Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22

Thread: Пласмасова кутия до дебитомера 2.4/200кс

  1. #1
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default Пласмасова кутия до дебитомера 2.4/200кс

    Някой да знае тая проклетия за какво е?
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 20160926_093640.jpg  
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  2. #2
    Запален алфист GammaRay's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Пловдив
    Age
    50
    Posts
    446

    Default

    Резонаторна кутия. Аз моята я махнах, че сменях казанчето с такова от 156 селеспийд и пречеше. Разлика няма.
    Alfa Romeo 159 1.9 16V SW

  3. #3
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    Резонаторна кутия, ама какво прави ?
    Питам от чисто любопитство.
    Моята също е затапена отдолу преди дебитомера, мисля да я елиминирам изцяло.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  4. #4

    Default

    Quote Originally Posted by mirchozo View Post
    Резонаторна кутия, ама какво прави ?
    Питам от чисто любопитство.
    Моята също е затапена отдолу преди дебитомера, мисля да я елиминирам изцяло.
    Това е цитат, хубаво написан:
    "Кутията е с така подбран обем, че на средни обороти се получава резонанс от съвпадането на честотата на въздушната вълна, която се получава при всмукването, с тази на кутията.
    Така се получава леко повишаване на налягането в колектора и оттам подобрено пълнене и съответно малко повече въртящ момент и мощност при въпросните обороти."

  5. #5
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    Интересно как става повишаване на налягането...
    Въпросната кутия вероятно имам мембрана в нея и при рязко подаване на газ го играе нещо като резервоар. Друго логично обяснение не мога да си дам сам на себе си. На практика тази мембрана отделя входа и изхода на тази кутия. Друг е въпроса че този въздух не се отчита от дебитомера защото е след него.

    Чисто и просто, файда йок.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  6. #6
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Движението на въздуха не е постоянно а насечено. При такт на пълнене скоростта на въздушния поток към цилиндъра се увеличава и когато клапаните затворят този въздух рязко се отразява в обратната посока. Така се получава вълна, която се движи наобратно. Въпросът е, какво се случва, когато дойде следващият такт на пълнене и обратната вълна срещне правата. Ако двете вълни попаднат в противофаза, обратната вълна ще намали правата. От това ще последва намаляване на скоростта на постъпващия въздух. Резонаторът е нещо като демпфер, който позволява двете вълни винаги (или поне за някакъв диапазон от обороти) да попадат във фаза и така да се усилват вместо взаимонеутрализират.

    Накратко - резонаторът способства за това да се подобри динамиката на постъпващия поток и от там по-доброто пълнене.

    Известна аналогия може да се направи с изпускателната система. Ако ги няма резонаторните гърнета, ще се получи обратна вълна, която ще възпрепятства движението на правата, което ще затрудни изхвърлянето на газовете.
    Last edited by ecotronic; 26-09-2016 at 14:12.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  7. #7
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    Явно са се опитали да изсмучат максимума от всяко нещо за да вдигнат някой друга конска сила. Досега не съм виждал такава кутия при другите жтд-та, а не е като да няма напомпани.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  8. #8
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by mirchozo View Post
    Явно са се опитали да изсмучат максимума от всяко нещо за да вдигнат някой друга конска сила. Досега не съм виждал такава кутия при другите жтд-та, а не е като да няма напомпани.
    Точно. Освен всичко останало, този резонатор понижава и нивото на шум отделян от мотора.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  9. #9

    Default

    Quote Originally Posted by mirchozo View Post
    Явно са се опитали да изсмучат максимума от всяко нещо за да вдигнат някой друга конска сила. Досега не съм виждал такава кутия при другите жтд-та, а не е като да няма напомпани.
    не е да вдигнат някоя друга конска сила, а да не загубиш такава. А и да ти направят динамиката на автомобила равномерна, а не с прекъсване. Моята кола има два резонатора - единият е на маркуча след дебитомера веднага, а другата е под бронята вляво и до нея се стига с един маркуч преди входа на турбото.
    Само, че отблъскването на въздуха от затварянето на клапаните нещо ми се губи как ще мине през турбото обратно за да стигне резонаторните кутии? Май имат друга цел, а?
    Забравих - при дизелите няма вакум, т.е. смучене. Там има само нагнитане
    Last edited by Alex_26; 26-09-2016 at 14:42.

  10. #10
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by Alex_26 View Post
    не е да вдигнат някоя друга конска сила, а да не загубиш такава. А и да ти направят динамиката на автомобила равномерна, а не с прекъсване. Моята кола има два резонатора - единият е на маркуча след дебитомера веднага, а другата е под бронята вляво и до нея се стига с един маркуч преди входа на турбото.
    Само, че отблъскването на въздуха от затварянето на клапаните нещо ми се губи как ще мине през турбото обратно за да стигне резонаторните кутии? Май имат друга цел
    Ще мине без проблем. Обратната вълна се движи със скоростта на звука. Струва ти се странно, защото си представяш въздух, който се движи на обратно. Не става въпрос за въздух а за вълна, при която частиците не се движат по оста на въздоховода а само предават енергията си една на друга.
    Last edited by ecotronic; 26-09-2016 at 14:44.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  11. #11

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Ще мине без проблем. Обратната вълна се движи със скоростта на звука. Струва ти се странно, защото си представяш въздух, който се движи на обратно. Не става въпрос за въздух а за вълна, при която частиците не се движат по оста на въздоховода а само предават енергията си една на друга.
    Така си написал по-горе

    ---------- Post added at 14:48 ---------- Previous post was at 14:46 ----------

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Ще мине без проблем. Обратната вълна се движи със скоростта на звука. Струва ти се странно, защото си представяш въздух, който се движи на обратно. Не става въпрос за въздух а за вълна, при която частиците не се движат по оста на въздоховода а само предават енергията си една на друга.
    Така си написал по-горе
    въздух рязко се отразява в обратната посока.
    Освен това тук, пак казвам имаме нагнитане, а не вакум. няма как да се върне обратно
    Last edited by Alex_26; 26-09-2016 at 14:50.

  12. #12
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by Alex_26 View Post
    Така си написал по-горе

    ---------- Post added at 14:48 ---------- Previous post was at 14:46 ----------


    Така си написал по-горе

    Освен това тук, пак казвам имаме нагнитане, а не вакум. няма как да се върне обратно
    Написал съм, че въздухът се отразява в обратна посока и това поражда вълна в обратна посока а не движение на въздух в обратна посока.

    Чети бе, чукча. Пък ако има нещо неясно питай за да ти го обясня.

    Да разбирам, че не знаеш, че звук се разпространява и във въздух под налягане?


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  13. #13
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    Какво нагнетяване бре, това е до дебитомера, преди турбото. След турбото аз незнам да се слага изобщо такава щуротия.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  14. #14

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Написал съм, че въздухът се отразява в обратна посока и това поражда вълна в обратна посока а не движение на въздух в обратна посока.

    Чети бе, чукча. Пък ако има нещо неясно питай за да ти го обясня.

    Да разбирам, че не знаеш, че звук се разпространява и във въздух под налягане?
    Роден съм в София от майка и баща потомствени българи не знам кое си коляно. За чукча, че не съм, определено не съм. Ето защо ще си позволя да попитам дали тук има модератори за хората, нарушаващи правилата.
    Колкото до резонаторните кутии - тяхната цел е съвсем друга. Написано е по-горе, но ще оставя някой друг да ти го разясни, ВО например, защото ти на мен не ми вярваш, а само дебнеш да се заяждаш

    ---------- Post added at 15:08 ---------- Previous post was at 15:07 ----------

    Quote Originally Posted by mirchozo View Post
    Какво нагнетяване бре, това е до дебитомера, преди турбото. След турбото аз незнам да се слага изобщо такава щуротия.
    Нагнетяване на въздух в цилиндрите. Резонаторите са преди турбото и тяхната цел е друга, а не на описаната от Екото. При бензина имаме вече вакуум и процесът, описан от Екото. Но при бензин с турбо, нещата са горе-долу както при дизела
    Last edited by Alex_26; 26-09-2016 at 15:10.

  15. #15
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Цвятко, знаеш ли, че със звукови вълни от разстояние се разбиват камъни в бъбреците, дето и с чук трудно ще разбиеш?

    Какви вакууми, какви налягания, какви 5 лева?

    Говорим за звукови вълни.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •