Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast
Results 61 to 75 of 86

Thread: Въпрос относно температура и масло

  1. #61

    Default

    Опитай с прости думи, трябва да можеш. за да стане ясно на всички.
    П.П. Аз разбирам и висша математика

  2. #62
    JACK DANIEL'S-SING.BARREL eproHD's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Roma-Milano-Sofia
    Posts
    1,653

    Default

    [QUOTE=ecotronic;1474959]Обиждам се, когато някой се опитва да ми прави анализ на познанията въз основа на нещо вярно, което съм написал.

    Ти разбра ли в случая, кой и какво твърди и с какви доказателства аргументира твърденията си?

    Аз когато не съм сигурен в нещо използвам изрази, като "мисля, че" "вероятно е" или задавам уточняващи въпроси, но не се нахвърлям насляпо срещу опонентите си квалифицирайки липсата им на познания изобщо (физика, електроника, механика пр.)

    А този който все пак реши да го прави, спрямо мен или спрямо когото и да било, следва да бъде готов да понася упреци от мен и за най-малките си грешки в изказванията си.[COLOR="Silver"]

    Разбирам те какво искаш да кажеш ! Но това е форум за леки автомобили не за невести по шев и кройка ( който да се засягат от всяко пощипване )
    Тук пишат мъже кой механик кой друго...тона е малко по твърд ! Трябва да има малка търпимост все пак
    Никой не знае кой кои е,освен тези дето се познават !Всеки има различен стил на писане и изказване...но от това не следва да се правят заключение без да познаваш лично дадената личност ( човек )
    Last edited by eproHD; 27-04-2016 at 11:21.
    Alfa Romeo 147 1.9 JTD 16V M-JET 140hp 192A5.000,6 marce-DISTINCTIVE +SELENIA WR (WIDE RANGE) 5W-40 - временно спряна от движение....
    Alfa Romeo Brera 2.4 JTDm 20V 210CV

  3. #63
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by Alex_26 View Post
    Опитай с прости думи, трябва да можеш. за да стане ясно на всички.
    П.П. Аз разбирам и висша математика
    ОК ето с прости думи:

    Слагаш на котлона една тенджера с вода и пускаш котлона.
    Пускаш вътре един термометър и отчиташ температурата.
    Целта ти е включвайки и изключвайки котлона да подържаш температурата на водата на 60 гр.

    Водата постепенно се загрява и когато температурата и достигне 60 гр. ти изключваш котлона.
    Греда! Температурата продължава да расте! Какъв е изводът? Че е трябвало да изключиш котлона по-рано. Ама колко по-рано? С цената на няколко проби, нацелваш точната температура.
    Сипваш повече вода в тенджерата. Повтаряш манипулацията и вече изключваш котлона при температурата, която си определил експериментално.
    Пак греда! Температурата пак надвишава желаната.......

    Защо се получава така? Защото обектът ти (тенджерата с вода) притежава инертност. А процесът на топлообмен е също инертен.

    Накратко - за да успееш да регулираш температурата на някаква зададена (желана) трябва да отчетеш въпросната инертност. Трябва да отчетеш и мощността на котлона с която му въздействаш и да реагираш предварително, отчитайки не само текущата стойност на температурата а и тенденцията с която тя се променя.
    Ако всичко това можеш да установиш експериментално, що се касае до една тенджера с вода на печката, то за един ядрен реактор, такива експерименти са недопустими.
    Тогава идва на помощ теорията на автоматично регулиране на температура. Сложна и тежка математическа дисциплина, която има за цел да пресметне оптималните настройки на твоя регулатор.
    Най-често се ползва пропорционално - интегрално - диференциален закон (ПИД) за регулиране. Сметките имат за цел да установят 3 важни параметъра от настройките му - коефициент на усилване, времеконстанта за интегриране и такава за диференциране, отцитайки характеристиките на източника ти на топлина и тези на обекта, който регулираш.

    Това е накратко.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  4. #64

    Default

    Вие верно не сте добре щом вярвате,че един датчик забит някъде си в един термостат ,показващ някаква тепмература и по този начин гарантира еднаквостта на температурата в цялата система.
    Нещо за загуби,топлоотделяне...
    Важното е да гърчите колегата да ви обяснява на прост език,за да можете да разберете нещо ,щото явно ви куца другия....и още по -смешното е,че ще изтъкнете наученото в спора ,като знание, още при първия поставен въпрос на подобна тема ,от друг питащ.

    ---------- Post added at 11:37 ---------- Previous post was at 11:34 ----------

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    ОК ето с прости думи:

    Слагаш на котлона една тенджера с вода и пускаш котлона.
    Пускаш вътре един термометър и отчиташ температурата.
    Целта ти е включвайки и изключвайки котлона да подържаш температурата на водата на 60 гр.

    Водата постепенно се загрява и когато температурата и достигне 60 гр. ти изключваш котлона.
    Греда! Температурата продължава да расте! Какъв е изводът? Че е трябвало да изключиш котлона по-рано. Ама колко по-рано? С цената на няколко проби, нацелваш точната температура.
    Сипваш повече вода в тенджерата. Повтаряш манипулацията и вече изключваш котлона при температурата, която си определил експериментално.
    Пак греда! Температурата пак надвишава желаната.......

    Защо се получава така? Защото обектът ти (тенджерата с вода) притежава инертност. А процесът на топлообмен е също инертен.

    Накратко - за да успееш да регулираш температурата на някаква зададена (желана) трябва да отчетеш въпросната инертност. Трябва да отчетеш и мощността на котлона с която му въздействаш и да реагираш предварително, отчитайки не само текущата стойност на температурата а и тенденцията с която тя се променя.
    Ако всичко това можеш да установиш експериментално, що се касае до една тенджера с вода на печката, то за един ядрен реактор, такива експерименти са недопустими.
    Тогава идва на помощ теорията на автоматично регулиране на температура. Сложна и тежка математическа дисциплина, която има за цел да пресметне оптималните настройки на твоя регулатор.
    Най-често се ползва пропорционално - интегрално - диференциален закон (ПИД) за регулиране. Сметките имат за цел да установят 3 важни параметъра от настройките му - коефициент на усилване, времеконстанта за интегриране и такава за диференциране, отцитайки характеристиките на източника ти на топлина и тези на обекта, който регулираш.

    Това е накратко.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  5. #65
    Старши алфист кученцетоОгиитаткоДоги's Avatar
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    с. Златица/иначе съм кореняк софиянец
    Posts
    771

    Default

    Аз два термостата оригинални Беер по 100 лева смених на 156.Това което пише на опаковаката че отваря на 88 градуса са ,,грънци,, Отваряше си на 84 и затваряше на 78-79 с диагностика в движение проверено.3 часа се занимаваха с мойта кола и пак 84 градуса,накрая на всички ни писна,имах си парно супер,качих се в колата и се прибрах в нас по живо по здраво.
    SAAB 9-5 2.0T Powered by Vialle

  6. #66
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by кученцетоОгиитаткоДоги View Post
    Аз два термостата оригинални Беер по 100 лева смених на 156.Това което пише на опаковаката че отваря на 88 градуса са ,,грънци,, Отваряше си на 84 и затваряше на 78-79 с диагностика в движение проверено.3 часа се занимаваха с мойта кола и пак 84 градуса,накрая на всички ни писна,имах си парно супер,качих се в колата и се прибрах в нас по живо по здраво.
    Това се опитвам да обясня - температурата, която е означена на термостата вероятно не е тази на отваряне а тази, която се цели да бъде постигната, като работна за мотора (примерно температурата при която е наполовина отворен)


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  7. #67

    Default

    Аз съм правил следното с термостата на алфата:
    Сложих го на котлона в тенджера с вода, с живачен термометър и почнах да загрявам.
    При 72 гр/ц термостата започна да отваря, при 86 гр/ц се отвори напълно, движението става постепенно, не рязко както си мислят някои сигурно.
    Както обичате да казвате- живи данни
    Това не значи, че всички отварят на тази температура, но е там някъде, сигурно има някакви допуски.
    Ако имате здрав термостат под ръка може да се позабавлявате.
    Last edited by lordliness; 27-04-2016 at 11:48.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  8. #68
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by lordliness View Post
    Аз съм правил следното с термостата на алфата:
    Сложих го на котлона в тенджера с вода, с живачен термометър и почнах да загрявам.
    При 72 гр/ц термостата започна да отваря, при 86 гр/ц се отвори напълно.
    Както обичате да казвате- живи данни
    Това не значи, че всички отварят на тази температура, но е там някъде, сигурно има някакви допуски.
    Ако имате здрав термостат под ръка може да се позабавлявате.
    Знае ли се, какво означение имаше на този термостат? Предполагам, че е било нещо от сорта на 80.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  9. #69

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Знае ли се, какво означение имаше на този термостат? Предполагам, че е било нещо от сорта на 80.
    Не знам, не ме интересуваше особено, беше за моята кола по каталог и просто го пробвах преди да го сложа.
    За най- благоприятна работа на двигателя се посочва температурния интервал от 80 до 95 гр/ц
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  10. #70

    Default

    Quote Originally Posted by lordliness View Post
    Не знам, не ме интересуваше особено, беше за моята кола по каталог и просто го пробвах преди да го сложа.
    За най- благоприятна работа на двигателя се посочва температурния интервал от 80 до 95 гр/ц
    Точно....ма не,като са се хванали някои за тия 90гр. по таблото вътре и ше изкъртят всичко живо...90 та 90 ...имоя заспива на 90 и кво....все едно,като те съмнява нещо,кабела и преценяваш...са 2-3-5гр надолу/нагоре..отклонението си е в норми.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  11. #71
    No brain,no pain. myato's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Плевен
    Posts
    3,920

    Default

    Quote Originally Posted by undy View Post
    Точно....ма не,като са се хванали някои за тия 90гр. по таблото вътре и ше изкъртят всичко живо...90 та 90 ...имоя заспива на 90 и кво....все едно,като те съмнява нещо,кабела и преценяваш...са 2-3-5гр надолу/нагоре..отклонението си е в норми.
    Хванали са се, щото не знаят, че уредите на тези, дето стоят на 90, показват средна космична температура, за да не се осира притежателят на кошницата, а на 156-цата си следи директно температурата. Вярно, не съвсем точно понякога.
    Иначе, за мен темата приключи още при постнатата снимка на таблото, от която се вижда, че няма проблем.
    Теоретизирането по термодинамика е тема за други форуми. Тук мисля се изясни практическата страна.
    Alfa Romeo 1.9 JTD 00

  12. #72

    Default

    Quote Originally Posted by undy View Post
    Точно....ма не,като са се хванали някои за тия 90гр. по таблото вътре и ше изкъртят всичко живо...90 та 90 ...имоя заспива на 90 и кво....все едно,като те съмнява нещо,кабела и преценяваш...са 2-3-5гр надолу/нагоре..отклонението си е в норми.
    Няма как да е точно, системата е динамична, зависи от много неща, двигателя се обдухва и това също го охлажда.
    По принцип охладителната система отнема около 30% от топлината, получена от изгарянето на горивото
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  13. #73
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by lordliness View Post
    Няма как да е точно, системата е динамична, зависи от много неща, двигателя се обдухва и това също го охлажда.
    По принцип охладителната система отнема около 30% от топлината, получена от изгарянето на горивото
    +1

    Термостатирането може да се направи много по-прецизно, но с цената на други средства и пари, което очевидно производителите (или повечето от тях) са преценили, че е излишно.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  14. #74
    Авиомеханик firedragon's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Бургас,София
    Age
    34
    Posts
    891

    Default

    Добре,пичове, аз като написах в началото още, че термостата започва да отваря на 82 градуса защо никой не повярва? На колегата му няма нищо на колата!
    Alfa Romeo 33 SW 1.7 16v - Няма я вече.
    Alfa Romeo 155 1.8 8v TS - и нея
    Alfa Romeo 156 1.9 jtd 8v '02 - и нея
    Alfa Romeo 159 SW 1.9 jtdm 16v '07

  15. #75

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    ОК ето с прости думи:

    Слагаш на котлона една тенджера с вода и пускаш котлона.
    Пускаш вътре един термометър и отчиташ температурата.
    Целта ти е включвайки и изключвайки котлона да подържаш температурата на водата на 60 гр.

    Водата постепенно се загрява и когато температурата и достигне 60 гр. ти изключваш котлона.
    Греда! Температурата продължава да расте! Какъв е изводът? Че е трябвало да изключиш котлона по-рано. Ама колко по-рано? С цената на няколко проби, нацелваш точната температура.
    Сипваш повече вода в тенджерата. Повтаряш манипулацията и вече изключваш котлона при температурата, която си определил експериментално.
    Пак греда! Температурата пак надвишава желаната.......

    Защо се получава така? Защото обектът ти (тенджерата с вода) притежава инертност. А процесът на топлообмен е също инертен.

    Накратко - за да успееш да регулираш температурата на някаква зададена (желана) трябва да отчетеш въпросната инертност. Трябва да отчетеш и мощността на котлона с която му въздействаш и да реагираш предварително, отчитайки не само текущата стойност на температурата а и тенденцията с която тя се променя.
    Ако всичко това можеш да установиш експериментално, що се касае до една тенджера с вода на печката, то за един ядрен реактор, такива експерименти са недопустими.
    Тогава идва на помощ теорията на автоматично регулиране на температура. Сложна и тежка математическа дисциплина, която има за цел да пресметне оптималните настройки на твоя регулатор.
    Най-често се ползва пропорционално - интегрално - диференциален закон (ПИД) за регулиране. Сметките имат за цел да установят 3 важни параметъра от настройките му - коефициент на усилване, времеконстанта за интегриране и такава за диференциране, отцитайки характеристиките на източника ти на топлина и тези на обекта, който регулираш.

    Това е накратко.
    Това, което си написал е много вярно. Но не е точно като представа за нашите коли.
    Тук термостатът започва да загрява с повишаването на температурата на вътрешния кръг. Термо гелът в металния балон се разширява и напъва пружината, като започва постепенно да отваря и при около 92 градуса се смята, че вече е достатъчно отворил. Когато влезне в началото още студен антифриз той затваря при около 80 градуса и всичко започва отначало. Затова някои са забелязали, че в началото им пада температурата по стрелковия. Това се вижда най-добре при дизелите през зимата при плавно каране

    ---------- Post added at 13:20 ---------- Previous post was at 13:18 ----------

    След като колата загрее и външния кръг се започва истинското регулиране, като той може да не е напълно отворил

Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •