Page 7 of 16 FirstFirst ... 56789 ... LastLast
Results 91 to 105 of 234

Thread: Измерване на вторичната намотка на бобина

  1. #91

    Default

    Виж си ЛС

  2. #92

    Default




    Сори не се сдържах хихих



  3. #93
    Пай се ... Zlobich's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    София
    Posts
    1,048

    Default

    Защо няма "Like" бутон?

    -----------
    Пай сеее ...
    Две неща са безкрайни: Вселената и човешката глупост, и аз не съм сигурен за Вселената.

  4. #94

    Default

    Quote Originally Posted by acho_ View Post



    Сори не се сдържах хихих
    Не е това. Обяснил съм му накратко защо евентуално му гори бобината. А той ако иска да го пейстне тук

  5. #95
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by mimouzunov View Post
    Чета писанията в тая тема и си мисля... Как може наглед нещо безобидно (една бобина) така да го извъртят инжинерите че да го направят поредния консуматив...
    На приятел костенурката си е с бобина на 55 години и си е ок (сигурно ще изкара още толкова)...
    Бобината на 55 г. със сигурност не произвежда една и съща искра при 1000 и при 5000 оборота.

    По-старите бобини са с по голям брой намотки на първичната срана. Това означава по-малък ток и по-голямо време на насищане.
    В съвременните двигатели времето за насищане не винаги е без значение. Има и схеми при които се реализира серия от искри. Това няма как да стане със старите бобини.

    Накратко - съвременните бобини умишлено се правят с малко време на насищане и то не за да се превърнат в консуматив а за да удовлетворят редица технически изисквания.

    Но това е нож с 2 остриета, защото пък контролът на насищането става задължителен.
    Last edited by ecotronic; 25-08-2016 at 11:25.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  6. #96
    Старши алфист 156's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Sofia
    Posts
    692

    Default

    Прекрасна тема стана, но проблемът при мен явно е друг (ако въобще е проблем) . Всъщност, това искрене, сравнено с искрата от свещта е незначително и явно е в рамките на нормалното. Видях се с колега с много запазена 2.5-ца: и при него има такова искрене. При нашите бобини се вижда ясно междината м/у магнитопровода и намотката, докато при повечето други не се вижда. Затова явно другите колеги нямайки визуален достъп до тази междина, която е най-електрически напрегната не виждат техните искри и си карат щастливо.
    ПП: ето една сходна тема на колега с бмв и аналогично изглеждащи бобини:

    http://bmwpower-bg.net/forums/viewtopic.php?p=2453509
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails bmw m50b20 coils.jpg  
    '05 166 V6
    '98 156 2.0 TS ex ...

  7. #97
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Ако изключим свещите или по-точно междуелектродното им разстояние, като причина за искренето, остават още 2 вероятни причини за искренето:

    1 - Лоша изолация на самите бобини (некачествен използван диелектрик)

    2 - Прекалено (излишно) голямо намагнитване.

    Второто би довело и до прегряване на бобините.

    Накратко - ако се забелязва искрене и склонност да горят, задължително трябва да се изследва продължителността на напрежителния импулс на първичната страна.
    Last edited by ecotronic; 25-08-2016 at 14:55.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  8. #98

    Default

    Quote Originally Posted by 156 View Post
    Прекрасна тема стана, но проблемът при мен явно е друг (ако въобще е проблем) . Всъщност, това искрене, сравнено с искрата от свещта е незначително и явно е в рамките на нормалното. Видях се с колега с много запазена 2.5-ца: и при него има такова искрене. При нашите бобини се вижда ясно междината м/у магнитопровода и намотката, докато при повечето други не се вижда. Затова явно другите колеги нямайки визуален достъп до тази междина, която е най-електрически напрегната не виждат техните искри и си карат щастливо.
    ПП: ето една сходна тема на колега с бмв и аналогично изглеждащи бобини:

    http://bmwpower-bg.net/forums/viewtopic.php?p=2453509
    Евала, дано узреят най-после - свещи, кабели и заземителния кабел към централата са най-важните неща

  9. #99
    Старши алфист 156's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Sofia
    Posts
    692

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Ако изключим свещите или по-точно междуелектродното им разстояние, като причина за искренето, остават още 2 вероятни причини за искренето:

    1 - Лоша изолация на самите бобини (некачествен използван диелектрик)

    2 - Прекалено (излишно) голямо намагнитване.

    Второто би довело и до прегряване на бобините.

    Накратко - ако се забелязва искрене и склонност да горят, задължително трябва да се изследва продължителността на напрежителния импулс на първичната страна.
    1. Чисто нови бошове, оригинални, не би трябвало да имат проблемна изолация. Обаче май е точно това.
    2. Дори да има такова прекомерно намагнитване, нали имаме свещ, която би трябвало да ограничи нарастването на напрежението във вторичната намотка когато запали? Връзката към маса е перфектна, проверявал съм я няколко пъти, включително и с подаване през 10 ома резистор на +12волта и мерейки пада на напрежение. Беше нищожен. Остава единствено хипотезата за прегорял кабел (по-скоро лула) или резистор вътре в кабела от евентуално по-висото време за намагнитване и съответно по-големия ток. Или резисора в свещта, но него съм го проверявал многократно.
    Или може би косвено, от нагряването на първичната намотка да се загрява и изолацията и оттам да става пробив в крайна сметка? Не ми се вярва.
    ПП: бобините не ми е направило впечатление да загряват. Но ще проверя пак.

    ---------- Post added at 19:22 ---------- Previous post was at 19:22 ----------

    Quote Originally Posted by Alex_26 View Post
    Евала, дано узреят най-после - свещи, кабели и заземителния кабел към централата са най-важните неща
    Проверени са многократно.
    '05 166 V6
    '98 156 2.0 TS ex ...

  10. #100
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by 156 View Post
    .....
    2. Дори да има такова прекомерно намагнитване, нали имаме свещ, която би трябвало да ограничи нарастването на напрежението във вторичната намотка когато запали?........
    В онзи документ на BERU, който посочих по-рано пише:

    Ignition coil specifications / characteristics
    I1 Primary current 6–20 A
    T1 Charging time 1.5–4.0 ms
    U2 Secondary voltage 25–45 kV
    TFu Spark duration 1.3–2.0 ms
    WFu Spark energy 10–60 mJ for "normal" engines, up to 140 mJ for "DI" engines
    IFU Spark current 80–115 mA
    R1 Resistance primary winding 0,3–0,6 Ohm
    R2 Resistance secondary winding 5–20 kOhm
    N1 Number of primary windings 100–250
    N2 SNumber of secondary windings 10.000–25.000

    Имайки впредвид и това, че работната зона на V/A характеристиката е в началото на експонентата, то може да приемем, че има права пропорционалност между времето за намагнитване и амплитудата на първоначалния напрежителен пик на вторичната страна. Т.е - независимо от това, че свещта се явява товар и напрежението бързо пада, нищо чудно да се окаже, че заради с 0,5 ms по-дълъг от нормалното намагнитващ импулс, изходното напрежение превишава нормалното с да речем 5 kV. и заради това се получава и пробив в изолацията, която е разчетена за по-ниско напрежение.

    В крайна сметка - аз мисля, че ако бобините не загряват и не горят, само от искренето, няма защо да се притесняваш.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  11. #101

    Default

    Quote Originally Posted by 156 View Post
    1. Чисто нови бошове, оригинални, не би трябвало да имат проблемна изолация. Обаче май е точно това.
    2. Дори да има такова прекомерно намагнитване, нали имаме свещ, която би трябвало да ограничи нарастването на напрежението във вторичната намотка когато запали? Връзката към маса е перфектна, проверявал съм я няколко пъти, включително и с подаване през 10 ома резистор на +12волта и мерейки пада на напрежение. Беше нищожен. Остава единствено хипотезата за прегорял кабел (по-скоро лула) или резистор вътре в кабела от евентуално по-висото време за намагнитване и съответно по-големия ток. Или резисора в свещта, но него съм го проверявал многократно.
    Или може би косвено, от нагряването на първичната намотка да се загрява и изолацията и оттам да става пробив в крайна сметка? Не ми се вярва.
    ПП: бобините не ми е направило впечатление да загряват. Но ще проверя пак.

    ---------- Post added at 19:22 ---------- Previous post was at 19:22 ----------


    Проверени са многократно.
    Какви са свещите?

  12. #102
    лют бакшиш от БКАР 546's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Варна
    Age
    55
    Posts
    1,409

    Default

    Увеличеното между електродно разстояние е в резултат или на прекалено продължителна експлоатация,примерно над 60-70 Хил.км. или екюто е решило че електрода на свеща трябва да работи га че е марка "Вежен" ,а трафа е електрожен. И като нарастне поовечко логично искрата пробива на по високо напрежение,но изолацията би трябвало да е разчетена дори и на макс напрежение което е възможно да се получи,а не да се разчита на искрата да го сваля . Когато има повдигане на масата в резултат на протичане на големия ток през първичната заради кофти клема или тънък или окислен кабел според мен екюто трябва да се усети и да запише грешка,а ако понатрупа повечко грешки да заебе този цилиндър и да работи в авариен режим,след чистене на грешката да си тръгне нормално. Това го наблюдавам на тъпата Дачия която карам такси, Не вярвам Бусото да е с по-недомислен комп. При мен записваше една за общ проблем запалване Р0300 и съответно за конкретния цилиндър Р0302 или Р0304,чека светва още при първата но колата си работи и след гасене и повторно палене чека изгасва, но накове ли за цилиндър и я карам още известно време,около 10 минути,оправяне има само след чистене.
    Last edited by 546; 26-08-2016 at 07:54.

  13. #103
    Старши алфист 156's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Sofia
    Posts
    692

    Default

    Quote Originally Posted by Alex_26 View Post
    Какви са свещите?
    NGK PFR6B. Нови.
    Quote Originally Posted by 546 View Post
    Увеличеното между електродно разстояние е в резултат или на прекалено продължителна експлоатация,примерно над 60-70 Хил.км. или екюто е решило че електрода на свеща трябва да работи га че е марка "Вежен" ,а трафа е електрожен. И като нарастне поовечко логично искрата пробива на по високо напрежение,но изолацията би трябвало да е разчетена дори и на макс напрежение което е възможно да се получи,а не да се разчита на искрата да го сваля . Когато има повдигане на масата в резултат на протичане на големия ток през първичната заради кофти клема или тънък или окислен кабел според мен екюто трябва да се усети и да запише грешка,а ако понатрупа повечко грешки да заебе този цилиндър и да работи в авариен режим,след чистене на грешката да си тръгне нормално. Това го наблюдавам на тъпата Дачия която карам такси, Не вярвам Бусото да е с по-недомислен комп. При мен записваше една за общ проблем запалване Р0300 и съответно за конкретния цилиндър Р0302 или Р0304,чека светва още при първата но колата си работи и след гасене и повторно палене чека изгасва, но накове ли за цилиндър и я карам още известно време,около 10 минути,оправяне има само след чистене.
    Ами аз почнах да ги сменям със смяната на маслото Така или иначе и старите бяха перфектни.
    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    В онзи документ на BERU, който посочих по-рано пише:

    Ignition coil specifications / characteristics
    I1 Primary current 6–20 A
    T1 Charging time 1.5–4.0 ms
    U2 Secondary voltage 25–45 kV
    TFu Spark duration 1.3–2.0 ms
    WFu Spark energy 10–60 mJ for "normal" engines, up to 140 mJ for "DI" engines
    IFU Spark current 80–115 mA
    R1 Resistance primary winding 0,3–0,6 Ohm
    R2 Resistance secondary winding 5–20 kOhm
    N1 Number of primary windings 100–250
    N2 SNumber of secondary windings 10.000–25.000

    Имайки впредвид и това, че работната зона на V/A характеристиката е в началото на експонентата, то може да приемем, че има права пропорционалност между времето за намагнитване и амплитудата на първоначалния напрежителен пик на вторичната страна. Т.е - независимо от това, че свещта се явява товар и напрежението бързо пада, нищо чудно да се окаже, че заради с 0,5 ms по-дълъг от нормалното намагнитващ импулс, изходното напрежение превишава нормалното с да речем 5 kV. и заради това се получава и пробив в изолацията, която е разчетена за по-ниско напрежение.

    В крайна сметка - аз мисля, че ако бобините не загряват и не горят, само от искренето, няма защо да се притесняваш.
    Нещо не мога да си го представя как ще стане това: според мен в момента в който напрежението достигне пробивното напрежение на свещта, токът ограничава мигновено по-нататъчното увеличение на напрежението. Независимо колко магнитна енергия се е събрала в магнитопровода на бобината. Няма никакви времезакъснителни вериги по пътя, които да "отложат" пробива.
    '05 166 V6
    '98 156 2.0 TS ex ...

  14. #104
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by 156 View Post
    Нещо не мога да си го представя как ще стане това: според мен в момента в който напрежението достигне пробивното напрежение на свещта, токът ограничава мигновено по-нататъчното увеличение на напрежението. Независимо колко магнитна енергия се е събрала в магнитопровода на бобината. Няма никакви времезакъснителни вериги по пътя, които да "отложат" пробива.
    Наличието на някаква стойност на пробивно напрежение въобще не означава, че приложеното напрежение не може да надвиши пробивното. Пробивното напрежение е минималното необходимото за да протече разряд, т.e - някакъв ток между електродите. При прилагането на напрежение по-високо от пробивното, токът ще е по-голям.

    Или казано иначе - протичането на ток между електродите не ограничава приложеното между тях напрежение.

    По-голямо напрежение = по-голям ток = по-мощна искра.

    Ето разряди от една и съща бобина, между едни и същи електроди, но с различен ток на намагнитване:



    Иначе и в двата случая пробивното напрежение е еднакво.
    Last edited by ecotronic; 26-08-2016 at 11:55.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  15. #105

    Default

    Бобина може да гори заради изгорял транзистор в централата, а колата пак да върви като без проблем. Това не важи за Ме7.3.1

    ---------- Post added at 12:47 ---------- Previous post was at 12:45 ----------

    Quote Originally Posted by 546 View Post
    Увеличеното между електродно разстояние е в резултат или на прекалено продължителна експлоатация,примерно над 60-70 Хил.км. или екюто е решило че електрода на свеща трябва да работи га че е марка "Вежен" ,а трафа е електрожен. И като нарастне поовечко логично искрата пробива на по високо напрежение,но изолацията би трябвало да е разчетена дори и на макс напрежение което е възможно да се получи,а не да се разчита на искрата да го сваля . Когато има повдигане на масата в резултат на протичане на големия ток през първичната заради кофти клема или тънък или окислен кабел според мен екюто трябва да се усети и да запише грешка,а ако понатрупа повечко грешки да заебе този цилиндър и да работи в авариен режим,след чистене на грешката да си тръгне нормално. Това го наблюдавам на тъпата Дачия която карам такси, Не вярвам Бусото да е с по-недомислен комп. При мен записваше една за общ проблем запалване Р0300 и съответно за конкретния цилиндър Р0302 или Р0304,чека светва още при първата но колата си работи и след гасене и повторно палене чека изгасва, но накове ли за цилиндър и я карам още известно време,около 10 минути,оправяне има само след чистене.
    На теб ти изпратих едно ЛС. Прочете ли го? Публикувай го тук, моля

Page 7 of 16 FirstFirst ... 56789 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •