Results 1 to 12 of 12

Thread: Йонно азотиране на колянови и разпределителни валове

  1. #1
    Болен алфист Z:)m's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Кърджали
    Age
    49
    Posts
    1,124

    Default Йонно азотиране на колянови и разпределителни валове

    Въпросът ми е, ако поради наложителна интервенция по двигателя, се налага да го разглобя, дали си струва да пратя коляновия и разпределителните си валове на йонно азотиране?! ...естествено ако в момента са в добро състояние, за да се подобри износоустойчивостта на шийките и гърбиците на валовете.
    И другото, което ме интересува, дали след подобна химико-термична обработка, се налага някакво допълнително полиране на споменатите "нервозни" места на валовете... и ако "да" - първо с шкурка и после с кече, или направо с кече+паста?!
    AR 155 1,7TS 8v, modified - http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...ad.php?t=29433
    Здравословно общество е това, в което почтено и с уважение към мнението на другите и към човечността, несъгласните могат да изразят своето несъгласие.

  2. #2
    Бензинджия на газ Novachev's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Бургас
    Posts
    2,867

    Default

    Колега не знам дали си заслужава да правиш такива интервенции по вала ако е много износен най вероятно ще трябва да се шлайфа а ако не е по добре вземи и смени лагерите на вала най вече биелните някой майстори дори не затварят мотори със стари биелни лагери дори и да са добре защото се износват повече от основните, но ако имаш възможност смени и едните и другите. С този метод не съм много наясно каква е дебелината на на азотирания слой и каква грапавост се получава върху третираната повърхност, дали е достатъчно гладко и равномерно че да иска само полиране. А за разпределителните валове те се износват два пъти по малко от коляновия ( лагерите и шийките ) така че там не е нужно да има интервенции. Но ако имаш възможност изглади острите ръбове и полирай противотежестите на коляновия вал и биелите ще го усетиш добре във вървенето и разхода успех с начинанието .
    156 1,8 ТS 99
    Nissan Murano 2005

  3. #3
    Болен алфист kris11's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Варна
    Posts
    1,030

    Default

    Какво правите бе хора? Ние сме на 470 хил км и все още сме ниско летящи самолети. Налягане на масло нормално. Температури също - гоним до 225 км/ч .

    Сменяте ли масло и филтри навреме и качествено масло ?????
    Аз сменям на масло на 8000 км .
    Едно време метода с азотирането го правеха за разпределителнителните валове на Жигули и Лада , че имаше виетнамски валове.
    Аlfa Romeo 155 Aspirato T.Spark 2.0 8 V S.S.
    Вечна и памет .Отиде на скраб ."Четирите необозначени автомобила Alfa Romeo 155 Twinspark изфучаха по Виа Дел Коронари като изстребители по самолетна писта" (цит. Дан Браун -"Шестото клеймо" гл. 56)

  4. #4
    Болен алфист Z:)m's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Кърджали
    Age
    49
    Posts
    1,124

    Default

    Не съм казал, че валовете ми са за смяна... Разпределителните валове са си ОК, само коляновия не го знам, но като отворим двигателя ще видим (надявам се и той да си е ОК). Питането ми беше, дали от цялата тази работа ще има някакъв положителен ефект, защото йонното азотиране ще ми излезе без пари... И ако това ще ми гарантира, че валовете ми ще "живеят" още дъъълги км., защо да не се възползвам от възможността?
    AR 155 1,7TS 8v, modified - http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...ad.php?t=29433
    Здравословно общество е това, в което почтено и с уважение към мнението на другите и към човечността, несъгласните могат да изразят своето несъгласие.

  5. #5
    Болен алфист kris11's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Варна
    Posts
    1,030

    Default

    По дълго да, но май трябва и шлайф след азотирането.
    Аlfa Romeo 155 Aspirato T.Spark 2.0 8 V S.S.
    Вечна и памет .Отиде на скраб ."Четирите необозначени автомобила Alfa Romeo 155 Twinspark изфучаха по Виа Дел Коронари като изстребители по самолетна писта" (цит. Дан Браун -"Шестото клеймо" гл. 56)

  6. #6
    Запален алфист yovi's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    с. Подуяне
    Age
    65
    Posts
    159

    Default

    Quote Originally Posted by kris11
    По дълго да, но май трябва и шлайф след азотирането.
    При йонното азотиране не се променят размерите и грапавостта на повърхнините. След него е необходимо само леко козметично полиране, за да се отстранят евентуални наслоявания.
    Alfa Romeo 155 1.7 TS '94

  7. #7
    Болен алфист virusalfa's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Благоевград
    Posts
    2,382

    Default Re: Йонно азотиране на колянови и разпределителни валове

    Quote Originally Posted by Z:)m
    Въпросът ми е, ако поради наложителна интервенция по двигателя, се налага да го разглобя, дали си струва да пратя коляновия и разпределителните си валове на йонно азотиране?! ...естествено ако в момента са в добро състояние, за да се подобри износоустойчивостта на шийките и гърбиците на валовете.
    И другото, което ме интересува, дали след подобна химико-термична обработка, се налага някакво допълнително полиране на споменатите "нервозни" места на валовете... и ако "да" - първо с шкурка и после с кече, или направо с кече+паста?!
    "Севлиево Рейсинг тим" доколкото знам се занимават с този вид дейност.Не ти ги рекламирам,може и на друго място да ти свършат работа
    Аlfa 164 Super 2.5TD

  8. #8
    Болен алфист Z:)m's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Кърджали
    Age
    49
    Posts
    1,124

    Default Re: Йонно азотиране на колянови и разпределителни валове

    Quote Originally Posted by virusalfa
    Севлиево Рейсинг тим" доколкото знам се занимават с този вид дейност.Не ти ги рекламирам,може и на друго място да ти свършат работа
    Е, чак до Севлиево едва ли ще се емна
    Просто смятам да използвам това, че поне на 2 седмици веднъж изпращаме за йонно азотиране, в София, детайли от завода... Гледам, че добре се получава качеството на повърхнините. Но в случая по-важно ми е да знам дали се налага последваща обработка. От една страна, грапавостта на трябва да е прекалено ниска (да не са прекалено гладки), защото няма да има микрограпавини, в които да се задържа масло и да благоприятствува мазането. От др страна пък, прекалената грапавост също не е добра, заради самия процес на триене и износване... Та това ми е дилемата.
    AR 155 1,7TS 8v, modified - http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...ad.php?t=29433
    Здравословно общество е това, в което почтено и с уважение към мнението на другите и към човечността, несъгласните могат да изразят своето несъгласие.

  9. #9
    Запален алфист yovi's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    с. Подуяне
    Age
    65
    Posts
    159

    Default Re: Йонно азотиране на колянови и разпределителни валове

    Quote Originally Posted by Z:)m
    Но в случая по-важно ми е да знам дали се налага последваща обработка. От една страна, грапавостта на трябва да е прекалено ниска (да не са прекалено гладки), защото няма да има микрограпавини, в които да се задържа масло и да благоприятствува мазането. От др страна пък, прекалената грапавост също не е добра, заради самия процес на триене и износване... Та това ми е дилемата.
    Както съм писал и по-горе - не се налага последваща обработка. Прочети тук, ако те интересуват повече подробности за процеса йонно азотиране.
    Alfa Romeo 155 1.7 TS '94

  10. #10
    Болен алфист Z:)m's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Кърджали
    Age
    49
    Posts
    1,124

    Default Re: Йонно азотиране на колянови и разпределителни валове

    Quote Originally Posted by yovi
    Както съм писал и по-горе - не се налага последваща обработка. Прочети тук, ако те интересуват повече подробности за процеса йонно азотиране.
    Ти сега кажи, че работиш там и... ще ме убиеш
    Точно там си караме "железата" за йонно азотиране.
    За сведение - доволни сме от качеството
    AR 155 1,7TS 8v, modified - http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...ad.php?t=29433
    Здравословно общество е това, в което почтено и с уважение към мнението на другите и към човечността, несъгласните могат да изразят своето несъгласие.

  11. #11
    Запален алфист yovi's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    с. Подуяне
    Age
    65
    Posts
    159

    Default Re: Йонно азотиране на колянови и разпределителни валове

    Quote Originally Posted by Z:)m
    Ти сега кажи, че работиш там и... ще ме убиеш
    Точно там си караме "железата" за йонно азотиране.
    За сведение - доволни сме от качеството
    Работя в близост. И ние сме им клиенти.
    Alfa Romeo 155 1.7 TS '94

  12. #12
    Запален алфист
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    София
    Age
    40
    Posts
    445

    Default

    Quote Originally Posted by kris11
    По дълго да, но май трябва и шлайф след азотирането.
    След такава обработка е абсурд да се шлаифа или каквото и да е. А и няма смисъл ако имаше файда щяха да го правят заводски още. Така се променя материала, а съответно и валът е изчисляван без допълнително азотиране.
    Виж Алфата ...


Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •