Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 37

Thread: Проблеми след ремонт на двигател

  1. #1

    Default Проблеми след ремонт на двигател

    Здравейте Алфисти!
    Скоро купих една Alfa romeo 147 1.6 TS с проблем в мотора - прескочил ремък и ударено едно бутало и наранена риза, както и ударени клапан и помляна глава. Купих колата защото беше на сравнително добра цена и защото ми трябва втора кола и тъй като обичам да се занимавам с ремонти и имам всичко необходимо започнах ремонта сам/превил съм и други двигатели-предимно стари дизели/. Купих друга глава без валовете, закарах я на шлайф, смяна на гумички и водна проба. Също така направиха нова риза по размер и замериха и хонинговаха останалите три ризи. Купих втора употреба бутало. Коляновия вал беше замерен и излезе че е шлайфан на първи ремонт - добър е и няма кривини. Събрах двигателя с нови лагери Glyco и сегменти Goetze и съответните гарнитури, като стегнах петите на вала и на биелите на 24 нм + 60 градуса. Гарнитура на главата сложих на Payen, стегната е на 40 нм + 90+90+45 градуса/страх ме беше да не скъсам болт/.Центровката е превена с пети и отвертка, поради липса на индикаторен часовник. След като закачих всички кабели и букси колата запали. В началото пушеше доста, предимно бял пушек, после поизчисти. Сега, когато колата загрее около 90 градуса започва отново да пуши с бели пушеци. Друг проблем е, че на таблото излиза предупреждение, че налягането на маслото е ниско и колата работи доста шумно, като дизелова. Това което ми идва на ум е, че може при събирането да съм прищипал гарнитурата и да има пропуск към някой цилиндър и от там ниско налягане на маслото и шумен вариатор. Друга възможност е да съм зацапал със силикон някоя дупка за маслото и от там ниско налягане.
    Възможно ли е да има останало масло от преди ремонта/колата е карана така, явно доста, защото буталото беше на сол/ по генерацията и от там да са пушеците при заграл мотор и колко след ремонт и хонинговане е нормално мотора да гори масло през сегментите? Възможно ли е пушеците да се появяват заради объркана центровка

    ПС: Моля само за мнения по същество без да ми обяснявате колко съм некадърен и и как е трябвало да си закарам колата на майстор.

  2. #2

    Default

    Къде си слагал силикон?

  3. #3
    Старши алфист lubo_red's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    pernik
    Posts
    725

    Default

    Може просто помпата да е заминала.Парче метал да е влязло във нея и да е наранило стеничките.Виждал съм такава помпа със откъснато ръбче на стената до зъбчатката и колата си работеше но не държеше налягане.
    ALFA ROMEO 156 1.8TS ex
    ALFA ROMEO 2.0JTS ex
    ALFA ROMEO Crosswagon Q4
    Продавам Алфи на части!

  4. #4
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Адмирации от мен за свършената работа, нищо че има проблеми. Това може да се случи и на най-добрия майстор.

    Правдоподобно ми звучи предположението на Любо за дефектирала маслена помпа.

    Остава белият пушек, който общо взето е симптом за проникване на охладителна течност в горивна камера.

    Има ли загуба на течност?

    Щом си центровал ангренажа с пети, макар и да не си ползвал индикаторен часовник, няма как да си допуснал грешка повече от един зъб. А това няма как да се отрази на пушенето нито на масленото налягане.

    Биелните лагери сменял ли си ги и сигурен ли си, че не са с наднормени хлабини?


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  5. #5

    Default

    По въпроса за биелните лагери-шлайфистите го мериха и заявиха, че е за първи ремонт. Отделно с шублера съм ги замерил, налагал и т.н. Относно маслена помпа-скоро ще купя помпа на старо, по възможност от мотор, който не е блокирал ще разкача ремъци ролки и ще я сменя за да е сигурно. Колата е карана малко, и нивото не намалява драстично.

    ---------- Post added at 22:41 ---------- Previous post was at 22:38 ----------

    Quote Originally Posted by Alex_26 View Post
    Къде си слагал силикон?
    силикон съм слагал вместо гарнитура на корпуса на помпата, дето се залепя за блока от към първи цилиндър и то съвсем леко, колкото да не тече масло

  6. #6

    Default

    Основните лагери се стягат на 48-60нм и 96-119 нм, а биелните на описаните от теб нютони. Мери налягане на масло някъде на главата и пиши какво е на 4000 оборота на загрял двигател Гарнитурата на смукателния колектор смени ли ?
    Fiat Punto 1.4GT 1996
    Hyundai Tucson 2.0 2007
    Renault Clio 1.5 2019

  7. #7

    Default

    Quote Originally Posted by Alex_26 View Post
    Къде си слагал силикон?
    Quote Originally Posted by thecleaner View Post
    Основните лагери се стягат на 48-60нм и 96-119 нм, а биелните на описаните от теб нютони. Мери налягане на масло някъде на главата и пиши какво е на 4000 оборота на загрял двигател Гарнитурата на смукателния колектор смени ли ?
    Сменена е. Ще направя измерванията когато съм при колата, която е в родния ми град. И ще проверя, как са стегнати лагерите, дали са на необходимите стойности

    ---------- Post added at 23:04 ---------- Previous post was at 22:54 ----------

    Пропуснах да отбележа, че засега маслото е total quartz 10w40 защото смятам да го сменям след има няма 1000 изминати километра.

  8. #8
    nickgaidarov
    Guest

    Default

    ...
    Last edited by nickgaidarov; 20-11-2016 at 14:38.

  9. #9
    и аз алфист angelovi69's Avatar
    Join Date
    May 2010
    Location
    Kazanlak, no ot Veliko Tarnovo
    Age
    54
    Posts
    784

    Default

    И каква е разликата? И двата уреда мерят с точност до стотна. Автора по-горе не е уточнил, с шублер с какво скално деление е мерил. Двигателя вече е събран.
    Абе теб няма ли да те баннат пак за постоянно, да не губиш времето на хората?
    Alfa Romeo 156 SW 122kW 2004 DISTINCTIVE
    Lancia Y 1,2 8V 60к.с. 2001g. - на щерката
    Skoda 100S-в пенсия и КлиоI,1,4 Energy-продадено Opel kadet 1,3 LS sedan 1989 44kW 4 скорости-по неволя-пръдливия Ханс-продаден 0878316296и 0893569553

  10. #10
    nickgaidarov
    Guest

    Default

    ...
    Last edited by nickgaidarov; 20-11-2016 at 14:38.

  11. #11

    Default

    Quote Originally Posted by nickgaidarov View Post
    Я напиши още веднъж до колко мери шублера?
    Въобще не са му ясни тези неща.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  12. #12
    nickgaidarov
    Guest

    Default

    ...
    Last edited by nickgaidarov; 20-11-2016 at 14:38.

  13. #13

    Default

    Много е важно да уточниш първо какъв на цвят е пушекът. Защото ако имаш антифриз в горивото ще имаш детонации, тракане и т.н.
    Когато правиш ремонт и шлайфаш вал, задължително се слагат лагери за съответния ремонт НОВИ.
    Гарнитури, гумички, сегменти и т.н. само от колбе шмит и виктор рейнц! Брал съм ядове с оригинали рикамби.
    И наистина виж налягането на маслото
    И надявам се отверката ти е била максимално изскочила, когато си сложил петите

  14. #14

    Default

    Естествено че лагерите са НОВИ. А вала не е шлайфан, защото шлайфистите го качваха на машина да го замерят и казаха, че е добър, в съответните допустими норми. Сложил съм каквито лагери казаха.

  15. #15
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Quote Originally Posted by nickgaidarov View Post
    Я напиши още веднъж до колко мери шублера?
    Ще помогнеш ли с обяснението?
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •