Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 23 of 23

Thread: ESP, VDC и работата на диференциала

  1. #16
    Татю алфист
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Posts
    1,502

    Default

    Quote Originally Posted by Mury View Post
    Приятелю,всяка кола с АСР прави точно това,включително 156/147,това го има отдавна,но това с електронното Q2 е пълен ташак..................
    Аз за размножителния орган не споря изобщо - само за формалния факт на наличието му
    Иначе тва чудо има съвсем осезателен, но за мен крайно неприятен (по-скоро антиинтуитивен и стряскащ в началото) ефект - при по-висока скорост, както си си хванал дъгата на по-остър завой, изведнъж сякаш някой навива още малко волана и чувството е все едно ЗАДНИЦАТА аха да тръгне. А колата си стои съвсем стабилно иначе. Така че ефекта с "поведение, подобно на кола със задно" от пресрилийза си го постигат
    Доколкото знам, за много хора е проблем да свикнат да не се правят на майстори при коли с електронни системи за стабилност - правилото при тях е просто да държиш колелата в посоката, където искаш да иде колата, а не да се опитваш да коригираш с обратен волан и прочее техники всяко дребно мръдване
    Last edited by bass; 25-01-2016 at 12:08.

    Alfa Romeo 159 SW 1.9 JTDm 16v Elegante+Sport MY.08
    Alfa Romeo 155 1.8TS Sport MY.95

  2. #17
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Аз под "електронно" Q2 бих предположил, че е истински шпер но с електронно заключване, а не механично.
    Иначе това, което е описано в линка по-горе си е чист ASR, но с друго име. Както се каза - маркетинг.
    Иначе на Тойотата имам много по-истинско електронно "Ку-2" от на Алфата, защото там налягането може да се задържи само на едното колело константа. Да кажем 40 бара константа, докато се достигне едновременно превъртане на двете колела, а не действа на принципа на АБС-а 100%-0%-100%-0% задържане-отпускане...
    Last edited by BO; 25-01-2016 at 12:10.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  3. #18
    Ventura garage Mury's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София;кв.Бели брези
    Age
    42
    Posts
    10,437

    Default

    Quote Originally Posted by BO View Post
    Аз под "електронно" Q2 бих предположил, че е истински шпер но с електронно заключване, а не механично.
    Иначе това, което е описано в линка по-горе си е чист ASR, но с друго име. Както се каза - маркетинг.
    Иначе на Тойотата имам много по-истинско електронно "Ку-2" от на Алфата, защото там налягането може да се задържи само на едното колело константа. Да кажем 40 бара константа, докато се достигне едновременно превъртане на двете колела, а не действа на принципа на АБС-а 100%-0%-100%-0% задържане-отпускане...
    Ами аз това се опитах да им обясня,но не ми дойдоха думите,пък някои хора си карат колите с прекалено много четене в нета Единствената разлика от обикновения АСР,е това че ти пипа волана,ако прецени,поне при Мито и Жулиета го има,не знам за 159.................
    Last edited by Mury; 25-01-2016 at 13:38.
    Fiat Idea 05" 1.9 Mjet N tuning
    Lancia Ypsilon 00" 1.2 Elefantino blu
    Piaggio Liberty 05" 50cc 2T

    Alfa 33 1.7 16v SW-ex,Alfa 145 1.6 Boxer-ex,Alfa 146 TI-ex,Alfa 159 1.9 JTDm SW-ex

  4. #19
    Сатанист Член на клуба Bodom's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    София
    Posts
    783

    Default

    Вие съвсем ме объркахте
    Електронно Q2 моята 159 няма. Понеже не знам какво точно представлява електронното Q2 - и не знам и как точно работи ASR системата - ме интересуваше дали на моята кола ASR-а се опитва да помага при превъртане на едното колело само, като прилага спирачка на превъртащото колело.
    Последно? Само версиите с електронно Q2 ли се държат така? А това пък, че ASR се намесва във волана за пръв път го чувам.
    Alfa Romeo 159 SW 1.9JTDm '07
    EX' Alfa Romeo 145 1.4TS '98

  5. #20
    Ventura garage Mury's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София;кв.Бели брези
    Age
    42
    Posts
    10,437

    Default

    Quote Originally Posted by Bodom View Post
    Вие съвсем ме объркахте
    Електронно Q2 моята 159 няма. Понеже не знам какво точно представлява електронното Q2 - и не знам и как точно работи ASR системата - ме интересуваше дали на моята кола ASR-а се опитва да помага при превъртане на едното колело само, като прилага спирачка на превъртащото колело.
    Последно? Само версиите с електронно Q2 ли се държат така? А това пък, че ASR се намесва във волана за пръв път го чувам.
    Значи твоята кола си работи точно така,както го мислиш,другото е същото,но с друго име и се намесва в работата на волана,макар че при 159 мисля че го няма,защото тя не е с ел.хидравлика като Мито и Жулиета например,която всъщност извършва тази намеса. Сега разбра ли ????
    Fiat Idea 05" 1.9 Mjet N tuning
    Lancia Ypsilon 00" 1.2 Elefantino blu
    Piaggio Liberty 05" 50cc 2T

    Alfa 33 1.7 16v SW-ex,Alfa 145 1.6 Boxer-ex,Alfa 146 TI-ex,Alfa 159 1.9 JTDm SW-ex

  6. #21
    Сатанист Член на клуба Bodom's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    София
    Posts
    783

    Default

    благодаря - разбрах .
    Alfa Romeo 159 SW 1.9JTDm '07
    EX' Alfa Romeo 145 1.4TS '98

  7. #22
    Запален алфист gorang's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Пловдив
    Posts
    453

    Default

    При Жулито ел. Q2 се включва само в D режим. При нормалния си работи като АСР. Пробвал съм и в двата режима, ако има намеса при активирането на Q2 то тя не е толкова досадна и колата се държи адекватно. Сигурно не така добре, както с механичния Q2, но не е чак толкова зле, колкото тук се пише, поне недозавиването е доста по-малко...
    Alfa Romeo Stelvio 2.2 JTDm Q4 Lusso, Alfa Giulietta 1.6 JTDm, Alfa 166 2.4 JTD 20V, Piaggio NRJ Power DT; EX: Alfa 159 2.0 JTDm, Alfa Romeo Giulietta MA; Alfa Romeo 166 JTD; Alfa Romeo 156 SW 1.9 16v JTD; Alfa Romeo 156 2.4 jtd, Alfa 147 TS.

  8. #23
    Старши алфист Sm0k's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Велико Търново / София
    Age
    39
    Posts
    650

    Default

    Някой знае ли дали ESP, VDC системите на 159 се намесват в работата на диференциала.
    ...ASR не прави ли същите глупости или само отнема газта ?
    ...Аз всъщност съм объркал съкращенията.. вярно, че ASR се казваше, а не ESP.
    ...Иначе това, което е описано в линка по-горе си е чист ASR, но с друго име. Както се каза - маркетинг.
    Абе кво ше кажете да оправим малко терминологията, че тука стана малко като в оня виц, дето оня пуснал лампата и казал "дайте да въведем някакъв ред"
    ESP и VDC са различни имена на едно и същи - електронната система за стабилност, само че ползвани от различни производители. Специално Алфа му казват VDC.
    A ASR е едно от имената на т.нар. система за тракшън контрол, която основна работа е да "връща" газта. И е част от функциите на VDC-то. Алфа за тая работа ползват името ASR, да.
    А това с EQ2-то го прави VDC-то, не ASR-а.

    Ако не се лъжа, от 2008 нататък, всички 159ки са с електронно Q2, тоест системите симулират Q2 диференциал.
    ...Това е пълен ташак и няма нищо общо с Q2 Ама вие си вярвайте
    Абе сега тоя спор е напълно излишен, ясно е написано че не е истински LSD, като старото Q2, а системите го симулират. Нито Алфа, нито някой от колегите в темата твърди обратното.
    Сега дали е ташак, и дали има някаква реална разлика от предишните версии на VDC-то, които не се рекламират с EQ2 и т.н. са неща, които можем само да гадаем, докато някой не публикува публично кода, който VDC контролера изпълнява
    Last edited by Sm0k; 28-01-2016 at 20:14.
    Alfa Romeo Tipo 940 MY 2014, 1400 Turbo Benzina Multiair 16v, Giulietta Serie 1 Distinctive, MD 11/2015
    Alfa Romeo Tipo 930 MY 1997, 1400 Twin Spark 16v, 145 Serie 1 Lusso, MD 04/1997 [Ex]

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •