Page 21 of 28 FirstFirst ... 111920212223 ... LastLast
Results 301 to 315 of 407

Thread: Прецизна Настройка на ГИ ?

  1. #301

    Default

    Аа че съм тъп

    Аз мислех че софтуерно се променя налягането, а то имало прост винт

    Иначе аз имам два комплекта дюзички, ще пробвам едните на 2.5 как ще работят и евентуално ще намаля малко налягането.

  2. #302
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Крайната ти цел е най-малките газови времена да са леко над минималните времена на дюзите. Същевременно не е добре диференциалното да пада под 1 bar.

    Ако увеличаваш размера на дюзите, компютърът ще смъква газовите времена (при едно и също диференциално налягане).

    Прекалено презастраховане при малките времена пък означава, че може да има недохравнане при големите.

    Затова казвам да не бързаш с разпробиването.
    Last edited by ecotronic; 13-07-2018 at 20:49.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  3. #303
    Болен алфист Scrapera's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    София
    Posts
    1,268
    Blog Entries
    3

    Default

    Никой не може да каже категорично, на колко трябва да са разпробити. Това се установява опитно, на малка стъпка.
    От 2.0 на 2.5мм не е добра идея.
    Моята кола е в момента с дюзи 3.5мм, след десетки опити.
    1996 164 Super TS LPG | 1997 164 Super TS

  4. #304

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Крайната ти цел е най-малките газови времена да са леко над минималните времена на дюзите. Същевременно не е добре диференциалното да пада под 1 bar.

    Ако увеличаваш размера на дюзите, компютърът ще смъква газовите времена (при едно и също диференциално налягане).

    Прекалено презастраховане при малките времена пък означава, че може да има недохравнане при големите.

    Затова казвам да не бързаш с разпробиването.

    Да, схванах ги основните принципи.

    Но на 2.0мм няма как да ги оставя, коефициентите станаха много големи, FRA си стои на 1.2Х, а колата няма никаква сила около и над 4000 оборота.

    Ще се дупчи, но ще видя дали мога да намеря междинни размери бургийки, нещо 2.3, 2.4....

    Сега празния ход ми е 5-6мс на газ, така че има накъде да се дупчи.

  5. #305
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Моят ТS с дюзи 2,4 диференциално 1,1 bar и минимални времена около 2,2 ms правеше адаптация по-добра от тази на бензин.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  6. #306

    Default

    Как така 2.2мс?
    Моите бензинови времена на загряла кола, на празен ход са от 3.5 до 4.5 мс. Тоест на газ ще даже малко повече като умножим по 1.цяло и нещо.

    И каква е тази рейка дето ще се справи с 2.2мс? Дори баракудата иска от 3 нагоре.

  7. #307
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Според интерфейса на Фобос има и 2 ms времена:



    Друг е въпросът, че те може и никога да не се достигат, но е факт, че софтуерът ги смята такива за рейка apache.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  8. #308

    Default

    Значии:

    -купих си една шепа бургийки и дюзите ги разпробих на 2.2 (засега)
    -врътнах винтчето на изпарителя докато видя 1.1 диференциално на празен ход.
    -коефициентите по картата са 1.26 минималните и 1.40 максималните, както съм спазил правилния pattern, както ме е научил @ecotronic.

    И така, вече съм доволен от вървежа на газ, адаптацията стои на 1.0Х, мисля че всичко е наред. Сега следват въпросите:

    А. Има ли нещо такова като "идеална" настройка на изпарителя? В спецификациите му пише, че диапазона му е от 0.8 до 1.8 бара на изхода. Аз като съм нагласил 1.1 диференциално, това колко значи че е на изпарителя? 1.4 предполагам? Не мога да го видя никъде по софтуера.

    Б. Защо не мога да вярвам на калкулатора за дюзи в софтуера? За тази мощност и налягане ми препоръчва 2.5мм, а аз съм на 2.2мм. Значи ли, че в момента като съм на 2.2 не използвам пълната мощност на колата?

    В. Koeфициентите по картата добре ли са така или трябва да се стремя да ги сваля под някакви граници, по-близо до 1?


    И един съвет за другите начинаещи като мен:
    Като сменяте мембрани, след като сглобите изпарителя и покарате няколко дни / няколко стотин километра, притегнете му гайките, които го събират и държат сглобени трите алуминиеви отливки и мембраните и гарнитурките между тях. Защото гумата се смачква и има нужда от натягане. Моите бяха супер хлабави, с малко напън можеха и на ръка да се въртят, без тресчотка.
    Last edited by dhtj; 16-07-2018 at 22:01.

  9. #309
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    С винтчето на изпарителя си настроил диференциалното налягане, което би трябвало да се подържа постоянно, благодарение на обратната връзка по вакуумната тръбичка.

    Демек:

    P диф = P изх - P мап = const.

    При положение, че P мап се променя непрекъснато в зависимост от натоварването на мотора, е ясно, че изходното налягане също се променя динамично за да се запази горната зависимост.

    Ако искаш да спазиш предписаното за изходното налягане на изпарителя, трябва да подбереш такова диференциално налягане, че P изх да стои в предписания интервал.

    Примерно - ако P мап се променя в интервала 200 - 800 mbar а допустимото P изх e в интервала 800 - 1800 mbar,
    следва да подбереш P диф в интервала 600 - 1000 mbar.

    Не вярвай много на препоръчителния размер дюзи. Щом калибрацията минава с допустимата грешка, значи всичко е OK.

    Щом нямаш недохранване при високите натоварвания, няма смисъл да сваляш времената. По-добре е да си гарантираш добра работоспособност при минималните времена.

    За сведение - сегашното ми BRC на 1,8 мотор работи с дюзи 2 mm (rail apache) и P диф 1400 mbar. но май ще ги разпробия, защото коефициентът на запълване достига 94 % при високо натоварване и похапва бензин пък диференциалното няма накъде да го вдигам.
    Last edited by ecotronic; 17-07-2018 at 12:18.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  10. #310

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Не вярвай много на препоръчителния размер дюзи. Щом калибрацията минава с допустимата грешка, значи всичко е OK.
    Kaква калибрация? Автоматичната настройка ли? Не съм пускал никога такава
    Трябва ли?

    Иначе май ми липсват сензори и на мен.
    Виждам само диференциално налягане, другите полета са празни.

    Last edited by dhtj; 17-07-2018 at 12:57.

  11. #311
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by dhtj View Post
    Kaква калибрация? Автоматичната настройка ли? Не съм пускал никога такава
    Трябва ли?
    Да. След промяна в размера на дюзите, смяна на рейката или промяна в диференциалното налягане е редно да се направи автоматична настройка а после, ако е необходимо, да се нанесат ръчно корекции по картата.
    Иначе нищо не ти гарантира, че това, което си задал, като времена, ще се изпълнява коректно.

    Сигурно си със сензор за диференциално налягане и поради това ти липсват данни за P изх и мап.
    Last edited by ecotronic; 17-07-2018 at 13:03.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  12. #312

    Default

    Пуснах я автоматичната.
    Минава много бързо и лесно. Чак и нямам доверие.

    Какво представлява всичко -
    Първо трябва да е загряла колата и да са спрени всички консуматори.
    После сравнява нещо на газ и на бензин на празен ход.
    След това ми казва да подам няколко пъти рязко газ.
    После трябва да задържа на 3000 оборота за няколко секунди.
    И това е всичко, готово за под минута...

    И чертае някакви грозни карти, точно обратното, на това, което вярвам че е правилно. Големи коефициенти от 0 до 2500 оборота. После в средните обороти ниски коефициенти, а във високите обороти пак големи коефициенти... Защо така?

  13. #313
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Постни една картинка на картата. Карай засега така и следи адаптивните параметри на бензиновия компютър.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  14. #314

    Default

    Kaртата не съм я снимал още, но едно прояснение като че ли ми дойде: Калкулаторите за дюзи мисля че се интересуват от налягането при рейката/изхода на изпарителя, а не от диференциалното, както въвеждах аз...

  15. #315
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Дебитът на даден флуид (в случая - газ) през даден отвор зависи основно от разликата в налягането преди и след отвора (пад на налягане или диференциално налягане).

    Количеството на преминалия през отвора флуид зависи от произведението на дебита и времето за което отворът е отворен.

    Накратко - компютърът се интересува само от диференциалното налягане.

    Основно съществуват 2 начина за да го научи.

    Вариант 1:

    Със сензор на налягане на изхода на изпарителя, което е същото, като това преди отвора (дюзата) + мап сензор, който мери налягането в колектора - демек след отвора (дюзата). Компютърът изчислява разликата между двете и получава диференциалното.

    Вариант 2:

    Със сензор за диференциално налягане, който представлява 2 манометъра (1 за налягането на изхода на изпарителя и 1 за това в колектора) в 1 корпус, като изходният сигнал е пропорционален на разликата между двете. Демек - компютърът не трябва да смята разликата, защото я получава наготово.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

Page 21 of 28 FirstFirst ... 111920212223 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •