Page 2 of 16 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 234

Thread: Измерване на вторичната намотка на бобина

  1. #16
    Старши алфист 156's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Sofia
    Posts
    692

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Явно ще трябва да навлезем малко по-надълбоко в електротехниката за да обясним механизма по който се подтискат нежеланите разряди на вторичната страна.

    Без да навлизам в трузноразбираеми подробности, ще кажа най-важното:

    Индуцираното във вторичната намотка напрежение е право пропорционално на скоростта с която се променя магнитното поле на магнитопровода.

    Когато се приложи напрежение от 12V на първичната страна, започва да се променя (увеличава) магнитния поток през сърцевината. Тази скорост на нарастване е относително малка, но пак води до индуциране на напрежение във вторичната страна. В този момент поляритетът на това напрежение е такъв, че въпросният диод не позволява да протече ток през вторичната намотка.

    Когато се прекъсне напрежението на първичната страна, магнитният поток започва да намалява доста по-бързо и поради това вторичното напрежение е и доста по-високо. В този момент вторичното напрежение е с полярност, която позволява през диода да протече ток и да се произведе искра.

    Накратко - диодът е най-обикновен изправителен високоволтов диод, който не пропуска вторичния ток, когато магнитопроводът се намагнитва и го пропуска, когато той се размагнитва.


    Надявам се да е станало ясно.
    Прекрасно обяснение
    '05 166 V6
    '98 156 2.0 TS ex ...

  2. #17

    Default

    Quote Originally Posted by 156 View Post
    Прекрасно обяснение
    Само, че това важи за импулсните стабилизатори

    ---------- Post added at 19:42 ---------- Previous post was at 19:39 ----------

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Водя технически дискусии с хора, които са ми на равнището на познание.

    Обяснявам технически постановки на хора, които проявяват елементарно възпитание.

    Хора, които не проявяват нито първото, нито второто и се държат като пълни селяндури, спрямо мен персонално, отиват в черния ми списък.

    Сбогом.
    И все пак прочети кога се слага диод. А дали съм селяндур - тук никога не съм нарекъл с поне малко обидна дума. Но като те гледам, как се пъчиш, а не си наясно с електротехниката и електрониката, аз как да те нарека?
    Защо навремето с механичното делко слагаха кондензатор, а не диод,а?

  3. #18
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by Alex_26 View Post
    Само, че това важи за импулсните стабилизатори

    ---------- Post added at 19:42 ---------- Previous post was at 19:39 ----------


    И все пак прочети кога се слага диод. А дали съм селяндур - тук никога не съм нарекъл с поне малко обидна дума. Но като те гледам, как се пъчиш, а не си наясно с електротехниката и електрониката, аз как да те нарека?
    Защо навремето с механичното делко слагаха кондензатор, а не диод,а?
    Кондензатор на първичната страна и сега се слага, за да може, когато електронният ключ прекъсне захранването на първичната намотка, той (кондедзаторът) да се зареди от индуцираното напрежение до около 400V, което пък трансформирано с коефициента на трансформация (около 100) да даде около 40 000 V на вторичната страна за да се получи искрата.

    Това е поредното ти доказателство за тотално непознаване на електротехниката и приложението и в автомобила.

    Имаш много да четеш и да се образоваш по въпроса (ако си способен).

    Вместо да ми обясняваш, как се "пъча", ако се държиш малко по-възпитано с мен, мога и аз да ти помогна тази наука да ти стане по-малко мъглява.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  4. #19

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Кондензатор на първичната страна и сега се слага, за да може, когато електронният ключ прекъсне захранването на първичната намотка, той (кондедзаторът) да се зареди от индуцираното напрежение до около 400V, което пък трансформирано с коефициента на трансформация (около 100) да даде около 40 000 V на вторичната страна за да се получи искрата.

    Това е поредното ти доказателство за тотално непознаване на електротехниката и приложението и в автомобила.

    Имаш много да четеш и да се образоваш по въпроса (ако си способен).

    Вместо да ми обясняваш, как се "пъча", ако се държиш малко по-възпитано с мен, мога и аз да ти помогна тази наука да ти стане по-малко мъглява.
    Нека един селяндур, както ти възпитания написа, те попита какво образуват бобина и кондензатор свързани и последователно, и паралелно. За какво служи кондензатора при делкото с чукче? Каква е идеята да подмагнитиш един магнитопровод и изведнъж да му спреш подмагнитването, т.е. какво става? Ако разтовариш бобината по първична намотка ще получиш ли тези фамозни 40 000V (напрежението на пробив е около 7 000V)
    Или я иди се научи как работи блокинг генератор докато пасеш овцете

  5. #20
    No brain,no pain. myato's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Плевен
    Posts
    3,920

    Default

    Quote Originally Posted by Alex_26 View Post
    Нека един селяндур, както ти възпитания написа, те попита какво образуват бобина и кондензатор свързани и последователно, и паралелно. За какво служи кондензатора при делкото с чукче? Каква е идеята да подмагнитиш един магнитопровод и изведнъж да му спреш подмагнитването, т.е. какво става? Ако разтовариш бобината по първична намотка ще получиш ли тези фамозни 40 000V (напрежението на пробив е около 7 000V)
    Или я иди се научи как работи блокинг генератор докато пасеш овцете
    На първото му се казва: "трептящ кръг".
    Кондензаторът на делкото се слага за да не искри през, "токоразпределителната група".
    По трета точка - ще получиш толкова, колкото генерира бобина с този брой намотки и сечение на проводника, съобразно индуциращото магнитно поле, което е доста по-малко отколкото на вторичната. Банален скапан повишаваш траф са тези бобини.
    Alfa Romeo 1.9 JTD 00

  6. #21
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Форумът определено възвръща старата си здравословна форма.
    Липсва само Прасето!
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  7. #22
    No brain,no pain. myato's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Плевен
    Posts
    3,920

    Default

    Quote Originally Posted by mordohy View Post
    Форумът определено възвръща старата си здравословна форма.
    Липсва само Прасето!
    Е то туй да не е немски форум - никакво въображение. Тук е като у сръбски - 48 часа псуване
    Alfa Romeo 1.9 JTD 00

  8. #23

    Default

    Quote Originally Posted by myato View Post
    На първото му се казва: "трептящ кръг".
    Кондензаторът на делкото се слага за да не искри през, "токоразпределителната група".
    По трета точка - ще получиш толкова, колкото генерира бобина с този брой намотки и сечение на проводника, съобразно индуциращото магнитно поле, което е доста по-малко отколкото на вторичната. Банален скапан повишаваш траф са тези бобини.
    Аз много добре знам, макар да не си много прецизен

    ---------- Post added at 09:55 ---------- Previous post was at 09:54 ----------

    "съобразно индуциращото магнитно поле, което е доста по-малко отколкото на вторичната" - в това сигурен ли си?

  9. #24
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by Alex_26 View Post
    Нека един селяндур, както ти възпитания написа, те попита какво образуват бобина и кондензатор свързани и последователно, и паралелно. За какво служи кондензатора при делкото с чукче? Каква е идеята да подмагнитиш един магнитопровод и изведнъж да му спреш подмагнитването, т.е. какво става? Ако разтовариш бобината по първична намотка ще получиш ли тези фамозни 40 000V (напрежението на пробив е около 7 000V)
    Или я иди се научи как работи блокинг генератор докато пасеш овцете
    Ето ти нагледно цикъла на бобината:



    Гледай и умувай. Ако има нещо ясно/неясно, питай.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  10. #25

    Default

    Ако двата ти електрода са на около 07-0.8 мм пробивното напрежение нормално е около 7kV. Ако ги раздалечиш може да стигне и повече от 30 kV. Всичко зависи от средата на разряд и кога ще пробие изолацията на бобината.
    И вече ми писна да се занимавам с глупостите ти. Продължавай да драскаш

  11. #26
    No brain,no pain. myato's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Плевен
    Posts
    3,920

    Default

    Quote Originally Posted by Alex_26 View Post
    Аз много добре знам, макар да не си много прецизен

    ---------- Post added at 09:55 ---------- Previous post was at 09:54 ----------

    "съобразно индуциращото магнитно поле, което е доста по-малко отколкото на вторичната" - в това сигурен ли си?
    Полето не е по-малко. Отношението е по-малко. Не съм се изразил разбрано.
    Alfa Romeo 1.9 JTD 00

  12. #27
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by myato View Post
    На първото му се казва: "трептящ кръг".
    Кондензаторът на делкото се слага за да не искри през, "токоразпределителната група".
    По трета точка - ще получиш толкова, колкото генерира бобина с този брой намотки и сечение на проводника, съобразно индуциращото магнитно поле, което е доста по-малко отколкото на вторичната. Банален скапан повишаваш траф са тези бобини.
    Казах по-горе, че напрежението, индуцирано във вторичната страна на който и да било трансформатор е пропорционално на скоростта с която се изменя това на първичната страна, но никой не му обърна внимание и ми се бърбори за трептящи кръгове.

    Завършил си математическа гимназия и ще ме разбереш.

    Ако на първичната страна имаме приложено променливо напрежение, което се изменя по синусоидален закон, то скоростта на изменение се изразява с първата производна на синусоидалната функция, т.е - косинус. В този случай, каквото и да правим, максималната стойност на функцията е единица. Ето защо, в този случай, първичното напрежение се умножава само по коефициента на трансформация.

    Какво става обаче, когато на първичната страна напрежението се изменя по функция, която има прекъсвания от първи род? Примерно правоъгълен импулс? За идеалния правоъгълен импулс напрежението в моментите на преходите е неопределено. Т.е - стойността на първата производна в тези точки е безкрайност. При реалния импулс, чиито фронтове не са вертикални, но напрежението се изменя много бързо, стойността на първата производна е доста по-висока от единица. Ето защо, когато приложим импулс с амплитуда 12V, в моментите на прехода във вторичната страна се индуцира напрежение много по-високо от 12 Х коефициента на трансформация.
    Last edited by ecotronic; 08-04-2016 at 10:44.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  13. #28
    No brain,no pain. myato's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Плевен
    Posts
    3,920

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Казах по-горе, че напрежението, индуцирано във вторичната страна на който и да било трансформатор е пропорционално на скоростта с която се изменя това на първичната страна, но никой не му обърна внимание и ми се бърбори за трептящи кръгове.

    Завършил си математическа гимназия и ще ме разбереш.

    Ако на първичната страна имаме приложено променливо напрежение, което се изменя по синусоидален закон, то скоростта на изменение се изразява с първата производна на синусоидалната функция, т.е - косинус. В този случай, каквото и да правим, максималната стойност на функцията е единица. Ето защо, в този случай, първичното напрежение се умножава само по коефициента на трансформация.

    Какво става обаче, когато на първичната страна напрежението се изменя по функция, която има прекъсвания от първи род? Примерно правоъгълен импулс? За идеалния правоъгълен импулс напрежението в моментите на преходите е неопределено. Т.е - стойността на първата производна в тези точки е безкрайност. При реалния импулс, чиито фронтове не са вертикални, но напрежението се изменя много бързо, стойността на първата производна е доста по-висока от единица. Ето защо, когато приложим импулс с амплитуда 12V, в моментите на прехода във вторичната страна се индуцира напрежение много по-високо от 12 Х коефициента на трансформация.
    Тъй де. В първия случай имаш плавно променяне на "сигнала" в първичната намотка, от там и плавно променяне на магнитното поле по големина и посока. Следователно и плавна промяна на електродвижещото напрежение във вторичната намотка, пропорционално на входното по коефициента на трансформация.
    Във втория случай вече имаме импулсно модулиране и там нещата не са като горе. Отдавна не се занимавам теоретично с това и не ми се рови за формулите, но да, трансформацията вече е от друг тип и имаме пик на напрежението и определена посока на тока, което е търсения ефект в случая.
    Alfa Romeo 1.9 JTD 00

  14. #29

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Казах по-горе, че напрежението, индуцирано във вторичната страна на който и да било трансформатор е пропорционално на скоростта с която се изменя това на първичната страна, но никой не му обърна внимание и ми се бърбори за трептящи кръгове.

    Завършил си математическа гимназия и ще ме разбереш.

    Ако на първичната страна имаме приложено променливо напрежение, което се изменя по синусоидален закон, то скоростта на изменение се изразява с първата производна на синусоидалната функция, т.е - косинус. В този случай, каквото и да правим, максималната стойност на функцията е единица. Ето защо, в този случай, първичното напрежение се умножава само по коефициента на трансформация.

    Какво става обаче, когато на първичната страна напрежението се изменя по функция, която има прекъсвания от първи род? Примерно правоъгълен импулс? За идеалния правоъгълен импулс напрежението в моментите на преходите е неопределено. Т.е - стойността на първата производна в тези точки е безкрайност. При реалния импулс, чиито фронтове не са вертикални, но напрежението се изменя много бързо, стойността на първата производна е доста по-висока от единица. Ето защо, когато приложим импулс с амплитуда 12V, в моментите на прехода във вторичната страна се индуцира напрежение много по-високо от 12 Х коефициента на трансформация.
    За импулса - кога се получава пикът? Момчета, далеч сте от истината. Ненапразно казвам - блокинг генератор

  15. #30
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by Alex_26 View Post
    За импулса - кога се получава пикът? Момчета, далеч сте от истината. Ненапразно казвам - блокинг генератор
    Постнал съм графиката по-горе. И нея ли не можеш да разчетеш?

    Какви блокинг генератори те морят? Къде видя обратна връзка в схемата на запалителната бобина?


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

Page 2 of 16 FirstFirst 123412 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •