател температурата на кипене. Ако за охлаждаща течност ползваш например трансформаторно масло, което иначе кипи при 200 гр. това е сигурният начин да си стопиш двигателя. За да не кипи, системата работи под налягане. Водата притежава значително по-голям специфичен топлинен капацитет от антифриза. Това означава, че тя е много по-подходяща за охлаждането на мотора и поради това, не трябва да се прекалява излишно с концентрацията на антифриз.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  6. #21

    Default

    Един приятел преди време караше 1.9жтд само с концентрат.
    Казах му, че не е правилно, но той е твърдоглав и си продължи така.
    Очаквах да има проблем, но така и нищо не се случи.

  7. #22
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Този, очевидно, е бил жител на Чукотка


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  8. #23
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,462

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Изобщо не е определящ показател температурата на кипене. Ако за охлаждаща течност ползваш например трансформаторно масло, което иначе кипи при 200 гр. това е сигурният начин да си стопиш двигателя. За да не кипи, системата работи под налягане. Водата притежава значително по-голям специфичен топлинен капацитет от антифриза. Това означава, че тя е много по-подходяща за охлаждането на мотора и поради това, не трябва да се прекалява излишно с концентрацията на антифриз.

    Важен показател на антифриза е и неговата температура на кипене. За много съвременни двигатели с висока работна температура се изисква по-висока стойност на този параметър; обикновените съвременни антифризи кипят примерно при 110 °С, а т.нар. „лобридни“ – до 135 °C. Трябва да се има предвид, че в охладителната система антифризът се намира под налягане от 1,5 – 3 atm и затова той няма да кипи при тази температура, а при по-висока.
    Aнтифриза има антикорозионни, смазващи, противоразпенващи и други своиства.
    (кипи при 135 градуса, а водата при 100 градуса = при едно и също налягане - нормално атмосферно)

    Факт е че температурата на кипене на водата е по-ниска от точката на кипене на антифриза.
    Чел съм и за безводни антифризи с точка на кипене 185гр - не не съм запознат с тях.

    От научна гледна точка:
    При едно и също налягане температурата на кипене зависи от веществото.

    * не се заяждам .. за добро го пиша
    В книгата пише -40 градуса .. което автоматично значи, по- висока концентрация на антифриз.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  9. #24
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Виждам, че си се постарал да се поровиш в мрежата и да попрочетеш това-онова, но ти липсват фундаментални познания.

    Като това, че не са много веществата, притежаващи по-голям специфичен топлинен капацитет от този на водата. Междувпрочем - ти си жив именно благодарение на това уникално свойство на водата.

    А щом говорим за охлаждаща течност, то специфичният топлинен капацитет на охлаждащата течност е показател №1 !!!

    Дали една течност ще кипи при 120 или при 1200 гр. е все тая, при положение, че тя работи при 100.

    Не е все тая обаче, дали 1 литър от тази течност пренася 1 или 5 J топлина.

    PS: Хубаво е, че си чел "книгата", но ще е още по-хубаво, ако започнеш и да мислиш.
    Кога за последно си бил свидетел на - 40 гр. околна температура по нашите земи?

    И аз не се заяждам. Пиша за да предпазя колеги от допускането на подобни грешки.
    Last edited by ecotronic; 27-12-2020 at 18:47.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  10. #25
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,462

    Default

    След като не се заяждаш не пиши какво ми липсва.
    Не се старая да защитавам дисертация. Чел съм .. мислил съм но не се напъвам, върша и още 2 неща докато коментирам и темата
    Факт е че производителят е чел, мислил и констатирал на базата на опит и познания - даден резултат.
    Аз посещавам всяка година Гърция и там температурата често е около 40 градуса и доста над 40 20-30см над асфалта.
    При вас може цяло лято да валя в западна България, но в Източна печеше яко слънце Капка не капна цяло лято да разхлади.
    Юли, Август беше всеки ден м/у 14-17ч 35-40+ темп на въздуха (на сянка) .. а асфалта и тъмните предмети над 50 / всяка година е така
    На слънце е около 50+

    На КПП Маказа съм спирал TwinSpark да почине .. с климатик стигаше 100 градуса (по стрелка - като нормално си държеше 80 лято/зима).
    Там освен, че е горещо минавам през Родопите .. т.е. голямо изкачване, ограничение на скоростта 60-80км карам на ниска предавка и тн.
    Не исках да рискувам да видя, дали ще издържи, заради 10 минути почивка.

    "Дали една течност ще кипи при 120 или при 1200 гр. е все тая, при положение, че тя работи при 100."
    Работи при 2000 градуса (... цилиндър се развива температура до ~300-400С)
    * не работи при 100 .. а е толкова след като е охладила(отнела топлината).

    Click image for larger version. 

Name:	2017-06-30 17.37.18.jpg 
Views:	21 
Size:	11.6 KB 
ID:	171909

    Аз приключих по темата .. хубаво лошо, който както иска да кара
    Last edited by flipz; 27-12-2020 at 20:54.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  11. #26
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Quote Originally Posted by flipz View Post
    ....Работи при 2000 градуса (... цилиндър се развива температура до 2000 0С)
    * не работи при 100 ......
    При тая температура, всяко мое желание да продължавам да ти опонирам, в миг, се изпари

    Подържай температурата на кипене висока и точката на замръзване - ниска и ич да не ти пука.
    Last edited by ecotronic; 27-12-2020 at 19:43.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  12. #27

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    При тая температура, всяко мое желание да продължавам да ти опонирам, в миг, се изпари

    Подържай температурата на кипене висока и точката на замръзване - ниска и ич да не ти пука.
    Сигурно в уикипедия ги чете тези неща, а при въздушното охлаждане как при 50 градуса на въздуха двигателя от 2000 гр става 100?
    Утре ще режа малко дърва и сериозно се притесних да не ми се разтече резачката

  13. #28

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    При тая температура, всяко мое желание да продължавам да ти опонирам, в миг, се изпари

    Подържай температурата на кипене висока и точката на замръзване - ниска и ич да не ти пука.

    Колегата явно кара единствената алфа с волфрамова глава, за да държи на тея 2000 градуса

  14. #29
    БКАР Бобби's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Age
    56
    Posts
    4,295

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    При тая температура, всяко мое желание да продължавам да ти опонирам, в миг, се изпари

    Подържай температурата на кипене висока и точката на замръзване - ниска и ич да не ти пука.
    ))...Еко защо се правиш на детска учителка...?...м/у другото в Сибир и по на север карат с вода за охлаждаща течност.....много поздрави от чукчите:....нека dnt да ми каже защо е вредно да караш с концентрат...?
    Антифриза помага да запазим двигателя на колата здрав когато е в покой....е спомага за по слабото износване на капсолованите водни помпи и тем подобни наслагвания и корозии по охладителната система.....ама другото е бля, бля....особено кога ще кипне....всеки мотор си има работна температура и за нея се грижи охладителната с/ма, която включва:...водна помпа, радиатор, вентилатор, датчици и т.н....та, ако тя е неизправна ебем ти и антифриза.....та в тоя ред на мисли, антифриза е без значение или да кажем с най малко....за двигатели с алуминиеви блокове се препоръчва G12....но не е грешка да сипеш и друг....ебати темата и локумите за нищо....flipz от мен да знаеш двигателите с най висок температурен режим на работа са тези с въздушно охлаждане, заеби ги тия температури дето коментираш, при тях антифриза не играе роля, важна е охладителната система и как тя действа при тях..."_
    По добре палава италианка, отколкото скучен германец....
    https://www.youtube.com/watch?v=oE29b_nLoFE

  15. #30
    БКАР Бобби's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Age
    56
    Posts
    4,295

    Default

    Quote Originally Posted by El Caballero View Post
    Сигурно в уикипедия ги чете тези неща, а при въздушното охлаждане как при 50 градуса на въздуха двигателя от 2000 гр става 100?
    Утре ще режа малко дърва и сериозно се притесних да не ми се разтече резачката
    ))....
    По добре палава италианка, отколкото скучен германец....
    https://www.youtube.com/watch?v=oE29b_nLoFE

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •