Page 4 of 16 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast
Results 46 to 60 of 234

Thread: Измерване на вторичната намотка на бобина

  1. #46
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by Alex_26 View Post
    В тая схема да виждаш електрическа връзка м/у управление и вторична верига?

    ---------- Post added at 16:16 ---------- Previous post was at 16:12 ----------

    А защо се слага в този случай диода ще ми обясниш ти
    А кой е казал, че такава връзка има?

    Вече съм го обяснил. Чети, какво съм писал бре пич. И спри да се изпускаш неподготвен.

    Сега би трябвало да ми се извиниш. Но това го могат хората на които не им липсват първите 7 години.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  2. #47
    Старши алфист 156's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Sofia
    Posts
    692

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    А кой е казал, че такава връзка има?

    Вече съм го обяснил. Чети, какво съм писал бре пич. И спри да се изпускаш неподготвен.

    Сега би трябвало да ми се извиниш. Но това го могат хората на които не им липсват първите 7 години.
    В "моята" схема (пост №8 ) имаше такава връзка, м/у първичната и вторичната.
    '05 166 V6
    '98 156 2.0 TS ex ...

  3. #48
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by 156 View Post
    В "моята" схема (пост №8 ) имаше такава връзка, м/у първичната и вторичната.
    Може комутиращият транзистор да е вграден в бобината. Тогава е нормално да има галванична връзка, както е на схемата между емитера му и извод "шаси" на вторичната намотка:



    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  4. #49

    Default

    Да, ама не. Хайде сега да хвърляме боб

  5. #50
    лют бакшиш от БКАР 546's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Варна
    Age
    55
    Posts
    1,409

    Default

    Аз понеже съм прост таксиметров шофьор бих дал един съвет на спорещите:
    -Що не си дръпнете нещо като да речем PROTEUS на Labcenter Electronics Ltd и да симулирате виртуално как работи схемата, като вместо свещ боднете една лампа например и волтметри на първичната и вторичната?
    Анимацията е показателна.
    Ако ме послушате едва ли ще продължите да водите тези спорове кой е по-по-най.

    На мен ми отне около 3 минути да си изясня кво става,ма то е щото съм бакшиш
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails traf.jpg  
    Last edited by 546; 19-08-2016 at 10:50.

  6. #51
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by 546 View Post
    Аз понеже съм прост таксиметров шофьор бих дал един съвет на спорещите:
    -Що не си дръпнете нещо като да речем PROTEUS на Labcenter Electronics Ltd и да симулирате виртуално как работи схемата, като вместо свещ боднете една лампа например и волтметри на първичната и вторичната?
    Анимацията е показателна.
    Ако ме послушате едва ли продължите да водите тези спорове кой е по-по-най.

    На мен ми отне около 3 минути да си изясня кво става,ма то е щото съм бакшиш
    Не знам, колко релевантна симулация си правил, но така, както си показал схемата при реални условия този транзистор предава Богу дух, освен ако няма вградено съпротивление емитер-база.
    Last edited by ecotronic; 19-08-2016 at 10:55.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  7. #52
    лют бакшиш от БКАР 546's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Варна
    Age
    55
    Posts
    1,409

    Default

    ми ограничи му тока с квото ти е на сърце ,ако през първичната тока му идва бая според теб.
    Нито го знам транзистора къв е, нито бобината ,че да се прехласвам в детайли,ако искаш си ги едитни според това което се слага по колите,пак ше е същото,а ако изровиш и свещ в библиотеката или нещо подобно може да докараш нещата едно към едно с реалността.

  8. #53
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by 546 View Post
    ми ограничи му тока с квото ти е на сърце ,ако през първичната тока му идва бая според теб.
    Нито го знам транзистора къв е, нито бобината ,че да се прехласвам в детайли,ако искаш си ги едитни според това което се слага по колите,пак ше е същото,а ако изровиш и свещ в библиотеката или нещо подобно може да докараш нещата едно към едно с реалността.
    Е дай направо един шот от графиката, ако ти е на сгода.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  9. #54
    лют бакшиш от БКАР 546's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Варна
    Age
    55
    Posts
    1,409

    Default

    Графика не съм правил,стига ми да видя кога приссветка лампичката и оцветяването на проводниците според напрежението,анимацията е като за начинаещи любители на слабите тоци и е много зрелищна. Ако не си ползвал досега протеус най-добре си го дръпни и сам ще видиш кво светлинно и звуково шоу е.Например виртуалните бушони когато изгарят присвяткат и съскат,абе голям купон.. на някои микроконтролери мож да се монтват хексфаилове и се анимира работата им като пиновете се оцветяват от синьо до червено според напрежението и кво ли не още..
    Колкото до графиката..
    Ами като за начало ще трябва да направя генератор за импулси вместо ключа и да поставя реални елементи за да има смисъл от цялата тая дивотия,запалителна свещ не ми излиза в библиотеката с елементите и не се сещам в момента с какво мога да я заместя,освен това параметрите на диода и трафа също са неизвестни и въобще, ако ще разработваме с теб такава схема би било редно да си закупим софтуера.
    Това което съм дръпнал от сайта на лабцентърелекроникс е само демонстрационна програма,с лицензираната бихме имали достъп до пълната база на реално съществуващи елементи и тогава даже и температурен анализ на транзистора може да се направи според честотата на работа на моторя и евентуалния радиатор който има...
    Това го направих с единствената цел да схвана кво стаа по принцип и като се има в предвид ,че съм след нощна и на три ракии си е цяло постижение ,че си спомних отраз как се бачка с протеусчето.
    Last edited by 546; 19-08-2016 at 11:49.

  10. #55
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by 546 View Post
    Графика не съм правил,стига ми да видя кога приссветка лампичката и оцветяването на проводниците според напрежението,анимацията е като за начинаещи любители на слабите тоци и е много зрелищна. Ако не си ползвал досега протеус най-добре си го дръпни и сам ще видиш кво светлинно и звуково шоу е.Например виртуалните бушони когато изгарят присвяткат и съскат,абе голям купон.. на някои микроконтролери мож да се монтват хексфаилове и се анимира работата им като пиновете се оцветяват от синьо до червено според напрежението и кво ли не още..
    Колкото до графиката..
    Ами като за начало ще трябва да направя генератор за импулси вместо ключа и да поставя реални елементи за да има смисъл от цялата тая дивотия,запалителна свещ не ми излиза в библиотеката с елементите и не се сещам в момента с какво мога да я заместя,освен това параметрите на диода и трафа също са неизвестни и въобще, ако ще разработваме с теб такава схема би било редно да си закупим софтуера.
    Това което съм дръпнал от сайта на лабцентърелекроникс е само демонстрационна програма,с лицензираната бихме имали достъп до пълната база на реално съществуващи елементи и тогава даже и температурен анализ на транзистора може да се направи според честотата на работа на моторя и евентуалния радиатор който има...
    Това го направих с единствената цел да схвана кво стаа по принцип и като се има в предвид ,че съм след нощна и на три ракии си е цяло постижение ,че си спомних отраз как се бачка с протеусчето.
    Не е нужно след нощна и на 3 ракии да се мъчиш да откриваш топлата вода

    Инженерите от BERU достатъчно добре са обяснили всичко с графики и пр.

    http://beru.federalmogul.com/sites/d...013_lowres.pdf

    Ролята на въпросния подтискащ диод във вторичната страна е обяснена също.

    When the primary circuit is
    activated, a magnetic field builds
    up around the primary coil. This
    increase in magnetic field
    strength is sufficient to induce
    the undesired activation voltage
    of around 1.5 kW in the secondary
    winding. This can enable a weak
    activation spark to jump the
    ignition electrodes, which under
    some circumstances can result
    in the fuel / air mixture igniting at
    a completely incorrect time.

    Става въпрос за оградения участък от графиката:



    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  11. #56

    Default

    Не знам какво ще правиш, но знай, че бобините не се намагнитват през цялото време на пълно напрежение. Те стоят на подмагнитване на половин захранване. Едва малко преди импулса им се подава пълно захранване. Така, че можеш да ги изгориш

  12. #57
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Гледам се налагате с много учени аргументи, ама ако може да попитам нещо.
    На ТЦ-а, бобината на захранва ли две свещи и ако това е така, не са ли изводите за двете свещи краищата на вторичната намотка.
    Иначе 15 мега ома можеш да получиш и от съпротивлението на тялото, ако си хванал контактите на палките. Така се получава нула цяло и кур десети процента точност на замерването.
    15 Мега ома е едно чудесно съпротивление между намотките на трансформатори, ел.мотори и прочие джаджи за напрежения над 1000 волта.

    Не бъркайте бобината с електрониката!!!

    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  13. #58
    лют бакшиш от БКАР 546's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Варна
    Age
    55
    Posts
    1,409

    Default

    Иво,нема смисъл,един диод дето е сложен за да дава искра само в точно определен момент виж в какъв филм ги вкара...въпреки това,когато съм на кеф ще направя симулация и с графика за да видя колко добре се справя протеуса и предполагам,че ще е 1 към 1 с тази която е постнал Екото.
    Last edited by 546; 21-08-2016 at 07:39.

  14. #59
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by 546 View Post
    Иво,нема смисъл,един диод дето е сложен за да дава искра само в точно определен момент виж в какъв филм ги вкара...въпреки това,когато съм на кеф ще направя симулация и с графика за да видя колко добре се справя протеуса и предполагам,че ще е 1 към 1 с тази която е постнал Екото.
    За да се получи същата графика е важно в симулацията да се подбере и същия товар. Т.е. елемент чието съпротивление се изменя прагово (нелинейно) в зависимост от напрежението. Демек разрядник. Една серия от диод и активно съпротивление или диод и кондензатор могат да бъдат добър заместител.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  15. #60

    Default

    Quote Originally Posted by 546 View Post
    Иво,нема смисъл,един диод дето е сложен за да дава искра само в точно определен момент виж в какъв филм ги вкара...въпреки това,когато съм на кеф ще направя симулация и с графика за да видя колко добре се справя протеуса и предполагам,че ще е 1 към 1 с тази която е постнал Екото.
    Хора, те тоя диод го нямаме. Водихме спор за него, ама на екото не знам дали му увря акъла

    Иво, на ом метър и за 1000V няма да даде 15МОм. Сети ли се защо?

    ---------- Post added at 22:25 ---------- Previous post was at 22:23 ----------

    Quote Originally Posted by 546 View Post
    Аз понеже съм прост таксиметров шофьор бих дал един съвет на спорещите:
    -Що не си дръпнете нещо като да речем PROTEUS на Labcenter Electronics Ltd и да симулирате виртуално как работи схемата, като вместо свещ боднете една лампа например и волтметри на първичната и вторичната?
    Анимацията е показателна.
    Ако ме послушате едва ли ще продължите да водите тези спорове кой е по-по-най.

    На мен ми отне около 3 минути да си изясня кво става,ма то е щото съм бакшиш
    Ти прочете ли за какво е тая схема?

Page 4 of 16 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •