Page 24 of 28 FirstFirst ... 142223242526 ... LastLast
Results 346 to 360 of 415

Thread: Избор на масло 10w60. Selenia vs The others

  1. #346

    Default

    На едно рено с тотал такива ръчки му раздавах, че свят да ти се завие. Душицата му взех и не се предаде.
    Не знам що "не се брои за масло" и с какво селенията е нещо повече от него? Имаш ли някакви аргументи?

    Един приятел пък кара спарк със кастрол 10в40 от над 10 години вече. По 50 лева пускат 5 литрова туба в метро от време на време. И той яко дава газ и още не е е родил спарка.

    Такива американски изгъзици за по 150 лева нямат смисъл. Тя и без това 1/2 от цената сигурно отива за мито и транспорт от америка...
    Last edited by dhtj; 20-01-2018 at 22:49.

  2. #347
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Маслата не са само течности с определен вискозитет. Основното, което отличава скъпите от евтините масла са добавките с най-различно предназначение, понижаващи триенето, отлагащи износоустойчив филм, и пр.

    Преди години присъствах на една демонстрация. Представиха 2 жигулки, като обявиха, че едната е карана с обикновено минерално масло а другата с някакво, не помня вече какво. Източиха маслата на двете и ги подкараха. Първата роди след по-малко от 200 м. Втората мина над километър.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  3. #348
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Quote Originally Posted by bobi1997 View Post
    Всичко е субективно. Зависи колко пари му се дават на човек и съответно колко може да си позволи да даде, зависи какви са ти очакванията от колата и начинът, по който я караш и т.н. и т.н.

    За евентуалните повреди от некачествено масло не бих се наел да говоря, защото пак е комплексно.

    Само знам, че с никое от маслата на европейските производители при висок температурен режим на двигателя и висока околна температура, не може да се очаква подобаващо мазане. Така се оказа, и за това си има причини - обективни. Другото е маркетинг, реклама, пестене на пари (абсолютно оправдано) и така..

    п.С: Аз боксера го ръчкам яко и за 30-40-50 лв. повече от смяна до смяна (Тотал 5 л. за 35 лв. не го броиме за масло, сравнявам със Селения 20к) не ми е проблем да си позволя нещо по-качествено, на което да разчитам за по-добро мазане, защото е необходимо при такова каране и това е ясно на всеки...а при леко каране до 2000 оборота сигурно и м10д върши работа..
    Боби, карал съм със Селения Голд, Селения 20К, Райсинг 10-60 и нито едно от тях не ми се е видяло по-добро от останалите. Без 20К съм ги карал през лятото до Ван. Това са 2300 км. зад Диярбакър. Голда издържа, а Райсинга се осра. Слагах Мотул, Тутела и всякакви други прехвалени, но до 2-3 000 км ги изхвърлях.
    Започнах да използувам Ени 10-40 и за 10 000 км почти не доливам. Тези, които ме познават знаят, че съвсем не галя Алфата.
    Ето и нещо интересно:
    Фиата е с мотор на Пежо, но кой знае защо и на него му препоръчват Селения Голд или Ени (Аджипт) 10-40.
    И двете ги "руча" като горчива краставица.
    Накрая ми писна и взех от Кауфланд едно на прИмоция 6 литра за 35 лева и чудото стана.
    Това масло лепна като песница на Око!
    Няма лоши масла, а използувани не по предназначението им.
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  4. #349

    Default

    Сега като прочетох отново, ми става още по-смешно тая препоръка на амсоил 5в30 за 2.4жтд.

    Първо, защото 2.4жтд 10в по спецификации се кара с 10в40 или 5в40 !

    И второ, защото както каза ecotronic, различните масла имат различни видове добавки. И повечето европейски 5в40 масла са предвидени да работят с дизели - имат повече почистващи добавки, които да "събират" саждите.
    А американските масла са мислени само за бензини.

  5. #350
    Болен алфист BillyBoy`'s Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    село Крумово
    Age
    46
    Posts
    1,599

    Default

    Няма такъв момент бъркаш се много яко.Американците карат и доста яки дизели.Най-простото и елементарно е да влезнеш във youtuba и да се информираш.А тоя AmsOiL е на светлинни години от тия неща дето ти препоръчват.
    Last edited by BillyBoy`; 21-01-2018 at 00:42.
    АлфаРомео 146 1.4 16V 103hp skype name billyboy2203/ ICQ: bili`- 166537162

  6. #351

    Default

    Сякаш на аутодатата и вярвам повече отколкото на теб



    5в30 на дизел се сипва само на такива произведени след 2006 и то ако имат ДПФ.
    На старите дизели - 5в40.

  7. #352
    scarico diretto bobi1997's Avatar
    Join Date
    Jan 2016
    Location
    София
    Age
    26
    Posts
    375

    Default

    Quote Originally Posted by mordohy View Post
    Боби, карал съм със Селения Голд, Селения 20К, Райсинг 10-60 и нито едно от тях не ми се е видяло по-добро от останалите. Без 20К съм ги карал през лятото до Ван. Това са 2300 км. зад Диярбакър. Голда издържа, а Райсинга се осра. Слагах Мотул, Тутела и всякакви други прехвалени, но до 2-3 000 км ги изхвърлях.
    Започнах да използувам Ени 10-40 и за 10 000 км почти не доливам. Тези, които ме познават знаят, че съвсем не галя Алфата.
    Ето и нещо интересно:
    Фиата е с мотор на Пежо, но кой знае защо и на него му препоръчват Селения Голд или Ени (Аджипт) 10-40.
    И двете ги "руча" като горчива краставица.
    Накрая ми писна и взех от Кауфланд едно на прИмоция 6 литра за 35 лева и чудото стана.
    Това масло лепна като песница на Око!
    Няма лоши масла, а използувани не по предназначението им.
    Всеки има различен опит и наблюдения и всеки е прав до някаква степен.

    Аз единствено търся подобаващо мазане за високи температурни режими, което американските масла по-добре могат да осигурят от европейските. Не ми е проблем да отделя повече пари от бюджета си за колата за тази цел.

    Quote Originally Posted by dhtj View Post
    На едно рено с тотал такива ръчки му раздавах, че свят да ти се завие. Душицата му взех и не се предаде.
    Не знам що "не се брои за масло" и с какво селенията е нещо повече от него? Имаш ли някакви аргументи?

    Един приятел пък кара спарк със кастрол 10в40 от над 10 години вече. По 50 лева пускат 5 литрова туба в метро от време на време. И той яко дава газ и още не е е родил спарка.

    Такива американски изгъзици за по 150 лева нямат смисъл. Тя и без това 1/2 от цената сигурно отива за мито и транспорт от америка...
    А за колко "изтропали" спаркове сме чували/виждали? Задръстено е с такива обяви. Щяха ли да изтропат ако се караха с нормално масло при "рацерски" условия? За нормално каране пак казвам е различно..

    И сега може да изкочат колеги и да кажат "ама аз давам газ на спарка и го карам с еди кво си, еди си колко километра, що не изтропа?" и аз ще отворя раздел 156 или ГТВ примерно и ще чета неволите на други колеги. (тука въобще не намесвам въпроса за надежността на ТС, аз самия си търсех ГТВ с такъв мотор и продължавам да си търся, щото шестаци добри почти няма..)

    п.С: А относно вискозитета, който препоръчах на колегата - оказа се че вискозитета на маслото далеч не е единствената най-важна характеристика, особено когато вложените базови масла са клас по-нисък от 4..и тука не говорим за това какво препоръчва производителя, защото производителя си прави маркетинг..
    Last edited by bobi1997; 21-01-2018 at 09:32.
    Alfa Romeo 145 1.6 i.e. Boxer -Ex
    Alfa Romeo 146 1.3 i.e. Boxer -Ex

  8. #353
    Старши алфист
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    Пловдив
    Posts
    534

    Default

    Не е баш така. Маслата на Yacco са с естери и PAO. Тях трудно ще ги препържиш. Мотул 10w60 и 5w50 също са страхотни масла. Кастрол, Мобил и т.н също стават и се слагат на много по-мощни двигатели от TS и боксерите на Алфа.
    Дори Total 10w50 пак ще ти върши работа, стига да е истински, а не гаражна пикня. Маслото е според това как караш и ползваш колата. Всичко останало маркетинг и залъгалка за баламурници.

  9. #354
    код "Счупена стрелка" code's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Бургас
    Posts
    4,034

    Default

    На туинспарка и на екотека не са им виновни маслата

    156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
    "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

  10. #355
    scarico diretto bobi1997's Avatar
    Join Date
    Jan 2016
    Location
    София
    Age
    26
    Posts
    375

    Default

    Quote Originally Posted by Ghostface86 View Post
    Не е баш така. Маслата на Yacco са с естери и PAO. Тях трудно ще ги препържиш. Мотул 10w60 и 5w50 също са страхотни масла. Кастрол, Мобил и т.н също стават и се слагат на много по-мощни двигатели от TS и боксерите на Алфа.
    Дори Total 10w50 пак ще ти върши работа, стига да е истински, а не гаражна пикня. Маслото е според това как караш и ползваш колата. Всичко останало маркетинг и залъгалка за баламурници.
    Така е, а съвсем отделен въпрос е обаче базовия клас суровина. Защото и в Приста Супер бензин има естери, ама като базата е клас 3 и не след много нагрявания и изстивания свойствата им значително намаляват. За това и за оптимално мазане е хубаво базата да е над 4, а американските масла обикновено са и 5.

    Разбира се това, което казвам не е нужно да се приема. Аз самият не съм изследвал масла и не мога да твърдя за тези неща на 100%. Но просто ми звучи логично и го приемам за вероятна истина. Друг е въпросът, че тези неща (съдържание на маслото и т.н.) за обикновения потребител често не представляват интерес и съответно ги няма навсякъде, а трябва специално да се поинтересува човек. Но след известно ровене по технически документации, data sheet-ове и т.н. всеки може сам за себе си да види, че голяма част от европейските производители не посочват базовия клас масла, което не е логично ако ползваха класове няколко пъти по-скъпи от ширпотребата. Отделно за някой си е доказано, че са база 3, в това число и Тотал..

    Quote Originally Posted by code View Post
    На туинспарка и на екотека не са им виновни маслата
    Не знам колега, не съм толкова запознат из основи с тези мотори, но това го казах на база на чистата статистика..
    Last edited by bobi1997; 21-01-2018 at 11:04.
    Alfa Romeo 145 1.6 i.e. Boxer -Ex
    Alfa Romeo 146 1.3 i.e. Boxer -Ex

  11. #356
    Старши алфист
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    Пловдив
    Posts
    534

    Default

    И ти си прав. Но за това си има интервал на смяна на маслото. И по километри и по време. Защото и най хипер дипер якото клас 5 масло, старее с времето.
    Слагаш по-нормално масло, сменяш го на 8-10 хил. Слагаш някое по-модерно, там вече се говори за 12-15 хил. И тия километри пак са относителни. Зимата при често палене и минаване на 5-6 километра, маслото се скапва много бързо. Както и честото и продължително натоварване, на високи температури. Дори и хипер яко клас 5, ще се натрупат разни отлагания и мизерии. Тогава това масло трябва да го смениш, преди да си навъртял километрите. То и в ръководството на колата, си го пише.

    Should prevailing use of the car be under
    one of the following specially heavy conditions:
    – trailer or caravan towing
    – dusty roads
    – short distances (less than 7-8 km) repeated
    and with external temperatures below
    zero
    – frequently idling engines or long distance
    low speed driving (e.g. taxis or door-to-door
    deliveries) or in case of a long term inactivity.

  12. #357
    scarico diretto bobi1997's Avatar
    Join Date
    Jan 2016
    Location
    София
    Age
    26
    Posts
    375

    Default

    И това е така да. Но проблемът е там, че все повече хора забелязват и се оплакват, че дори след пробег от 2-3 хил. км маслото вече не е такова, каквото би трябвало да бъде. И това от реномирани марки, вкл. и прехваления Мотул. С всяка измината хилядарка след това, особено в жега, износването на компонентите на мотора е по-ускорено от нормалното. Но в това няма нищо изненадващо, след като дори и в Мотула има хидрокрек, просто в по-малък процент, и просто по-голям процент естери. Така че всичките тези дилеми се решават с масла от типа на AMSOil, RedLine и още 1-2 марки.

    Но тук е момента да подчертая, че не говоря за хора, които си ползват колите само и единствено да им вършат работа и ги карат по нормален начин. Иначе това, което си написал е напълно валидно за нормална и близка до нормалната употреба. Аз обаче търся перфекционизъм относно някои неща по колата, и мазането на ДВГ е едно от тях. Не държа толкова на външния вид примерно, че била жулната, одраскана или с паднал лак.

    И накрая след всичко пак опираме и до финансовия фактор, който не е никак маловажен. Така че всеки може да си прецени за себе си според финанси, употреба на колата и други фактори, какво масло да сипва. Аз за себе си намерих най-доброто решение..
    Alfa Romeo 145 1.6 i.e. Boxer -Ex
    Alfa Romeo 146 1.3 i.e. Boxer -Ex

  13. #358
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by bobi1997 View Post
    И това е така да. Но проблемът е там, че все повече хора забелязват и се оплакват, че дори след пробег от 2-3 хил. км маслото вече не е такова, каквото би трябвало да бъде.....
    В какво по-конкретно се изразяват въпросните констатации?


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  14. #359
    Старши алфист
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    Пловдив
    Posts
    534

    Default

    Основната причина е, че е пълно с ментаци или са слагали някакво измислени марки. Другата е, че много малко хора прочистват системата, преди да налеят ново масло. А колкото и качествени масла да слагаш, в системата винаги се получават отлагания. Именно поради карането на къси разстояния, студено време и т.н И после маслото става черно. Това че маслото е хидрокрек, по синтетична технология, или каквото е там не го прави лошо масло. Важното е да е оригинал. Просто ще имаш по-честа смяна и няма да караш с него по 15 хил километра. Тия 15 хиляди, са при нормална експлоатация. Просто трябва да се съобразява човек, с доста неща.
    На теб щом ти отговаря на изискванията това масло, го ползвай. Но и ти ще трябва да го сменяш след зимата или ако цяло лято си го пържил. Дори и да не си направил километрите. Както сам каза, тук от значение е финансите. Ако два пъти в годината можеш да слагаш по 150 лв на смяна, няма проблем.
    Аз винаги към Март месец, сменям маслото. Без значение какво е като марка и че не съм навъртял километрите, защото зимата му се еб@ва мамата.

  15. #360
    scarico diretto bobi1997's Avatar
    Join Date
    Jan 2016
    Location
    София
    Age
    26
    Posts
    375

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    В какво по-конкретно се изразяват въпросните констатации?
    Изразяват се в забелязана осезателна промяна на консистенцията към по-рядка, дори при нормални околни и на маслото температури (около 15-20 гр.). На жаргон казано маслото става на "водичка" след малко повече юнашко каране.

    Quote Originally Posted by Ghostface86 View Post
    Основната причина е, че е пълно с ментаци или са слагали някакво измислени марки. Другата е, че много малко хора прочистват системата, преди да налеят ново масло. А колкото и качествени масла да слагаш, в системата винаги се получават отлагания. Именно поради карането на къси разстояния, студено време и т.н И после маслото става черно. Това че маслото е хидрокрек, по синтетична технология, или каквото е там не го прави лошо масло. Важното е да е оригинал. Просто ще имаш по-честа смяна и няма да караш с него по 15 хил километра. Тия 15 хиляди, са при нормална експлоатация. Просто трябва да се съобразява човек, с доста неща.
    На теб щом ти отговаря на изискванията това масло, го ползвай. Но и ти ще трябва да го сменяш след зимата или ако цяло лято си го пържил. Дори и да не си направил километрите. Както сам каза, тук от значение е финансите. Ако два пъти в годината можеш да слагаш по 150 лв на смяна, няма проблем.
    Аз винаги към Март месец, сменям маслото. Без значение какво е като марка и че не съм навъртял километрите, защото зимата му се еб@ва мамата.
    Аз винаги правя по две смени на маслото в годината, една преди топлите месеци, примерно през април-май и една след лятото. Обикновено преди лятото съм минал към 9-10к км., а през лятото не повече от 3-4к, но без значение го сменявам, но може би както казваш ти дори една смяна през март веднага след зимата е най-добре.
    Alfa Romeo 145 1.6 i.e. Boxer -Ex
    Alfa Romeo 146 1.3 i.e. Boxer -Ex

Page 24 of 28 FirstFirst ... 142223242526 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •