Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 69

Thread: Отново за Self-adaptive FRA parameter.

  1. #1
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default Отново за Self-adaptive FRA parameter.

    Днес след продължително юркане по баири и завои светна червената дюза и двигателят изгасна. Това се случи при около 3500 оборота. Не изключих от скорост и когато оборотите паднаха на около 1500, моторът отново заработи. След малко се получи същото още веднъж. След това минах около 50 км без каквито и да било проблеми.

    Карах на газ, не е обръщала на бензин и стрелката за температурата не се е отклонявала над 90 гр.

    Впоследствие диагностиката показа 2 (обичайните за мен) грешки:

    - Self-adaptive FRA prameter - signal high
    - Lambda sensor integrator

    Тези грешки периодично ми се появяват и съм чел, че общо взето това е обичайно заради работата на газ. Затова ресетвам ECU-то приблизително веднъж на 2 месеца (1200 км пробег).

    Аз лично се учудвам, че само тези грешки са се записали след случилото се.

    Въпросите са ми:

    1 - Може ли да има връзка между тях и гасненето на мотора?

    2 - Преди ресета на ECU - то параметъра self-adaptive FRA имаше стойност 1,250 а след ресета 1,000. Какво точно означава тази стойност и кои са нормалните и граници?


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  2. #2

    Default

    Здрасти колега,

    това се получава често, когато не се използва оригинална ламбда сонда, а такава без куплунг със запояване. Пробвай с нова ламбда сонда и дръж нещата под око.
    Former Alfa owner.

  3. #3
    Старши алфист pyle's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    София, кв. Слатина
    Posts
    796

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Днес след продължително юркане по баири и завои светна червената дюза и двигателят изгасна. Това се случи при около 3500 оборота. Не изключих от скорост и когато оборотите паднаха на около 1500, моторът отново заработи. След малко се получи същото още веднъж. След това минах около 50 км без каквито и да било проблеми.

    Карах на газ, не е обръщала на бензин и стрелката за температурата не се е отклонявала над 90 гр.

    Впоследствие диагностиката показа 2 (обичайните за мен) грешки:

    - Self-adaptive FRA prameter - signal high
    - Lambda sensor integrator

    Тези грешки периодично ми се появяват и съм чел, че общо взето това е обичайно заради работата на газ. Затова ресетвам ECU-то приблизително веднъж на 2 месеца (1200 км пробег).

    Аз лично се учудвам, че само тези грешки са се записали след случилото се.

    Въпросите са ми:

    1 - Може ли да има връзка между тях и гасненето на мотора?

    2 - Преди ресета на ECU - то параметъра self-adaptive FRA имаше стойност 1,250 а след ресета 1,000. Какво точно означава тази стойност и кои са нормалните и граници?
    FRA и ТРА доколкото четох са стойности на смес в движение и на празен ход. Скоро попитах за стойностите
    при първа фаза туин спарк, но не получих отговор.

  4. #4

    Default

    Че е от газовата спор няма. Просто плаче за настройка или диагностика.
    А тези параметри нека да ги обясни Майстор ВО и кликата около него

  5. #5
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Това за газовата, като причина за грешките е ясно. Качественото изпълнение на връзките към ламбда сондата - също.

    Основният въпрос ми е, впредвид на това с изгасването на мотора (все едно си изключил от контакт) и светването на дюзата, възможно ли е ECU - то да не запише грешка за действителната причина?

    Това не е, като да не ме притеснява, защото не ми се мисли, какво може да се случи, ако това стане в ситуация в която всяка част от мощността е крайно-необходима.
    Last edited by ecotronic; 24-05-2016 at 12:50.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  6. #6
    No brain,no pain. myato's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Плевен
    Posts
    3,920

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Това за газовата, като причина за грешките е ясно. Качественото изпълнение на връзките към ламбда сондата - също.

    Основният въпрос ми е, впредвид на това с изгасването на мотора (все едно си изключил от контакт) и светването на дюзата, възможно ли е ECU - то да не запише грешка за действителната причина?

    Това не е, като да не ме притеснява, защото не ми се мисли, какво може да се случи, ако това стане в ситуация в която всяка част от мощността е крайно-необходима.
    Дюзата е светнала, щото ЕКУ-то е отчело гасненето на двигателя, а той вероятно е изгаснал от грешка на газовия комп, щото не е могъл да компенсира. Ако ламбдата работи коректно, поиграй си с настройката на газовата.
    Alfa Romeo 1.9 JTD 00

  7. #7
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by myato View Post
    Дюзата е светнала, щото ЕКУ-то е отчело гасненето на двигателя, а той вероятно е изгаснал от грешка на газовия комп, щото не е могъл да компенсира. Ако ламбдата работи коректно, поиграй си с настройката на газовата.
    Звучи правдоподобно. Значи - дошло е времето да си взема един кабел за диагностика на газовия компютър.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  8. #8
    No brain,no pain. myato's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Плевен
    Posts
    3,920

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Звучи правдоподобно. Значи - дошло е времето да си взема един кабел за диагностика на газовия компютър.
    Тъй, като чета, даже леко си предържал
    Alfa Romeo 1.9 JTD 00

  9. #9

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Въпросите са ми:

    1 - Може ли да има връзка между тях и гасненето на мотора?
    Според мен не - карам от хилядолетия на газ, и досега я съм ресетвал 2 пъти екуто, я не.......не ми е гаснела....
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  10. #10

    Default

    Виж си колко газ подаваш при тези обороти. Въпросът е кога ти изгасна точно и какво правеше в този момент?

    Ох, разчитах на Майстор Во да се изкаже

  11. #11

    Default

    Гаснала ми е колата от негодни настройки на газовата. При мен светнаха всички лампи и температурата отиде на 120 градуса, без да е толкова. Това, където ти гасне ми прилича по-скоро на проблем с някой от датчиците за оборотите, този на коляновия, или този на разпределителния вал.

  12. #12
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    До момента не съм имал никакви проблеми с газовата, като изключим грешката за адаптивните параметри, която се записва с течение на времето.

    Моторът работи перфектно и на газ и на бензин. При студен старт пали от четвърт оборот, няма притрисане, замисляне, клатене на обороти, забиване и пр.

    Когато се беше позадръстил филтъра на изхода на изпарителя, ми се е случвало при по-високи обороти да обърне на бензин, но това изобщо не се усеща, като недостиг на мощност и си е в реда на нещата.

    Този път карах по баир на трета с около 3500 оборота и моторът угасна, все едно си изключил от контакт. Първото за което си помислих беше датчика на КВ, но него съм го сменял преди 15К а и, както писах - няма записана грешка за него.

    Тези дни ще си набавя кабела за газовия компютър и ще погледна там, какви грешки има.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  13. #13
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    Преди няколко месеца ровихме една 166ца със същите грешки. Накрая смениха изпарителя и всичко заспа, провери си и маркучетата за вакуума на газовото, трябва да имаш някъде сензор за вакуум и маркуче до дроселовата клапа. Настройките не са пипани след смяната на изпарителя.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  14. #14
    GRID Autosport Friday's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    София
    Posts
    625

    Default

    При мен се появи тази грешка придружена с гаснене на колата. Беше ми се извадил маркуча от изпарителя към всмукателния колектор. Отделно смених и датчик колянов вал, та не мога да кажа със сигурност къде е бил проблема.

    Sent from my Lenovo A6000 using Tapatalk
    Focus mk3 nafta
    Alfa Romeo 156 Sport Wagon 2.0TS|LPG

  15. #15
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    Точно за същия маркуч писах по-горе, само че обикновенно има и сензор за вакуум някъде по системата, има също и сензор на налягането в газовата рейка (често са в един общ корпус двата датчика и е описано къде се свързва вакуума и къде налягането)
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •