Page 23 of 28 FirstFirst ... 132122232425 ... LastLast
Results 331 to 345 of 407

Thread: Прецизна Настройка на ГИ ?

  1. #331

    Default

    А не знам дали обърнахте внимание на грешките, нарочно съм ги снимал и двете, но едната казва signal low, другата - signal high.

    Това значи ли, че в един момент сместа е била твърде богата, а в друг - твърде бедна?

  2. #332
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by dhtj View Post
    А не знам дали обърнахте внимание на грешките, нарочно съм ги снимал и двете, но едната казва signal low, другата - signal high.

    Това значи ли, че в един момент сместа е била твърде богата, а в друг - твърде бедна?
    Не. λ < 1 означава богата смес и FRA > 1,05 също. Но това е адаптацията на бензиновия компютър, която се стреми да увеличи инжекторните времена за да компенсира бедната смес на газ.

    Накратко - първопричината е бедната смес на газ.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  3. #333
    GRID Autosport Friday's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    София
    Posts
    625

    Default

    Здравейте, колеги,
    Може ли да ми помогнете има ли нужда нещо да се оптимизира по настройките на газовата. Изчистил съм работата на бензин, сменил съм филтрите на газта (не бяха задръстени).
    Прикачвам снимки на текущата конфигурация. Шотовете са на загрял мотор. Това, което ме притеснява не е ли голямо налягането, както и съдейки по таблицата ми се струват високи стойностите.
    Focus mk3 nafta
    Alfa Romeo 156 Sport Wagon 2.0TS|LPG

  4. #334
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default



    Означените ги направи на 5%, покарай 10 км на газ и виж стойността на FRA параметъра.

    Може да се наложи да направиш няколко итерации докато достигнеш до точния %.

    Като вдигаш въпросния %, FRA ще намалява и обратното.

    Целта е да вкараш FRA в интервала 0,95 - 1,05. Идеалната стойност е 1.
    Last edited by ecotronic; 02-03-2019 at 13:00.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  5. #335
    GRID Autosport Friday's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    София
    Posts
    625

    Default

    Благодаря, сега си поиграх малко. Оказа се, че след 100км на бензин FRA параметъра варира от 0.98 до 0.99. Коригирах времената на газ с 5% и претрисането изчезна на празен ход. Поразкарах се 20км на газ и колата се държи много добре. Закачих бензиновия комп и FRA параметъра показа 0.984.
    Ще си поиграя да видя как се държи с други стойности.

    Отделно, тъй като нямам MAP , това налягане от 1.6 бар какво точно показва.
    Focus mk3 nafta
    Alfa Romeo 156 Sport Wagon 2.0TS|LPG

  6. #336
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by Friday View Post
    Благодаря, сега си поиграх малко. Оказа се, че след 100км на бензин FRA параметъра варира от 0.98 до 0.99. Коригирах времената на газ с 5% и претрисането изчезна на празен ход. Поразкарах се 20км на газ и колата се държи много добре. Закачих бензиновия комп и FRA параметъра показа 0.984.
    Ще си поиграя да видя как се държи с други стойности.

    Отделно, тъй като нямам MAP , това налягане от 1.6 бар какво точно показва.
    Имаш MAP но той е вграден в комбинирания ти сензор за диференциално налягане.

    При това изпълнение MAP сензорът и този за изходното нялягане (P газ) са в един корпус и изходния сигнал на сензора е пропорционален на разликата P газ - MAP.

    Накратко 1,6 bar ти е диференциалното налягане.

    В случая, когато MAP и P газ се мерят от отделни сензори, компютърът смята разликата.

    В крайна сметка е важно да знае, стойността на диференциалното налягане, защото от него зависи, колко газ ще мине през дюзата за дадено време. Колкото по-голямо диференциално налягане, толкова по-голямо количество за единица време.
    Last edited by ecotronic; 02-03-2019 at 15:57.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  7. #337

    Default

    Все си мислех , че щом има един филтър на течната фаза, значи газта излизаща от изпарителя ще е чиста, но не съм познал.
    Днес си отворих стария филтър след изпарителя, от любопитство да видя какво има.
    Оказа се много мръсен, мазен и миризлив.
    Не помня на колко км е точно (имам записано в книжката), но е някъде между 12 и 18 хил.


  8. #338
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Филтърът за течнатя фаза улавя само механични включвания в нея и то над определен размер. В процеса на изпарение се появяват други доста по-фини съставки, част от които се улавят от втория филтър - кафявото приличащо на смола вещество.

    Ако не беше така, нямаше да има нужда от втори филтър.

    Предполагам, се досещаш, че и след втория филтър има още говеждини, но те не са фатални за работата на дюзите. Или поне в краткосрочен план.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  9. #339
    GRID Autosport Friday's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    София
    Posts
    625

    Default

    Моя старият го пазя, ще взема да го разрежа да видя как е, защото предимно зареждам на една малка газстанция, но съм нямал проблем.

    Аз да попитам, нещо, коригирайте ме ако съм в заблуда-когато сместа е бедна на газ, бензиновото ECU се адаптира към по богата смес и вдига стойността на FRA фактора за да компенсира, правилно ли съм разбрал.

    Покарал съм 70км на газ, засега се държи добре на празен ход, FRA фактора е в диапазона който написа @ecotronic, но мисля по нататък да пусна една автоматична настройка, защото като гледам по таблиците постнати по-назад в темата, стойностите на коефициентите се вдигат до максималния въртящ момент и после падат към по-високите обороти, както и по вертикала. В тази връзка към по-финната настройка, мога ли да коригирам коефициентите в таблицата да кажем в определени обороти, примерно 500,1000.
    Спомням си преди да ми настроят газовата последно, когато съм на първа на 1000об. и пусна газта, колата си поемаше, до към 1200об. дори и по малко нагорнище. Това ми говори, че преди това е впръсквала повече гориво, все едно съм на смукач. Та тогава нямах никакви проблеми с празния ход.
    Last edited by Friday; 03-03-2019 at 18:16.
    Focus mk3 nafta
    Alfa Romeo 156 Sport Wagon 2.0TS|LPG

  10. #340
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by Friday View Post
    Моя старият го пазя, ще взема да го разрежа да видя как е, защото предимно зареждам на една малка газстанция, но съм нямал проблем.

    Аз да попитам, нещо, коригирайте ме ако съм в заблуда-когато сместа е бедна на газ, бензиновото ECU се адаптира към по богата смес и вдига стойността на FRA фактора за да компенсира, правилно ли съм разбрал.

    Покарал съм 70км на газ, засега се държи добре на празен ход, FRA фактора е в диапазона който написа @ecotronic, но мисля по нататък да пусна една автоматична настройка, защото като гледам по таблиците постнати по-назад в темата, стойностите на коефициентите се вдигат до максималния въртящ момент и после падат към по-високите обороти, както и по вертикала. В тази връзка към по-финната настройка, мога ли да коригирам коефициентите в таблицата да кажем в определени обороти, примерно 500,1000.
    Спомням си преди да ми настроят газовата последно, когато съм на първа на 1000об. и пусна газта, колата си поемаше, до към 1200об. дори и по малко нагорнище. Това ми говори, че преди това е впръсквала повече гориво, все едно съм на смукач. Та тогава нямах никакви проблеми с празния ход.
    Правилно си разбрал.

    Моят съвет е вместо да пускаш нова автоматична настройка да си поиграеш да коригираш само определени нейни участъци. Примерно ако имаш проблеми с празния ход, e достатъчно да пипаш само полетата, които го касаят. Демек ниски обороти и ниски натоварвания.

    За да избегнеш резките преходи между коефициентите, можеш да ги линеаризираш. Т.е - да хванеш двете крайни стойности в даден интервал и междинните стойности да ги изчислиш така, че преходите между тях да са плавни.

    Някъде по-напред в темата съм дал вида на таблицата след подобна обработка.

    Можеш също да промениш коефициентите съобразно онзи % на корекция, който си установил експериментално и корекциите да ги върнеш на 0.
    Не че има някаква разлика, де


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  11. #341
    Пишман Газаджия don_pepone's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Добрич/Варна
    Age
    36
    Posts
    2,510

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post


    Означените ги направи на 5%, покарай 10 км на газ и виж стойността на FRA параметъра.

    Може да се наложи да направиш няколко итерации докато достигнеш до точния %.

    Като вдигаш въпросния %, FRA ще намалява и обратното.

    Целта е да вкараш FRA в интервала 0,95 - 1,05. Идеалната стойност е 1.
    Това нее много правилно да се прави с цел цялостна корекции на параметри. Тази корекция е направена за да се компенсира разликата в отделните инжектори (в случай на неравномерно износване или неКлаибриране в завода). Всички останали интервенции се правят по графиката или таблица (таблицата е за предпочитане ако се гони максимална точност). А когато в тези единични корекции се променят ,то софта добавя тези Проценити в абсолютно целия диапазон на настройка, което е доста неподходящо.

    Тва Диф. налягане е огромно направо, добре е да се свали на около 1300 и да се дупнат инжекторите с 0.2-0.3 десети от мм за дасе компенсира намаленото налягане и да се докарат добри времена.

    Каква е газовата рейка (инжекторите), понеже освен от бенда смес колата може даима вобрации на празен ход и от неподходяща (бавна) рейка , която не отработва правилно времена под някакъв лимит
    EX-AlfaRomeoSuper155 2.5 V6 + Remap by O.E.Motorsport and LPG Injection
    EX Mazda 6 2004 +Lpg ----EX SAAB 9-3ss 2.8V6-AERO 250hp MY2006 - With LPG+obd
    NOWAudi a6 c6 Allroad 3.2 FSI + LPG

  12. #342
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by don_pepone View Post
    Това нее много правилно да се прави с цел цялостна корекции на параметри. Тази корекция е направена за да се компенсира разликата в отделните инжектори (в случай на неравномерно износване или неКлаибриране в завода). Всички останали интервенции се правят по графиката или таблица (таблицата е за предпочитане ако се гони максимална точност). А когато в тези единични корекции се променят ,то софта добавя тези Проценити в абсолютно целия диапазон на настройка, което е доста неподходящо.

    Тва Диф. налягане е огромно направо, добре е да се свали на около 1300 и да се дупнат инжекторите с 0.2-0.3 десети от мм за дасе компенсира намаленото налягане и да се докарат добри времена.

    Каква е газовата рейка (инжекторите), понеже освен от бенда смес колата може даима вобрации на празен ход и от неподходяща (бавна) рейка , която не отработва правилно времена под някакъв лимит
    Напълно прав си, че е много по-добре да се пипат отделни участъци от картата, вместо да се правят глобални корекции, но нека колегата да започне от по-простото.

    А и първо трябваше грубо и лесно да обогатим сместа за да потвърдим тезата за кривите адаптивни параметри.

    За диференциалното налягане и на мен ми се види голямо. Същевременно времената не са му критично малки.

    Ако си спомняш и при мен дюзите бяха 2,4 и с диференциално налягане около 1100 mbar времената идваха към граничните (2 - 3 ms).

    Та как при колегата има такива големи времена с толкова голямо диференциално налягане и толкова големи дюзи (и сместа пак е бедна), не ми е много ясно.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  13. #343
    GRID Autosport Friday's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    София
    Posts
    625

    Default

    Рейката е ig1 2ohm(черна със сиво) ще я погледна отново, дюзите са на 2.4мм в момента.
    Преди две години като смених рейката и изпарителя (Shark 1500) ,тогава дюзите бяха на 2мм и от сервиза вдигаха налягането поне на два пъти, защото не вървеше колата във средни и високи, но беше добре на ниските и празен ход. Накрая нищо не направиха. После ходих във Фобос на Горубляне, там разпробиха дюзите на 2.4мм, като налягането въобще не го пипнаха, а само настройка направиха. Последно като смених умряла лабда сонда, пробити кабели и стари свещи и се получи това тресене на празен ход.
    Focus mk3 nafta
    Alfa Romeo 156 Sport Wagon 2.0TS|LPG

  14. #344

    Default

    И аз съм с ig1, 2.4mm (може и 2.5, не съм сигурен, че дупчих няколко пъти, но май 2.4) и налягане 1.0-1.1

  15. #345
    GRID Autosport Friday's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    София
    Posts
    625

    Default

    Ако охлабя винта на изпарителя, после задължително трябва да му пусна автоматична настройка нали така.
    А това налягане, как във фобос не обърнаха внимание!
    Мисля на първо време на вдигна малко времената в таблицата на 500,100,1500 об, с 4%, но ако налягането е притеснително, направо да пробвам с нова настройка.
    Focus mk3 nafta
    Alfa Romeo 156 Sport Wagon 2.0TS|LPG

Page 23 of 28 FirstFirst ... 132122232425 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •