Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25

Thread: Не духа достатъчно студено

  1. #1
    Запален алфист 2fast4you's Avatar
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    София
    Posts
    116

    Default Не духа достатъчно студено

    Здравейте,
    странна тема поради минусовите температури но!
    След като се затопли купето прекалено добре, прехвърлям градусите на 16. Проблема обаче е, че продължава да духа сравнително топло с леки изменения в топлината на въздуха. Имам служебен форд транзит, при него като завъртя на студено вътре става като в аляска. Къде може да е проблема?
    Alfa Romeo GTV - 1.8 - 144hp TS
    Alfa Romeo 159 - 1.9 - 160hp JTS

  2. #2
    започва да се пристрастява angels's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    98

    Default

    Аз не мисля, че имаш проблем. Климатроника ми прави впечатление, че използва сложен алгоритъм от изчисления спрямо външна и вътрешна температура, влажност и т.н. Има разлика в това да задаваш 16гр когато навън е 30 и 16 гр. когато навън е -1.
    Alfa Romeo 159, 1,9JTS EX

  3. #3

    Default

    Изключи климатика/климатроника, пусни го само на велитилация(вентилатор) и отвори клапата за свеж въздух ...

    =======================================

    При температури около 0 градуса (някой каза под +4 градуса) климатрикът/троникът не работи имал температурен сензор който го изключвал(компресора де).
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  4. #4
    Alfa Romeo 156 1,8TS
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Кърджали
    Posts
    89

    Default

    Quote Originally Posted by alfa racer GTA View Post
    Изключи климатика/климатроника, пусни го само на велитилация(вентилатор) и отвори клапата за свеж въздух ...

    =======================================

    При температури около 0 градуса (някой каза под +4 градуса) климатрикът/троникът не работи имал температурен сензор който го изключвал(компресора де).
    Подкрепям.

  5. #5
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    Да ви кажа само че при мен когато датчика усети изпотяване на предното стъкло, пуска и климатика, без значение дали навън е 0гр, -10гр и т.н., така че това с теорията вероятно се дължи на недостатъчно налягане в климатичната система породено от свиването на фреона. При мен е зареден според заводските спецификации преди 2-3 месеца. Не претендирам че това е 100% така, но при мен е факт.

    Пс По-вероятно в случая да има проблем с клапата студен/топъл въздух, т.е. да не се движи до максималните си положения. При мен вероятно го има същия проблем защото не духа достатъчно горещо, въпреки че наскоро обезвъздуших системата от всички възможни пробки.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  6. #6
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Това, че бутончето ти светва не означава, че климатика (компресора) се пуска реално. Има две основни причини:
    1. Изпарителя трябва да поддържа положителни температури. Целта е върху него да има само конденз, а не лед. Ако по някаква причина, най-често развален датчик, който му следи температурата, се позволи падане на температурата му под 0 градуса, влагата от въздуха, която минава през него замръзва много бързо. Резултата е спиране на въздушния поток и почти никакво охлаждане/отопление. Най-често това е причината за изгарянето на управлението на вентилатора в купето.
    2. При ниски температури на въздуха, който минава през изпарителя, не може да преобразува фреона от течна фаза в газова такава. В следствие на това той постъпва в течно състояние в компресора, като му прави хидравличен удар = смърт на компресора.

    п.п. Не и спомням точно при 159 как е, но на много коли "Lo" показанието на климатика реално не се разчита от системата като възможно най-ниска възможна температура = на външния въздух (да кажем да духа с -10 градуса от духалките), а се преобразува в 16 градусово задание. В следствие на което е възможно при Ло да духа и хладко. Просто има различни алгоритми при различните модели.
    Last edited by BO; 24-12-2016 at 16:43.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  7. #7
    Старши алфист AlfaMan's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    София
    Posts
    851

    Default

    То още от 156-та (не фейслифта), свети индикатора за пуснат компресор при минусови температури, ама реално не работи.
    Alfa Romeo 159 SW, 1.9 JTDm
    Alfa Romeo 156, 2.4 JTD
    Ex: Alfa Romeo 159, 2.4 JTDm, Subaru Legacy 2.5i,
    Alfa Romeo 156, 2.0TS

  8. #8
    Запален алфист 2fast4you's Avatar
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    София
    Posts
    116

    Default

    Благодаря за отговорите! Все пак ще проверя клапата тъй като уш пускам изцяло свеж въздух без компресора. Започна да се замислям и за филтъра на купето защото не е сменян и чистен от 9к.
    Alfa Romeo GTV - 1.8 - 144hp TS
    Alfa Romeo 159 - 1.9 - 160hp JTS

  9. #9

    Default

    2. При ниски температури на въздуха, който минава през изпарителя, не може да преобразува фреона от течна фаза в газова такава. В следствие на това той постъпва в течно състояние в компресора, като му прави хидравличен удар = смърт на компресора.
    Е, ти пък хептен ахмашката го подкара ...

    Все едно не е предвидено такова нещо.

    Няма ли акумулатор тази климатична система ...

    Ако автомобилът е с климатик, а не с климатроник може и да не може през зимата да духа студено...

    Това и много от стационарните климатици не могат добре...
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  10. #10
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Quote Originally Posted by alfa racer GTA View Post
    ...
    Все едно не е предвидено такова нещо.
    ...
    Ми, предвидено е. Компресора просто не тръгва.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  11. #11
    Младши алфист
    Join Date
    May 2016
    Location
    Yambol
    Posts
    13

    Default Проблем с климатика

    Здравейте,

    Преди 2-3 седмици усетих, че климатроника не духа студено. Закарах колата в сервиз. Дозаредиха го (около 300 мл.) и всичко беше наред. Преди 5 дена пак проблем. Закарах я на друго място и се оказа че фреона пак го няма. След допълване ми смениха и цевичките които са на тръбите за зареждане. И се започна: работи без проблем при първо потегляне. След това почва да духа топло. След 1-2 часа престой започва пак да работи, и после пак спира (вчера проверих фреона, няма течове). След като разговарях с майстора, предполага че е датчика за облединяването на компресора или някой вътрешен датчик за температура. В понеделник ще я закачам на диагностика. Ако някой е имал такъв проблем може ли да ми каже какво да гледам на диагностиката и къде се намират тези датчици.
    _________________________
    АЛФА РОМЕО 159 SW Тi 2.4 JTDM 20V Q-tronic 200 hp, 2008

  12. #12
    започва да се пристрастява talaz's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    94

    Default

    Колеги ,някой дали е мерил температурата на изходящият въздух от централните духалки и колко приблизително °C трябва да бъде в режим на охлаждане. При мен със затворена клапа за входящ въздух и на средна степен на вентилатора показва м/у 8,5-10,5 °C при празен хода на мотора и температура на околния въздух 25 °C, интересното е че ако засиля вентилатора на макс, температурата се покачва до 11,5 °C ,а на средна обороти на на вентилатора дава най ниска стойност ОК 8,5 °C И се чудя дали ще иска допълване на фреон защото никога не допълван климатика от както е излязла колата от завода?

  13. #13

    Default

    Не се "допълва".
    Сменя се нацяло.
    Тоя фреон в нашите коли вече е забранен в глобален мащаб по Протокола от Киото.

    Сменят нацяло фреона и маслото със заместими.

    Освен това "допълването"/досипването направо "на око", без да се източи и измери е погрешно.

    А и след 13-15 години фреонът в системата на климатроника най-вероятно е образувал малко или повече киселинни съединения и най-правилното е източване напълно, промивка и зареждане с нов съвместим фреон.

    Това за да е възможно най-дълго животът на климатичната система.

    Останалите "гимнастики" са непрофесионално отношение.



    Доколкото имам спомен фреонът беше 460 грама за 159-ката и 510 гр. за Брера.

    Имаше мисля и около 30 грама масло освен фреона.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  14. #14
    започва да се пристрастява talaz's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    94

    Default

    Аз не знам някъде да сипват на "око" обикновено се закача на станция за автоклиматици, която прави всичко автоматично и долива точното количество според колата. Освен това масово автомобилите са с фреон R134A както и 159-те кой е заместителя на фреон R134A ? Сигурно имаш предвид R1234YF но той се слага на автомобили след 2017г и стрива 40лв. за 100гр. мн. ме съмнява нагой колега от форума да е конвертирал системата към R1234YF при положение че системата работи правилно и сигурно 90% от колите в България ползват R134A Ти колега с кой вид фреон караш? Според теб всички автосервизи които работят със станции за зареждане са некоректни и имат както се изразяваш " непрофесионално отношение" понеже абсолютно всички работят на един принцип изтегляне на фреона,измерване,рециклирате, вакумиран на системата и допълване с точния грамаж според автомобила! Аз не съм чул някой да е изсмукал стрия фреон (R134A) и да е го е сменил с чисто нов при положение че има липса на 100-200 или повече грама.
    Last edited by talaz; 11-06-2021 at 21:36.

  15. #15

    Default

    Всичко си знаеш.
    Успех.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •