Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 45

Thread: Смяна на моторно масло по моточасове.

  1. #16

    Default

    Quote Originally Posted by dansguardian View Post
    Човече, и във Финландско ли са яки задръствания?
    Не,няма...и не съм чул да има.

    Повдигнах въпроса,не защото не знам кога да си сменя маслото ,а за да видим кой ,какво мисли по въпроса,понеже не е дискутирано на тази тема.

    Може би има логика от следенето на часовете,примерно при мен както е,защото зимата(при средна-25*С) колата ми джаска на място доста, това са минимум 4 месеца....аз затова на 8к маслото го махам....даже оня ден беше на 7500(занулил съм на майтап,да видим за колко часа ще навъртя 8к)
    Last edited by undy; 31-05-2016 at 19:53.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  2. #17
    Запален алфист
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    София Слатина
    Posts
    296

    Default

    Съдейки по бившата ми Дачия(служебна),5w30за 20хил.,лампата за смяна на маслото ми светкаше между 13-15хил.Колата се караше само в София и всяка сутрин имаше близо час работа на място
    Lancia Lybra 2,4jtd 10V 103kw++

  3. #18
    Болен алфист
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    СОФИЯ, МЛАДОСТ 3
    Age
    51
    Posts
    1,531

    Default

    Ами нека кажем че на първо място е важно какво е маслото и при какви условия се експлоатира. В това число визирам не само работата на място ами и температурата, качеството на горивото, техническото състояние на двигателя а и динамиката на каране. Да не забравяме че компютъра на Алфата следи за интервал на смяна 20 000 км но пък и също си писка за 24 месеца
    А и не бива да забравяме че вече се предлагат и масла с удължен експлоатационен живот
    Alfa Romeo 155 2,5 TD 12.1994 recicled
    Alfa Romeo 156 2,4 JTD SW 04.2003 EX
    Peugeot 508 RXH 02.2013

  4. #19

    Default

    Quote Originally Posted by viktorsterev View Post
    Съдейки по бившата ми Дачия(служебна),5w30за 20хил.,лампата за смяна на маслото ми светкаше между 13-15хил.Колата се караше само в София и всяка сутрин имаше близо час работа на място
    Искаш да кажеш,че компа е смятал часове,а не е следил пробег,така ли?
    Last edited by undy; 01-06-2016 at 08:46.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  5. #20
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Quote Originally Posted by undy View Post
    Искаш да кажеш,че компа е смятал часове,а не е следил пробег,така ли?
    Да. Съвременните (от над 10 години) не смятат смяната на маслото само по километри. Включват и мото часове, изразходвано гориво, скорост и т.н. Много променливи влизат във формулата, която да покаже кога да смениш маслото.
    И аз лично не съм съгласен за извънградското, че износва повече маслото. Реално двигателя когато работи в по-високи обороти и натоварване, работи в оптимален режим. Ниския товар за един двигател е по-зле. Замърсява много повече маслото, оксидира го в пъти повече и т.н.
    За пример.
    В момента Опела ми смята, че за градско каране, каквото правя аз основно, то трябва да сменям масло на 9к км. Ако карам колата извънградско основно, то сервизния интервал се запазва максимално близко до заводско препоръчимия - 30к. И това си е огромна разлика - 30к на извънградско срещу 9к на градско. Това спрямо сметките на инженерите.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  6. #21

    Default

    Quote Originally Posted by BO View Post
    Да. Съвременните (от над 10 години) не смятат смяната на маслото само по километри. Включват и мото часове, изразходвано гориво, скорост и т.н. Много променливи влизат във формулата, която да покаже кога да смениш маслото.
    И аз лично не съм съгласен за извънградското, че износва повече маслото. Реално двигателя когато работи в по-високи обороти и натоварване, работи в оптимален режим. Ниския товар за един двигател е по-зле. Замърсява много повече маслото, оксидира го в пъти повече и т.н.
    За пример.
    В момента Опела ми смята, че за градско каране, каквото правя аз основно, то трябва да сменям масло на 9к км. Ако карам колата извънградско основно, то сервизния интервал се запазва максимално близко до заводско препоръчимия - 30к. И това си е огромна разлика - 30к на извънградско срещу 9к на градско. Това спрямо сметките на инженерите.
    За дизела оптималните обороти са 2000 - 2500, за бензина се кара обикновено около 3000 - 3500 (макар аз да карам на по-ниски на газ). Това не са високи обороти, които да унищожават маслото. Затова не смятам, че високите обороти са оптимален режим на двигателя. Колкото са по-високи, толкова натоварването на двигателя е по-голямо, а от там и маслото по-бързо се износва и хаби. А и при равномерно извънградско маслото се охлажда по-добре.
    Колкото до градското каране - то е най-тежко, спор няма.
    А и не забравяйте наличието на турбо - то тотално си иска по-честа смяна

    ---------- Post added at 10:06 ---------- Previous post was at 10:05 ----------

    А колите на газ .... те са като кола с турбо

  7. #22

    Default

    Quote Originally Posted by BO View Post
    Да. Съвременните (от над 10 години) не смятат смяната на маслото само по километри. Включват и мото часове, изразходвано гориво, скорост и т.н. Много променливи влизат във формулата, която да покаже кога да смениш маслото.
    И аз лично не съм съгласен за извънградското, че износва повече маслото. Реално двигателя когато работи в по-високи обороти и натоварване, работи в оптимален режим. Ниския товар за един двигател е по-зле. Замърсява много повече маслото, оксидира го в пъти повече и т.н.
    За пример.
    В момента Опела ми смята, че за градско каране, каквото правя аз основно, то трябва да сменям масло на 9к км. Ако карам колата извънградско основно, то сервизния интервал се запазва максимално близко до заводско препоръчимия - 30к. И това си е огромна разлика - 30к на извънградско срещу 9к на градско. Това спрямо сметките на инженерите.
    Ахаа...има значи логика ..подозирах го,мерси....значи вече,колегите да не споменават само кранове, багери,комбайни и друг вид селскостопанска техника.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  8. #23
    Болен алфист
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    СОФИЯ, МЛАДОСТ 3
    Age
    51
    Posts
    1,531

    Default

    Quote Originally Posted by undy View Post
    Ахаа...има значи логика ..подозирах го,мерси....значи вече,колегите да не споменават само кранове, багери,комбайни и друг вид селскостопанска техника.
    И като взема да добавя че един моточас не е равен на един астрономически а общо взето се определя от времето и режима на натоварване на машина която не извършва транспорт
    Alfa Romeo 155 2,5 TD 12.1994 recicled
    Alfa Romeo 156 2,4 JTD SW 04.2003 EX
    Peugeot 508 RXH 02.2013

  9. #24

    Default

    Quote Originally Posted by undy View Post
    Ахаа...има значи логика ..подозирах го,мерси....значи вече,колегите да не споменават само кранове, багери,комбайни и друг вид селскостопанска техника.
    А сега остава да си купиш и това:

    http://olx.bg/ad/motochasovnik-oboro...tml#1ac7cb4628

    и на всеки 10000 часа да сменяш маслото. И вероятно двигателя на колата ти ще изкара 2 млн. км.
    Former Alfa owner.

  10. #25

    Default

    Quote Originally Posted by dansguardian View Post
    А сега остава да си купиш и това:

    http://olx.bg/ad/motochasovnik-oboro...tml#1ac7cb4628

    и на всеки 10000 часа да сменяш маслото. И вероятно двигателя на колата ти ще изкара 2 млн. км.
    Не знам какво целиш с плоското си изказвене,но освен ,че показваш максимума на мозъчния си потенциал...друго не правиш.

    Абе що сте толкова нападателни и агресивни,не мога да разбера.

    Ок...дай да си говорим за горни носачи и тва е....любимата тема на всеки "алфист".
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  11. #26

    Default

    Quote Originally Posted by undy View Post
    Не знам какво целиш с плоското си изказвене,но освен ,че показваш максимума на мозъчния си потенциал...друго не правиш.

    Абе що сте толкова нападателни и агресивни,не мога да разбера.

    Ок...дай да си говорим за горни носачи и тва е....любимата тема на всеки "алфист".
    Той е прав. Моточасовете са за машини под натоварване, които не правят километри преход, например булдозер, трактор.
    Тук се вкарахте в едно безсмислено приключение според мен

  12. #27

    Default

    Quote Originally Posted by undy View Post
    Не знам какво целиш с плоското си изказвене,но освен ,че показваш максимума на мозъчния си потенциал...друго не правиш.

    Абе що сте толкова нападателни и агресивни,не мога да разбера.

    Ок...дай да си говорим за горни носачи и тва е....любимата тема на всеки "алфист".
    Проявявам загриженост колата ти да е в кондиция и изрядна. Виждаш ли колко съм загрижен? Чак линк към моточасовник ти изпратих, но не го оцени. Идва ми да пусна една сълза в пристъп на крайно отчаяние, породено от неразбирането на околните. .
    Former Alfa owner.

  13. #28

    Default

    Аз не споря и не се опитвам да докажа нещо.
    Пуснах темата за да разбера какво мислят колегите от нашия форум по въпроса.
    Аз си сменям маслото на изминати километри от 18 години.
    Оказва се ,че има неща които са интересни около този въпрос.

    Колко по-просто трябва да го напиша?
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  14. #29

    Default

    Моточасовете е абсурд да се вземат предвид при смяната на маслото. Я помислете малко, карам си със 100 км/ч в продължение на 1 астрономически час. Двигателят е работил 1 моточас. Карам с 200 км/ч в продължение на един астрономически час и отново двигателят е работил 1 моточас. Да, ама не, както казваше Петко Бочаров, лека му пръст. В единия случай карам на 4-та при едни обороти, в другия случай карам на 5-та при други обороти. Или и в двата случая карам на 5-та, за да е още по-голяма разликата в оборотите. Така, че за автомобил не може да се сметнат моточасовете, просто няма как.
    Last edited by dansguardian; 01-06-2016 at 14:59.
    Former Alfa owner.

  15. #30
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Само моточасовете наистина е абсурдно да се вземат впредвид.
    Но както каза BO по-горе, в по новите автомобили, те влизат в сметките с определянето на момента на смяната, наред с много други фактори, като брой студени стартове и при каква температура и още една камара неща за които само можем да гадаем.

    При положение, че не караме автомобили при които при спукана гума се чува гласово съобщение "моля, бъдете така добър да организирате подмяната на задна дясна гума (относно местоположението и - погледнете ръководството за експлоатация на Вашия автомобил)".............
    смяната на маслото си я правим на базата на изминати километри, като си оставяме и някакъв запас.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •