Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24

Thread: Проблем с наводняване и прекъсване

  1. #1
    Запален алфист
    Join Date
    May 2009
    Location
    Пловдив
    Posts
    116

    Default Проблем с наводняване и прекъсване

    Здравейте колеги. Стана сакатлък и се обръщам към вас за помощ отново. Днес имаше голяма буря в пловдив и доста големи локви. Едната от тях не я прецених колко дълбока е и минах с около 60 км/ч през нея и от там се почнаха проблемите. Докато минавах съответно намалих обаче се усети едно като силно препукване (не съм сигурен дали ударих нещо отдоло в локвата или беше от двигателя). След което колата леко загуби мощност и почна да държи по ниски обороти на бензин и да се мъчи да гасне на газ. Викам си то нормално намокрило се е нещо не е като да е за сефте. Продължих си да карам като в същото време се оглеждах за пушек отзад (страх ме хвана от воден удар) и за някви разлики в температурите на маслото и антифриза, но нямаше такива. Стигнах си до дестинацията и я оставих за около час. Качвам се аз след това и потеглям и след 200 метра почна да прекъсва много, направо си губеше цилиндри на моменти. Минах веднага на бензин от страх да не спукам гофрето ако гръмне на газ. Имаше страшно задръстване в града и се наложи да мина през още няколко наводнения при което започна да прекъсва още по жестоко. По някое време спрях да видя какво се случва с идеята, че съм изгърмял я бубина я комутатор я кабелите са пълни с вода. Отворих капака махнах окрасителния капак на свещите а те сухи като барут. Сменях буксите на комутаторите и бобините, изключвах ги едно по едно да видя дали има разлика в работата на двигателя и ми направи впечатление че едната бобина не бачка въобще. Даже не иска да запали само на нея. Викам си, добре от нея е. Изключих я и я включих пак за пробата и взе че запали. Бях учуден и си върнах всичко на място. Паля и работи като часовник. Тръгвам и след 200 метра пак яко прекъсване ама още по зле... Ядосах се дадох и ряз като се махна задръстването и постепенно се оправи. Минах си на газ и няма дерт. Обаче на газ гаснеше а на бензин ниски обороти. Странното е че каточели се чуваше страно тракане при работата на двигателя. Някой някаква представа има ли какво може да се е случило или просто се е била намокрила и утре ще е наред.

    П.П. На диагностиката преди месец която пусках показваше много странно изместване на ъгъла на запалване, тоест постоянно варираше през няма и секунда с от 5 градуса до 20 градуса при работа на място и сравнително по спокойна смяна при каране равномерно на скорост. Идеята ми е дали тоя датчик на коляновия вал не прави парчета и от водата да се е доскапал?
    Alfa 155 1.7 TS 8V, Punto 1.9 DS, Alfa 159 Sportwagon 1.9 JTDm 16v

  2. #2
    Запален алфист
    Join Date
    May 2009
    Location
    Пловдив
    Posts
    116

    Default

    Ами и аз честно да ти кажа се надявам да не се оправи като изсъхне понеже тя си прекъсваше и преди особено като загрее на газ трябваше да тръгвам от 2000 оборота понеже прекъсваше за момент яко в ниските обороти и гърмеше и така и не откривах проблема. А в случея е възможно просто онзи проблем да се е усилил драстично от водата и да ми помогне да я оправя защото карането е някакъв ужас така, а и аз обичам да си е наред двигателя а не да съм в категорията "хора с дърти кошници които закъсват по кръстовищата".
    Alfa 155 1.7 TS 8V, Punto 1.9 DS, Alfa 159 Sportwagon 1.9 JTDm 16v

  3. #3
    Зарибен алфист
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Търново/Свищов
    Posts
    1,167

    Default

    Моята малко прекъсва при влажни условия, имам едни съмнения за датчика на коляновия вал - щото е ниско, лесно е да се намокри, но не знам дали може водата да му пречи на работата. Предполагам, че да, ако му е нарушен корпуса нещо

  4. #4
    Запален алфист
    Join Date
    May 2009
    Location
    Пловдив
    Posts
    116

    Default

    Мойта прекъсваше също като минех през локва и аз като теб го обвиних и го смених с нов Фасет. Уж се беше оправила след това, но имам чуството че пак се базика. Нямам обаче идея как да го диагностицирам дали работи коректно. Единствената идея която ми идва е да запаля колата и да го поливам обилно с вода да видя какво ще стане.

    Така и така съм пуснал тема да ви попитам имали ли сте случей на спукан алуминиев колектор, понежв напоследак ми се чува като съскане някъде от към него и се чудя дали няма пукнатина.
    Alfa 155 1.7 TS 8V, Punto 1.9 DS, Alfa 159 Sportwagon 1.9 JTDm 16v

  5. #5
    +- mimouzunov's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    гр. София
    Age
    42
    Posts
    2,635

    Default

    Quote Originally Posted by Dimicha View Post
    Моята малко прекъсва при влажни условия, имам едни съмнения за датчика на коляновия вал - щото е ниско, лесно е да се намокри, но не знам дали може водата да му пречи на работата. Предполагам, че да, ако му е нарушен корпуса нещо
    Датчика и потопен във вода пак ще работи!

    ---------- Post added at 10:34 ---------- Previous post was at 10:30 ----------

    Quote Originally Posted by boro2006 View Post
    Мойта прекъсваше също като минех през локва и аз като теб го обвиних и го смених с нов Фасет. Уж се беше оправила след това, но имам чуството че пак се базика. Нямам обаче идея как да го диагностицирам дали работи коректно. Единствената идея която ми идва е да запаля колата и да го поливам обилно с вода да видя какво ще стане.

    Така и така съм пуснал тема да ви попитам имали ли сте случей на спукан алуминиев колектор, понежв напоследак ми се чува като съскане някъде от към него и се чудя дали няма пукнатина.
    Съскането се чува и при алуминиевия колектор (вярно че доста по-тихо от пластмасовия) от клапана/моторчето за празния ход. Иначе отдолу има 2 вакумни маркучета... Може и някое от тях да се е позакъсало, но ако е така ще има и отклонения с работата на двигателя когато същия позагрее...
    155 2.0 TTC > e46 330ci тествано...

  6. #6
    Зарибен алфист
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Търново/Свищов
    Posts
    1,167

    Default

    Quote Originally Posted by mimouzunov View Post
    Датчика и потопен във вода пак ще работи!



    ---------- Post added at 10:34 ---------- Previous post was at 10:30 ----------



    Абе така ми каза и един приятел, че тоя датчик няма как да прави проблеми и тъкмо щях да пиша на колегата по-горе да не се занимава с това с обливането, при положение, че му е нов датчика. Въпросът е, ако му е нарушен корпуса нещо, дали тогава не може да му пречи водата?

    Quote Originally Posted by mimouzunov View Post
    Съскането се чува и при алуминиевия колектор (вярно че доста по-тихо от пластмасовия) от клапана/моторчето за празния ход. Иначе отдолу има 2 вакумни маркучета... Може и някое от тях да се е позакъсало, но ако е така ще има и отклонения с работата на двигателя когато същия позагрее...
    Да, и аз мисля, че е от моторчето. Аз съм си откривал пропуск на вакуум от щеката за проверка на маслото (не ме питайте как го открих )

    Но в такъв случай аз не се сещам за друга причина за прекъсването при дъжд и влага, освен бобини/комутатори

  7. #7
    Запален алфист
    Join Date
    May 2009
    Location
    Пловдив
    Posts
    116

    Default

    Съскането може и наистина да е от моторчето обаче промяна в работата на двигателя има като загрее. Главно почва да прекъсва и да губи мощност. За загубата на мощност обаче съм почти сигурен, че се дължи на липсата на тръбата от филтъра до отпред и смуче топъл въздух като загрер от коша. Вчера на диагностиката която пуснах докато карах ми показа почти 50 градуса на датчика за входящия въздух а топлия въздух мори много двигателите. Решението е да си сложа интеркулер ама нямам време за занимавка. Въпроса е защо прекъсва. Че имам кофти реглаж на клапаните ми е ясно понеже не намерих точните пулове и го правих с наличните такива обаче дали не е и от тоя датчик на коляновия вал... !? Другия вариант е кофти настройка на газовата, но пък и на бензин не се държи коректно като загрее... Лошото е, че ламбдата ми даде фера и сега е спряна и няма как да видя на диагностиката каква е сместа за да имам някаква насока.
    Alfa 155 1.7 TS 8V, Punto 1.9 DS, Alfa 159 Sportwagon 1.9 JTDm 16v

  8. #8
    +- mimouzunov's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    гр. София
    Age
    42
    Posts
    2,635

    Default

    Quote Originally Posted by boro2006 View Post
    Съскането може и наистина да е от моторчето обаче промяна в работата на двигателя има като загрее. Главно почва да прекъсва и да губи мощност. За загубата на мощност обаче съм почти сигурен, че се дължи на липсата на тръбата от филтъра до отпред и смуче топъл въздух като загрер от коша. Вчера на диагностиката която пуснах докато карах ми показа почти 50 градуса на датчика за входящия въздух а топлия въздух мори много двигателите. Решението е да си сложа интеркулер ама нямам време за занимавка. Въпроса е защо прекъсва. Че имам кофти реглаж на клапаните ми е ясно понеже не намерих точните пулове и го правих с наличните такива обаче дали не е и от тоя датчик на коляновия вал... !? Другия вариант е кофти настройка на газовата, но пък и на бензин не се държи коректно като загрее... Лошото е, че ламбдата ми даде фера и сега е спряна и няма как да видя на диагностиката каква е сместа за да имам някаква насока.
    Тая тръба не я мисли ама грам която е от филтъра!!! Дълги години съм без нея и колата си е наред (да не споменавам че сега турбината го позагрява къде къде още колко и пак няма проблем) Щом прави ядове като е топла, най-простото което трябва да се провери е за пропуск на въздух!!! Когато е студен двигателя сместа е доста богата и въздуха от евентуалния пробив някъде се компенсира от тая смес и от моторчето/клапан за празния ход. Когато вече двигателя е загрял сместа е "изтънена" и тогава въздуха от пробоината вече идва в повечко и двигателя не работи адекватно. 4-те маншона на колектора, двата вакума отдолу му, маркуча м-у дросела и дебитомера и маркуча/клапан/серво... Това трябва да се види...

    На ход с какво правиш тая диагностика!?При мен Visa-та е по-скоро стационарна...
    Last edited by mimouzunov; 17-07-2016 at 12:49.
    155 2.0 TTC > e46 330ci тествано...

  9. #9
    Запален алфист
    Join Date
    May 2009
    Location
    Пловдив
    Posts
    116

    Default

    Относно вакумите съм сменил всичко с ново затова питах за спукания колектор. Съмнява ме и глупавата гърмялка която е на него данеби да пропуска от там. Диагностиката я правя с един кодочетец който си купих от Склад66 в Пловдив. Намира се на ул.Владая иначе си имат и сайт. Хвана ме яд обаче че дадох 40 лв. за нея, а след това набарах същата, но с по добър чип в нета за 25 ле. Сега не съм вкъщи ако искаш като се прибера ще изровя обявата, тя май е активна още. Проблема на мойта диагностика е че губи връзката чат пат и е дразнещо защото не мога да си запиша графиките при каране и да ги прегледам. Доколкото четох тази за 25 лв. с новия чип е по надеждна и не прекъсва.

    А по темата: днес се качвах до Бачковския манастир и ми направи впечатление че доста позагря и не знам дали е заради петъшните неволи или не. За сментка на това пък каточели прекъсва по слабо и не гърми на газ даже и на малки обороти. Странна кола... Най ме притеснява че ми предстои море и ме е страх от закъсване по пътя...
    Alfa 155 1.7 TS 8V, Punto 1.9 DS, Alfa 159 Sportwagon 1.9 JTDm 16v

  10. #10
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    От някъде ви дърпа въздух!
    Огледайте много добре всички вакууми и особено колектора.
    Буквално един по един ги проследявайте. Дазтчикът, в каквито и лайна да го наврете, щом няма ръжда и железни стружки ще работи нормално. Единствено, ако по някаква причина си е променил разстоянието до зъбите.
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  11. #11
    Запален алфист
    Join Date
    May 2009
    Location
    Пловдив
    Posts
    116

    Default

    Не знам колеги обаче тая кола е направо различна след интригите. Все едно карам друга. Нито прекъсва нито губи мощност в ниските нито гърми на газ. Нямам обяснение никакво. Единственото което направих след наводнението е че свалих декоративния капак на свещите и не съм го качил още.
    Alfa 155 1.7 TS 8V, Punto 1.9 DS, Alfa 159 Sportwagon 1.9 JTDm 16v

  12. #12
    започва да се пристрастява ivangenchev's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    gabrovo
    Posts
    70

    Default

    На тъмно виж дали ти светят кабелите
    Alfa Romeo 155 1,8 T.S. 8V, Alfa Romeo 156 SW 2,4 JTD 10V

  13. #13
    +- mimouzunov's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    гр. София
    Age
    42
    Posts
    2,635

    Default

    Quote Originally Posted by ivangenchev View Post
    На тъмно виж дали ти светят кабелите
    Тук също има уловка... Нормално е ако е абсолютна тъмница да се виждат едни сияния по кабелите!!!Проблем е когато при даване на газ се чува преискряване неиде...
    155 2.0 TTC > e46 330ci тествано...

  14. #14
    чиста проба спреляк Furious 155's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    София, Младост
    Posts
    5,287

    Default

    Quote Originally Posted by boro2006 View Post
    Не знам колеги обаче тая кола е направо различна след интригите. Все едно карам друга. Нито прекъсва нито губи мощност в ниските нито гърми на газ. Нямам обяснение никакво. Единственото което направих след наводнението е че свалих декоративния капак на свещите и не съм го качил още.
    Понякога там пробиват кабелите на двещите, от остаряла изолация и вибраци върху този капак! Огледай ги.


    Даването на газ, води до пристрастяване!
    Alfa Romeo 155 1.8TS by RuBig
    Volvo V50 2.0D by RuBig

  15. #15
    Запален алфист
    Join Date
    May 2009
    Location
    Пловдив
    Posts
    116

    Default

    Кабелите съм ги гледал вече толкова пъти, че даже знам какво пише по тях Иначе кабелите са си нови Беру. Сияния и много леки искрички понякога има от гумите където се държат един за друг, но пробив не съм видял. Замервал съм им и съпротивлението. Беше някъде около 5 килоома мисля на всичките равномерно.
    Alfa 155 1.7 TS 8V, Punto 1.9 DS, Alfa 159 Sportwagon 1.9 JTDm 16v

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •