Results 1 to 15 of 211

Thread: Наука

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default Наука

    Ако има франкофони, интересуващи се от модерна физика и не само, препоръчвам ви беседите на Етиен Клайн.

    https://www.youtube.com/results?sear...=etienne+klein


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  2. #2
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Ето, че е настаноло време да преосмислим значенията на фундаментални понятия, като материя, маса, пространство, време.............

    Става ясно, че законите на макросвета са различни от тези на елементарните частици.

    Никой ли не се интересува от тези неща?


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  3. #3
    nickgaidarov
    Guest

    Default

    ...
    Last edited by nickgaidarov; 28-09-2016 at 02:47.

  4. #4

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Ето, че е настаноло време да преосмислим значенията на фундаментални понятия, като материя, маса, пространство, време.............

    Става ясно, че законите на макросвета са различни от тези на елементарните частици.

    Никой ли не се интересува от тези неща?
    мислил ли си например, че вселената, която познаваме може в действителност да е нещо миниатюрно, част от нещо голямо, например да живеем в крак от маса на някой а в микро света за нас да има живот, който няма как да видим
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  5. #5
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Quote Originally Posted by lordliness View Post
    мислил ли си например, че вселената, която познаваме може в действителност да е нещо миниатюрно, част от нещо голямо, например да живеем в крак от маса на някой а в микро света за нас да има живот, който няма как да видим
    Някога съм мислел в този аспект и тези мисли са били пораждани от убеждението, че светът е, както безкрайно голям, така и безкрайно малък.

    В днешно време науката доказва (поне на теория), че нито едното е вярно, нито другото.

    Това ме кара да преосмислям тази теза.

    Това, което казваш по-скоро може да е вярно с оглед наличието на по-голям брой непознати за нас измерения.
    Т.е - гледната точка на теорията на струните.

    Но тя пък до момента няма нито едно доказателство в своя подкрепа. Както и няма такова против.

    Накратко - там, където се срещат физиката и философията, винаги е интересно

    ---------- Post added at 13:04 ---------- Previous post was at 12:54 ----------

    Quote Originally Posted by nickgaidarov View Post
    Аз се интересувам.
    Само че не съм франкофон, а и сега съм на работа.
    Още тази вечер обаче ще помоля Русото (както аз се обръщам от няколко десетилетия към доцент доктор Руси Николов - Ръководител катедра френски и немски език в Пловдивския Университет) да ми ги преведе.
    Въпросните беседи наистина са много интересни, защото са поднесени на един до голяма степен разбираем език (макар и чужд).

    Често пъти нещата се разглеждат в чисто философски аспект (този човек, освен ръководител на екип в Церн е и доктор по философия).

    Примерно, той прави редица интересни разсъждения относно големия взрив и аз усещам, че той не споделя общоприетите схващания за това явление, които иначе се ширят от около 90 години насам.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  6. #6

    Default

    Никога няма да разберем. А и тези неща, колайдер, божествени частици са си доста абстрактни.
    Колайдера го спря един гризач. съставен от атоми божествени частици и кой знае още какво.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  7. #7
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Quote Originally Posted by lordliness View Post
    Никога няма да разберем. А и тези неща, колайдер, божествени частици са си доста абстрактни.
    Колайдера го спря един гризач. съставен от атоми божествени частици и кой знае още какво.
    Понастоящем в Церн се правят експерименти с колизии на елементарни частици с висока енергия. За да се осъществи това, частиците биват ускорявани до скорости близки до тази на светлината с цел да придобият така и максимално висока кинетична енергия.

    Проблемът е в това, че най-добрите постижения до момента се изразяват в постигане на енергии съизмерими с тази на един комар в полет.

    Изчислено е, че енергиите на частиците по времето на големия взрив са били равностойни на тази на един високоскоростен влак.

    Накратко - съществува огромна разлика в началните условия и поради това днешните експерименти са крайно нерелевантни. Т.е - далеч не могат да пресъздадат същите условия, каквито са били налични при зараждането на вселената.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •