Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast
Results 46 to 60 of 76

Thread: Какъв антифриз слагате на 159-ката?

  1. #46
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Доста пъти споменахме параметъра "специфичен топлинен капацитет" всеки може да намери и прочете, що е това.

    Аз ще направя една аналогия за да бъде разбрано, защо той е толкова важен при охлаждането на мотора.

    Образно казано - охлаждащата течност пренася топлината от мотора до радиатора. Колко топлина може да пренесе с единица обем, зависи от специфичния топлинен капацитет. Колкото по-висок е той, толкова повече.


    Представете си, че трябва да пренесете една купчина пясък на някакво разстояние. Не е все едно, дали за целта ползвате чаша или кофа.

    Е - специфичният топлинен капацитет, това е обема на съда.
    Last edited by ecotronic; 28-12-2020 at 14:25.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  2. #47

    Default

    Много хора не обръщат внимание и не се замислят дори, защо се закаляват инструментите в масло, а не във вода... С еднакви температури, но с различно въздействие върху материала. Именно за това иде реч, каква е водата и какви са всички останали течности в ежедневието ни, които използваме за различни цели.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  3. #48
    БКАР Бобби's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Age
    56
    Posts
    4,091

    Default

    Quote Originally Posted by undy View Post
    С две думи - водата охлажда(и охлажда в пъти по-добре от чистия антифриз), антифриза върши останалото(действа противокорозионно, антиокислително, смазващо, противозамръзващо и т.н. и т.н.), тук идва и интересното - чистия антифриз завира по-рано от ако е смесен с вода, защо? Защото водата има по-голям топлинен специфичен капацитет (по-добър топлообмен) и тъй като отдава (губи) по-бързо топлината си е нужно повече време за да закипи.С други думи нужно е повече време за достигане на нужните градуси за кипене. Не по-високи градуси, а повече време.
    Отделно системата е под налягане за да осигури още по-високи градуси за кипене. Тук е тънкия момент да не се кара само с вода или само с антифриз, защото двете неща се самодопълват и вървят ръка за ръка.
    Не случайно говоря само и единствено за "време", в кой случай едното ще закипи и в кой сместа... Всяко течно вещество има определена точка на кипене, въпроса е за достигане на градусите какво време е нужно и тук вече идва момента с цялата охладителна система и компонентите ѝ.

    На кратко - водата охлажда, антифриза предпазва.

    Живея на север и Боби може да заповяда да проверим в кой автомобил ще намерим само вода... Ако намерим такъв лично ще я изпия всичката, ако не той ще трябва да се погрижи за антифриза в останалите
    А бе пустиняк, оти ми се правиш на финландец... 😊.. преди празниците бех у наше, ваше село и докато чаках баба на автогарата в Монтана да донесе прасето, дамаджаната с вино и трушия та гледам на всички автобуси на предното стъкло виси табела Водата ИЗТОЧЕНА... 😊
    По добре палава италианка, отколкото скучен германец....
    https://www.youtube.com/watch?v=oE29b_nLoFE

  4. #49

    Default

    Quote Originally Posted by Бобби View Post
    А бе пустиняк, оти ми се правиш на финландец... 😊.. преди празниците бех у наше, ваше село и докато чаках баба на автогарата в Монтана да донесе прасето, дамаджаната с вино и трушия та гледам на всички автобуси на предното стъкло виси табела Водата ИЗТОЧЕНА... 😊
    Тези рейсове се карат с вода именно да не прегряват, защото са набори на баща ми.
    Не ти се правя, а те каня, докато са останали на баба ти от мръвките.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  5. #50
    лют бакшиш от БКАР 546's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Варна
    Age
    55
    Posts
    1,409

    Default

    Quote Originally Posted by undy View Post
    Много хора не обръщат внимание и не се замислят дори, защо се закаляват инструментите в масло, а не във вода... С еднакви температури, но с различно въздействие върху материала. Именно за това иде реч, каква е водата и какви са всички останали течности в ежедневието ни, които използваме за различни цели.
    Маслото кипи при над 190 градуса и има по-слаб топлообмен,това дава възможност охлаждането в масло в сравнение с вода като цяло да протече по-равномерно в по-широк температурен диапазон,в резултат се получава малко по-дълбока прокаляемост с една идея по-фина иглена структура на повърхността при значително по-малко микро дефекти .Това най-общо казано,че тая материя е огромна по обем.
    Last edited by 546; 28-12-2020 at 18:04.

  6. #51

    Default

    Quote Originally Posted by 546 View Post
    Маслото кипи при над 190 градуса и има по-слаб топлообмен,това дава възможност охлаждането в масло в сравнение с вода като цяло да протече по-равномерно в по-широк температурен диапазон,в резултат се получава малко по-дълбока прокаляемост с една идея по-фина иглена структура на повърхността при значително по-малко микро дефекти .Това най-общо казано,че тая материя е огромна по обем.
    Точно. Водата охлажда много по-бързо и от тук идват дефектите, спукванията и т.н...умишлено не задълбавам, темата тук е друга. Просто трябва да стане ясно, че водата (с прости думи) охлажда по-добре от концентрирания антифриз.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  7. #52
    лют бакшиш от БКАР 546's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Варна
    Age
    55
    Posts
    1,409

    Default

    Проблема при водата в мотора са отлаганията по повърхността ,и най-вече , че замръзва зимата .
    За съвременните кошове дето са с алумин навсякъде дето се сетиш червения антифриз е силно препоръчителен.
    За рейсингови извращения се ползва специална течност с по-висока температура на кипене,но тя не става за зимни условия.
    Слагате си една добавка за почистване през две-три години при смяна на антифриза и сте рахат.Разбира се това ще доведе до запушвания на радиатора и в някъв момент и до смяната му,но мотора ще е чистичък с добро топлоотдаване и ще живее почти вечно.Таксито стана на 830 000 км. и си е ок. без ремонт все още.Радиаторите карат по около 200-250 хил. и са чао.

  8. #53
    БКАР Бобби's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Age
    56
    Posts
    4,091

    Default

    Quote Originally Posted by undy View Post
    Тези рейсове се карат с вода именно да не прегряват, защото са набори на баща ми.
    Не ти се правя, а те каня, докато са останали на баба ти от мръвките.
    Тя поканата е ясна и взаимна, датира повече от година, ама нали се сещаш, че по вероятно ти да дойдеш по нашият край, отколкото аз в Финландия... Живи и здрави, като се видим ще охлждаме с швепс..много е задълбахте тая тема........тя си е ясна от самото начало..
    По добре палава италианка, отколкото скучен германец....
    https://www.youtube.com/watch?v=oE29b_nLoFE

  9. #54
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,466

    Default

    While water is a great fluid for cooling, it can cause corrosion. Moreover, antifreeze has a higher boiling point and a lower freezing point than water, which helps to protect your engine in extreme weather conditions.

    Въпреки че водата е чудесна течност за охлаждане, тя може да причини корозия. Освен това антифризът има по-висока точка на кипене и по-ниска точка на замръзване от водата, което помага да защитите двигателя си при екстремни метеорологични условия.
    Въпреки това не е много добре за разсейване на топлината от двигателя, тъй като антифризът се произвежда като помощно средство за водата.

    https://oilproducts.eni.com/en_BX/ne...tio-for-my-car
    Last edited by flipz; 28-12-2020 at 21:11.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  10. #55

    Default

    Quote Originally Posted by Бобби View Post
    Тя поканата е ясна и взаимна, датира повече от година, ама нали се сещаш, че по вероятно ти да дойдеш по нашият край, отколкото аз в Финландия... Живи и здрави, като се видим ще охлждаме с швепс..много е задълбахте тая тема........тя си е ясна от самото начало..
    Темата е хубава за да се доизяснят нещата на някои колеги или по-млади състезатели, така да се каже.
    Шанса в момента да се прибера е същия като да дойде някой на гости при мен
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  11. #56
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,466

    Default

    ....
    Last edited by flipz; 28-12-2020 at 23:21.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  12. #57
    БКАР Бобби's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Age
    56
    Posts
    4,091

    Default

    Хайде една загатка за по младите:
    Аз и колегата flipz се състезаваме с 159- те си в прохода Кашана(по младите да го търсят тоя проход в нета...някъде из Стара планина да подскажа...един от любимите ми...)
    flipz кара с високо качествен антифриз който кипи на 100+ градуса, аз карам с вода..)...на нея и знаете точката на кипене.....в даден момент момент и на двете коли започва да ври охладителната с/ма......
    Та въпроса е:
    Коя ще е с по големи поражения по мотора, като изгоряла гарнитура, крива или спукана глава и т.н....?
    По добре палава италианка, отколкото скучен германец....
    https://www.youtube.com/watch?v=oE29b_nLoFE

  13. #58

    Default

    Quote Originally Posted by Бобби View Post
    Хайде една загатка за по младите:
    Аз и колегата flipz се състезаваме с 159- те си в прохода Кашана(по младите да го търсят тоя проход в нета...някъде из Стара планина да подскажа...един от любимите ми...)
    flipz кара с високо качествен антифриз който кипи на 100+ градуса, аз карам с вода..)...на нея и знаете точката на кипене.....в даден момент момент и на двете коли започва да ври охладителната с/ма......
    Та въпроса е:
    Коя ще е с по големи поражения по мотора, като изгоряла гарнитура, крива или спукана глава и т.н....?
    Твоята трябва да заври първа, ще изхвърли част от водата през клапана на капачката, ще се вдигне пара, ти ще се уплашиш и ще спреш веднага и нищо няма да ти стане на мотора

  14. #59
    GRID Autosport Friday's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    София
    Posts
    625

    Default

    Никой няма да спечели, защото прохода от години е затворен А там който иска да се състезава, да се оглежда за тежкотоварна механизация.
    На тази 159-ка по-вероятно е да загреят спирачките надолу, отколкото да кипне чайника нагоре.
    Focus mk3 nafta
    Alfa Romeo 156 Sport Wagon 2.0TS|LPG

  15. #60

    Default

    Quote Originally Posted by Бобби View Post
    Хайде една загатка за по младите:
    Аз и колегата flipz се състезаваме с 159- те си в прохода Кашана(по младите да го търсят тоя проход в нета...някъде из Стара планина да подскажа...един от любимите ми...)
    flipz кара с високо качествен антифриз който кипи на 100+ градуса, аз карам с вода..)...на нея и знаете точката на кипене.....в даден момент момент и на двете коли започва да ври охладителната с/ма......
    Та въпроса е:
    Коя ще е с по големи поражения по мотора, като изгоряла гарнитура, крива или спукана глава и т.н....?
    Публично се отказвам да коментирам ,защото няма смисъл. И не защото нямам какво да кажа,а просто защото не се влагат усилия за разбиране на думите на отсрещния.

    И все пак ще ти отговоря е дин прост,елементарен пример. Взимаш две тенджери-една с вода,една с концентрат антифриз.Слагаш ги на котлона.Включваш на 6. В един момент водата завира първа,ясно защо. Малко по-късно завира и антифриза. До тук всичко е по книга. Обаче говорим за автомобили,които имат охладителна система,за това пускаме по две тръби и монтираме по един радиатор на всяка тенджера и включваме вентилатор срещу радиаторите(защото печката ни не може да се движи,предполагам ясно защо).....а сега ако си разбрал какво се говори през цялото време,кажи коя течност ще изстине първа и по-бързо...(водата). Това се опитвам да кажа. Ако няма поток ,който да охлажда ,автомобила с водата ще се предаде първи,но това не означва,че водата охлажда по-малко. Затова се смесват-казах го в един пост вече.....водата охлажда,антифриза всичко останало.
    Колегата Екотроник,даже 3 пъти си опростява думите и пак не го разбрахте какво има предвид с "пренасяне на топлина".
    Last edited by undy; 29-12-2020 at 13:47.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •