Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 31

Thread: Инсталиране на Blue&Me към Connect Nav Plus

  1. #16
    Старши алфист AlfaMan's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    София
    Posts
    851

    Default

    Ами аз горе съм го написал - около 50 паунда ми е централата, 27 паунда за микрофона и около 15-20 лв за останалите неща - кабели, букси, термошлаух и пр. Общо към 200-220 лв. Всичко зависи на каква цена ще намериш централата и микрофона.
    Alfa Romeo 159 SW, 1.9 JTDm
    Alfa Romeo 156, 2.4 JTD
    Ex: Alfa Romeo 159, 2.4 JTDm, Subaru Legacy 2.5i,
    Alfa Romeo 156, 2.0TS

  2. #17
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    78

    Default

    Quote Originally Posted by AlfaMan View Post
    Ами аз горе съм го написал - около 50 паунда ми е централата, 27 паунда за микрофона и около 15-20 лв за останалите неща - кабели, букси, термошлаух и пр. Общо към 200-220 лв. Всичко зависи на каква цена ще намериш централата и микрофона.
    Може ли да качиш снимки на окабеляването и как си закачил микрофона, че и аз мисля да се пускам скоро по тоя път.
    Мерси

  3. #18
    Старши алфист AlfaMan's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    София
    Posts
    851

    Default

    Снимките не са особено качествени - с телефон съм ги снимал

    Те са от процеса на правене на кебелния сноп

    Това е вече споменатият, доработен ISO преходник.


    Тук на снимката не е се вижда, една модификация, която направих след това (за нея съм писал в предишен пост). Става въпрос за байпас с дебел кабел на +12V и на масата, тъй като кабелите на преходника са доста тънки (китаеца гледа да мине "тънко") и при по-високи нива на звука, ще се получи осезаем пад на напрежение и усилвателя ще започне да криви.


    Ей това е буксата, която купих от Комет за B&M централата.


    Срязах я, защото трябват само 32 пина. След като запоих кабелите, малко топло лепило, извиването им на страни (така че да стане нисък профила и да не стърчи над модула и бандаж с текстилна самозалепваща лента. получи се това:

    Това е преработения компютърен USB порт (от задна планка за дънна платка)


    Това е познатият B&M модул



    Фиксирал съм за всеки случай буксата с лепенка, въпреки, че съм я направил да влиза много плътно.



    Това е плафона, но за жалост снимките му са се получили много зле.







    Използвам микрофон от FIAT 500, като съм махнал, външния, декоративен корпус. Оставил съм само пластмасовия държач, който съм доработил - изрязал съм пластмасовата стена, фронтално на микрофонния капсул. Оригинално в нашите коли, направлението на микрофона е успоредно на тавана, а не перпендикулярно - да сочи надолу. Тази ориентация изглежда се използва и при фиатите. Логиката ми обаче е, че най-добре микрофона да бъде насочен надолу, а не да бъде успоредно. След като прочетох, че и поляка (който описва подробно процедурата), в последствие е направил тази корекция и получил по-добър резултат, реших да не правя експери,енти и да го монтирам, така че да сочи на долу. Именно за тази цел се наложи на държача да отрежа едната стена, за да освободя преградата пред капсулата. Микрофона ляга добре в гнездото, но тъй като съм променил монтажа се наложи за всеки случай да сложа малко лепило на пластмасите - използвах Henkel Moment - тип "хелметекс". На снимките има една грешка, която я видях, когато монтирах плафона. Буксата на микрофона, трябва да се постави в скобата в обратно направление - да сочи към предния прозорец, а не както се вижда на снимките. Не че не става и така, ама се получава ненужно огъване на коаксиални я кабел за микрофона.


    С това разположение на микрофона (надолу), работи перфектно - всички ме чуват идеално. Иначе по самото прокарване на кабела за микрофона, няма нищо особено и в полското описание (линка в началото на темата) е показано как става. Малко е гадно изкарването на кабела на прозореца - аз за целта използвах някаква метална ос от детско камионче, към която успоредно прикрепих с текстилна лента долния, свободен край на кабела (буксата на микрофонния, кабел, която се включва от страната на централата ще трябва да се запои на място в колата след прекарване на кабела, иначе става доста сложно и опасно) и така го прокара между стъклото и кората. Трябва обаче да се внимава и да не се напъва много, за да не се пукне джама, а и да няма директен контакт метал-стъкло. Страничната колонка се сваля много лесно с една отвертка. Маха се страничния капак на таблото и се разглобява жабката. Ами това е в общи линии, няма нищо сложно. Ако има затруднения, в е-Learn е добре показано всеки елемент на тази кола как се демонтира, така че е добре да си го свалите и инсталирате, ако го нямате.
    Last edited by AlfaMan; 05-10-2016 at 14:36.
    Alfa Romeo 159 SW, 1.9 JTDm
    Alfa Romeo 156, 2.4 JTD
    Ex: Alfa Romeo 159, 2.4 JTDm, Subaru Legacy 2.5i,
    Alfa Romeo 156, 2.0TS

  4. #19
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    78

    Default

    Браво!
    благодаря за снимките и обясненията!
    имам няколко въпроса.
    По коя схема се връзват кабелите?Тази в полския форум ок ли е ?
    https://drive.google.com/file/d/0B74...ew?usp=sharing
    С какъв софтуер се прави обучението на компютъра? multicoscan или друг?
    Благодаря предварително!

  5. #20
    Старши алфист AlfaMan's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    София
    Posts
    851

    Default

    Да, полската схема е правилна. Там където е задраскано с кръст - не се свързва - това е за телефон в колата. Иначе ето тук съм отбелязал кой пин от буксата на B&M модула отговаря на съответната USB линия. Предполагам, че интернет ще ползваш, за да видиш какво е разположението на USB линиите, така че внимавай за коя букса гледаш обозначението - мъжка или женска.

    Захранването се взима от радио CD-то (за това е въпросния ISO преходник), както и CAN A и CAN B. Също така, за второто +12V захранване, което се подава след контакт на контактния ключ, се използва извода на радио CD-то, за захранване на антената. По този начин не се налага да окабеляваш от кутията с бушоните до B&M модула.
    И най-важното - преди монтажа, няколко пъти си провери правилността на опроводяването. Всички кабели ги "прозвъни" по няколко пъти, за да се изключат всякакви грешки, защото те ще са фатални за хардуера, който не е много евтин!

    Иначе масово за целта се използва MultiEcuScan, като най-достъпен и евтин (даже мисля, че тази процедура става и с безплатната версия), но трябва да имаш читав USB ELM327 кабел - оригинален или правилно моднато китайче (не всички китайчета подлежат на модване - особено последните, които се предлагат в OLX). В английския ebay има за около 35лв, моднати кабели, за които изрично е упоменато, че са съвместими с Alfa/Fiat/Lancia и наистина е така.
    Иначе може и с друга диагностична апаратура да стане - например с екзаминер
    Last edited by AlfaMan; 12-10-2016 at 00:08.
    Alfa Romeo 159 SW, 1.9 JTDm
    Alfa Romeo 156, 2.4 JTD
    Ex: Alfa Romeo 159, 2.4 JTDm, Subaru Legacy 2.5i,
    Alfa Romeo 156, 2.0TS

  6. #21
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    78

    Default

    Благодаря за инфорто.
    Още нямам всички кабели но скоро ще ги набавя.
    Само не разбирам AUX изхода от къде се взима. на схемата на поляците е заградена една връзка между модула и радиото? там ли се връзваиспоредно на тази връзка?

    Микрофон от друг автомобил не става ли? само фиат 500? Не са ли еднакви или имат различен импеданс? Например от камьон мерцедес няма ли да стане

  7. #22
    Старши алфист AlfaMan's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    София
    Posts
    851

    Default

    Да, където са го заградили с червено - това е жълтата букса на радиото. Микрофон става от всякакъв фиат или ланчия (които имат Blue and Me). Микрофона е кондензаторен и е запоен на малка платка, където има също компоненти - предполагам е усилвател с лентов филтър- така че само капсула няма да стане.
    Alfa Romeo 159 SW, 1.9 JTDm
    Alfa Romeo 156, 2.4 JTD
    Ex: Alfa Romeo 159, 2.4 JTDm, Subaru Legacy 2.5i,
    Alfa Romeo 156, 2.0TS

  8. #23
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    78

    Default

    Уж свързахме всичко по схемата. а не почва да мига таблото. Все едно нищо не е включено на CANа. Ще проверя кабелите пак като имам време може нещо да има грешка...

  9. #24
    Старши алфист AlfaMan's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    София
    Posts
    851

    Default

    Това не е добре. Провери CAN пиновете на B&M буксата (30 и 14), дали са вързани правилно (съответно с 1 и 3 от буксата на радиото), защото там се бърка лесно (могат да се обърнат). За да не ти мига, показва, че бодито не засича нов хардуер към CAN шината. Причините могат да са 1. неправилно свързване именно на CAN пиновете; 2. липса на захранване за B&M модула; 3. дефектен B&M модул.
    Alfa Romeo 159 SW, 1.9 JTDm
    Alfa Romeo 156, 2.4 JTD
    Ex: Alfa Romeo 159, 2.4 JTDm, Subaru Legacy 2.5i,
    Alfa Romeo 156, 2.0TS

  10. #25
    Запален алфист bobi_kz's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Казанлък/София
    Age
    35
    Posts
    883

    Default

    Здравейте,
    Малко да събудим темата намерил съм си blue and me module заедно с радиото, но без кабели. Всичко е описано мн добрев темата, но не съм много на "ти" с електрониката затова искам да помоля за помощ за изработването на кабелите
    Поздрави
    -------------------------------
    ALFA ROMEO 146 1.8 Twin Spark with head from QV - EX
    ALFA ROMEO 159 1.9 JTDm 16V , 150+++

  11. #26
    Младши алфист
    Join Date
    May 2017
    Location
    berlin
    Posts
    4

    Default

    Здравей , може ли да дадеш някакъв съвет какво да направя , моятя си има оригинално блу&ме искам да и сложа и коннект нав+

  12. #27
    Запален алфист bobi_kz's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Казанлък/София
    Age
    35
    Posts
    883

    Default

    Здравейте,
    купих си модул със кабелите към него от Браво 2012 г. сега въпроса ми е преди да започна с монтажа къде мога да проверя дали ще е съвместим с моето радио. Отбелязвам че моето радио е с бутона Band вместо CD в средата надявам се, че това няма да е проблем, че е от по-старите модели, предполагам и за тях има blue and me система. Номера на модула е 51865377 Magneti mareli.
    -------------------------------
    ALFA ROMEO 146 1.8 Twin Spark with head from QV - EX
    ALFA ROMEO 159 1.9 JTDm 16V , 150+++

  13. #28
    Запален алфист bobi_kz's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Казанлък/София
    Age
    35
    Posts
    883

    Default

    Дали някой може да ми помогне с монтажа??
    -------------------------------
    ALFA ROMEO 146 1.8 Twin Spark with head from QV - EX
    ALFA ROMEO 159 1.9 JTDm 16V , 150+++

  14. #29
    Запален алфист bobi_kz's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Казанлък/София
    Age
    35
    Posts
    883

    Default

    Колеги, продължавам да търся някой да ми помогне със свързването на blue and me module-a към радиото/ комп. на колата, пояснявам, че имам всички кабели. Почерпката е гарантирана!
    -------------------------------
    ALFA ROMEO 146 1.8 Twin Spark with head from QV - EX
    ALFA ROMEO 159 1.9 JTDm 16V , 150+++

  15. #30
    Болен алфист Scrapera's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    София
    Posts
    1,268
    Blog Entries
    3

    Default

    Quote Originally Posted by AlfaMan View Post
    Да вдигна малко темата, че има вече развитие - тоест да се похваля, че имам напълно функциониращ B&M. Купих модула, който обаче го уцелих на добра цена (трябва да проверя, но мисля към 50 паунда беше), защото в момента няма много предлагане и общо взето само поляци продават в ebay и търсят някакви баснословни цени, които се доближават до цената на нов (мъм 400 евро, ако се не лъжа). Микрофон купих пак от ebay от Fiat 500. Излезе ми солен - 27 паунда - , но нямах избор, защото просто нямаше никакво предлагане. Микрофона с платката го извадих и директно го монтирах в плафона, но насочен надолу към купето. От магазина на Конрад купих няколко метра коаксиален кабел (микрофонен). Blue&Me модула, обаче беше без мъжката букса - продавача каза, че я няма. Наложи се да пригодя нещо. Пиновете са 32 (два реда x16) и растерът им е като на компютърен IDE конектор. Използвах подобна букса, но отзад с крачета за запояване (имам две-три снимки и като ми остане време тези дни, ще ги кача). За да не прецаквам оригиналните кабели от AVITEL взех този преходник, който обаче трябва да се пренареди като пинове (има два кръстосано свързани кабела и липсват CAN A, CAN B пиновете), да се отреже излишната част - да стане мъжки-женски преход. След което към съответните кабели (GND, +12V, ANT +12, CAN A, CAN B) да се запоят кореспондиращите кабели от буксата на Blue&ME модула. Важно е да се пуснат дебели байпас кабели на +12V и GND, защото тези на преходника са много хилави и ако усилите музиката ще има изненади. За USB порт (от bravo 2 мисля беше) ми се видя безумно да дам 10-15 паунда (тези хора са изтрещели тотално) и използвах такава компютърна - от задна разширителна USB планка на дънна платка. Използвал съм обикновени 3,5мм мъжки и женски стерео жакове за връзката между аудио изхода на BM модула и AUX-а на радиото. За AUX-a на радиото използвах този преходник, като извадих пиновете и ги поставих на оригиналната жълта букса, която се включва в радиото (защото липсваха). Може да се използва подобна синя букса и да се извади от нея AUX изход (тя е за CD чейнджъра) и да се постави до USB буксата за връзка да речем с iPhone, но изисква високо ниво на сигнала (мисля 1V - може и да бъркам в точните стойности, че по спомен го карам) и доста потребители се оплакват, че звука е слаб. Не съм го пробвал, защото не ми трябва, но ако го правите и нямате CD чейнджър (колата ви излиза от завода без такъв), ще трябва с MES в секцията Proxy aligment, да активирате опцията AUX.
    След като всичко се опроводи, трябва да се пусне процедурата по разпознаване на устройствата закачени на CAN шината от бодито (proxy alignment). Ако всичко е наред с опроводяването, даже и преди да се стартира тази процедура трябва да заработи (гласовите команди, плейъра и bluetoth-a), само че няма да имате индикация на дисплея на бодито и трябва да разчитате само на гласови команди. Когато влезете с МЕС (multiecuscan) в proxy alignment, преди да я пуснете цялостно процедурата, трябва да активирате контрола на бутоните на волана - избирате опция D/159. Четете отдясно в полето срещу всяка опция - много подробно е обяснено за какво служи. След това трябва да се активира дисплея на бодито - задава се визуализация в четири реда. Всичко това са блокировки, които ако не се вдигнат, няма да може да мине proxy aligment за B&M - ще ви изкара грешка. След като се активират тези неща, пускате процедурата и би трябвало след нея да имате вече пълнофункционален B&M. Препоръчва се след това да се изключи минуса на акумулатора за десетина минути, за да се ресетира всичко, за да няма някакви проблеми. Ами това е цялата работа.
    В крайна сметка параметрите, които е необходимо да се променят, са 5 броя. Чак тогава минава проксито. +1 успешно монтирано Blue and Me от днес, и благодаря за инфото.
    1996 164 Super TS LPG | 1997 164 Super TS

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •