Page 3 of 28 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 415

Thread: Избор на масло 10w60. Selenia vs The others

  1. #31

    Default

    Пролог.
    Аз до момента на трите ми Алфи (два туин спарка и настоящата) съм сменял маслото в реномиран и престижен форумен сервиз, ползващ се с отлично реноме и репутация сред клиентите. Понеже не разбирам от Total, Shell, Castrol, Elf, Esso, Selenia, Repsol, Bardahl, Agip, Selenia, Diona Super, Prista Oil и други чуждопоклонически и родни марки, решавам да се доверя на експертите от Мозъчния тръст в сервиза. Първото масло, което наляха бе по предписание на Лузър'с гайда - Selenia 20K (20К сигурно означава 20000 км. до смяна, ху ноус...). Никакви проблеми. Следващото масло беше някакъв Total, отново 10W40. Никакви проблеми. Последното масло, с което съм в момента е някакъв Бардахл . Отново никакви проблеми. Какъв е извода? Ами извода е, че каквато и марка да налееш на 12-15-18-годишен кенеф е все тая. Ако предишният собственик на колата е бил мърляч, тогава даже да налееш Универсален модификатор вместо масло пак ще има загуби. Явно съм късметлия и съм попадал на що-годе добре поддържани коли. И ми става супер смешно, когато някой започне да ми хвали някакви екзотични марки масла от по 15-20 паунда литъра, за които твърди, че са най-доброто на пазара и за които е чел критика в специализирания печат или е чувал от някъде нещо си. А даже да налееш такова масло на 300000-хилядника, който има вредния навик да го харчи, това означава или, че си много наивен, или че си много богат (за първото съм по-склонен да се съглася).
    Епилог.
    Така че скъпи съфорумци, не се поддавайте на внушения и провокации, наливайте оригинално масло и си свиркайте!
    Have a nice sleep to everybody. Thanks for reading!
    Over!
    Last edited by dansguardian; 11-02-2016 at 21:58.

  2. #32
    Младши алфист
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Vratsa-Sofia
    Posts
    18

    Default

    Quote Originally Posted by dansguardian View Post
    Пролог...
    На хубави автомобили си попаднал колега. Още дълго да те радват! Но мен опита и времето са ме научили, че при ТС края на филма се оказва един и същ само сценария е малко по-различен. Когато се слага неподходящо масло това не значи, че мотора ще изтропа на момента. Нещата се насъбират, времето си върви и в един момент налягането пада, отварят се хлабини и нататъка знаем какво следва. Разбира се не ти пожелавам нищо такова, но дори и от Алфа са решили да сменят препоръките за маслото на ТС при по-натоварени или износени двигатели.

    Относно предложенията за бутиковите масла - нарочно съм дал линкове към специфичните характеристики на маслата проверени след технически анализ, за да не си говорим празни приказки, а всеки да може да види черно на бяло кой производител колко добре се представя.

    Това кой какво би сипал в личния си автомобил, бил той чисто нов или дърт милионник е избор който всеки трябва да направи сам за себе си. :]

  3. #33
    Старши алфист pyle's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    София, кв. Слатина
    Posts
    796

    Default

    Quote Originally Posted by pininfarina View Post
    Тоя мотор не е за 5W. ....
    Разбрах вече, за момента да чукам на дърво не е зле никак освен разхода. Скоро ще го махам.

  4. #34
    Старши алфист кученцетоОгиитаткоДоги's Avatar
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    с. Златица/иначе съм кореняк софиянец
    Posts
    771

    Default

    Има си зададени изисквания от производитела за маслото,ако то отговаря на тях другото е въпрос на хоби.Тука някои официялни представителства на Алфа Ромео,въобще не предлагат Селения,в две се бях обаждал в едното предлагаха само Кастрол в другото само Тотал,като Тотала е супер ефтинджос
    SAAB 9-5 2.0T Powered by Vialle

  5. #35
    Змия 155 VFTI's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Sofia
    Age
    36
    Posts
    3,587

    Default

    dansguardian, не трябва да забравяш, че някои Алфи се карат като Алфи. Аз лично не съм имал алфа до сега, която да не получи поне един прекъсвач на всяко едно запалваме, какво да направя, като идвата ми верижни ТС-а и шестака имат уникален звук на прекъсвач??? И не не нарушавам правилата за движение и съм спокоен шофьор. А има и от онези специални моменти...на разни места, където скрити от многото хора, на алфите им се случват разни неща, като на 18г. девойка в студентски град по цяла нощ....И тогава, някъде между миризмата на спирачки и съединител, има значение какво е маслото.


    И още нещо. От 2016г. Фиат-крайслер груп спира да използва продуктите Selenia за своите автомобили. Вече на всички коли, от Панда, до ферари(те и сега са си с шел) ще се препоръчва от завода ШЕЛ.
    2.0JTDM heart in Opel Insignia 14'
    ex Alfa Romeo 147 1.6 TS 06' red Scarlet... now is in good hands
    exAlfa Romeo 156 2.5 V6 98' ...game over (((((
    ex Legend 155 1.8 8v 95' SPORT MY.95 I am sexy and I know it...
    ex Legend 155 2.0 8v 92' my Racing GLORY...
    by RUBIG service

  6. #36
    Т.С. НАЗОБЕНЯК _power_'s Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Горно Чапръчане
    Age
    40
    Posts
    1,926

    Default

    2.0 16в мотор от 90-те няма вариант да не хапва масълце , даже от нови го правят! Проблемите идват като някой се пъне с ефтини масла и вика тя е стара, няма смисъл от скъпо масло. Как да няма, колкото по стара колата толкова повече грижи, то е като при хората. Искаш да те слуша, плащаш! Ако ти е през кура (щото нали горела масло) начи Приста дето за промивка не става.
    П.С Венциии за смяна съм !!! И на двете коли
    Last edited by _power_; 12-02-2016 at 01:06.

  7. #37
    Запален алфист
    Join Date
    May 2007
    Location
    Smolian
    Posts
    281

    Default

    Ето решението на проблема, щом ще се налива масло, най-евтиния продукт в този клас на нашия пазар
    http://maslata.bg/shop/%D0%B4%D0%B2%...2%D1%80%D0%B0/
    За да се спре харча на масло на един двигател не се започва от основен ремонт на двигателя, първо може да се сменят елементарни гумички на клапани, в някои случаи резултата е учудващ. А за нашите t.s. - почистване на маслен сепаратор.
    Last edited by toto99; 12-02-2016 at 09:53.
    Alfa Romeo 146 1.6 t.s.

  8. #38
    Дигиталния digitalundgrd's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Posts
    5,265

    Default

    Quote Originally Posted by VFTI View Post
    А има и от онези специални моменти...на разни места, където скрити от многото хора, на алфите им се случват разни неща, като на 18г. девойка в студентски град по цяла нощ....И тогава, някъде между миризмата на спирачки и съединител, има значение какво е маслото.
    Ей тва много ми хареса, ама забрави да кажеш, че ако не се използват качествени лубриканти, не само 18 годишните студиьентки, ами и алфитьие раждат
    Ясно, че в тоя форум - слаб пияч, бияч, ебач и слаб шофьор няма, ма нема смисъл да се фалим..

    МEGANE RS CUP ''20
    Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD

  9. #39
    код "Счупена стрелка" code's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Бургас
    Posts
    4,034

    Default

    Quote Originally Posted by _power_ View Post
    2.0 16в мотор от 90-те няма вариант да не хапва масълце , даже от нови го правят! Проблемите идват като някой се пъне с ефтини масла и вика тя е стара, няма смисъл от скъпо масло. Как да няма, колкото по стара колата толкова повече грижи, то е като при хората. Искаш да те слуша, плащаш! Ако ти е през кура (щото нали горела масло) начи Приста дето за промивка не става.
    П.С Венциии за смяна съм !!! И на двете коли
    На Приста маслата са супер, но се продават по-добре навън понеже българина е скаран с българското(не че има нещо бг в тях). Отделно от това някои от продуктите им са безумно скъпи, като примерно 5W30 лонглайф, но това е друга тема. Много западни марки и преди и сега излизат от завода в Русе И това е добър вариант понеже други излизат от разни псевдоцехове и се отправят към olx-а. Казва ти го човек, който продава Приста от 20г на едни и същи фирми Това, че не правят масло за издухани TS-масларки не е основание да се плюе по тях, чувствах се длъжен да го напиша
    По темата за 10W60 като изключим, че зимата е тормоз за двг, единственото му предимство е, че при тръгнали лагери какъвто е масовият проблем при TS ще обира до едно положение луфта без пад в налягането мн по-евтино ще Ви излезе да си свалите картера и да си смените биелните лагери превантивно

    156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
    "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

  10. #40

    Default

    Quote Originally Posted by VFTI View Post
    dansguardian, не трябва да забравяш, че някои Алфи се карат като Алфи. Аз лично не съм имал алфа до сега, която да не получи поне един прекъсвач на всяко едно запалваме, какво да направя, като идвата ми верижни ТС-а и шестака имат уникален звук на прекъсвач??? И не не нарушавам правилата за движение и съм спокоен шофьор. А има и от онези специални моменти...на разни места, където скрити от многото хора, на алфите им се случват разни неща, като на 18г. девойка в студентски град по цяла нощ....И тогава, някъде между миризмата на спирачки и съединител, има значение какво е маслото.


    И още нещо. От 2016г. Фиат-крайслер груп спира да използва продуктите Selenia за своите автомобили. Вече на всички коли, от Панда, до ферари(те и сега са си с шел) ще се препоръчва от завода ШЕЛ.
    Колега VFTI, тези Алфи, които се карат като Алфи в режим "в лютеницата" се карат от определени хора, които преди това са ревизирали мотора, скоростната кутия и съединителя, почистени са разните му там маслени сепаратори, колектори и прочие. Трябва да си напълно луд на кола, чийто мотор не знаеш в какво състояние е да правиш лютеница. Но както е добре известно, във всеки дреме рацера който винаги е прав за всичко, без да е наясно с реалността. Та ако ще лично изпълнителният директор на Шел да ти е сменил маслото с най-сертифицираното и най-рацерското.
    Last edited by dansguardian; 12-02-2016 at 13:26.

  11. #41
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Quote Originally Posted by VFTI View Post
    И още нещо. От 2016г. Фиат-крайслер груп спира да използва продуктите Selenia за своите автомобили. Вече на всички коли, от Панда, до ферари(те и сега са си с шел) ще се препоръчва от завода ШЕЛ.
    Към днешна дата на Типо се препоръчва Селениа.
    Не се сещам за по-нов продукт от ФЦА на европейския пазар.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  12. #42
    Запален алфист
    Join Date
    May 2007
    Location
    Smolian
    Posts
    281

    Default

    Много интересна е тая дума препоръчвам, демек не е задължително да е Селения.
    Last edited by toto99; 12-02-2016 at 15:16.
    Alfa Romeo 146 1.6 t.s.

  13. #43
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Изводът е, че в България "автомобилист" е мръсна дума. За разните му сирена уж има стриктен контрол (или поне така се твърди) а за горива и масла, йок. Единсвтено някакви метрологични проверки се правят тук и там за горива, щото и без хич не може.

    Иначе, когато иде реч за данъци и винетки, все сме много педантични.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  14. #44
    Болен алфист Ivanov_'s Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    София/Берковица
    Age
    33
    Posts
    1,058

    Default

    Любо, и тук си прав, за съжаление.
    А това, че каквото и масло да сложиш е все тая, е леко несериозно изказване. Както си подържате колата колеги, така ще ви служи и тя! Евтиното винаги излиза скъпо рано или късно, затова взимайте масла, части и т.н. само от доверени и проверени хора.

  15. #45

    Default

    Quote Originally Posted by Ivanov_ View Post
    Любо, и тук си прав, за съжаление.
    А това, че каквото и масло да сложиш е все тая, е леко несериозно изказване. Както си подържате колата колеги, така ще ви служи и тя! Евтиното винаги излиза скъпо рано или късно, затова взимайте масла, части и т.н. само от доверени и проверени хора.
    Прав си колега, евтиното винаги излиза скъпо. Дай тогава всички да започнем да наливаме в таралясниците рацерски масла, които струват по 15-20 паунда литъра. Тези масла са за автомобилни двигатели които ще работят продължително време в критични режими, колко от вас, рацерите-Алфисти шофирате Алфите си в такъв режим? Най-много да изрежете на светофара някой Голф или Вектра. Пак обяснявам - безсмислено е на таралясник на 300000+ километра да се наливат скъпи и екзотични масла. Туин Спарковете, които съм притежавал си бяха със съвсем обикновени масла 10W40 и не съм имал никакви проблеми.

Page 3 of 28 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •