Results 1 to 15 of 22

Thread: От червен на бял циферблат - АР 147

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Default От червен на бял циферблат - АР 147

    Здравейте, колеги. Днес реших да си направя циферблата от червен на бял. Ще споделя как и какво направих, ако мога да улесня някой, който иска да си го направи Мен лично много ми харесва така. Според мен всеки може да си го направи сам в къщи. Аз нямам никакъв опит със запояването, но се справих

    Без светнала резерва на горивото


    Със светнала резерва


    КЛИП

    Изкарване на таблото

    1.Таблото се държи на 4-ри винтчета. 2 отгоре и 2 долу насреща скрити с гумени тапи.

    2. След като развиете и махнете винтовете идва реда на изваждането му. Под волата има дръжка за регулирането му, освободете я и издърпайте волана напред и надолу. След това издърпайте таблото напред. Таблото се разглобява на 3 части, като първата трябва да я разглобите докато е на място, иначе няма да може да го изкарате... или поне аз не можах. Държи се на 4 щипки 2 отгоре и 2 в страни, така ще разглобите 1 от 3-те части ( Стъклото). След като разглобите и изкарате стъклото идва ред на останалата част от таблото. Там вече е по усет да не излъжа някой, по спомен избутах волана навътре и надолу, след което издърпах таблото.

    3. Има една букса отзаде, освобождава се като почти всяка друга в колата, с натиската между скобата и издърването й нагоре.

    Разглобяване на останалите две части от таблото.

    1. Другите две части се държат от щипки, който ще видите и сами. Няма никъде винтове.

    След като ги разделите остава частта с платката, дисплеите, стрелките и циферблатите.

    1. Стрелките - Хванете с колкото може повече пръсти отдолу и издърпайте право нагоре. Казвам с много пръсти, за да може да е равномерно ваденето им!

    2. Циферблатите - Те се държът в средата на стрелките. Вкарайте си пръста отвътре близо до средата и издърпайте нагоре, внимателно да не го скъсате!

    3. Винтовете, тук съм ви посочил със стрелки и кръгове къде са и колко са. Два от винтовете се развиват след като махнете дисплея!!.



    4. Махането на големия дисплей става по следния начин. Има два ъгъла долу в ляво и дясно, посочил съм ги на снимката. Те се издърпват леко настрани, като внимавате да не нараните дисплея и да не счупите ъглите!. След като го освободите развивате болтовете и разкачате буксата от платката. Става с една минусова отвертка леко и внимателно без много сила, надигнете краищата на буксата и издърпайте нагоре лентата. Малкия дисплей няма смисъл да го вадите, просто му откачете лентата като на големия. След всичко това може да изкарате пластмасата, която покрива платката.



    Може да го направите и без да махате пластмасата, но моя съвет е да го направите. Ще ви е много по удобно.

    След това почвате да разпоявате и запоявате диодите. Като внимавате да ги слагате както са били преди това. На самия диод едното му ъгълче е срязано. До колкото видях това се води минуса. Просто ги разпоявайте и запоявайте едно по едно да не объркате посоката. Може да си направите и една снимка преди да почнете, за да сте сигурни кое как е било.

    Обозначеното с кръгове са диодите, които съм сменил. За всеки случай вижте диодите на резервата и температурата кой са. Да може да ви светят в друг цвят от бялото, като влезе в резерва или вдигни темп. . При мен е така както съм го оградил, неограденото свети в нормалния си цвят.



    Нужно ви е следното.

    1.Поялник с тънка човка, който да ви върши работа.
    2.Пинсета за разпояването и запояването на диодите.
    3. Диоди тип SMD 3528 или 5050 ( тук не съм много сигурен от кой модел е точно, понеже имах няколко ленти и от тях взех. Сложил съм снимка за да видите какъв е модела. Не е нужно да ги търсите на бройка. Вземете си една лента и от нея разпоете диодите.



    4.Калай и всички допълнения към комплекта за запояване.
    5. Лупа (аз не използвах)
    6. Добро осветление ( че е малко пипкава работа)
    7. Търпение и спокойни ръце

    Ако съм забравил нещо или не ви е ясно нещо може да питате, ако мога ще помогна.
    Last edited by zombiran; 07-05-2018 at 19:57.

  2. #2
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Браво, колега!

    Перфектен краен резултат и перфектно описание на процедурата.



    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  3. #3

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Браво, колега!

    Перфектен краен резултат и перфектно описание на процедурата.

    Благодаря, колега.
    Last edited by tonov; 26-12-2016 at 13:34.

  4. #4

    Default

    Така, аз лично за тази процедура използвах тези нещо и не срещнах никакви трудности и не омазах нищо, като се има на предвид "големия опит" който имам. Дори платка и SMD диоди разпоявам/запоявам за първи път!?! Само пинсетата на майка ми не я снимах. Ножа го ползвах да стържа човката след всяка спойка.

    Last edited by zombiran; 25-12-2016 at 11:38.

  5. #5
    Запален алфист GammaRay's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Пловдив
    Age
    50
    Posts
    446

    Default

    Пак обърнахте хубавата тема на - мерене на пишки. Кой знаел, кой незнаел, к'во било, калай, к'во било припой и т.н . Браво колега, визията е перфектна.

    Честито Рождество на всички!

    п.с Айде, така и аз да "разваля" малко темата - те т'ва е поялник или запояваща станция на модерен език. Като си вземеш такъв, ще разбереш, колко е елесно да запояваш SMD диоди по таблото

    Last edited by GammaRay; 25-12-2016 at 12:37.
    Alfa Romeo 159 1.9 16V SW

  6. #6
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Quote Originally Posted by zombiran View Post
    Така, аз лично за тази процедура използвах тези нещо и не срещнах никакви трудности и не омазах нищо, като се има на предвид "големия опит" който имам. Дори платка и SMD диоди разпоявам/запоявам за първи път!?! Само пинсетата на майка ми не я снимах. Ножа го ползвах да стържа човката след всяка спойка.

    Инструментът е важен, но много по-важен е човекът, който го ползва

    Колегата Tonov беше правил подобно нещо:

    http://clubalfaromeo.com/forum/showp...6&postcount=18

    И при него резултатът е отличен.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  7. #7
    Запален алфист GammaRay's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Пловдив
    Age
    50
    Posts
    446

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Инструментът е важен, но много по-важен е човекът, който го ползва
    ..и обратното, но да не задълбаваме чак толкова. Резултата в случая е перфектен.
    Alfa Romeo 159 1.9 16V SW

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •