Page 1 of 16 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 234

Thread: Измерване на вторичната намотка на бобина

  1. #1
    Старши алфист 156's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Sofia
    Posts
    692

    Default Измерване на вторичната намотка на бобина

    Здравейте,
    взех нова бобина за алфата BOSCH от официален представител. Обаче не мога да измеря съпротивление на вторичната намотка, по -точно измервам, но е много високо - 15 Мегаома ?!? Има ли нещо по-особено в схемотехниката или и новата бобина е проблемна? На старите също ми дава такова съпротивление.
    Меря между извода за свещта и маса (средното краче от купулнга) Пробвах и спрямо корпуса на бобината (магнитопровода) но спрямо него съпротивлението е безкрайно и в 200мегаомовия обхват.
    '05 166 V6
    '98 156 2.0 TS ex ...

  2. #2
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Нормално е. Можеш и да я тестваш, като свържеш свещ на изхода на бобината и подадеш 12V на входа и. В момента в който прекъснеш захранването на първичната страна, трябва да се произведе искра.

    Не подавай напрежение на входа за повече от 1 - 2 секунди.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  3. #3
    професор-маняк marian2784's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    parma italy/казанлък
    Age
    39
    Posts
    577

    Default

    мен ми се върти, че се мери между двата електрода за свещите
    alfa romeo 145 1.3 boxer K&N replacement MOMO GT2 WHEELS OMP Lowering Springs kit now on GPL rest in peace
    alfa romeo 147 2.0 ts DISTINCTIVE MY07 powered by Landi Renzo GPL

  4. #4
    Старши алфист 156's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Sofia
    Posts
    692

    Default

    Аха, т.е. вторичната намотка има някакво реле ли що ли, което затваря контакта при подадени 12волта? Защото въпросът е не дали работи, а как работи.

    Проблемът при мен е доста особен - колата уж работи нормално, но на тъмно се виждат искри и светения директно от бобината. Те са много слаби и не могат да се хванат с камерата на телефона, но ги има. Има ги не само на една или две бобини, а на всичките 3 от предния ред. Тогава реших да проверя свещите: оказа се че свещите (NGK BKR6EIX) които съм ги взимал специално за моя двигател са с междуелетродно разстояние 1.1мм вместо 0.7. Извадих всички свещи, направих ги на 0.7мм даже малко по-малко и сложих обратно нови бобини отпред. Колата почна да пали от четвърт оборот и почна да върви много по-мазно. Искри не се появиха в разтояние на 1 час работа на празен ход. Обаче щастието трая един следобед. Следващата вечер пак я гледах на тъмно и пак искряха трите предни бобини, включително и новата (пак казвам съвсем леко, не може да се видят на снимка или видео).

    ПП: сигурен съм, че това е често срещан проблем при алфите и въпреки че много хора биха казали това е нормално, аз съм сигурен че не е.

    ---------- Post added at 15:54 ---------- Previous post was at 15:39 ----------

    Quote Originally Posted by marian2784 View Post
    мен ми се върти, че се мери между двата електрода за свещите
    Зависи, при ТС-а има два електрода, там се мери между тях, но при арезето има един електрод и маса. Повечето бобини са така, и би трябвало да и тук да е същото, но или не е, или имам проблем с бобините вкл. и новата.
    '05 166 V6
    '98 156 2.0 TS ex ...

  5. #5
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Няма никакво реле. Просто така работи импулсен трансформатор, какъвто е бобината. При подаване на напрежение на първичната страна, протичащият през нея постоянен ток поражда магнитно поле, което намагнитва сърцевината (магнитопровода). Когато се прекъсне напрежението на първичната страна, запасената в магнитопровода магнитна енергия се трансформира отново в електрическа, като във вторичната намотка се индуцира високо напрежение.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  6. #6
    Старши алфист 156's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Sofia
    Posts
    692

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Няма никакво реле. Просто така работи импулсен трансформатор, какъвто е бобината. При подаване на напрежение на първичната страна, протичащият през нея постоянен ток поражда магнитно поле, което намагнитва сърцевината (магнитопровода). Когато се прекъсне напрежението на първичната страна, запасената в магнитопровода магнитна енергия се трансформира отново в електрическа, като във вторичната намотка се индуцира високо напрежение.
    Това ми е ясно, но съпротивлението на вторичната намотка би трябвало да бъде лесно измерено с омметър и да има стойност от някололко десетки килоома, нали така? При мен странното е, че дава 15 МЕГАома, което грубо значи че трябва да има няколко дестки милиона навивки, което е абсурдно. Все пак, в аутодатата пишеше така:
    Code:
    Checking secondary resistance - Direct Ignition: 
    Note: secondary resistance cannot be measured
    , което ме усъмни, да не би да има някаква нова схемотехника, която на мен да не ми е известна... Също така ми е странно как ще изгори толкова лесно нова бобина - само за 1 ден.
    '05 166 V6
    '98 156 2.0 TS ex ...

  7. #7
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by 156 View Post
    Това ми е ясно, но съпротивлението на вторичната намотка би трябвало да бъде лесно измерено с омметър и да има стойност от някололко десетки килоома, нали така? При мен странното е, че дава 15 МЕГАома, което грубо значи че трябва да има няколко дестки милиона навивки, което е абсурдно. Все пак, в аутодатата пишеше така:
    Code:
    Checking secondary resistance - Direct Ignition: 
    Note: secondary resistance cannot be measured
    , което ме усъмни, да не би да има някаква нова схемотехника, която на мен да не ми е известна... Също така ми е странно как ще изгори толкова лесно нова бобина - само за 1 ден.
    Не забравяй, че активното съпротивление на вторичната намотка, което всъщност мериш е право пропорционално на дължината на проводника и обратно пропорционално на сечението му. А то (сечението му) е много малко и поради това е нормално да се получи съпротивление от 15 мегаома и без да има десетки милиони навивки.

    Това, че бобината искри вършно зависи от качеството на изолацията, дори и от влажността на въздуха.

    Това, че искри, не означава, че е изгоряла.

    PS:

    Това, че съпротивлението на вторичната намотка не могло да бъде измерено не е вярно. Винаги може да бъде измерено с подходящия уред. Ако се ползва омметър, който мери максимално съпротивление от 2 мегаома, е естествено с такъв да не може да се премери.
    Last edited by ecotronic; 04-04-2016 at 17:59.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  8. #8
    Старши алфист 156's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Sofia
    Posts
    692

    Default

    Мисля, че разбрах защо не може да се измери съпротивлението директно,
    на картинката в следната статия се показва вътрешното свързване - вторичната е вързана към първичната през диод (и оттам към маса) Направо шах с пешката. Напрежението, което използва мултицета е явно недостатъчно да отпуши диода и да покаже коректно съпротивление.
    Иначе сега намерих една стара бобина от старата алфа, там си показва нормално съпротивление, около 7.5 килоома, но там принципът е по-различен, там бобината е проста, а тук има вградена и система за запалване директно в тялото й и тоя диод, който не знам защо е сложен.
    '05 166 V6
    '98 156 2.0 TS ex ...

  9. #9
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Диод се поставя с цел предотвратяване на нежелана искра в момент в който става намагнитването на магниторовода при захранване на първичната страна. Не че произведената искра в нежелан момент от времето ще обърка работата на мотора, но това ще отнеме от енергията на основната искра.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  10. #10

    Default

    Мала, мале, мале. Я научи за какво се слага диод

  11. #11
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Quote Originally Posted by Alex_26 View Post
    Мала, мале, мале. Я научи за какво се слага диод
    А ти вземи се ограмоти малко повече и спри да бълваш глупости срещу колегата. Той е написал абсолютно вярно целта на диода на вторичната страна за какво се поставя!
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  12. #12
    Старши алфист 156's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Sofia
    Posts
    692

    Default

    Само ще ви кажа, че аналоговата схемотехника не е никак просто нещо и дори най-елементарния диод може да се слага по много причини и в най-различни конфигурации и не винаги е очевидно какъв е смисълът му. За мен тази схема на свързваме ми изглежда доста странна и не мога да схвана как точно работи, ако диодът не е ценеров или някакъв друг с по-специална характеристика.

    Важното е, че при такова свързване не може да се измери директно съпротивлението с мултицет, което мен ме интересуваше.
    '05 166 V6
    '98 156 2.0 TS ex ...

  13. #13
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by 156 View Post
    Само ще ви кажа, че аналоговата схемотехника не е никак просто нещо и дори най-елементарния диод може да се слага по много причини и в най-различни конфигурации и не винаги е очевидно какъв е смисълът му. За мен тази схема на свързваме ми изглежда доста странна и не мога да схвана как точно работи, ако диодът не е ценеров или някакъв друг с по-специална характеристика.

    Важното е, че при такова свързване не може да се измери директно съпротивлението с мултицет, което мен ме интересуваше.
    Явно ще трябва да навлезем малко по-надълбоко в електротехниката за да обясним механизма по който се подтискат нежеланите разряди на вторичната страна.

    Без да навлизам в трузноразбираеми подробности, ще кажа най-важното:

    Индуцираното във вторичната намотка напрежение е право пропорционално на скоростта с която се променя магнитното поле на магнитопровода.

    Когато се приложи напрежение от 12V на първичната страна, започва да се променя (увеличава) магнитния поток през сърцевината. Тази скорост на нарастване е относително малка, но пак води до индуциране на напрежение във вторичната страна. В този момент поляритетът на това напрежение е такъв, че въпросният диод не позволява да протече ток през вторичната намотка.

    Когато се прекъсне напрежението на първичната страна, магнитният поток започва да намалява доста по-бързо и поради това вторичното напрежение е и доста по-високо. В този момент вторичното напрежение е с полярност, която позволява през диода да протече ток и да се произведе искра.

    Накратко - диодът е най-обикновен изправителен високоволтов диод, който не пропуска вторичния ток, когато магнитопроводът се намагнитва и го пропуска, когато той се размагнитва.


    Надявам се да е станало ясно.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  14. #14

    Default

    Quote Originally Posted by 156 View Post
    Само ще ви кажа, че аналоговата схемотехника не е никак просто нещо и дори най-елементарния диод може да се слага по много причини и в най-различни конфигурации и не винаги е очевидно какъв е смисълът му. За мен тази схема на свързваме ми изглежда доста странна и не мога да схвана как точно работи, ако диодът не е ценеров или някакъв друг с по-специална характеристика.

    Важното е, че при такова свързване не може да се измери директно съпротивлението с мултицет, което мен ме интересуваше.
    И няма да имаш искра, щото бобината ще се разтовари през диода. Къде си видял бобина с диод на кола?

    ---------- Post added at 13:29 ---------- Previous post was at 13:25 ----------

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Явно ще трябва да навлезем малко по-надълбоко в електротехниката за да обясним механизма по който се подтискат нежеланите разряди на вторичната страна.

    Без да навлизам в трузноразбираеми подробности, ще кажа най-важното:

    Индуцираното във вторичната намотка напрежение е право пропорционално на скоростта с която се променя магнитното поле на магнитопровода.

    Когато се приложи напрежение от 12V на първичната страна, започва да се променя (увеличава) магнитния поток през сърцевината. Тази скорост на нарастване е относително малка, но пак води до индуциране на напрежение във вторичната страна. В този момент поляритетът на това напрежение е такъв, че въпросният диод не позволява да протече ток през вторичната намотка.

    Когато се прекъсне напрежението на първичната страна, магнитният поток започва да намалява доста по-бързо и поради това вторичното напрежение е и доста по-високо. В този момент вторичното напрежение е с полярност, която позволява през диода да протече ток и да се произведе искра.

    Накратко - диодът е най-обикновен изправителен високоволтов диод, който не пропуска вторичния ток, когато магнитопроводът се намагнитва и го пропуска, когато той се размагнитва.


    Надявам се да е станало ясно.
    Пълни глупости, колега. На една бобина кое изпреварва - токът или напрежението?
    Ох, вземи една електротехника и прочети. Това при колата е повече като блокинг генератор

    ---------- Post added at 13:32 ---------- Previous post was at 13:29 ----------

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Не забравяй, че активното съпротивление на вторичната намотка, което всъщност мериш е право пропорционално на дължината на проводника и обратно пропорционално на сечението му. А то (сечението му) е много малко и поради това е нормално да се получи съпротивление от 15 мегаома и без да има десетки милиони навивки.

    Това, че бобината искри вършно зависи от качеството на изолацията, дори и от влажността на въздуха.

    Това, че искри, не означава, че е изгоряла.

    PS:

    Това, че съпротивлението на вторичната намотка не могло да бъде измерено не е вярно. Винаги може да бъде измерено с подходящия уред. Ако се ползва омметър, който мери максимално съпротивление от 2 мегаома, е естествено с такъв да не може да се премери.
    отново глупости - ти знаеш ли колко медна тел ти трябва за да получиш 15 мегаома съпротиление??? Я смятай - R= RoxL/S

    ---------- Post added at 13:33 ---------- Previous post was at 13:32 ----------

    Ако една бобина искри значи е пробила и е за буклука!

  15. #15
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by Alex_26 View Post
    Пълни глупости, колега. На една бобина кое изпреварва - токът или напрежението?
    Ох, вземи една електротехника и прочети. Това при колата е повече като блокинг генератор

    ---------- Post added at 13:32 ---------- Previous post was at 13:29 ----------


    отново глупости - ти знаеш ли колко медна тел ти трябва за да получиш 15 мегаома съпротиление??? Я смятай - R= RoxL/S

    ---------- Post added at 13:33 ---------- Previous post was at 13:32 ----------

    Ако една бобина искри значи е пробила и е за буклука!
    Водя технически дискусии с хора, които са ми на равнището на познание.

    Обяснявам технически постановки на хора, които проявяват елементарно възпитание.

    Хора, които не проявяват нито първото, нито второто и се държат като пълни селяндури, спрямо мен персонално, отиват в черния ми списък.

    Сбогом.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

Page 1 of 16 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •