Page 11 of 37 FirstFirst ... 91011121321 ... LastLast
Results 151 to 165 of 542

Thread: Космос

  1. #151
    лют бакшиш от БКАР 546's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Варна
    Age
    55
    Posts
    1,409

    Default

    Е ко стана днес,кацна ли успешно новата сонда на Марс?

  2. #152
    БКАР - тиняк извейняк Член на клуба pa4ito's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    София
    Age
    51
    Posts
    834
    145, 1.6 boxer
    156, 2.4 JTD - ex
    Giulietta, 2.0 JTDm

  3. #153
    лют бакшиш от БКАР 546's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Варна
    Age
    55
    Posts
    1,409

    Default

    http://nauka.offnews.bg/news/Fizika_...ite_43254.html
    А са де,кой се чувства подготвен да коментира тази статия за "Струнната теория".
    Нещо свои мисли така да изкаже. Щот аз съм гипс.

  4. #154
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  5. #155
    Last edited by lordliness; 20-10-2016 at 03:53.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  6. #156
    БКАР - тиняк извейняк Член на клуба pa4ito's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    София
    Age
    51
    Posts
    834

    Default

    Quote Originally Posted by 546 View Post
    http://nauka.offnews.bg/news/Fizika_...ite_43254.html
    А са де,кой се чувства подготвен да коментира тази статия за "Струнната теория".
    Нещо свои мисли така да изкаже. Щот аз съм гипс.
    Е кое му е сложното? Изключваме математическия модел на нещата, защото с формули всичко се описва, но е трудноразбираемо. Простичко казано - всяко нещо се състои от едни малки вибриращи "чудеса", които може да имат 2 края или да са свързани. Те могат да се "свързват" помежду си и да създават затворена структура, или да се "разкъсват". Груб аналог на това е както атомите се свързват помежду си в молекули и лека, полека се изграждат нещата ...
    145, 1.6 boxer
    156, 2.4 JTD - ex
    Giulietta, 2.0 JTDm

  7. #157
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by pa4ito View Post
    Е кое му е сложното? Изключваме математическия модел на нещата, защото с формули всичко се описва, но е трудноразбираемо. Простичко казано - всяко нещо се състои от едни малки вибриращи "чудеса", които може да имат 2 края или да са свързани. Те могат да се "свързват" помежду си и да създават затворена структура, или да се "разкъсват". Груб аналог на това е както атомите се свързват помежду си в молекули и лека, полека се изграждат нещата ...
    Кое му е сложното на разбирането на струнната теория? Някакъв си модел описващ нещата в 12 мерно пространство
    Да, математиката с лекота работи в многомерни пространства, ама представите ни - не толкова лесно.

    Ето един пример за това....

    1 - Правим сечение между сфера (3 - мерен обект) и равнина. Получаваме диск. Т.е - 2 - мерен обект.

    2 - Правим сечение между диска (2 - мерен обект) и равнина. Получаваме отсечка. Т.е - едномерен обект.

    3 - Правим сечение между отсечката (1 - мерен обект) и равнина. Получаваме точка. Т.е - безмерен обект (0 - мерен)

    ......

    Сякаш се оформя някаква закономерност. А именно - когато правим сечение на обект от n - мерно пространство с равнина, резултатът е обект от n-1 мерно пространство.

    Сега, следвайки тази закономерност, да се върнем на сферата и да си представим, как изглежда обектът от 4 - мерно пространство, който като го срежем с равнина, получаваме сфера.

    Last edited by ecotronic; 20-10-2016 at 13:12.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  8. #158
    лют бакшиш от БКАР 546's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Варна
    Age
    55
    Posts
    1,409

    Default

    А е тука запецвам яко ,май ми е бедна фантазията. а сечение между 3-мерен и 1-мерен ? Нешо не ми обясняваш правилно,или аз не проследявам мисълта ти. Па4овото обяснение и то не ми е ясно,щото за мен същественото в струнната теория е вибрацията ,която я разбирам съвсем буквално като енергия, но масата не мога я хвана от къде ще се появи .Нешо несъобразителен съм май


    Например в статията предлагат следното "И ако в теорията на струните намесим формулата на Айнщайн, че енергията, най-общо казано, е пропорционална на масата, то масата на една елементарна частица ще се определя от енергията на трептенията на нейната струна." -това нещо ми се струва ,че не работи. то не, че и при Айнщайн Енергията е гарантирана математически,но то и за това става дума за относителност ,но тука масата тотал се губи и ако обединим двете теории става че ни маса ни енергия, тоест материята ако не се движи значи не съществува ,а то винаги два обекта може да са неподвижни един спрямо друг .
    Last edited by 546; 20-10-2016 at 14:37.

  9. #159
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Някои представи, като тази за 4 мерно пространство ни липсват и поради това е невъзможно да си го представим.
    Други пък осмисляме по погрешен начин.
    Всеки знае от часовете по физика, че масата освен да характеризира инертността на едно материално тяло е израз за количеството материя, която то съдържа. Това последното се оказва, че не е вярно. Оказва се, че енергия може да се превръща в маса и обратното. Оказва се, че могат да съществуват материални частици без те да притежават маса.
    А защо е така, ами така е и точка. Винаги се стига до едно ниво на абстракция и то се приема за аксиома и по-надолу не се слиза или ако се слезе, се оказва, че има и още по-ниски нива.....

    Примерно - Аристотел е формулирал първата теория за гравитацията, като е казал, че тежките тела падат по-бързо от леките. Но защо е така, не е обяснил.
    После Галилей е доразвил тази теория, като е доказал, че скоростта с която падат телата не зависи от тяхната маса (във вакуум), но пак не е обяснил, защо.
    После Нютон е обяснил, че това се дължи на сила на привличане, която е нарекал гравитация, но не е обяснил, защо се поражда тази сила.
    После Айнщайн е казал, че не е някаква сила това, което действа между телата, ами огъването на пространството. Но също не е обяснил, защо то се огъва....

    Затова, колко са погрешни представите ни за света, може да се съди по следния пример:

    Кое от двете съдържа повече енергия (химическа) - 1 кг. тротил или 1 кг. нефт?

    На този въпрос повечето хора отговарят - тротил.

    Което е погрешно.
    Last edited by ecotronic; 20-10-2016 at 22:41.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  10. #160
    лют бакшиш от БКАР 546's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Варна
    Age
    55
    Posts
    1,409

    Default

    Нютон е формулирал и закона за запазване на импулса което си е чиста механика и в комбинация с гравитацията обяснява бая неща. Но за материя като фотоните дето се разпиляват на талази в пространството нещо не важи,вместо да забавят скоростта си под влияние на гравитацията,те само си променят посоката,а кажи това що за безобразие е.Елктромагнетизма пък хептен никъде не се вписва. Пренася енергия без да има по трасето материя, че и двупосочно.
    Направо сме в предучилищна мен ако ме питаш.
    Last edited by 546; 21-10-2016 at 04:58.

  11. #161
    Старши алфист 156's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Sofia
    Posts
    692

    Default

    Quote Originally Posted by ivan dimitrov View Post
    96-та никак не е далечна. Доста по назад във времето, се твърдеше че гравитацията неминуемо ще приземи луната.
    Никога не бих се забъркал във спор със физиката. От личен опит зная, че който не спазва законите и - страда.
    Астрономите и астрономията са друго нещо. На моменти се връщат към корените си. То и астрологията има някакви "попадения", ако се задълбочиш достатъчно.
    Теорията за Големият Взрив се основава на откритието че вселената прогресивно се разширява. Тая теория доведе до теорията за тъмната материя и енергия. Въпросът който си задавам е - доколко е вярно твърдението че вселената се разширява, при полужение че сме обградени от тъмна материя и енергия, които не знаем как въздействат на светлината. Ами черните дупки!? Ами съвсем материалните тела? Говорим за огромни разстояния, съвсем леко отклонение на светлинният поток в близост до източникът, при нас може да доведе до огромни отклонения.
    Относно Астрологията, това за мен не е наука към днешен ден. Твърде много противоречия има с Астрономията, която си е част от Физиката. Днешните ,,Астролози" за мен са едни манипулатори и имат общо по-скоро с психологията и софистиката отколкото с някаква природна наука.



    Quote Originally Posted by 546 View Post
    Нютон е формулирал и закона за запазване на импулса което си е чиста механика и в комбинация с гравитацията обяснява бая неща. Но за материя като фотоните дето се разпиляват на талази в пространството нещо не важи,вместо да забавят скоростта си под влияние на гравитацията,те само си променят посоката,а кажи това що за безобразие е.Елктромагнетизма пък хептен никъде не се вписва. Пренася енергия без да има по трасето материя, че и двупосочно.
    Направо сме в предучилищна мен ако ме питаш.
    Относно проблема с фотоните: обяснението е, че те нямат маса, и не се влияят пряко от гравитацията, а косвено - понеже гравитацията изкривява пространството в което те (фотоните ) се движат. Така че тук (май) няма противоречие.
    Относно Електромагнетизма: напротив, теорията на електромагнетизма си е съвсем завършена теория сама за себе си. Проблемът е, че няма единна теория, която да обединява четирите фундаментални взаимодействия, въпреки добрите опити от последните години. Но това според мен в никакъв случай не дава основание да набедим физиката, че е в предучилищна" възраст.
    Проблемът според мен е друг. Физиката е достатъчно напред, за да обясни да речем 99 % нещата в макросвета, поне на ниво Земя и слънчева система.
    Даже на ниво човешки мозък - там не са открити някакви странни и необясними аномалии, колко и да не им се иска на езотериците и стролозите. Проблемът е в това, че сложността на системите е твърде висока, за да се съзададе добър модел от нашето съзнание, който да е практически приложим. Дори моделирането на поведението на течаща вода от чешмата в канала е изключително сложно, не защото физиката куца, а защото "процесорната мощ" за прилагането на модела е недостатъчна (това пак съм го чувал през 90те години - от доцент по физика ). Какво остава за човешкия мозък като обект на изследване. Нищо че е съставен от някакви тъпи неврони, аксони и дендрити, просто количеството им е огромно.
    '05 166 V6
    '98 156 2.0 TS ex ...

  12. #162
    БКАР - тиняк извейняк Член на клуба pa4ito's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    София
    Age
    51
    Posts
    834

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Кое му е сложното на разбирането на струнната теория? Някакъв си модел описващ нещата в 12 мерно пространство
    Да, математиката с лекота работи в многомерни пространства, ама представите ни - не толкова лесно.

    Ето един пример за това....

    1 - Правим сечение между сфера (3 - мерен обект) и равнина. Получаваме диск. Т.е - 2 - мерен обект.

    2 - Правим сечение между диска (2 - мерен обект) и равнина. Получаваме отсечка. Т.е - едномерен обект.

    3 - Правим сечение между отсечката (1 - мерен обект) и равнина. Получаваме точка. Т.е - безмерен обект (0 - мерен)

    ......

    Сякаш се оформя някаква закономерност. А именно - когато правим сечение на обект от n - мерно пространство с равнина, резултатът е обект от n-1 мерно пространство.

    Сега, следвайки тази закономерност, да се върнем на сферата и да си представим, как изглежда обектът от 4 - мерно пространство, който като го срежем с равнина, получаваме сфера.

    T.e. на нас ни трябва 3-сфера
    https://en.wikipedia.org/wiki/3-sphere
    145, 1.6 boxer
    156, 2.4 JTD - ex
    Giulietta, 2.0 JTDm

  13. #163
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  14. #164
    БКАР - тиняк извейняк Член на клуба pa4ito's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    София
    Age
    51
    Posts
    834

    Default

    Интересна теория, която на мен ми звучи много логично.
    145, 1.6 boxer
    156, 2.4 JTD - ex
    Giulietta, 2.0 JTDm

  15. #165
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    И на мен ми звучи много по-правдоподобно теорията за черната дупка, отколкото състоянието при стената на Планк.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

Page 11 of 37 FirstFirst ... 91011121321 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •