Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 71

Thread: Смяна на антифриз

  1. #1
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    57

    Default Смяна на антифриз

    Здравейте

    Реших сам да си сменя антифриза и тъй като не намерих никъде да е показано или да има клип или да е описано по-детайлно искам да попитам, има ли пробка тоя радиатор или трябва да се откачи долният маркуч? Защото като се заврях под колата, огледах навсякъде, но пробка не видях...

    Алфа 156 1.9 JTD 105 к.с.

  2. #2

    Default

    Маркуча, не ти трябва пробка.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  3. #3
    Болен алфист
    Join Date
    May 2010
    Location
    К
    Posts
    1,274

    Default

    Има пробка, но тя е в горната част на радиатора и е за обезвъздушаване!За източването, както каза колегата преди мен-откачаш маркуча в долната част на радиатора!Имай предвид, че една част от стария антифриз остава в системата и може да изхабиш някой друг литър дестилирана вода за изкараш максимално стария и накрая да доливаш само концентрата до желаното съотношение.
    Last edited by stu; 16-10-2016 at 12:54.
    Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDmQ 200 к.с.

  4. #4
    nickgaidarov
    Guest

    Default

    ...
    Last edited by nickgaidarov; 20-11-2016 at 16:45.

  5. #5
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    57

    Default

    Яснооо. Колкото до това, че няма да източа целият го знам. Четох, че колеги са източвали по 4-4,5 литра, а по книжка дават, че побира 6.9 литра. Дори в сервизи им източвали по толкова и затова реших сам да го направя, още повече след като ми обявиха цена от 36 лв само за смяната на антифриза. Пък тази пробка за обезвъздушаване, не мисля че е толкова от значение при положение, че когато заработи колата след напълване не на новият, ще започне да изкарва балончетата. Просто ще изчакам достатъчно, докато спрат балончетата и на другият ден, също ще я проверя и така. Дайте съвети, ако някъде бъркам.

    Благодаря предварително!

  6. #6
    nickgaidarov
    Guest

    Default

    ...
    Last edited by nickgaidarov; 20-11-2016 at 16:45.

  7. #7

    Default

    Quote Originally Posted by nickgaidarov View Post
    ....Разбира се, може да последваш и светлия пример на някои ентусиасти в този форум, които предпочитат колата сама да се обезвъздуши. Това наистина ще стане, но след около 100 километра каране, при което колата ще работи в неоптимален режим. Изборът си е твой.
    Или да прегрее, което е по-вероятното

  8. #8
    nickgaidarov
    Guest

    Default

    ...
    Last edited by nickgaidarov; 20-11-2016 at 16:45.

  9. #9

    Default

    Quote Originally Posted by just_marto View Post
    Дайте съвети.

    Благодаря предварително!
    Смяната на антифриз е проста работа, не слушай тези, които я правят хипер, мега сложна.
    Откачаш маркуча, събираш антифриза, защото е отровен.
    Промиваш системата с вода, за целта мушкаш маркуча, без да стягаш скобата, наливаш вода, точиш и така няколко пъти, последно може да промиеш с дестилирана вода.
    Както вече знаеш част от водата ще остане в системата, имай го предвид, когато правиш концентрацията.
    Добре е да използваш червен антифриз, пропилен гликол,защото не е агресивен към алуминий.
    Наливаш антифриза, след като си стегнал маркуча.
    Като се напълни палиш двигателя и чакаш да отвори големия кръг, капачката на разширителния съд не я слагаш още и при необходимост доливаш антифриз, може да стискаш енергично дебелите маркучи за по лесно обезвъздушаване.
    Пробките ги ползваш само в краен случай защото са кекави и ще се видиш в чудо, ако текне от нея и не можеш да спреш теча.
    Купи си уредче за мерене на концентрацията на антифриза и го премери, струва няколко лева.
    Концентрацията я правиш според предписанията на опаковката
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  10. #10
    nickgaidarov
    Guest

    Default

    ...
    Last edited by nickgaidarov; 20-11-2016 at 16:45.

  11. #11

    Default

    Quote Originally Posted by nickgaidarov View Post
    Описаният от Лорда начин е съвсем правилен - малко бавен според мен, но все пак правилен. Бих желал да допълня само две неща, за които никой, включително и аз, не написа по-горе:

    1. При източването на охладителната течност се завърта докрай и врътката на парното, за изтече и от там.
    2. Освен червен антифриз има и зелен такъв (на VOLVO), който е най-добър, но доколкото знам само един член на този форум го използва...
    Коя врътка?
    Антифриза е два вида- етилен гликол и пропилен гликол плюс някои антикорозионни добавки, цвета е боя.
    В 166 имам зелен антифриз.
    Last edited by lordliness; 16-10-2016 at 19:21.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  12. #12
    nickgaidarov
    Guest

    Default

    ...
    Last edited by nickgaidarov; 20-11-2016 at 16:45.

  13. #13

    Default

    Quote Originally Posted by nickgaidarov View Post
    Врътката вътре в купето, от която се пуска парното.
    Цвета наистина е само боя, но тъмнозеленият антифриз на VOLVO е запазена марка и се счита за най-добрият, колкото и условно да е понятието "най-добър" в днешно време.
    Врътката е без значение, кой го счита за най-добър?
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  14. #14
    Пай се ... Zlobich's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    София
    Posts
    1,048

    Default

    Лорда е прав за пробките,особенно тази на радиатора. В много крайни случаи я отвивай,че филма е голям после.
    Две неща са безкрайни: Вселената и човешката глупост, и аз не съм сигурен за Вселената.

  15. #15
    nickgaidarov
    Guest

    Default

    ...
    Last edited by nickgaidarov; 20-11-2016 at 16:46.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •