Results 1 to 8 of 8

Thread: Помощ и съвети по поддръжка + предложение за оферта за моята Алфа 156

  1. #1

    Thumbs up Помощ и съвети по поддръжка + предложение за оферта за моята Алфа 156

    Здравейте колеги,

    Първо ми се ще да Ви помоля да не ме укорявате, щото си знам, че съм си за бой, особено имайки предвид какви маниаци на тема Алфа има из форума. ВИНОВАТ, признавам и не ми се карайте много!

    Темата ще е дългичка, та...ще опитам да синтезирам всичко ясно и подредено.

    Колата е Алфа 156 facelift 2003-та година, 1.9 JTD. Купих я преди около 3 години и съм супер доволен, като се има предвид, че преди карах едно Ренде Коуч, та...бях вдигнал ръце от него.

    Не съм от тоя тип експлоататори и луди шофьори, като карам изключително малко. За 3 години съм минал малко над 15 000 км., като главно последната година ми е повечкото каране. Не я пъна, не я "режа".

    Имам няколко проблема, които все отлагах във времето и които след като ударих онзи ден една печалба от покер реших да ги оправя наведнъж и за които ще Ви искам и мнението и ако някой може да ми направи конкретна оферта ще е супер.

    Та, да започнем изброяването:

    1. Колата след 15К км. ще й правя обслужването - знам, не ми се карайте, малко е множко! Майсторчето, дето само на него се доверявах все зает и все от типа "Дай другата седмица, дай утре"...и то...км., след км. и...така 15К станаха. Тънкият момент тук е, че предният майстор ми сложи 10w-40 масло Agip/Eni, а аз долкото знам е препоръчително да е 5w-40. Колата не гори масло, като за тия 15К км. веднъж съм долял към литър. Проблем ли ще е да мина от 10-ка на 5-ца? По принцип съм хвърлил око на Total QUARTZ INEO MC3 5W-40.

    2. Филтрите ще оставя новия майстор да ми ги докара, щото ми е ясна картинката, че си печели от отстъпката като пазари. Не се съгласих само да ми вкара Селения за маслото. Не ме питайте - не го искам тва масло в колата си. Та, така и така ще ми прави обслужването и няма да може да си дръпне разликата от отстъпката за маслото, поне да му остане за другото.

    3. Знам, че имаше тук човек, който се занимаваше със стелки. По едно време бях мярнал някъде много готини, уж оригинални, ама сега ровейки форума нещо не откривам.

    4. Някой във форума предлага ли или поне може ли да препоръча хубав ръчен инструмент? Преди време купих един от Практикер, обаче се оказа пълна скръб и в момента се намира на пловдивското сметище.

    5. Снощи, ровейки се из форума, четейки проблемите, които сте имали преди констатирах 2 вероятни отказа на колицата ми.

    - този е как да го нарека... абе дето по-трябва да си зария главата с пепел...хаха, ама...квото такова... Още като я купих колата и така 3 години си ми свети 20 сек. в началото като стартирам колата лампата за подгряване на свещите. Още тогава си питах майстора проблем ли е...вика ми, че нищо й няма. И аз си карам... Разрових се тук и разбрах, че вероятно имам изгоряла свещ или проблем с някой кабел. Разбрах как да си ги проверя с мултицет, но това ще го направя другата седмица.

    - имам проблем с дебитомера, като явно е само за почистване, тъй като като покарам към 3-4 мин. колата се "отпушва". Пак четейки форума го открих това - разкачих му буксата при студен двигател и при натискане на газта, мотора си хвърчи перфкетно, като закача буксата обратно е няква лудница...натискаш го тоя педал докрай и то...мудна работа, едва-едва качва тия обороти. Това е така докато покарам 3-4 мин. и всичко се оправя.
    Ровейки се из форума така и не ми стана ясно какъв спрей мога да ползвам. Да, видях, че трябва да е разтворител, да е аерозол, да не се бърка с четки, клечи или парцалчета и т.н., но намерих само 1 конкретен пример за спрей - LOCTITE SF 7039 . Този наистина ли върши работа или можете да предложите някой друг? Искам първо да пробвам да го почистя, преди да си купя нов дебитомер. Малко ме е шубе да взема някой за 100 лв., като се има предвид, че Bosch-овите са си доста сериозна цена. Не ми се ще да попадна на някой китайски боклук.


    Та, обобщено от всичко това - ще се пазари доста и ми се ще, ако може някой тук да ми направи оферта и пакетна цена на следните неща:

    - масло Total QUARTZ INEO MC3 5W-40 (ако мислите, че си заслужава)
    - стелки за 156 facelift
    - ръчен инструмент + кръстачка
    - свещи (вероятно 1 предполагам, но докато не проверя не знам)
    - спей за почистване + евентуално нов дебитомер

    Благодаря предварително за коментарите и пак Ви моля...знам, че съм за бой, ама по-лекичко.

    Едит: Между другото, докато се рових днес за дебитомери попаднах на този: JOHNS. В описанието пише, че е съвместим с моя, който е Bosch 0 281 002 309 . Някой има ли опит с тая фирма. Уж е немска?
    Last edited by Reason; 15-07-2016 at 19:29. Reason: допълнително инфо за дебитомера

  2. #2
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    74

    Default

    Аз ползвах тази немска фирма, но през другият им сайт ( autodoc.bg ), цените са по-ниски с малък процент.
    Взех си оттам дискове и накладки и един радиатор, изглеждат добре нещата поне за мен ( радиатора е ОК, дисковете не са монтирани още ). Оттам свещите са на цена колкото горе-долу АХМ ауто ( поне по сравнение е по-евтин от autopower примерно ).

    Иначе тази фирма според мен е "агрегатор" на оферти/складове в голямата си част и не държат всичко на склад. Имат вероятно и налични неща, но това не трябва да пречи на избора. Би трябвало все от немско да са нещата, колко са оригинални вече - не знам.
    156 Sportwagon 1.9JTD

  3. #3

    Default

    Loctite е перфектен, но е скъп
    С 10W40 при студено време трябва да не даваш газ веднага. Аз слагам Мотул
    Ако ти харчи масло най-вероятно е турбината

  4. #4
    Болен алфист Ivanov_'s Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    София/Берковица
    Age
    33
    Posts
    1,058

    Default

    Не си взимай дебитомер различен от Bosch

  5. #5

    Default

    Пазарих и аз от autodoc и вчера частите ми пристигнаха. Взех си десен фар, че стария още като я купих беше пукнат, свещи, дебитомер и да докарам безплатна доставката си взех и чистачки. Маслото си взех това, което бях написал Total QUARTZ INEO MC3 5W-40. След подмяната му забелязах, че сякаш тракането при работа на двигателя понамаля с една идея, което радва.
    На autodoc-а не ми хареса това, че след като съм си поръчал едни части, те ми пращат на други фирми - това стана с дебитомера и свещите. Бях поръчал NGK, те ми пращат febi, а дебитомера на JOHNS, те ми пращат на няква фирма Stark Professional Line. Интересното е, че дебитомера на тая фирма е по-скъп с около 40 лв., но пък ми го продават на цената на по-евтиния...Много странна политика, освен ако всичко не е мейд ин Чайна и е с реална цена някакви стотинки. Това са ми засега притесненията. Вчера си го монтирах, обаче и колата е като нова, просто хвърчи. Пушаци отзад никакви, все едно е оригинал. Ще споделя във форума докога ще ме изкара тоя дебитомер и дали ще има някаква разлика в разхода на гориво. И при двата случая - и ако е читав и ако не е, ще е добра информация за хората.

    Толкова от мен засега. Благодаря на писалите за съвет.

  6. #6
    Болен алфист Ivanov_'s Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    София/Берковица
    Age
    33
    Posts
    1,058

    Default

    А уведомиха ли те по телефон, че ще ти пращат други части? Защото ако не са.... доста аматьорско

  7. #7

    Default

    Нито телефонно обаждане, нито e-mail получих, че ми сменят частите. Интересно е, че на 3-тия ден от поръчката получих писмо, което ме уведомява, че имам 5% отстъпка при бъдещо пазаруване и самата ми поръчка е приложена като pdf документ. Нещо, което ми се видя доста излишно след като вече веднъж ми я бяха пратили още в деня на пазаруването. Така и не го отворих тоя файл. Чак сега го отворих и там чета вече променената поръчка. в самото писмо грам нищо не се споменава, че така и така... Само ми благодарят за пазаруването и ми дават код за 5% отстъпка при бъдещо пазаруване.


    Иначе...покарах тия дни и колата се държи много добре - няма излишни пушаци отзад, разхода на гориво е ок, но за да съм напълно точен трябва да направим замерването като хората на пълен резервоар. Да видим и колко време ще изкара дебитомера, но засега да чукна на дърво е супер.

  8. #8

    Default

    Понеже влезнах, за да пиша за друг мой проблем и си мернах разните писаници и понеже гледам, че съм обещал да пиша за дебитомера. Още си карам с него - 4 години не ми е дал никакъв проблем, а и не съм видял разлика в разхода. Куче марка, ама явно работи добре.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •