Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 45 of 45

Thread: Шофиране с ръчна

  1. #31

    Default

    Quote Originally Posted by alfa_romeo_forever View Post
    Аз зимата като си правя фън с ръчната , напролет за нови накладки ли съм ?
    Ти пък сега, зимата. И то за малко, а не да караш постоянно. Не се прави на ударен

  2. #32
    Пай се ... Zlobich's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    София
    Posts
    1,048

    Default

    Quote Originally Posted by alfon156 View Post
    Колеги днес бях усилил музиката в колата alfa 156 2.0 и съм тръгнал с дръпната ръчна и така карах 50 метра с поне 60 км/ч до като видя че ми свети нещо на таблото.
    Та въпроса ми е какви могат да са последствията от тази моя малоумна грешка?
    Татко Раза_26 да си направи труда да прочете това мнение.
    Quote Originally Posted by Alex_26 View Post
    Ти пък сега, зимата. И то за малко, а не да караш постоянно. Не се прави на ударен
    Вече имаме и нова мерна единица. 50метра=постоянно на ръчна. Забавлява ме татко Раза

    -----------
    Пай сеее ...
    Две неща са безкрайни: Вселената и човешката глупост, и аз не съм сигурен за Вселената.

  3. #33
    Дърт гъзар от БКАР dimitar_vd62's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Варна
    Age
    61
    Posts
    4,760

    Default

    Quote Originally Posted by alfon156 View Post
    Колеги днес бях усилил музиката в колата alfa 156 2.0 и съм тръгнал с дръпната ръчна и така карах 50 метра с поне 60 км/ч до като видя че ми свети нещо на таблото.
    Та въпроса ми е какви могат да са последствията от тази моя малоумна грешка?
    Колега иди си оправи ръчната, щото няма как как при изправна ръчна да тръгнеш нормално освен ако не си се дърпал с некой гоуф, най-малкото при смяна на скоростите ще усетиш че нещо не е тамън.Или не си усещаш колата или не ти работи коректно ръчната щото и без въжета да дръпнеш лоста ще ти светне лампичката за спирачките.Както и да е било, за 50 метра нищо не е станало.Ако за 50-е метра според някои си изпекъл накладките какво ли ще е ако слизаш само на спирачки 5 км през Шипченския или Рижкия проход.Което ми дава идея за бизнес - да отворя пункт за смяна на накладки след всеки баир.Т.е. нанадолнище.
    По некой път седа и си мисла, а по некой път само си седа...
    Alfa Romeo 156 1.8ts 1997 - ex.
    Alfa Romeo 156 1.8ts 2001

  4. #34
    Пай се ... Zlobich's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    София
    Posts
    1,048

    Default

    Ще те сложат в игнор листата недей така ...

    -----------
    Пай сеее ...
    Две неща са безкрайни: Вселената и човешката глупост, и аз не съм сигурен за Вселената.

  5. #35
    Alfa Life, Alfa Love
    Join Date
    Sep 2015
    Location
    Sofia
    Posts
    133

    Default

    Колкото и налудничаво да звучи се изпича ако натискаш редовно по продължителен наклон спирачките, затова има нещо наречено дауншифтинг или минаване на по-ниска скорост и използваш моторната спирачка. Изпичане не значи тотално прецакване на накладките, значи аз не мога да го обясня научно, но се образува 1 слой отгоре на накладката, който прави по-кофти контакта между диска и накладката. За пример давам слизане от Витоша от Тихия кът с натискане на спирачките и след спиране долу около колата миришеше на феродо леко и се усещаше, че не спира както преди (за да не кажете, че са някакви ментета и накладките и дисковете са Брембо). Сега за 60 метра и за 100 дори няма какво да стане толкова, но ако говорим за дълго спускане по байр с често натискане на спирачките после да не се чудите защо не може да спрете на някой светофар долу ...
    Fiat Bravo II 1.4 16v

  6. #36
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Всяка накладка си има работен температурен режим. Това означава температурен интервал в който се гарантира някакъв коефициент на триене. Когато температурата излезе от въпросните граници, коефициентът на триене пада а с това пада и ефективността на спирачките.
    Поради това е нормално прегряли спирачки да спират по-лошо. Това не се дължи непременно на необратими промени по структурата им, като изпекло феродо.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  7. #37
    Пай се ... Zlobich's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    София
    Posts
    1,048

    Default

    Аз се чудя ей така просто?
    Колите с автомат как ползват двигателя за моторна спирачка? На тези аФтомобили специални ли са накладките или след всяко спускане и преход сменят накладки?

    -----------
    Пай сеее ...
    Две неща са безкрайни: Вселената и човешката глупост, и аз не съм сигурен за Вселената.

  8. #38
    No brain,no pain. myato's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Плевен
    Posts
    3,920

    Default

    Quote Originally Posted by Zlobich View Post
    Аз се чудя ей така просто?
    Колите с автомат как ползват двигателя за моторна спирачка? На тези аФтомобили специални ли са накладките или след всяко спускане и преход сменят накладки?

    -----------
    Пай сеее ...
    Тук леко се изложи. Автоматикът си преминава на по-ниска предавка и си спира с двигателя, ако не натискаш спирачка, а само отнемеш газ. Поведението зависи от конкретния "автомат", но двигателя си е "зацепен" до натискане на спирачка.
    Alfa Romeo 1.9 JTD 00

  9. #39
    Пай се ... Zlobich's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    София
    Posts
    1,048

    Default

    Карах една зафира автомат. На спускане на един проход след известно време спускане на скорост минаваше на неутрална.
    Може автомата да е бил развален,но това беше поведението на колата?

    -----------
    Пай сеее ...
    Две неща са безкрайни: Вселената и човешката глупост, и аз не съм сигурен за Вселената.

  10. #40
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Въпросния автомат никога не пуска колата на свободна до момента на преминаване от 3-та към 2-ра, или около 35-40км/ч. Само тогава ще освободи и колата ще започне да се движи по инерция. Над тази скорост при всички предавки винаги е зацепена скоростната кутия, без значение дали си на ППХ или си натиснал и спирачката. Ще си прави даушифт от 6-та до 3-та без да се замисли.
    Сега има разни условия като хлъзгав път и т.н., ама тези "извънредни" ситуации не ги коментирам.
    Last edited by BO; 24-08-2016 at 14:43.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  11. #41
    Пай се ... Zlobich's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    София
    Posts
    1,048

    Default

    Ясно

    -----------
    Пай сеее ...
    Две неща са безкрайни: Вселената и човешката глупост, и аз не съм сигурен за Вселената.

  12. #42

    Default

    Нищо им няма на накладките от прегряване. Моите на едно спускане ги бях загрял до степен да пушат и 4-те и колата едва спираше и при напълно натиснат педал. След като изстинаха, спирачките си заработиха нормално.

  13. #43

    Default

    а моята ръчна в движение не лови

  14. #44
    Пай се ... Zlobich's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    София
    Posts
    1,048

    Default

    Обърни и внимание.

    -----------
    Пай сеее ...
    Две неща са безкрайни: Вселената и човешката глупост, и аз не съм сигурен за Вселената.

  15. #45
    Дърт гъзар от БКАР dimitar_vd62's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Варна
    Age
    61
    Posts
    4,760

    Default

    Quote Originally Posted by Ivaelo View Post
    а моята ръчна в движение не лови
    Тогава викай - Пай сеее.....
    По некой път седа и си мисла, а по некой път само си седа...
    Alfa Romeo 156 1.8ts 1997 - ex.
    Alfa Romeo 156 1.8ts 2001

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •