Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17

Thread: Въпрос тносно дебитомер.

  1. #1
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    35

    Default Въпрос тносно дебитомер.

    Здравейте колеги имам въпрос относно дебитомера на алфа 156 1.8 t.s. 98 година бензин газов инжекцион.Когато колата е студена няма проблем с дебитомера когато загрее светва лампичката-като се закачи за комютъра за триене на грешки в допълнителните данни пише късо към +V.А днес забелязах че като карам на бензин няма проблеми и като прехвърля на газ и светва отново.Юе се рдавам ако някой сподели дали се е сблъсквал с такъв проблем.Благодаря предварително.

  2. #2
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Сигурно някое захранване (+12V) за газовата уредба е взето от захранването на дебитомера и когато обърне на газ го натоварва и то кляка.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  3. #3
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    35

    Default

    Как мога да го проверя-някакво предложение.

  4. #4
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Като провериш откъде е захранена газовата уредба. Ако случайно е изведено захранване за нея от пин 2 на дебитомера, то добре е да се махне от там.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  5. #5
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Gabrovo
    Age
    50
    Posts
    68

    Default

    Извинявам се ,че се намесвам в темата но имам питане към колегата еcоtronic .В събота ми закачиха колата /156 кросвагон 1.9 16v 150 к.с.2006 г. /на комп.диагностика и ми показа липса на дебитомер и разни други натрупани грешки .След учудването на майстора и моето разбира се се оказа откачен кабел от долната страна на дебитомера .Закачи кабела и изчисти грешката, кабела беше доста прашен и кален което ме навява на мисълта ,че е разкачен доста отдавна може би при смяна на масла и филтри.Колата си вървеше доста прилично.Единственото нещо което аз забелязвам след поставянето на кабела на мястото му е промяна на параметрите на компа за разход ./паднаха с около 0.800 л./100 км.Възможно ли е да съм карал без включен дебитомер около 2000 км.без да забележа разлика във вървежа.Компа ми отчита постоянно егр.клапан /блокиран в затворено положение/

  6. #6

    Default

    Бил си в авариен режим

  7. #7
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by vilika1973 View Post
    Извинявам се ,че се намесвам в темата но имам питане към колегата еcоtronic .В събота ми закачиха колата /156 кросвагон 1.9 16v 150 к.с.2006 г. /на комп.диагностика и ми показа липса на дебитомер и разни други натрупани грешки .След учудването на майстора и моето разбира се се оказа откачен кабел от долната страна на дебитомера .Закачи кабела и изчисти грешката, кабела беше доста прашен и кален което ме навява на мисълта ,че е разкачен доста отдавна може би при смяна на масла и филтри.Колата си вървеше доста прилично.Единственото нещо което аз забелязвам след поставянето на кабела на мястото му е промяна на параметрите на компа за разход ./паднаха с около 0.800 л./100 км.Възможно ли е да съм карал без включен дебитомер около 2000 км.без да забележа разлика във вървежа.Компа ми отчита постоянно егр.клапан /блокиран в затворено положение/
    Възможно е. Когато ECU - то "не вижда" дебитомера, то започва да си смята въздуха на база показанията на TPS - а, температура и пр. Т.е - помислено е за ситуацията в която дебитомерът ще дефектира а колата да не остане на пътя. Нещо повече - лошо работещ дебитомер води до по-лоша работа на мотора, сравнено с откачен дебитомер.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  8. #8
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Gabrovo
    Age
    50
    Posts
    68

    Default

    Как мога да разбера дали е по добре да карам ,със закачен дебитомер или със разкачен ?

  9. #9
    JACK DANIEL'S-SING.BARREL eproHD's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Roma-Milano-Sofia
    Posts
    1,653

    Default

    Quote Originally Posted by vilika1973 View Post
    Как мога да разбера дали е по добре да карам ,със закачен дебитомер или със разкачен ?
    Разбира се с закачен дебитомер !Но ако си по умен от производителите на коли може да го откачиш,също така да откачиш и други чаркове по колата и да си караш !!!
    Alfa Romeo 147 1.9 JTD 16V M-JET 140hp 192A5.000,6 marce-DISTINCTIVE +SELENIA WR (WIDE RANGE) 5W-40 - временно спряна от движение....
    Alfa Romeo Brera 2.4 JTDm 20V 210CV

  10. #10
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by vilika1973 View Post
    Как мога да разбера дали е по добре да карам ,със закачен дебитомер или със разкачен ?
    Щом с включен дебитомер моторът не започва да работи по-лошо и наблюдаваш падане на разхода, изглежда, че дебитомерът ти е ОК и е по-добре да го ползваш. Иначе изправността му се доказва най-добре на диагностика, като тя се прави в движение и се наблюдават параметри като желано/измерено количество въздух (трябва да са близки стойностите) и напрежението на изходния му сигнал, което при максимален дебит трябва да отива на около 4,5V.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  11. #11
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Gabrovo
    Age
    50
    Posts
    68

    Default

    Благодаря колега ecotronic за изчерпателните отговори.

  12. #12
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    35

    Default

    Грешката която дава е P0100.а другото което забелязах е че като махна кабела към дебитомера се чува едно като скърцане към дросела или стъпковото моторче не мога да установя точно от къде но е някъде там и като го махна грешката се трие и след минута отново се появява.Някакви иде.

  13. #13
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Грешката P0100 е заради липсата на дебитомера:

    http://www.datsc.com/tabid/122/OBD-E...o/Default.aspx

    Както казах и по-горе, когато ECU - то "не вижда" дебитомера, то започва да работи с данните от TPS-а, който е в това, което погрешно наричате "стъпков мотор". Звукът, който се чува от там може да се дължи на тестване на TPS - а от страна на ECU-то.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  14. #14
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    35

    Default

    Добре де но този звук се чува като колата е загасена и не е на контакт и като го закача отново дюзата изчезва и след време отново светва.Проверих си и жиците газоавата е хваната директно от акумулатора от това което мога да видя пиновете и жиците също са наред.Дебитомера е на около 4 месеца и до сега си работеще ок но уви.А и както споменах на бензин си работи прекрасно няма проблеми само на газ това ме озадачава-би трябвало ако не работи да не работи добре и на бензин.

  15. #15

    Default

    На бензин работи, на газ не работи, къде ли е източника на проблема



Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •