Page 5 of 28 FirstFirst ... 3456715 ... LastLast
Results 61 to 75 of 407

Thread: Прецизна Настройка на ГИ ?

  1. #61
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Имам още един принципен въпрос:

    Кое налага корекциите с цел постигане на най-богата смес само в зоната на средните натоварвания и за диапазон на обороти средни + високи?



    Т.е - защо в зоната на високите натоварвания сместта се прави по-бедна?


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  2. #62
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by don_pepone View Post

    Пробвай така както ти казах за де не ти богате цялата карта и покарай така малко, ако е ок си джиткай, ако лу не съвсем, си смени дюзите с такива 2.0мм или 2.1 и тогава се заиграй с настройката.
    Би ли постнал една карта за атмосферка, която си натамънил в движение?

    Искам да видя горе долу, как изглежда, че някъде чета, че коефициентите трябвало да се различават само в зависимост от бензиновите времена - т.е - за дадено бензиново време, трябвало да бъдат еднакви за целия диапазон от обороти.
    Last edited by ecotronic; 15-06-2016 at 16:27.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  3. #63
    Пишман Газаджия don_pepone's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Добрич/Варна
    Age
    36
    Posts
    2,510

    Default

    Нее вярно това, всяка кола има един диапазон от времена в таблицата /картата , които са пикови и след това има спад и дори и да имаш в пик коефициент 1.5, след това може в края да падат и под 1 , много си зависи от колата.

    Ето тук от вчера една мазда 6 2.3 166 коня с дюзи рейл апаче на 2.5мм https://goo.gl/photos/tNkpgNmGPTJVLG3k8

    но колата е с прясно сложена уредба от собственика и има малко за изпипване по монтажа (МАП-а му нее добре- взел го е от 1-ви всмукател ,а не от общата част на колектора и още няколко дреболии)

    П.С чеки че сега ти разбрах въпроса, карти нямам ,само графики, понеже всички които съм настройвал са с опция по графика ,а не по таблица. Но пак това нее вярно понежя нямаше да имаш цяла таблица с квадратчета, а само един ред

    Това от графиките е осреднено по софтуерен път (така да се каже) и ако се нанесе в таблица се вижда как са "разгънати" нещата за всеки един омент от обороти и времена има коефициенти- Да в съседни квадратчета са еднакви , но си имат леки разлики погледнато в цялата колона, понеже ти при 2хил об може да си на равно , надолу или нагоре баир и се сещаш че няма как да е еднавко, както нее еднаква и графиката , понеже едвали не за нея важи същото
    Last edited by don_pepone; 15-06-2016 at 19:21.
    EX-AlfaRomeoSuper155 2.5 V6 + Remap by O.E.Motorsport and LPG Injection
    EX Mazda 6 2004 +Lpg ----EX SAAB 9-3ss 2.8V6-AERO 250hp MY2006 - With LPG+obd
    NOWAudi a6 c6 Allroad 3.2 FSI + LPG

  4. #64
    Пишман Газаджия don_pepone's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Добрич/Варна
    Age
    36
    Posts
    2,510

    Default

    Такам сега, помислих още малко над това и да ти кажа не бях сигурен над написаното от мен и в това което са ти казали ,затова слязох сега и закачих моята кола да видя какво става, понеже да си призная по таблица не съм пипал почти.
    Резултата е този https://goo.gl/photos/za53G8Ac73HPAfc77 и това е когато зададох да прехвърли всичко от картата в таблица и излиза че са ти казали нещо вярно, стига да не ме лъже софта , понеже както казах от графиката е софтуерно осреднено и не зная дали е 100% акуратно да се дава за пример в точно този казус.
    Според мен е най добре да се настрой по таблица, но тогава отнема адски много време и си трябва яко каране и гледане в живо време. Можеби идеален вариант е да се настрои по графика идеално и след това да се доизпипа Перфекто по таблица, понеже винаги има един момент в който курсура който указва времената излиза от графиката , точно защото е усреднена , а няма как в всички режими на натискане на педала в 3к об (примерно) коефициента да ни е еднакъв и точно тогава си мисля ,че тази еднаквост в редовете по хоризонтала ще се наруши макар и с малко...
    Last edited by don_pepone; 15-06-2016 at 19:54.
    EX-AlfaRomeoSuper155 2.5 V6 + Remap by O.E.Motorsport and LPG Injection
    EX Mazda 6 2004 +Lpg ----EX SAAB 9-3ss 2.8V6-AERO 250hp MY2006 - With LPG+obd
    NOWAudi a6 c6 Allroad 3.2 FSI + LPG

  5. #65
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Е дай картата от това, което си настройвал по графика

    Досега съм останал с впечатлението, че най-високите коефициенти са при около 4К оборота и 4,5 ms бензиново време. Като се имат и крайните стойности от картата (четирите ъгъла), не е трудно да се направи така, че плавно да преминават от най-ниските към най-високите.

    Така направих сега картата, като увеличих с 5 % всички коефициенти и си върнах корекцията на инжекторите на 0. В събота-неделя мисля да събера логове при каране на газ на бензиновите времена, корекцииите им, интегратора на ламбдата, краткия трим и оборотите. После по тези данни ще си донастроя газовата карта и пак ще тествам.

    Това, което съм постигнал до момента е задоволително. В смисъл, че вече бензиновия компютър не реве заради това, че адаптивните параметри излизат извън граници, но съм убеден, че има още, какво да се пипне по картата, така че нещата да станат още по-добре
    Last edited by ecotronic; 15-06-2016 at 20:21.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  6. #66
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by don_pepone View Post
    Такам сега, помислих още малко над това и да ти кажа не бях сигурен над написаното от мен и в това което са ти казали ,затова слязох сега и закачих моята кола да видя какво става, понеже да си призная по таблица не съм пипал почти.
    Резултата е този https://goo.gl/photos/za53G8Ac73HPAfc77 и това е когато зададох да прехвърли всичко от картата в таблица и излиза че са ти казали нещо вярно, стига да не ме лъже софта , понеже както казах от графиката е софтуерно осреднено и не зная дали е 100% акуратно да се дава за пример в точно този казус.
    Според мен е най добре да се настрой по таблица, но тогава отнема адски много време и си трябва яко каране и гледане в живо време. Можеби идеален вариант е да се настрои по графика идеално и след това да се доизпипа Перфекто по таблица, понеже винаги има един момент в който курсура който указва времената излиза от графиката , точно защото е усреднена , а няма как в всички режими на натискане на педала в 3к об (примерно) коефициента да ни е еднакъв и точно тогава си мисля ,че тази еднаквост в редовете по хоризонтала ще се наруши макар и с малко...
    Ето това ми трябваше. Тук най-високите коефициенти са при 10 ms но това сигурно е заради различния мотор.

    И все пак - явно софтуерът нещо осреднява и ги прави еднакви за всички обороти, което едва ли е най-коректно. Иначе, както каза ти - от какъв зор се дават 12 отделни колони за обороти.

    Може и погрешно разсъждение да правя, но все си мисля, че най-високите коефициенти следва да за при оборотите при които моторът има максимален въртящ момент (и не знам при какви бензинови времена), тъй като това му е оптималния режим.
    Last edited by ecotronic; 15-06-2016 at 20:39.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  7. #67
    Пишман Газаджия don_pepone's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Добрич/Варна
    Age
    36
    Posts
    2,510

    Default

    Нее баш така.. Най голям коефициент има в средния диапазон на товар (времена), в който се кара най много при нормално каране и най-вече при поддържане на скорост извънградско примерно и това не касае толкова въртящия момент и оборотите, колкото натоварването на мотора. При достигнат максимален торк , мотора се разтоварва и там пада консумацията/времената, затова и във високите обороти падат коефициентите , понеже мотора е олекнал вече. Голям коефициент има докато мотора папка за да се развърти, после е лесно
    EX-AlfaRomeoSuper155 2.5 V6 + Remap by O.E.Motorsport and LPG Injection
    EX Mazda 6 2004 +Lpg ----EX SAAB 9-3ss 2.8V6-AERO 250hp MY2006 - With LPG+obd
    NOWAudi a6 c6 Allroad 3.2 FSI + LPG

  8. #68
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Днес събрах логове при градско и извънградско каране за всякакви режими на мотора, като фокусирах вниманието си върху следните параметри:

    - ламбда интегратора
    - инжекторните времена
    - корекциите на инжекторните времена
    - краткия трим
    - обороти

    След това анализирах данните и за десетина основни режима (инжекторно време и обороти) пресметнах процентните корекции, които следваше да се направят в коефициентите от газовата карта (грубо 2% нагоре).
    Така преработих картата, като линеаризирах останалите и стойности.

    В крайна сметка тя придоби следния вид:





    След това покарах 20 км градско и резултатът беше:

    TRA = 12 ms
    FRA = 1,01

    Такива стойности на бензин няма

    Естествено ще покарам доста повече и след това пак ще гледам.

    На този етап мисля, че няма, какво повече да се пипа.

    Обобщение:

    За да влязат в норми стойностите на адаптивните параметри бе извършено следното:

    1 - Смяна на филтъра на изпарителя
    2 - Сваляне на диференциалното налягане от над 1400 на 1100 mbar.
    3 - Автоматична настройка на газовия компютър (на празен ход и на 3К оборота)
    4 - След извършени реални тестове, допълнително увеличаване на коефициентите в картата средно със 7% и линеаризирането на стойностите с цел постигане на минимални неравномерности.

    Най-сърдечни благодарности на колегите don_pepone и BO за всички насоки, съвети и разяснения, които ми дадоха.

    Last edited by ecotronic; 18-06-2016 at 17:59.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  9. #69

    Default

    И на мен. Като гледам си посочил две точки на които аз ти наблегнах многократно вниманието, дори и по телефона. Нали или ще отречеш?

  10. #70
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by Alex_26 View Post
    И на мен. Като гледам си посочил две точки на които аз ти наблегнах многократно вниманието, дори и по телефона. Нали или ще отречеш?
    И на теб, и на теб.

    Държа обаче да ти обърна внимание върху следното:

    С колегата BO се наложи да проведем доста дълго и подробно обсъждане на редица детайли от цялата постановка, които се оказаха доста ценни за мен.

    А се наложи да изясняваме всичко това на ЛС именно заради твоето поведение във форума.

    Накратко - аз съм ОК с това, но много други колеги няма да са, "благодарение" на теб.

    Сега можеш да поискаш тяхната благодарност за това.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  11. #71

    Default

    Пет пари не давам, но аз ти казах две неща:
    филтър на изпарителя (ти въобще не го беше сменял) и да следиш ламбда сонда интеграторите. За Фобос не съм ти давал насоки, защото не я познавам

  12. #72
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by Alex_26 View Post
    Пет пари не давам, но аз ти казах две неща:
    филтър на изпарителя (ти въобще не го беше сменял) и да следиш ламбда сонда интеграторите. За Фобос не съм ти давал насоки, защото не я познавам
    Ако не ми беше казал за филтъра, нямаше да се сетя да го сменя.
    За лабмда интегратора, ВО ми даде много по-точна информация.

    Айде не цапай повече темата.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  13. #73

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Ако не ми беше казал за филтъра, нямаше да се сетя да го сменя.
    За лабмда интегратора, ВО ми даде много по-точна информация.

    Айде не цапай повече темата.
    Не, ти го смени чак след седмица. А за интегратора, ми то няма нужда от инфо, а просто само него да го следиш. Браво на ВО, пак беше след мен на ЛС

  14. #74
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    След още 200 км извънградско, градско и цариградско, ситуацията е:

    FRA = 1,00
    TRA = -7 ms


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  15. #75
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    След още 1200 км. пробег:

    TRA = 21 ms
    FRA = 1,003

    Няма никакви грешки.

    Който твърди, че няма как ГИ да не разстройва ECU-то......да си яде ушите
    Last edited by ecotronic; 01-07-2016 at 17:45.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

Page 5 of 28 FirstFirst ... 3456715 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •