Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast
Results 46 to 60 of 78

Thread: Как "Суперката да стане "по-супер"

  1. #46
    Обикновен Алфа потребител didod's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    София, много рядко Ст. Загора
    Age
    47
    Posts
    2,854

    Default

    И моята няма/ше такъв охладител...
    Alfa Romeo 164 SUPER T. Spark /Base '95/ - gone for parts;
    Lancia Kappa JTD '98 -

  2. #47
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Шумен
    Posts
    95

    Default

    Честно казано явно си има файда от него защото като покарах из махлата да тествам работата на бензин и да видя как ще се държи кормилото, после легнах отдолу да видя дали е текло от снадките на маркучите забелязах, че си е бая топла тръбата. Явно отдава някакво количество топлина. Без този охладител би загрявало повече маслото ( особено пък лятото в жегите) и това може да е пагубно за помпата. Пък и каква е логиката да има такъв охладител на другите версии на мотори (3.0 и дизела) а на 2.0 да няма. То кормилната уредба си е същата.

    ---------- Post added at 10:21 ---------- Previous post was at 10:10 ----------

    Още нещо се сетих. На всички 164-ки ли има амортисьор или демпфер ( или както там се нарича ) на кормилната рейка. Мисля , че в различните обяви за коли на части съм виждал рейки за 164-ка да се продават без демпфер. И това може ли да има отношение към необходимостта от допълнително охлаждане. И друго забелязах -по повод демпфера- моето кормило е супер леко. Значи карал съм много и най различни коли с хидравлики вкл. и чисто нови, но толкова лек волан съм срещал само на някои модели със електрическо усилване ( като Пунто 2, Клио 2, фиат стило и т.н.). И вашите кормила ли са така леки. На баща ми Кромата е с чисто нова рейка и няма такова усещане. А по принцип на Кромата рейката се води същата като на 164. Дали разликата е в помпите- незнам. Помпата която сега смених е купена от Алфа 155- 1,8 ТС. Работи по същия начин както работеше старата преди да се развали. Един път съм карал 155 -1.7 ТС, но не беше с такъв волан. Да не би само на късните модели 164 да има такива рейки - моята е 97 година. Не че се оплаквам от лекия волан- просто съм любопитен.

  3. #48
    Болен алфист Scrapera's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    София
    Posts
    1,268
    Blog Entries
    3

    Default

    Демпфер имат всички след 1993г.
    Ако сложиш рейка без такъв, на твоята кола, волана ти ще стане много, много твърд.
    1996 164 Super TS LPG | 1997 164 Super TS

  4. #49
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Шумен
    Posts
    95

    Default

    Ами може и така да е. А не би ли трябвало този демпфер да има функция само да успокоява волана, за да не се чувстват неравности дупки и тем подобни. Доколкото съм чел това е накаква сглобка във вид на амортисор, който има пружини вътре, които помагат на кормилото да се стреми към изходното си положение. Аз съм го забелязал този ефект че волана лесно се изправя. Но си мислех, че пък ако е класически амортисор той няма как да олекотява волана, по скоро би правил допълнително съпротивление

    ---------- Post added at 18:44 ---------- Previous post was at 18:37 ----------

    И говорейки за амортисьори искам и тук да питам ако може. Никой не писа в темата за амортисьори за 164. Значи проблема ми е че напоследък забелязвам че колата се държи като каруца преминавайки по неравности. Направо подскача и усещането е отвратително. Има ли някакъв известен проблем на тия коли по окачването. По принцип всичко ми е здраво проверявана е преди 20-на дни , няма изтекли амортисори и т.н. просто яко друса. Никаква следа от комфорт даже и малолитражка вози много по добре. На баща ми Кромата е същата платформа като алфата обаче направо плува на пътя. Някакви подсказки ?

  5. #50
    Обикновен Алфа потребител didod's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    София, много рядко Ст. Загора
    Age
    47
    Posts
    2,854

    Smile

    Точно си е за изправяне на волана. С 2 срещуположни пружини. По принцип някъде по книгите пишеше, че на суперката помпата вдига малко по-голямо налягане от на старите - 20-30 бара разлика.
    При мен също предните амортисьори бяха бетон, но пък аз точно това харесвах.
    Alfa Romeo 164 SUPER T. Spark /Base '95/ - gone for parts;
    Lancia Kappa JTD '98 -

  6. #51
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Шумен
    Posts
    95

    Default

    Е да ама трябва ли да са бетон или е някаква повреда. Питам в смисъл толкова ли са твърди по - принцип ,
    ( защото като я натискам отпред не мръдва и сантиметър) или са блокирали и са за смяна. Изпадаха ми пломбите от това друсане а и си мисля че като там няма отдаване другите части по окачването ще поемат ударите и ще се скапват де тампони де шарнири. А и това с подскачането изобщо не ми харесва. Кола с такива размери се предполага да е удобна и комфортна за пътуване. Не съм я купил за да карам бегачка. Все пак освен друсането друго в нея няма което да напомня за бегачка. Искам да си вози нормално. Та помагайте- такива ли трябва да са амортисорите или са се одървили.

  7. #52
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Шумен
    Posts
    95

    Default

    Още нещо важно. Понеже е много вероятно да отивам на смяна на амортисьори-предни , да питам тук. Значи от стария модел (1990 г.) и Суперката взаимозаменяеми ли са амортисьорите или имат разлика-може нещо в захвата или горе в лагера. Питам понеже ми изпадат едни от старата 164, да знам дали да ги купувам.

  8. #53
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Шумен
    Posts
    95

    Default

    Здравейте. Малко ще взема да раздрусам темата , че много се застоя. То и аз се застоях от миналото лято откакто се роди малкия ми син и предходжащите го ремонти в апартамента не ми оставиха никакво време да пипна Алфата, само каране. И тъй като обещах пред всички като си оправя дисплея на климата той да е червен реших да покажа нагледно как си изпълнявам обещаното. Тази зима поради липса на зимни гуми реших да си карам старата кола , която е обута добре и да оставя Алфата в зимна ваканция. Покрай нова година се сдобих с цял панел за климатика ( с работещ дисплей) от колегата RuningWild, както и с някои резервни части, за което му благодаря. Та по тия дни се реших хем да подкарам алфата , че се стопи снега и хем да я подхващам да става "по-супер".

  9. #54
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Шумен
    Posts
    95

    Default

    Цялата работа с дисплея тръгна оттам , че се развали стария и то доста странно . Освен че нямаше дисплей ей така лятото както си работеше му светнаха всички бутони, все едно са активни и така си остана. А като цяло всички функции си работеха. По този повод тръгнах да търся друг работещ панел и т.н. Този който купих освен че си работеше за късмет имаше и дисплей. И дойде деня..... Наложи се обаче както на стария да направя светодиодна подсветка наново както вече съм показал в темата, но и да осветя и дисплея. И в дъждовната събота реших да се хвана докато малкия се тътри из хола с "паяка". Разглобяването е ясно само дето този път много треперих при ваденето на платките да не скъсам дисплея, щото се обезмисля всичко. Ето какво правя...
    Last edited by kalin555; 01-01-2018 at 11:06.

  10. #55
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Шумен
    Posts
    95

    Default

    Този път измислих да сложа ограничителни резистори за диодните ленти за да се удължи живота им. По принцип са за 12 волта ама понеже в колата напрежението реално е 13-14 заради динамото забелязах че в километража например някой друг диод си отиде, дали от това , че са китайци или от въпросните 14 волта не знам. И затова на бутонната подсветка и на дисплея сложих тези резистори. Предстои пак да отворя и километража да му оправя липсите и да направя стрелките да се виждат хубаво в червено. По назад в темата бях писал , че от многото светене малко не се виждат стрелките и този път ще снимам и там какво правя. За дисплея взех стария скъсан и пробвах къде най - добре ще стои диодна лента хем като монтаж хем да свети добре. После на новия както си е монтиран в кутията извадих само черното капаче и му лепнах лента с кабелчетата и обратно го върнах без да барам найлонката. Още снимки....
    Last edited by kalin555; 01-01-2018 at 11:06.

  11. #56
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Шумен
    Posts
    95

    Default

    Такива резистори ще напъхам и в километража въпреки че там си играе копчето за осветеност и мога да намалям, но все пак може се ограничи максималното . Лошото е , че в климатика подсветката е оригинално с диоди , но на 5 волта и няма как да се използва управлението за осветеност и засега климата е на макс. Свързал съм го към габаритите. Мисля да го захраня от подсветката на километража и така всичко да се регулира заедно както си е оригинално в колата. Подсветката на самия дисплей съм запоил на мястото на лампичките които го огряват и там като се включат габарити дисплея сам се намаля, т.е. се запази оригинала. И друго си мисля- тъй като на тия лентови кабели донякъде проблема им е в топлото, в смисъл колкото го грееш по се отлепя кабелчето си мисля , че с диодна посветка няма да се нагрява както ако го светят лампите. Ето още малко хвалби......
    Last edited by kalin555; 01-01-2018 at 11:07.

  12. #57
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Шумен
    Posts
    95

    Default

    Засега това. Имам още LED идеи и както казвах преди докато не ми свършат диодните ленти няма да мирясам
    Лошото е , че сега купих още.....Мисля да правя осветление на багажника и най - накрая да си оправя и задните плафони да светят. Всичко обещавам да документирам. Всичко ще се прави в скоро време , че трябва и едни джанти да ошкуря и боядисам , че иде време за летни гуми . To be continued.........

  13. #58

    Default

    евала,много ми харесва съчетанието на цветовете....придава по модерно излъчване, давай нататък
    Алфа 164 2.0Т.С. 95г. - на части !


  14. #59
    ( ͡° ͜ʖ ͡°)ಠ_ಠ (͡๏̯͡๏)
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    127.0.0.1
    Posts
    2,632

    Default


    И изцяло работещ дисплей
    Някои хора трябва да имат не акт за раждане, а писмено извинение от производителя на контрацептиви.乁໒( ͒ ⌂ ͒ )७ㄏ

  15. #60
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Шумен
    Posts
    95

    Default

    Quote Originally Posted by MaVrUt View Post
    евала,много ми харесва съчетанието на цветовете....придава по модерно излъчване, давай нататък
    То по принцип идеята е да има по-модерно излъчване. Като се замисля и на по новите коли има същите индикации по таблата , както и на функциите на климатрониците, ама като ги видиш как всички светят някак по ярко с по - "такива" цветове си казваш " Егати как са я направили тая новата кола", а то всичко е въпрос на яркост и контраст. Аз все споменавам в темата старата си кола, която е всъщност Фиат Типо с дигиталното табло и се замислям как и до ден днешен като попадна на някой който не е виждал такова табло , особено вечер се разтапя от кеф колко било яко като самолет. Все си мисля дали и на Типото да не бодна диоди за подсветка сигурно ще е "космос". Така, че нищо не й пречи на суперката да изглежда модерна, а те италианците функционално са я направили още на времето

    ---------- Post added at 09:28 ---------- Previous post was at 09:19 ----------

    Quote Originally Posted by Sunny View Post

    И изцяло работещ дисплей
    Признавам си , че изцяло работещия дисплей ми е на късмет и нямам заслуги за него. Доста време мислех дали да не си поръчам из нета кабел и да си играя да ремонтирам моя оригиналния дисплей. И понеже навремето доста се занимавах с ремонт на касови апарати ми е позната технологията за лепене на дисплея (почти всички каси са с такива найлонови кабелчета), но така и така не прежалих едни пари за това. Стигнах до идея за разработка на изцяло друг дисплей и почти имах готов план за работа, когато се развали моя климатроник на цяло обаче и тръгнах да търся цял работещ модул и попаднах на този и така реших да украся оригинала. Честно казано най-си го харесвам, въпреки , че това което щях да сложа щеше да изписва повече информация и да ти казва "добър ден" и т.н. някак в оригинал е най-добре.

Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •